Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γραφεις στις οδηγιες οτι με ενα παλιο wifi router μπορει κανεις να στειλει ασυρματο στο χωρο του. Πως θα γινει αυτο αφου τα ρουτερ των ISP παιρνουν απο τηλεφωνικο καλωδιο ενω η κεραια έχει εξοδο καλωδιο δικτυου.

 

Βάζεις το καλώδιο στην πρώτη θύρα lan του ρουτερ και η θύρα μετατρέπεται από lan σε wan. Κουφό αλλά γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΑΠΟΡΙΑ. Πες πως θέλω να ορίσω ΙΡ ώστε εγώ που θα είμαι ο τελευταίος δέκτης να μπορώ να ελέγχω όλες τις συσκευές. Η συνδεσμολογία είναι η εξής. Ρούτερ(1) -> ΑΡ(2) -> Client AΡ(3) -> router(4) που θα στέλνει ασύρματα στο χώρο μου -> Το pc μου(5). Στο router (4) έχει απενεργοποιηθεί το DHCP οπότε εγώ θα παίρνω ΙΡ από το (3). Σωστά μέχρι εδώ;

 

Εγώ θα βρίσκομαι στο 5. Στο ρούτερ(1) θα ορίσω ΙΡ 192.168.1.1 ,Στο ΑΡ(2) 192.168.1.2 ,Στο Client AP(3) 192.168.1.3 ,Το 4 θα μοιράζει τις ΙΡ του (3) (σωστό ή λάθος);.

 

Το ρούτερ 1 όμως θα δίνει ενσύρματα σε ένα σταθερό και ασύρματα σε κινητό και λάπτοπ. Χρειάζεται εκεί να κάνω ρυθμίσεις ή θα δίνει ΙΡ αυτόματα; Μήπως θα πρέπει το 3 να του βάλω ΙΡ σε άλλο range? 

ΠΧ 192.168.2.1?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια απαντηση ακομα απο τους γκουρου των συνδεσεων? :)

 

 

Nα κανω ενα ερωτηματακι, εστω οτι απ το pcA μπαινω μεσω Remote Desktop Connection στο pcB (ασυρματη συνδεση) και σβηνω ενα αρχειο του pcB.
Oπως ισως γνωριζετε, το αρχειο αυτο δεν παει στο καδο κανενος απο τα δυο pc. Σε ποιο pc χρεωνεται η διαγραφη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα βρίσκομαι στο 5. Στο ρούτερ(1) θα ορίσω ΙΡ 192.168.1.1 ,Στο ΑΡ(2) 192.168.1.2 ,Στο Client AP(3) 192.168.1.3 ,Το 4 θα μοιράζει τις ΙΡ του (3) (σωστό ή λάθος);.

 

Χονδρικά όχι. To 1 θα δίνει σε όλα τα άλλα συμπεριλαμβανομένου και του 5 +.

 

Τα AP βάλε τα με όσο πιο μακρινές ip γίνεται (192.168.1.240 και πάνω*). Στο 4 κλείνεις dhcp server και δίνεις επίσης καρφωτή ip από το range του 1. Το 5 +, όπως είπα και παραπάνω, θα παίρνει αυτόματα απευθείας από το 1.

 

*Προσωπικά προτιμώ τις πρώτες ip, να μου τις παίρνουν αυτόματα όσα μηχανήματα (pc, laptops, palmtops, smartphones, κτλ) συνδέονται στο δίκτυο και να έχω static ip στα διάφορα AP, routers και λοιπές τέτοιες συσκευές (ακόμα και ο εκτυπωτής μου :P ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Επανέρχομαι δυναμικά με νέες συσκευές και απορίες. Σήμερα μου ήρθε σπίτι αυτό http://www.deliberant.com/apc-2s-20 . Πρόκειται να το τοποθετήσω στο σπίτι ενός φίλου ο οποίος πρόκειται να μου στέλνει στέλνει ίντερνετ  λύνοντας έτσι μια για πάντα την εξάρτηση μου από το φτωχό και αργό ίντερνετ του δήμου. Αν κάποιος έχει σκοπό να το αγοράσει θα ήθελα να του πω πως δεν είναι και ότι ευκολότερο να συναρμολογήσεις συν το ότι παίζει να λείπουν και δύο βίδες από τα στηρίγματα στον στύλο. Τέλος πάντων άλλο είναι το πρόβλημα μου τώρα. Εγώ στο σπίτι έχω ένα 5210 με ip 192.168.1.250 το οποίο και θα έχει λειτουργία CLIENT. Πάνω σε αυτό συνδέεται ένα ρουτερ της 3com το οποίο μοιράζει ασύρματα το ίντερνετ μέσα στο σπίτι. Το apc-2s-20 θα τοποθετηθεί στο σπίτι του φίλου μου συνδεδεμένο πάνω στο ρούτερ. Η default ip του apc-2s-20 είναι 192.168.2.66 και η gateway 192.168.2.1 . Επειδή όμως εγώ θέλω να μπορώ να ελέγχω το apc-2s-20 από το σπίτι αλλά και το ρούτερ του φίλου μου νομίζω πως πρέπει να αλλάξω τις ip. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το setting των ip όπως κάνατε και πρίν; Αν αλλάξω την gateway σε 192.168.1.1 και την ip σε 192.168.1.251 πρόκειται να έχω conflicts? PLEASE HELP......

Ακολουθεί φωτό από το μενού του 

 

 

post-218326-0-54774800-1357247702_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με 1W EIRP το νομιμο επιπεδο στην ελλάδα πόσα πρεπει να ειναι τα dbm?? 30db μαζι με το κερδος της κεραιας (αμα εχω ξεχωριστή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσει της ισχύουσας Ελληνικής Νομοθεσίας, του Ε.Κ.Κ.Ζ.Σ. και των όσων προβλέπει το Π.Δ. 44/2002 η νόμιμη χρήση του προϊόντος αυτού στη ζώνη συχνοτήτων 2400 – 2483,5 MHz, προβλέπει μέγιστη ισχύ εκπομπής τα 100mW e.i.r.p.

Στην ισχύ αυτή συνυπολογίζεται η ισχύς εξόδου του πομπού και το κέρδος της κεραίας. Αρμόδια για την εποπτεία του φάσματος είναι η E.E.T.T.

Το προϊόν αυτό είναι εφοδιασμένο με σήμα συμμόρφωσης CE βλ. Π.Δ. 44/2002

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 5ghz ειναι το 1W απο οτι εχω διαβασει αλλα το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο με τη μετατροπη σε output power..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Βάζεις το καλώδιο στην πρώτη θύρα lan του ρουτερ και η θύρα μετατρέπεται από lan σε wan. Κουφό αλλά γίνεται.

στην ουσια οταν χρησιμοποιεις την lan ενος δευτερου adsl router δεν γινεται wan ακριβως.Σε μερικα ρουτερ πχ cisco μπορεις να την κανεις wan και να εφαρμοσεις και πρωτοκολλα routing πανω ωστε να ειναι κανονικα σαν Wan.στα απλα adsl router απλα παιζει σαν ενα transparet access point χωρις πρωτοκολλα routing ομως αφου το κομματι το Routing παιζει στο adsl modem.αλλα ναι στην πραξη πετυχαινεις αυτο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα!

 

Σε μια εξοχική κατοικία που δεν υπάρχει πρόβλεψη για ιντερνετ (dsl,κτλπ) έχω σκέφτει τη λύση του ασυρμάτου δικτύου.Σε μια απόσταση περίπου 8 χλμ υπάρχει διαθέσιμη σύνδεση την οποία και θέλω να μοιράσω.Οπτική επαφή υπάρχει και θα με ενδιέφερε να μάθω ποιός είναι ο εξοπλισμός που απαιτείται.Ευχαριστώ πολυ και συγχαρητήρια για τον οδηγό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και για ubiquiti.Ισως βρεις κατι να σε καλυψει.απλα θα ηταν καλο το Link να γινει 5 ghz για να μηνεχεις και τιποτα παρεμβολες απο αλλα δικτυα.



http://www.ubnt.com/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Σε μια εξοχική κατοικία που δεν υπάρχει πρόβλεψη για ιντερνετ (dsl,κτλπ) έχω σκέφτει τη λύση του ασυρμάτου δικτύου.Σε μια απόσταση περίπου 8 χλμ υπάρχει διαθέσιμη σύνδεση την οποία και θέλω να μοιράσω.Οπτική επαφή υπάρχει και θα με ενδιέφερε να μάθω ποιός είναι ο εξοπλισμός που απαιτείται.Ευχαριστώ πολυ και συγχαρητήρια για τον οδηγό!

 

Μπορείς να πας στα Ubiquiti Nanobrigde M5 22. Εγω με αυτά εχω σταθερο link στα 10km με 50mpbs real troughput.

Και MIkrotik σιγουρα θα σου κανει την δουλεια αλλα δεν τα ξερω καθολου για να προτεινω καποιο συγκεκριμενο.

 

Παντως ΜΗΝ παρεις τα NanoStation δεν κανουν για τετοια αποσταση ( 1st hand experience! ).

Δουλέυουν μονο αμα εχεις nanobrigde (ή μεγαλυτερο) ως "πομπό" και το nanostation ως "δεκτη"

 

Ιδιαίτερα σημαντικο!

Να ξερεις οτι στα nanobrigde m22 δεν μπορεις να βαλεις Power παραπανω απο 5dbi (30 ειναι τo limit στην ευρώπη και επειδη τα ubiquiti δεν υποστηριζουν TPC πεφτει στα 27. οπότε έχεις antenna gain 22 και 5dbi=27 )

 

Αμα παρεις τα nanobrigde 25 πεφτεις στο dbi αλλα μεγαλώνεις στο gain.

 

 

Τελος εκτος απο την οπτικη επαφη που ειναι το πιο βασικο (πρεπει να ειναι τελειως καθαρη) πρεπει να δεις και το fresnel zone αν ειναι καθαρο. Δεν θα σε επηρεασει πολυ αλλα οσο πιο καθαρο τοσο το καλυτερο.

 

 

ΥΓ: Εχει κολησει το μυαλο μου και δεν θυμαμαι αμα ειναι σωστο το TPC που αναφερω ή λεγεται αλλιως. Οπως και να εχει πανω απο 27dbi δεν μπορεις να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...