Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Fu Manchu είπε

Μεταξύ των δύο σπιτιών προφανως και υπάρχουν οικοδομές, όπως φαίνεται και στο διαγραμμα... Δεν υπάρχει δηλαδή οπτική επαφή των δύο οικοδομών.

Το ερώτημα είναι, λόγω του ότι το τωρινό σπίτι είναι πιο ψηλά από τα υπόλοιπα, αν υπάρχει τρόπος να φτάσει το σήμα στον δεκτη (να διαγράφει την τροχιά όπως τα βελάκια στην εικόνα).

Σημείωση... Στην ταράτσα της οικοδομής όπου μένω τώρα δεν υπάρχουν εμπόδια.

Το σήμα ταξιδεύει ευθύγραμμα και δεν είναι σφαίρα (ή κάποιο αντικείμενο) να κάνει τροχιά λόγω βαρύτητας και απώλεια ταχύτητας. Το πολύ-πολύ να κάνει ανάκλαση σε κάποιο σταθερό εμπόδια και να αλλάξει κατεύθυνση (και ταυτόχρονα απώλεια ισχύος).

Αν από τις 2 ταράτσες και σηκώνοντας ιστό, πάλι δεν έχεις καθαρή οπτική επαφή, δεν θα κάνεις τίποτα. Μόνο αν υπάρχει δυνατότητα να στηθεί ενδιάμεσος κόμβος, σε κάποιο κτίριο στο οποίο έχουν καθαρή οπτική επαφή και τα 2 ακραία σημεία.

1 ώρα πριν, giorgosxristou είπε

καλησπερα ομαδα,
Μαλλον η ερωτηση μου ειναι πιο πολυ για επιβεβαίωση ,θελω να δώσω ιντερεντ σε ενα σπιτι μερικα μετρα πιο περα...ειναι στα 23,6 χιλιομετρα,για οσους ξερουν απο νομο Ηρακλειου να στειλω ιντερνετ σπο το Κοκκινη Χάνη στην Αχλαδα,απο το google earth βλεπω οτι υπαρχει οτικη επαφη χωρις κανενα εμποδιο,ο λογος ειναι επειδη η ταχυτητα στην Αχλαδα ειναι στα 3.4 οταν εχει τσακιρ κεφια ο Π.Ο.Τ.Ε,στο κοκκινη χανη κλειδωνει κοντα στα 12467 kbps,κοιτουσα για την Ubiquiti AirGrid M5 HP(AG-HP-5G27) που λεει οτι πιανει στα 30 χιλιομετρα +,θα ειμαι οκ με 2 τετοιες?εχετε να προτείνετε κατι αλλο για τετοια αποσταση?μεχρι 120 ευρω η καθε κεραια,ευχαριστω πολυ.

To θέμα δεν είναι αν βλέπεις στο Google Earth ότι δεν υπάρχει εμπόδιο και έχεις οπτική επαφή, αλλά αν στην πραγματικότητα με επί τόπου έλεγχο αποδειχθεί αυτό.

Από την Αχλάδα μπορείς να δεις καθαρά και χωρίς εμπόδια το Κοκκίνη Χάνι; Και σε ρωτώ διότι η Αχλάδα είναι σε περιοχή με λόφου, χαράδρες κλπ κι έχει σημασία η ακριβής θέση εκεί.

Αν ναι, κοιτάς για λύση με 2 PowerBeam AC Gen2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, jkoukos είπε

Το σήμα ταξιδεύει ευθύγραμμα και δεν είναι σφαίρα (ή κάποιο αντικείμενο) να κάνει τροχιά λόγω βαρύτητας και απώλεια ταχύτητας. Το πολύ-πολύ να κάνει ανάκλαση σε κάποιο σταθερό εμπόδια και να αλλάξει κατεύθυνση (και ταυτόχρονα απώλεια ισχύος).

Αν από τις 2 ταράτσες και σηκώνοντας ιστό, πάλι δεν έχεις καθαρή οπτική επαφή, δεν θα κάνεις τίποτα. Μόνο αν υπάρχει δυνατότητα να στηθεί ενδιάμεσος κόμβος, σε κάποιο κτίριο στο οποίο έχουν καθαρή οπτική επαφή και τα 2 ακραία σημεία.

To θέμα δεν είναι αν βλέπεις στο Google Earth ότι δεν υπάρχει εμπόδιο και έχεις οπτική επαφή, αλλά αν στην πραγματικότητα με επί τόπου έλεγχο αποδειχθεί αυτό.

Από την Αχλάδα μπορείς να δεις καθαρά και χωρίς εμπόδια το Κοκκίνη Χάνι; Και σε ρωτώ διότι η Αχλάδα είναι σε περιοχή με λόφου, χαράδρες κλπ κι έχει σημασία η ακριβής θέση εκεί.

Αν ναι, κοιτάς για λύση με 2 PowerBeam AC Gen2.

Καλημερα jkoukos,
Το σπιτια με συγουρια δεν εχουν εμποδια μεταξυ τους,το σπιτι στην Αχλαδα ειναι πριν την το χωριο και ειναι στην κορυφη ,ειναι ψηλα και ολες οι χαραδρες κλπ ειναι κατω απο το σπιτι,η νοητη ευθεια μεχρι το  Κοκκινη δεν εχει αλλες χαραδρες μεταξυ τους ,το 99 %του σηματος περναει πανω απο την θαλασσα.με αυτη που ειπες προφανως κανω την δουλεια μου ,απο το σαιτ της unt επισης λεει οτι εχω οπτικη επαφη και προτείνει  https://www.xpatit.gr/el/products/diktuaka/ubiquiti-lbe-5ac-lr-litebeam-ac-lr,-5-ghz-airmax-ac-long-range-cpe-detail.html ,τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτή που αναφέρεις που είναι στο ίδιο κόστος. Θα παίζει ελαφρά καλύτερα, καθώς έχει 1dB μεγαλύτερο κέρδος κεραίας (26dBi vs 25dBi), κάτι που πάντα είναι το ζητούμενο.

Θέλει καλό κεντράρισμα και στους 2 άξονες (οριζόντιο κάθετο), διότι η απόσταση είναι μεγάλη και έχει πολύ στενό λοβό εκπομπής. Οπότε πρώτα ρυθμίζεις τα 2 ΑΡ δίπλα-δίπλα και επιβεβαιώνεις ότι μεταξύ τους δουλεύουν σωστά και μετά τα τοποθετείς στην τελική τους θέση και κάνεις τις μικρο ρυθμίσεις για βέλτιστο σήμα.

Υπόψη ότι αν θέλεις να αλλάξεις κάποια ρύθμιση που επηρεάζει την μεταξύ τους σύνδεση, πρώτα το κάνεις στο απομακρυσμένο ΑΡ με μετά στο τοπικό, διαφορετικά θα χάσεις την επαφή και θα πρέπει να έχεις φυσική πρόσβαση στο απομακρυσμένο ΑΡ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2019 στις 12:12 ΜΜ, jkoukos είπε

Πάρε αυτή που αναφέρεις που είναι στο ίδιο κόστος. Θα παίζει ελαφρά καλύτερα, καθώς έχει 1dB μεγαλύτερο κέρδος κεραίας (26dBi vs 25dBi), κάτι που πάντα είναι το ζητούμενο.

Θέλει καλό κεντράρισμα και στους 2 άξονες (οριζόντιο κάθετο), διότι η απόσταση είναι μεγάλη και έχει πολύ στενό λοβό εκπομπής. Οπότε πρώτα ρυθμίζεις τα 2 ΑΡ δίπλα-δίπλα και επιβεβαιώνεις ότι μεταξύ τους δουλεύουν σωστά και μετά τα τοποθετείς στην τελική τους θέση και κάνεις τις μικρο ρυθμίσεις για βέλτιστο σήμα.

Υπόψη ότι αν θέλεις να αλλάξεις κάποια ρύθμιση που επηρεάζει την μεταξύ τους σύνδεση, πρώτα το κάνεις στο απομακρυσμένο ΑΡ με μετά στο τοπικό, διαφορετικά θα χάσεις την επαφή και θα πρέπει να έχεις φυσική πρόσβαση στο απομακρυσμένο ΑΡ.

Καλησπερα  χρονια πολλα και καλη χρονια,
πριν καποιες μερες μου ρθαν οι κεραίες ,τις ρυθμισα και συνδέετε η μια στην άλλη,εχω κάποιες απορίες αν μπορείς να με βοηθήσεις πριν τις τοποθετήσω,

1ον: ενώ ειναι 26dbi output power παει μεχρι 25

2 ον στο distance αν το βαλω CHANNEL WIDTH 10 mhz με καλυβει στα 24 χιλιομετρα περιπου που θελω ,αν το παω στα 20 mhz παει μεχρι τα 22.5 χιλιομετρα,τι κανω??η διαφορα στα Mbps ειναι σχεδον η διπλάσια. 

3 ον στο airlink που κανω ας πουμε προσομοίωση λεει οτι και μεχρι τα 50 MHz θα εχω 90% σημα,αν το βαλω στα 50 MHz στις κεραίες το distance παει στα 18 χιλιομετρα.

καπου διάβασα οτι  δεν ειναι η μεγίστη απόσταση αλλα το πως λειτουργούν κάποιοι αλγόριθμοι,

τι CHANNEL WIDTH νομιζεις οτι ειναι καλα να βαλω?
ευχαριστω .

 

Επεξ/σία από giorgosxristou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η μία μονάδα μέτρησης είναι σε dBi και αναφέρεται στο κέρδος της κεραίας. Η άλλη είναι σε dBm και αφορά ισχύ του εκπεμπόμενου σήματος.

  • Το νόμιμο όριο συνολικής εκπομπής (EIRP) είναι 30dBm στους 5GHz και αφορά κέρδος κεραίας και ισχύς εκπομπής. Δηλαδή EIRP = dBi + dBm.
  • Άρα από την στιγμή που η κεραία έχει στάνταρτ κέρδος 26dBi, υποχρεούσαι να ορίσεις ισχύ εκπομπής το πολύ 4dBm (λόγω dBm=Eirp-dBi).
  • Αν το έχεις σε αυτόματη λειτουργία και ανάλογα την χώρα που έχεις επιλέξει, ρυθμίζει αυτόματα την ισχύ εκπομπής στα νόμιμα όρια.

2. Καταρχήν δεν υπάρχει κανένα όριο στην απόσταση. Απλά το σήμα εξασθενεί λόγω διαφόρων παραγόντων. Όσο αυξάνεται το εύρος ζώνης (σε MHz) αντίστοιχα αυξάνεται η ταχύτητα σύνδεσης και μειώνεται η απόσταση. Ισχύει και το αντίθετο.

3. Βάζεις ότι είναι καλύτερο για την δεδομένη ασύρματη ζεύξη. Δοκιμάζεις ξεκινώντας από τους 20MHz και ανεβαίνεις μέχρι εκεί που θα έχεις το βέλτιστο για σένα αποτέλεσμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

1. Η μία μονάδα μέτρησης είναι σε dBi και αναφέρεται στο κέρδος της κεραίας. Η άλλη είναι σε dBm και αφορά ισχύ του εκπεμπόμενου σήματος.

  • Το νόμιμο όριο συνολικής εκπομπής (EIRP) είναι 30dBm στους 5GHz και αφορά κέρδος κεραίας και ισχύς εκπομπής. Δηλαδή EIRP = dBi + dBm.
  • Άρα από την στιγμή που η κεραία έχει στάνταρτ κέρδος 26dBi, υποχρεούσαι να ορίσεις ισχύ εκπομπής το πολύ 4dBm (λόγω dBm=Eirp-dBi).
  • Αν το έχεις σε αυτόματη λειτουργία και ανάλογα την χώρα που έχεις επιλέξει, ρυθμίζει αυτόματα την ισχύ εκπομπής στα νόμιμα όρια.

2. Καταρχήν δεν υπάρχει κανένα όριο στην απόσταση. Απλά το σήμα εξασθενεί λόγω διαφόρων παραγόντων. Όσο αυξάνεται το εύρος ζώνης (σε MHz) αντίστοιχα αυξάνεται η ταχύτητα σύνδεσης και μειώνεται η απόσταση. Ισχύει και το αντίθετο.

3. Βάζεις ότι είναι καλύτερο για την δεδομένη ασύρματη ζεύξη. Δοκιμάζεις ξεκινώντας από τους 20MHz και ανεβαίνεις μέχρι εκεί που θα έχεις το βέλτιστο για σένα αποτέλεσμα.

Τελευταία ερψτηση ,προφανώς απο το σημειο που θα δινω ιντερνετ ειναι το station point ptp  kai εκει που περνει ειναι το access point ptp ?σωστα???

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Θέλω να μεταφέρω τουλάχιστον 200mbit down και 200 up μεταξύ δύο ταρατσών (γραφείο-σπίτι), που βρισκονται σε απόσταση 208 μέτρων (σύμφωνα με καποιο link που βρηκα που μετράει απόσταση, νομίζω της Ubiquiti ηταν).

Να διώξω μια οπτική ίνα δηλαδή απο το γραφείο, και να την παω σπίτι, να την μοιράσω σε ενα switch και να πάρουν δυο διαμερίσματα της πολυκατοικίας.

Η οπτική επαφή είναι άριστη, με εξαίρεση οτι λίγο πριν τον δεκτή μπορεί να υπάρχουν κάποιες τούφες απο Πεύκα. Η ταράτσα του σπιτιού δηλαδή, ειναι κολλητα με κάποια πευκα. Θα βρώ τρύπα νομίζω χωρίς να υπάρχει Πεύκο μπροστά.

Σε ποιες συσκευές να προσανατολιστώ ?

Τα παιδιά στην Hellasdigital μου πρότειναν τα παρακάτω δύο , με προτίμηση στο ακριβότερο.

https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/60ghz/mikrotik-rblhgg-60adkit-wireless-wire-dish-quad-core-716mhz-256mb-60ghz-1xgigabit-l3/

https://www.hellasdigital.gr/networking-el/wireless-el/outdoor/60ghz/mikrotik-rbwapg-60ad-kit-quad-core-716mhz-256mb-60ghz-1xgigabit-l3/

Συμφωνείτε?

 

Η επόμενη ερώτηση θα είναι αν μπορούμε να το πάμε και Μαρούσι (6km), χωρίς καμία οπτική επαφή φυσικά.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις γνώσεις από τα Mikrotik καλώς (δεν είναι plug & play). Ειδάλλως πας σε LiteBeam που γίνεται εύκολα με τον σχετικό οδηγό.

Για το άλλο ερώτημα, χωρίς καθαρή οπτική επαφή, μην ασχοληθείς καν με την όποια προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 5:17 ΜΜ, jkoukos είπε

Αν έχεις γνώσεις από τα Mikrotik καλώς (δεν είναι plug & play). Ειδάλλως πας σε LiteBeam που γίνεται εύκολα με τον σχετικό οδηγό.

Για το άλλο ερώτημα, χωρίς καθαρή οπτική επαφή, μην ασχοληθείς καν με την όποια προσπάθεια.

Και τι χρειαζονται? Μονο 2 κεραιες, 120€ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 εξωτερικά Acees Point (τέτοια είναι και όχι απλά κεραίες), καλώδιο δικτύου ανάλογα την απόσταση από αυτά μέχρι τον χώρο που θα συνδεθούν στο σπίτι και φυσικά τα υλικά στήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σε ολους.. δεν πολυ καταλαβα τις διαδικασιες γιαυτο και κανω την ερωτηση εδω...λοιπον..θελω να στειλω internet απο το σπιτι μ (3 οροφο) ακριβως απεναντι σπιτι (ισογιο) ουτε 100 μετρα.. εχω 50αρι internet..πειγα σε ενα σχετικο μαγαζι και μου δωσανε ενα ρουτερ https://www.tp-link.com/gr/home-networking/wifi-router/tl-wr841n/  και μια καιρεα https://www.tp-link.com/gr/business-networking/outdoor-radio/cpe210/... η απορια μου ειναι ...1ον θα χριαστω καιρεα και στο κεντρικο σπιτι που ειναι το ρουτερ ??? 

Επεξ/σία από argyrisman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν ναι, πιθανόν όχι. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, καθώς παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες. Δοκιμάζεις μόνο στη πλευρά που θέλεις να πιάνεις και αν δεν παίξει θέλει και εξωτερικό ΑΡ στην πλευρά που θα στέλνει την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΚΑλησπέρα στην ομάδα. 

Θέλω να πάρω Internet από το γείτονα που είναι σε απόσταση 30 μέτρα από εμένα χωρίς εμπόδια.

  1. Βάζοντας μια κεραία TP-LINK CPE510 στο σπίτι του γείτονα, φαντάζομαι δε χρειάζομαι και δέκτη στη δική μου μεριά ε ?
  2. Η κεραία αυτή βλέπω παίρνει ρεύμα μέσω PoE. Το ρουτεράκι του γείτονα είναι το ZTE zxhn h108n. Υποστηρίζει PoE άραγε? 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κανείς δεν είναι βέβαιος. Μόνο με επί τόπου δοκιμής θα το διαπιστώσεις. Ισχύουν ότι ανέφερα μόλις στο προηγούμενο μήνυμα.

2. Το ΖΤΕ δεν παρέχει PoE τροφοδοσία. Όμως η κεραία έρχεται μα το δικό της PoE τροφοδοτικό.

Υπόψη ότι το συγκεκριμένο ΑΡ που αναφέρεις δουλεύει στους 5Ghz, άρα θα συνδέονται πάνω του μόνο συμβατέ συσκευές σε αυτή την μπάντα. Για τους 2,4GHz υπάρχει το αντίστοιχο CPE210.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...