Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!Αλλα επειδή δεν έχω και παρά πολύ γνώση πάνω στο θέμα μπορείς να μου προτείνεις μια σύνθεση;(πχ όπως αυτή που έχεις εσύ στο 10 χλμ)

 

 

Ευχαριστώ!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω εχω αγοράσει 2 nanobrigde m5 ενα για "πομπό" και ενα για "δεκτη" και τα εχω κανει Link (ακολουθα τον οδηγο και δεν θα εχεις κανενα θεμα).

 

Πριν κανεις καποια αγορα βεβαιωσου οτι εχεις αριστη οπτικη επαφη ( απεκλεισε κτηρια , κεραιεσ κλπ) , επισης προσεχε μην εισαι διπλα απο κανενα αεροδρομιο γιατι το λιγοτερο που θα εχεις ειναι τρελες παρεμβολες και θα ψαχνεις να βρεις frequency.

 

Η κατω εικόνα δειχνει και το σημα και την αποσταση για να παρεις μια ιδεα.

 

Μην σε ξεγελασει το TX/RX rate που λενε 130mbps.. σε speed test αναμεσα στις κεραιες μου βγαζει 50mbps σε receive. σε duplex πεφτει λιγο αλλα δεν σε ενδιαφερει το duplex στο setup που καταλαβα οτι θελεις.

 

post-110290-0-50885800-1364469949_thumb.jpg

 

ΥΓ1: Μπορεις να κανεις την δουλεια σου επισης με "πομπό" nanobrigde m5 και "δεκτη" nanostation m5 αλλα η διαφορα τους ειναι 5 ευρω αν δεν κανω λαθος οπότε κατ'εμε δεν αξιζει.

 

ΥΓ2: Απο όποιο μαγαζι και αν τα παρεις πες τους τι setup θελεις να κανεις.

1ον) Μπορουν να σε βοηθησουν αμα ξερουν

2ον) Αν εχεις προβλημα τα γυρνας πισω και δεν σου κανουν τους ανηξερους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια πηρα και εγω σημερα αυτη εδω την κεραια http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/868-Ubiquiti-AG-5G23-AirGrid-M5-HP-Airmax.html?keyword=5g23 και θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

 

Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο air os για να συνδεθω σε ενα router??
 

ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις να συνδεθείς σε ενα router? Θέλεις να "καρφώσεις" πισω απο την κεραια ενα router για να μοιράζει στο σπιτι/γραφειο και αν ναι η κεραία που κοιταει?Εχεις κανει link μεταξυ 2 "τοπίων"?

 

Δωσε κανα παραπανω Info για το setup γιατι εγω προσωπικα δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Την γυρνας να βλεπεις την κεραια που θελεις να πιανει.

2) Την κεραια σου πρεπει να την εχεις brigde-station mode.

2) Μεσω του airos στο tab wireless θα βρεις ενα κουμπι survey.. μεσω εκεινου κανει scan Η κεραια και μετα μπορεις να κανεις lock to ap.

 

Καποιες λεπτομερειες:

1) Η κεραια αυτη ειναι 5ghz οποτε πιανεις μονο "5αρια"

2) Αμα δεν θελεις να πιασεισ καποιο συγκεκριμενο δικτυο και απλα να κανεις scan τοτε γυρνας την κεραια και συγχρονως κανει survey.

3) Εννοειται οτι 99% ( το 1% το αφηνω για στατιστικο λαθος :P ) των δικτυων στα 5ghz ειναι κλειδωμενα οποτε θα πρεπει ξερεις τον κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι με καινούργιο "πρόβλημα" που έχει προκύψει:

 

Τα δυο σημεία έχουν οπτική επαφή και βρίσκονται σε απόσταση 7,5 χιλιομέτρων.Το πρόβλημα ειναι οτι η οπτική επαφή επιτυγχάνεται απο ένα σημείο σε ύψωμα αλλα το σημείο στο οποίο θέλω να διανείμω το ασύρματο βρίσκεται χαμηλότερα.Η διανομή/αναμετάδοση αυτη μπορεί να γίνει απο το δέκτη ή χρειάζεται επιπλέον εξοπλισμός;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβα τι εννοεις... εχεις ενα λοφο ενδιαμεσα στα 2 σημεια? ή απλα το σημειο Α ειναι σε υψωμα και το Β πιο χαμηλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για όλους εσάς που σας άρεσε αυτό εδώ το post άμα θέλετε να ασχοληθείτε σοβαρά υπάρχει και το awmn που είναι σε όλη την Αθηνα και σε αλλα μέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλό Πάσχα σε όλους.

Μπορώ να πάρω ίντερνετ από τον γείτονα που μου έχει δώσει τον κωδικό του,αλλά πιάνω με το λαπτοπ σε μία γωνία του σπιτιού και αυτό αδύναμο.

Με Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612509">αυτό και Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612335">αυτό είμαι καλυμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Για λινκ ανάμεσα σε 2 σημεία που απέχουν 800 μέτρα και έχουν οπτική επαφή σχεδόν πεντακάθαρη θα με καλύψουν 2 Nanostation Loco M2 ή M5? Ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο κατευθυντικό όπως το AirGrid ή NanoBridge?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Για λινκ ανάμεσα σε 2 σημεία που απέχουν 800 μέτρα και έχουν οπτική επαφή σχεδόν πεντακάθαρη θα με καλύψουν 2 Nanostation Loco M2 ή M5? Ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο κατευθυντικό όπως το AirGrid ή NanoBridge?

 

Ευχαριστώ!

Πηγαινε για τα 5ρια οπωσδηποτε.

 

καλησπέρα, μια ερώτηση, μπορώ απο ενα ΑΡ να στείλω internet σε 3 άλλα (δηλαδή με 4 ίδιο συσκευές, όπως την tplink σε 2.4Ghz που αναφέρετε στο πρώτο post)

Ναι, αν και δεν προτεινεται. Οτι κανεις καντο με 5ρια γιατι θα κανουν που θα κανουν παρεμβολες και τα 4 μεταξυ τους, τουλαχιστον μην εχουν εξωτερικες μπας και το σωσεις λιγο. Τα tplink 5210 απλα απεφυγε τα.

 

Γενικα οταν στηνετε links αποφευγετε τα 2.4 και πατε σε αλλες μπαντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...