Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 τελικά παιδιά υπάρχουν πολλοί τρόποι!!ο καλύτερος μετά από διαφορες προσπάθειες είναι με τα "νανοστατιον" τώρα αν τυχόν θέλετε φθηνότερα εμενα μου δούλεψε και με ένα access point τις τάξεως τον 30 euro και μια κεραία 15 dbi αλλα μιλάμε για ένα pc στο δεύτερον σπίτι που έχει την κεραία ο καθένας διαλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του και τα χρήματα που διαθέτει!!@jkouros τελικά έγινε η καλή και εγώ θα χρησιμοποιήσω ethernet καλώδιο από το ένα στο άλλο σπίτι και θα βάλω στο δεύτερο ένα "ρουταρακι" τις άσους http://www.asus.com/Networking/RTN12E/που νομίζω αξίζει τα λεφτά του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θελω να δώσω ίντερνετ στο σπίτι ενός φίλου στα 300 μέτρα με απευθίας οπτική επαφή.

 

Καθότι άσχετος με το θέμα έκατσα και διάβασα ολα τα post και έχω τις εξής απορίες.

 

Απο το δικό μου σπίτι απλώς συνδέω τη συσκευή στο ρούτερ και το ρεύμα.

Στο σπίτι του φίλου, συνδέσω τη συσκευή σε ένα οποιόδήποτε ρούτερ και αυτό απλά θα μοιράσει το ιντερνετ? Κάνουν αυτά τα φτηνιάρικα ρούτερ που δίνει ο οτε. forthnet κλπ?

 

Εχω μπερδευτεί λιγάκι με τις διάφορες συσκευές, μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι?

 

Με Link.png Site: αυτό εδώ είμαι κομπλέ? Έχει δύο η συσκευασία?

 

Υπάρχει κάποιο φτηνότερο/καλύτερο? Βλέπω διάφορα Ubiquiti NanoStation Loco M2, Ubiquiti NanoStation Loco 2, και δεν πολυκαταλαβαίνω τις διαφορές...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συσκευές της Ubiquiti, όπου βλέπεις σκέτο 2 (ή 5) σημαίνει ότι εκπέμπει στους 2,4GHz (ή 5GHz) και με ταχύτητα μέχρι 54Mbps.

Όπου βλέπεις μαζί με τον αριθμό και το Μ (Μ2 ή Μ5) σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη ταχύτητα (150-300Mbps).

Αν υπάρχει και δεύτερη αλφαριθμητική ένδειξη (π.χ G20) δείχνει το κέρδος της κεραίας.

Μερικές φορές υπάρχει και τρίτη ένδειξη, που συνήθως δείχνει τις μοίρες των κεραιών Sector.

 

Η κάθε συσκευασία έχει μία μόνο συσκευή, εκτός κι αν πωλούνται ως kit, οπότε αναφέρεται ρητά.

 

Για το σπίτι του φίλου σου κάνει και κάποιο modem/router που έχει από κάποιον πάροχο, φυσικά με κάποιες ρυθμίσεις ώστε να δουλεύει ως απλό switch και εσωτερικό ΑΡ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θελω τα φωτα σας σε κατι....εχω 2 κεραίες ubnt airgrid HP M5 16dbi  ετοιμες ρυθμισμένες ,αλλα επειδή μετακόμισα υπαρχει δυσκολια στην οπτικη επαφη,παρακάτω φαίνεται το προφιλ ανύψωσης απο το google .Στα 48 μετρα δεξια η κεραία ειναι στα συν 18 μετρα(12 μετρα η πολυκατοικία +6 ο ιστός )66 συνολο ,στα 18 μετρα αριστερά ειναι εκει που μενω ,9 μετρα η πολυκατοικία +9 ο ιστος αρα 18 μετρα 36 συνολο,ενδιάμεσα υπολογίζω 9 μετρά ύψος (τριώροφες πολυκατοικίες ) εχω τραβήξει μια  γραμμή μεταξύ των 2 σημείων που ουσιαστικά ειναι τα δεδομένα οπως εχουν τωρα,μαλλον στο σημειο  που γραφω 38 ειναι το εμποδιο ,(εχω κανει επικόλληση τετράγωνα για να προσθέσω το εξτρα ύψος) ,πιστεύεται οτι με μια κεραία  στα 27 dbi αντι στα 16 θα κανω δουλεια???το να σηκώσω τους ιστους και αλλο ειναι αρκετα δυσκολο,καμιά γνώμη??

 

post-38255-0-16776700-1441749294_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ηθελα να κανω μια ερωτηση οσο αναφορά το σενάριο 2 και θα ηθελα τα φώτα σας.Αν το σημείο που βλέπουν και τα 2 σημεια που θελουμε να δικτυωσουμε ειναι ενα σημειο που εχει ρευμα και ειναι πανω στο βουνο(πραγματικη περιπτωση)και ουσιαστικα θελουμε να ξεπερασουμε το βουνό...αλλά στο σημειο αυτό που ειναι στημενες και αλλες κεραιες...οπως κινητης και αναμεταδοτες ακόμα και ιδιωτικά ασυρματα δικτυα για επιχειρησεις...απο ποιον ζηταμε αδεια να για να στησουμε κι εμεις τη γεφυρα μας εκει...και ουσιαστικα να πληρωνουμε και για την παροχη ρευματος?Εχεις κανεις υποψιν?Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ηθελα να κανω μια ερωτηση οσο αναφορά το σενάριο 2 και θα ηθελα τα φώτα σας.Αν το σημείο που βλέπουν και τα 2 σημεια που θελουμε να δικτυωσουμε ειναι ενα σημειο που εχει ρευμα και ειναι πανω στο βουνο(πραγματικη περιπτωση)και ουσιαστικα θελουμε να ξεπερασουμε το βουνό...αλλά στο σημειο αυτό που ειναι στημενες και αλλες κεραιες...οπως κινητης και αναμεταδοτες ακόμα και ιδιωτικά ασυρματα δικτυα για επιχειρησεις...απο ποιον ζηταμε αδεια να για να στησουμε κι εμεις τη γεφυρα μας εκει...και ουσιαστικα να πληρωνουμε και για την παροχη ρευματος?Εχεις κανεις υποψιν?Σας ευχαριστώ.

Ρώτα αρχικα στον Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών της περιοχής σου. 99% θα ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, σκέφτομαι τους γειτονες άμα θα δημιουργήσουν πρόβλημα κατά την εγκατάσταση της κεραιας στην ταράτσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μια ερωτηση απο εμενα. Αν το router Με το Internet ειναι στο -1 και το διαμέρισμα που θελουμε να δώσουμε ειναι στο +4 και δεν υπαρχει οπτικη επαφη μεταξυ των 2 κεραιων . Υπαρχει καμια λυση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μετά την πρόσφατη απόπειρα μου να μοιράσω ίντερνετ μεταξύ 2 σημείων, είπα να κάνω έναν οδηγό ώστε να βοηθήσω και άλλους οι οποίοι μπορεί να χρειαστεί να κάνουν το ίδιο. Τα σενάρια θα είναι 2. Στο 1ο οι δύο κόμβοι θα έχουν απ'ευθείας οπτική επαφή και στο στο 2ο θα παρεμβάλλεται εμπόδιο το οποίο θα πρέπει να ξεπεραστεί.

Θα χρησιμοποιήσουμε υλικά τα οποία παίζουν στην μπάντα των 2,4 GΗz αλλά για αποστάσεις μεγαλύτερες των 4χμ ή αν στην περιοχή υπάρχουν άλλα ασύρματα δίκτυα θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσουμε υλικά στα 5 GΗz.

Τα υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ενδεικτικά είναι τα εξής. Για τα 2,4 από TP-Link και από Ubiquiti . Γενικά τα 2α θεωρούνται ποιοτικότερα. Για τα 5 GHz από TP-Link και από Ubiquiti . Ξέρω πως υπάρχουν και άλλα υλικά απλά αυτά θεωρώ πως έχουν το υψηλότερο value for money.

 

Σενάριο 1ο.

Έστω πως θέλουμε να στείλουμε ίντερνετ σε ένα φίλο μας ο οποίος μένει σε μια απόσταση 2χμ χωρίς κάποιο μεγάλο εμπόδιο στο ενδιάμεσο.

Από το PC μας βάζουμε το πρώτο AP σε λειτουργία AP ώστε να μοιράζει ίντερνετ. Αν θέλουμε βάζουμε τον κωδικό ασφαλείας ή το αφήνουμε ξεκλείδωτο. Αφού έχουμε τοποθετήσει το ΑΡ σε ένα μέρος σχετικά ψηλά με οπτική επαφή προς το σημείο όπου θέλουμε να στείλουμε το ίντερνετ τότε βάζουμε το καλώδιο Lan σε μία από τις θύρες Lan του ρούτερ. ( Θυμίζω εδώ πως όλα τα παραπάνω ΑΡ παίρνουν ρεύμα μέσω POE, για περισσότερες πληροφορίες τι είναι POE, Google it) Αυτό μας επιτρέπει να τοποθετήσουμε την κεραία - ΑΡ έως και 30, πολλές φορές μέχρι και 60 μέτρα, μακριά από την πηγή τροφοδοσίας. Αφού σιγουρευτούμε πως το ΑΡ στέλνει κανονικά τότε πάμε στο σπίτι λήπτης για να κάνουμε και εκεί τις εργασίες μας. Το ΑΡ σε αυτή την περίπτωση το τοποθετούμε σε λειτουργία client. Ακολουθούμε τις ίδιες ενέργειες εγκατάστασης με πριν, μόνο που τώρα πρέπει να ψάξουμε από το λογισμικό το όνομα SSID που έχει το ΑΡ από την πρώτη σύνδεση ώστε να συνδεθούμε σε εκείνο. Αν βάλουμε το καλώδιο απ'ευθείας πάνω στo PC τότε θα έχει ίντερνετ μόνο ο δικός μας υπολογιστής, μπορούμε ωστόσο να χρησιμοποιήσουμε ένα 2ο μικρότερο ΑΡ ή κάποιο παλιό ρούτερ ώστε να στέλνουμε ασύρματα το ίντερνετ σε όλο το σπίτι. Αν χρησιμοποιήσετε ρούτερ θυμηθείτε να απενεργοποιήσετε την λειτουργία DHCP server.

SOS Στο 2ο ΑΡ, αυτό δλδ που χρησιμοποιούμε ως client, πρέπει να αλλάξουμε την default LAN ip από 192.168.1.254 σε 192.168.1.Χ (όπου Χ από 2-253) ώστε να αποφύγουμε τυχών conflict με το 1ο ΑΡ.

attachicon.gif Untitled4.jpg

 

Σενάριο 2ο.

Έστω πως θέλουμε να στείλουμε ίντερνετ σε ένα φίλο μας ο οποίος μένει σε μια μεγαλύτερη απόσταση και στο ενδιάμεσο παρεμβάλλεται κάποιο μεγάλο εμπόδιο.

Θα κάνουμε λίγο πολύ ότι κάναμε και πρίν, μόνο που τώρα θα χρησιμοποιήσουμε ένα σημείο, το οποίο να έχει καθαρή οπτική επαφή με τα δύο μέρη, ως αναμεταδότη. Φυσικά το σημείο αυτό πρέπει να έχει ρεύμα. Αφού κάνουμε πάλι τις εργασίες μας στο σπίτι όπου υπάρχει ίντερνετ, πηγαίνουμε στο σημείο που έχουμε ορίσει ως αναμεταδότη και εκεί θα τοποθετήσουμε 2 κεραίες. Μια ως AP client και μια ως ΑΡ. Η ΑΡ client θα παίρνει σήμα από το σπίτι με το ίντερνετ και η άλλη κεραία θα στέλνει ως ΑΡ στον τελικό δέκτη. Δεν ξεχνάμε και πάλι να κάνουμε τις αλλαγές στην ΙΡ.

attachicon.gif Untitled5.jpg

 

Η διαδικασία είναι η ίδια και για τα 5 GΗz. Αν θέλουμε τώρα να αναμεταδίδουμε το ίντερνετ από τον τελικό δέκτη σε μια μεγαλύτερη περιοχή αυτό που χρειαζόμαστε έιναι μια κεραία σε λειτουργία ΑΡ πάλι αλλά με πανκατευθυντική αποστολή. Σε περίπτωση που πάνω στο ΑΡ πρόκειται να συνδεθούν πάρα πολλά PC, χρειάζεται να παρεμβάλλεται και ένα switch πχ της mikrotik ώστε να μπουν τυχόν limits ή ότι άλλοι περιορισμοί θέλετε εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να ενώσω δύο υπολογιστές που και οι δύο έχουν ίντερνετ το ένα το έχω σε μαγαζί και το άλλο στο σπίτι, είναι σε απόσταση 600 μέτρα με εμπόδιο μια πολυκατοικία, πως μπορώ να τα κάνω δίκτυο ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τα αρχεία από τον απομακρυσμενο υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεταξυ πολυκατοικιων θα γινει δουλεια; 330μετρα αποσταση. απο ταρατσα χωρις εμποδια σε χαμηλη ταρατσα με 2-3 πολυκατοικιες μπροστα.

 

σκεφτομαι να παρω δυο τετοια http://www.e-shop.gr/tp-link-cpe510-pharos-5ghz-300mbps-13dbi-outdoor-cpe-p-PER.612745

θα επικοινωνησουν μεταξυ τους ή θα τα μπλοκαρουν τα κτιρια;

 

2η επιλογη ειναι σε αποσταση 12,5χλμ. χωρις εμποδια, να προτιμησω το 2ο; τα 2μηχανακια αυτα αξιζουν τα 120ε;

Επεξ/σία από JeZus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

10,46 χιλιόμετρα απόσταση (την μέτρηση την έκανα από τα googlemaps) με βουνό ανάμεσα οχι πολύ ψηλό. Τι προτείνεις για διασύνδεση?

Μου ειπαν και εμένα για ubiquity ένας φίλος που εχει συνδέσει επιτυχώς 2 σημεία με απόσταση 16 χιλιόμετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 10+ χιλιόμετρα δεν είναι πρόβλημα. Αυτό το "με βουνό ανάμεσα" όμως, μου κάθισε στον λαιμό και δεν καταπίνεται με τίποτα.

Στις ασύρματες ζεύξεις και ιδικά σε μεγάλες αποστάσεις, ξεκινούμε να ψάχνουμε για λύση εφόσον υπάρχει καθαρή οπτική επαφή. Αν δεν υπάρχει αυτή η αναγκαία συνθήκη, ψάχνουμε για άλλες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν δεν έχεις οπτική επαφή και θέλεις πολύ την ζεύξη αυτή θα πρέπει να βρείς ενδιάμεσω σημείο που να μπορεί να βλέπει το πρώτο και το τελευταίο άκρο και στην συνέχεια να επιλέξεις εξοπλισμό που θα σου επιτρέψει να κάνεις την σύνδεση αυτή ανάλογα τα km απο σημείο Α <-> Β <-> Γ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην παρεα.
Πήρα απόφαση φέτος το καλοκαίρι, μια και πλέον τα 3gdata καταναλώνονται εν ριπή, να προχωρήσω σε τέτοια λύση, για το σπίτι στο χωριό.
Σχεδόν άσχετη με το θέμα, κάτι κατάλαβα από τα γραφόμενα.

Παρένθεση ...καλά εγώ είμαι άσχετη, αλλά και οι υποτίθεται γνώστες είναι άλλα αντ άλλων.
Πήγα χθες σε μαγαζί ηλεκτρονικών ρώτησα και η απάντηση ήταν "Πάρε αυτή την κεραία (tplink cpe510) και θα έχεις ασύρματο ιντερνετ σε ολο το σπίτι!
Καμια άλλη συσκευή? Καμία!
Όπως διαβάζω εδώ, σιγά μην έπιανε τίποτε το 510...
Κλείνει η παρένθεση.

Η κατάσταση:
Ακριβώς απέναντι μου μένει φιλική οικογένεια μονιμα.
Μου δίνουν πρόσβαση μεν, αλλά δεν θα μπω και στο σπίτι τους να τραβήξω ethernet καλώδια ή να βάλω κεραίες, το θεωρώ αγένεια.

Οπότε σκέφτομαι σύμφωνα με τα όσα διάβασα, να αγοράσω την Loco M2 (ή θα είναι αρκετή και μια πιο φτηνή κεραιούλα; Ποια; ) κι ενα ρουτεράκι.
Κάνω ένα σκαρίφημα (όσο θυμάμαι) για να καταλάβετε την κατάσταση. Νομίζω το 100 μ. είναι υπερβολικό πάντως)
Υπάρχει μια μικρή υψομετρική διαφορά στα δύο σπίτια γύρω στο 1 μέτρο πιο χαμηλά εγώ, αλλά η κεραία θα μπει ψηλά και θα την καλύπτει.
Στην "πορτοκαλί ζώνη" έχω καλόύτσικο σήμα και σταθερό, όσο απομακρ΄ύνομαι χάνεται και κάνει αποσυνδέσεις (μιλάω για το λαπτοπ μου, χωρίς κάποια ενίσχυση).

Εκεί που έχω τα ερωτηματικά τα μωβ, είναι όπου υποθέτω ότι μπορει να μπει το nanostation.
Θα με βόλευε (και από άποψη τροφοδοσίας αλλά και μήκους καλωδίου ethernet) να μπει στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού (ένα ?), για να είναι και προστατευμένο, αλλά εκει το λαπτοπ δεν έχει σήμα ή μάλλον ίσα ίσα βρίσκει το όνομα του δικτύου όποτε θυμηθεί, θα έχει το Loco?
Θα με βόλευε να μπει εκεί που έχω τρία ? γιατί ήδη υπάρχουν σωλήνες.
Εκεί που έχω 2 ? πρεπει να βάλω καινούργιο ιστό και θα είναι και πολύ κοντά στο δρόμο (κίνδυνος να μου το κλέψουν), αλλά και θα θέλει κάποια ευρεσιτεχνία να πάω ρεύμα, επίσης περισσότερα μέτρα ethernet (απώλειες).
Το καινούργιο (ή το παλιό) router θα μπει από τη μέσα μεριά του ενός ?, γιατι εκεί υπάρχει μεγάλη τζαμαρία, άρα υποθέτω θα καλύπτει και την αυλή που καθόμαστε 
(εκει στον ιστο της κεραίας περίπου) και το σπίτι.

Δείτε το σκαρίφημα να καταλάβετε τι λέω.

Επίσης, στο χωριό, οι ταχύτητες που παίζουν είναι το πολύ μέχρι 3-4, 12ρια και vdsl ...ΔΕΝ
Αν δείτε το σκαρίφημα που έκανα, υποθέτω το καλύτερο θα ήταν να βάλω την κεραία στον "διάδρομο" ακριβώς απέναντι από το παράθυρο του router. Ελα όμως που δε γίνεται γιατί όντως είναι ο διάδρομος που οδηγεί στο σπίτι :)

Μπορεί να φαίνονται απλά τα πράγματα, αλλά δεν είναι (για τις άσχετες σαν κι εμένα :) ) ...ερωτήσεις:

1. Στην κεραία έχει 2 υποδοχές ethernet. Στη μία πάει το PoE, στην άλλη; Πουθενά δεν είδα να χρησιμοποιείται!

2. Στο PoE, η μία ethernet πάει στην κεραία, η άλλη στο pc για να γίνουν οι ρυθμίσεις της κεραίας κι όταν γίνουν πάει στον router σωστά;
Αν μόνο ένα pc ήθλε ιντερνετ δε θα χρειαζόταν router, το οποίο το θέλουμε για να παίρνουν ιντερνετ και άλλα pc αλλά και κινητά, σωστά;

3. Μπορεί να γίνεται η δουλειά με παλιό modem router, αλλα, δεν θα είναι πιο δύσκολο να ξαναθυμηθώ πως γίνονται εκεί οι ρυθμίσεις; Γι αυτό λέω...

4. Ας αγοράσω κάποιο καινούργιο της τάξης των μέχρι 20 ευρώ, πιστεύω θα είναι αρκετό. Router όμως ή acess point, με μπέρδεψε ένας υπάλληλος του Πλαίσου που ρώτησα!
Η είναι τελείως αχρείαστο έξοδο και να αρχίσω να ψάχνω που έχω τα παλιά μοντεμ-ρουτερ των διαφορων παρόχων?

5. Την κεραία την ρυθμίζω, σαν receiver ή σαν bridge;

6. To intenet που Θεού θέλοντος θα καταφέρω να πάρω από τον router, θα είναι ανοιχτό (αφου υποθέτω τo pass θα το έχω δώσει στις ρυθμίσεις του Loco 2), ή μπορώ να το κλειδώσω;

7 και βασικότερο. Φτάνει μόνο ένα NanoStaion από τη μεριά μου, ή πρέπει να αγγαρέψω και τους ανθρώπους απέναντι να βάλουν κεραία στα καλά του καθουμένου;

Νομίζω ότι ένας οδηγός για μένα θα είναι και πολύ χρήσιμος και σε όσους θέλουν να πάρουν σε διάφορες πόλεις τα ελεύθερα για να τα κατεβάσουν από την ταράτσα στο σπίτι, ή να δανείχονται από κοντινούς φίλους.

Προτείνω, όμως τελικά στους γνώστες, να κάνουν 3 οδηγούς:

Ενα για να δέχεσαι ιντερνετ (receiver), χωρίς να χρειάζεται η απέναντι μεριά να κάνει κάτι (οπωσδήποτε :) )
Ενα για να δέχεσαι ιντερνετ χωρ΄ις να κάνεις εσύ κάτι (να βάλει η απάνεντι μεριά κεραία - πομπό για να ενισχύσει το σήμα) κι αυτό γίνεται ή όχι;

Ενα με 2 ή περισσότερες συσκευές, μια ο έχων ιντερνετ, μία ο μη έχων, ή και με διάφορα ζεύγη ανάμεσα για υπερπήδηση εμποδίων.

Αν ψάξεις στο νήμα μάλλον υπάρχουν όλες οι απαντήσεις, αλλά καλό θα ήταν ένας βήμα βήμα οδηγός (βάζουμε το καλώδιο ενα στην υποδοχη 2, την ΙΡ τάδε την κάνουμε ακριβώς έτσι κλπ)  συγκεντρωτικά (και δεν υπάρχουν τέτοιοι όσο έψαξα).

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας αλλά και για τις απαντήσεις σας.

ΧΩΡΙΟ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...