Προς το περιεχόμενο

Νέο PC για gaming(?).και ερωτήσεις .


johnmelvin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας να κάνω τις επιλογές μου και να πάρω τις αποφάσεις μου.

 

Αν μπορείτε να δικαιολογήσετε και τις επιλογές σας θα ήταν το ιδανικό ( πχ πάρε αυτό το κουτί με 50 γιατί με αυτό budget καλύτερα να τα ρίξεις στη GPU) γιατί θα με χαρακτήριζα άσχετο επί του θέματος...

 

γενικά:

θα ήθελα SDD,εκτός αν είναι να τον πάρω αργότερα και τα λεφτά να αξιοποιηθούν καλύτερα...

θα ήθελα να είναι στημένο έτσι ώστε να μπορώ να προσθέσω αργότερα RAM ή sli(Αν κάτι τέτοιο έχει νόημα σε βάθος χρόνου)

επίσης για να καταλαβαίνω σε τι επίπεδα είναι το σύστημα αν μπορείτε να το περιγράφετε με παραδείγματα, πχ θα παίζεις για ένα χρόνο όλα τα παιχνίδια στο φουλ εκτός από το...!

 

αυτή τη στιγμή παίζω http://worldoftanks.eu/ .

 

ελπίζω να μη σας ζητάω πολλά κ κουραστικά.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις ,

 

ακολουθεί η φόρμα:

 

 

Ποσό που διαθέτουμε :800 euro +- 50. Είμαι περίεργος για να πάρεις ένα αξιοπρεπές value for money σύστημα στα πόσα παίζεις-και πιο είναι ένα τέτοιο?

 

Χρήση υπολογιστή :gaming και τα βασικά.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:όχι

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. LG Flatron M22/WD-PZ

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?oxi

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Πειραιάς

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? όλα από ένα - δε με νοιάζει που

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? καλό θα ήταν να στηθεί στο κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . όχι θα μου δώσει ο θείος μου -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δες αν θέλεις το παρακάτω. Θα σου βγει περίπου 850. Πήγα αναγκαστικά σε amd πλατφόρμα και 850αρι τροφοδοτικό, εφόσον σκέφτεσαι να κάνεις crossfire. Το σύστημα είναι παραπάνω από αξιοπρεπές και θα παίζεις τα πάντα για αρκετό καιρό* με πολύ ψηλά settings.

 

*κανείς δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια.

post-228313-0-38277800-1348853748_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον κωστα

κωστα θα ηθελα να σε ρωτησω μιας κ ειδα εχεις τον 8120 αποδιδει καλα?

 

δεν εχω καταφερει να τον τερματισω περα απο κατι burn...εγω δεν εχω κανενα παραπωνω....οταν παιζω παιχνιδι κανω εγκατασταση αλλο παιχνιδι κατι προγραμματακια κι εχω και το seti στο 30-40% εχω περιπου 65%usage...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το cf του πρότεινα και γω amd, αλλιώς στα λεφτά του πάει σε i5.

 

Την παραθεση πανω την εκανα κατα λαθως.

 

Προτεινω να πας σε i5, οι διαφορα σε επιδόσεις στα games ειναι πολη μεγαλη σε σχεση με οτι εχει να προσφερει η AMD.

 

Μπορεις να βρεις τον 3450 στα 180 ευρω,

 

http://www.skroutz.g...re-i5-3450.html

 

Αν τα λεφτα σου φαινονται πολλα, ακομη και ο i3 3220 αποδιδει καλύτερα σε gaming χρηση, στα 120 ευρω:

 

http://www.skroutz.g...?keyphrase=3220

 

Κοιτα benchmark στο Guild Wars 2 για να καταλαβεις τις σχετικές διαφορες:

 

http://www.tomshardw...ark,3268-7.html

 

EDIT: Προσεξε οτι τα fps τα μετραει σε χαμηλη αναλυση με GPU HD 7970, εσυ θα εχεις πολυ χαμηλοτερες επιδοσεις σε πραγματικες συνθηκες. Βεβαια τα ΜΜΟs ειναι πολυ απαιτητικα οσων αφορα τον επεξεργαστη, οποτε αυτο δε θα πρεπει να σε ανησυχήσει στα υπολοιπα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω benchmarks -και σωστά- είναι σε 1280 χ 1024 γιατί εκεί φαίνεται η δύναμη του επεξεργαστή. Όσο ανεβαίνει η ανάλυση, παίζει μεγαλύτερο ρόλο η κάρτα γραφικών.

 

Ο i5 και σε 1920 χ 1080 που θα παίζει ο φίλος είναι όντως καλύτερος. Και γενικά είναι καλύτερος σαν επεξεργαστής. Ωστόσο σε intel πλατφόρμα δεν θα μπορεί να κάνει το cf/sli που θέλει, καθώς οι αντίστοιχες μητρικές ξεκινάνε από 130 ευρώ και ο i5 3470 είναι ήδη ακριβότερος. Θέμα μπάτζετ δλδ.

 

Αν ο φίλος κάνει υποχώρηση στην δυνατότητα cf/sli ή ανεβάσει το μπάτζετ, τότε δεν τίθεται θέμα, πάει σε i5. Αλλιώς, ο 8120 είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

το sli/cf δεν είναι απαραίτητο, το είπα μόνο στο πλαίσιο μιας πιθανής αναβάθμισης σε βάθος 2 χρόνων . αν το να κολλήσεις άλλη μια gpu

για αναβάθμιση δε συνηθίζεται τότε δε με απασχολεί καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν θέλεις αυτό. Κάποια στιγμή προσθέτεις και έναν ssd:

 

Συμφωνω με την προταση. Οι δικες μου προτιμήσεις όμως θα ήταν απο vision studio:

 

ASUS HD 7950: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28754&cat=5

 

Corsair Builder Seies 500W: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25175&cat=17

 

H αλλαγη στην GPU γιατι η 660Τi δεν αποδιδει αναλογα καλα στα 1080p me anti-aliasing σε υψηλες τιμες (πανω απο 4x) και στο τροφοδοτικο γιατι η Thermaltake δεν εχει καλη φημη στις φθηνοτερες σειρες τις, ενω αντιθετα η Corsair είναι κορυφαία. Προφανως το τροφοδοτικο αυτο δε θα σε καλύψει σε περιπτωση SLI/Crossfire, αλλα ουτε αυτο της Thermaltake θα σε καλυπτε αξιόπιστα, αν θες να δωσεις εξτρα για μελλοντική αναβάθμιση δες αυτο στα 100 ευρω:

 

Corsair Gaming Series 700W: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30695&cat=17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 7950 τα ξαναείπαμε και τις διαφορές της με την 660ti. Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες με το ΑΑ και σου έχω δείξει παραδείγματα. Υπάρχει και διαφορά στην τιμή.

 

Δεν κάνει το 500αρι corsair για την 7950. Θα την σηκώσει αλλά το σύστημα θα δουλεύει αδικαιολόγητα στο όριο. Το thermaltake είναι αισθητά καλύτερο και το συγκεκριμένο δεν ανήκει στη φτηνή σειρά.

 

Επίσης το GS 700 στα 100 είναι πολύ κακή αγορά, όταν το σαφώς καλύτερο TX 650 κοστίζει 86 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 7950 τα ξαναείπαμε και τις διαφορές της με την 660ti. Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες με το ΑΑ και σου έχω δείξει παραδείγματα. Υπάρχει και διαφορά στην τιμή.

 

Δεν κάνει το 500αρι corsair για την 7950. Θα την σηκώσει αλλά το σύστημα θα δουλεύει αδικαιολόγητα στο όριο. Το thermaltake είναι αισθητά καλύτερο και το συγκεκριμένο δεν ανήκει στη φτηνή σειρά.

 

Επίσης το GS 700 στα 100 είναι πολύ κακή αγορά, όταν το σαφώς καλύτερο TX 650 κοστίζει 86 ευρώ.

 

Μεχρι τα 4x ΑΑ η 660Τι ειναι ανταγωνιστικη, με πιο υψηλες τιμες ομως πεφτει αδικαιολογητα. Εχω δει reviews απο διαφορα καλα hardware sites που τοποθετουν την 660Ti διπλα στην 7950, αλλα στο Tom's Hardware, στις υψηλες τιμες ΑΑ την τοποθετουσαν διπλα στην 7870. Ισως να κανουν λαθως αλλα γενικα τους εμπιστευομαι περισσοτερο απο τους περισσοτερους αλλους reviewers και γι αυτο μου φαινεται οτι η 660Τi ειναι υπερτιμημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...