Προς το περιεχόμενο

Intel 120GB SSD 330 Series 2.5¨ SATA III @ Msystems = 80eu


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ούτε καν ο Intel 520 :-(

Να ρωτήσω γιατι δε ξέρω? Τι εννοείς?

 

Θέλεις να πεις ότι και ο 520 είναι κατώτερος του Samsung?

 

Προσωπικά είχα καταλήξει σε 3 δισκους μέχρι να διαβάσω το ποστ σου

1. Ιntel 520 120gb 105€

2. Kingston HyperX 120gb 100€

3. Intel 330 120gb 80€

 

Ποιον μου προτείνεται?

 

Χρήματα παραπάνω δεν έχω δυστυχώς για να πάω σε Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Προσωπικά είχα καταλήξει σε 3 δισκους μέχρι να διαβάσω το ποστ σου

1. Ιntel 520 120gb 105€

 

Χρήματα παραπάνω δεν έχω δυστυχώς για να πάω σε Samsung.

Λιγοτερα θες:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007BBQPUA/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&smid=A3P5ROKL5A1OLE

 

95.45€ τελικη τιμη (πληρωνεις σε λιρες)

 

Για να μη λεμε τα δικα μας που ενοχλουν και δημιουργουν αχαρακτηριστες αντιδρασεις, διαβασε ο,τι γουσταρεις απο ολα αυτα: https://www.google.g...channel=suggest

 

Καμια απο τις λυσεις σου δεν ειναι πολυ κακο VFM παντως, ο hyperX εχει ως λιγο καλυτερη/νεοτερη εκδοση τον hyperx 3K, αλλα δεν πλησιαζει intel 520/samsung 830 με τιποτα. Ειναι στα επιπεδα του 330.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ρωτήσω γιατι δε ξέρω? Τι εννοείς?

 

Θέλεις να πεις ότι και ο 520 είναι κατώτερος του Samsung?

 

ότι για μένα δεν αξίζει ούτε ο 520 σε σχέση με τον Samsung ή με τον Vertex 4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που πας βρε ματριξ και παντα βρισκεις τη χαμηλότερη τιμή? μηπως να αλλαξεις nick σε "o tsampas"? lol

 

αγαπητε δεινόσαυρε για 15 ευρώ διαφορά intel η samsung? και οι δυο 3 χρονια εγγύηση.

 

και ο vertex4 στο αμαζον γυρω στα 100 ευρώ αν θες και τα 5 χρονια εγγύηση λοιπον. (χαμηλοτερη τιμη εβερ)

 

http://www.amazon.co.uk/OCZ-VTX4-25SAT3-128G-Vertex-III-6Gb-Internal/dp/B007R1FH3K/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1348988136&sr=1-1

 

δηλαδη στο βλακφρι θα τους πάρουμε κανα 70αρι αν βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδιά ευχαριστώ.

 

Ακυρος ο Kingston και ο Intel 520. Oυτε συζήτηση για OCZ. Η αξιπιστία παίζει μεγάλο ρόλο στην υπόθεση αφού θα μπει σε laptop που δε θα πειραχθεί ξανά.

 

Δυο παιζουν τώρα :

1. Samsung 830 128gb 95€ Link.png Site: amazon

2.Crucial M4 128gb 95€ Source.png Πηγή: amazon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι το οποίο δεν έχει προσέξει/γράψει κανείς σας, είναι ότι ο Intel 330 (σε αντίθεση με τους προκατόχους του και τον τωρινό Intel 520), ΔΕΝ είναι 7mm drive με έξτρα πλαστικό spacer, αλλά καθαρό 9.5mm drive ως προς το εξωτερικό αλουμινένιο περίβλημα.

 

Κατά συνέπεια σε μερικούς φορητούς που δέχονται μόνο 7mm drives, δε θα χωράει.

 

Αντί να τσακώνεστε για 5-10Mb/s παραπάνω, αυτό είναι ίσως πιό ουσιώδης λόγος για να τον απορρίψει κανείς αν έχει κάποιο τέτοιο laptop.

 

Ως ώρας στην αγορά οι Samsung 830 & Intel 520, είναι 7mm drives με έξτρα spacer.

 

Προσωπικά έχω τον Samsung 830 256GB και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Δε θα με χαλούσε όμως κι ένας Intel 520 για το άλλο μου μηχάνημα (κυρίως λόγω 5ετούς εγγύησης).

 

@nutrialex: Θα συμφωνήσω για τα περι αξιοπιστίας των OCZ, με τεκμήριο απανωτά RMA που έχω κάνει για SSDs και μνήμες της OCZ στην Ολλανδία (ή στα εκάστοτε καταστήματα που τους αγόραζα).

Μεταξύ των δίσκων που επέλεξες, προτείνω Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nutrialex το εχω δωσει το ΟΚ κατ'επαναληψη στα θεματα για τον sammy, εδω ειμαστε offtopic, καλοριζικος! ;)

 

Λαθος λινκ εχεις βαλει στο #20, ειναι με ανταπτορα sata->usb για να βαλεις τον παλιο σκληρο του laptop ως εξωτερικο, και εχει 103ευρω. Αυτον που εδωσα παρε, εκτος αν χρειαζεσαι τον ανταπτορα.

Και ο Μ4 που εχεις βαλει βγαινει 102€ τελικη, οχι 95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε δεινόσαυρε για 15 ευρώ διαφορά intel η samsung? και οι δυο 3 χρονια εγγύηση.

 

Προφανώς συγκρίνουμε τις τιμές τους στην Ελλάδα. Ούτε όλοι έχουν πιστωτική, ούτε είναι διατεθιμένοι να ψωνίζουν από το εξωτερικό. Αυτή τη στιγμή και με δεδομένες τις τιμές της Intel στην Ελλάδα, δεν υπάρχει καλύτερη αγορά από τους intel 520 120, intel 330 180 και intel 330 120. Για διαφορετικό λόγο ο καθένας, όλοι είναι best buy.

 

Ακυρος ο Kingston και ο Intel 520. Η αξιπιστία παίζει μεγάλο ρόλο στην υπόθεση αφού θα μπει σε laptop που δε θα πειραχθεί ξανά.

 

Δυο παιζουν τώρα :

1. Samsung 830 128gb 95€ Link.png Site: amazon'>http://www.amazon.co...1-7']amazon

2.Crucial M4 128gb 95€ Source.png Πηγή: amazon'>http://www.amazon.co...OLE']amazon

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς η αξιοπιστία παίζει τον πρωτεύοντα ρόλο και επιλέγεις δίσκους με 3 χρόνια εγγύηση όταν με τα ίδια χρήματα αγοράζεις τον 520 που έχει 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μαλιστα..!! δηλαδη δινουν 5ετη εγγυηση σε ενα αναξιοπιστο προιον !!

 

Για ποιον αραγε λογο η intel μειωσε τα 5 χρονια σε 3 στις νεες σειρες ssd (τοσο εχει και ο 330 του θεματος) αν ειναι σιγουρη για την αξιοπιστια των ssd της;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...