Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπαντησεις :

1) Σε αυτην που λες (ΡοΕ) θα συνδεσεις εσυ το καλωδιο σου (ethernet) που θα σου μεταφερει τα δεδομενα καθως επισης και το ρευμα για να λειτουργησει. Η 2η θυρα ειναι για να το "επεκτεινεις" με καλωδιο σε αλλη συσκευη που δεν σου χρειαζεται σε αυτο το σεναριο.

2) Σωστα τα λες.  Αν βαλεις και ρουτερ μπορεις να το ρυθμισεις και ενω ειναι συνδεδεμενο στο ρουτερ. απλα ειναι πιο ευκολο ετσι για τους αρχαριους.

3) Αν εννοεις να βαλεις το παλιο ρουτερ εξω..... ξεχνα το. Εκτος οτι δεν παιζει σε ρολο "client" που θελουμε να κανουμε.... ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ τροφοδοσια PoE καθως επισης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ.  Αν εννοεις να το βαλεις μεσα απλα για να μοιραζει ασυρματα και ενσυρματα τοτε ναι σου κανει.

4) Αν δεν ειναι κοπος να το αγορασεις σε 2ο χρονο.... μην το παρεις ακομα. Βαλτο στο λαπτοπ για αρχη να δεις πως παει και αν εισαι ενταξει τοτε αγορασε το. Το ΑΡ συνηθως εχει μια ethernet θυρα(οχι παντα ομως) οποτε σε περιοριζει αν θες να βαλεις και καλωδιακα κιαλλες συσκευες. Γιαυτο προτιμουμε τα router με WIFI .

5) Την κεραια θα την βαλεις απο το μενου της σε ρολο client.  Δεν υπαρχει receiver..... και για  bridge θα πρεπει να βαλει και αλλη μια απεναντι και να μιλανε μονο μεταξυ τους....  αλλα δεν ειναι αυτο που θελουμε να κανουμε.

6)  Το ιντερνετ θα το παρεις στο Loco. απο εκει και περα θα σου ερχεται με καλωδιο μεχρι το σπιτι. Εκει αν βαλεις royter με wifi βαζεις οτιδηποτε θες σαν SSID και PASSWORD.

7) οπως τα λες αν μπει κοντα στην περιοχη με τις 3 γραμμες σημα θα εισαι ενταξει.

 

Αποριες? :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ!
 

1, 2
3. Ναι το δεύτερο εννοώ. Επομένως αν δε ν κερδίζω κάτι με καινούργιο router, βάζω ένα παλιό modemrouter. Κι αν δεν έχει θύρα wan αλλά μόno λαν?
Αν τα λέω σωστά δηλαδή, κοίταξα αυτο που χρησιμοποιώ και έχει 4 lan. Υποθέτω οι lan είναι έξοδοι! Μπορώ να το συνδέσω σε lan?
Ετσι γλυτωνω τα χρηματα για καινουργιο router. Οπότε πάω στο:
4. Επεσα σε διαφήμιση αυτού εδώ. Δηλαδή σκέφτομαι όπως διαβάζω τις κριτικές, ότι θα έχω καλύτερο σημα σε όλο το σπιτι, παρα με ένα απλο router.
Εκτός αν χρειάζεται ΚΑΙ router οποτε δεν το συζητάω. Όχι δε θέλω να συνδέσω κάτι άλλο ενσύρματα.
5, 6
7.Προφανώς όσο πιο κοντά στην πηγή τόσο πιο καλά.
Αλλά πιο βολικό είναι όσο πιο μακριά :) (Θέλω το δυνατόν να μειώσω την απόσταση Β και να μεγαλώσω την Α, επειδή έτσι δε θα χρειαστεί να βάλουμε καινούργιο ιστό :) )
Δεν ενισχύει καθόλου το σήμα?
Δηλαδή πάω σε μια σύνθεση όπως στη ζωγραφιά.
Με το PoE μέσα στο σπίτι για να έχω εύκολα διακοπή τροφοδοσίας και όσο δυνατόν λιγότερο εκτεθειμένες συσκευές.

Συμπεραίνω:
1. Αγοράζω μια κεραία (σκεφτομαι και τη TP Link cpe210)
2. Παίρνω ένα παλιό modem, ή αγοράζω ένα καινούργιο router, ή access point, ανάλογα με τις απαντήσεις στις 3-4.
3. Συνδέω κεραία>PoE>laptop και ψάχνω που έχει το καλύτερο ή ένα αποδεκτό σήμα.
4.Στερεώνω εκεί την κεραία
5.Κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην κεραία μέσω laptop.
6.Τραβάω ethernet καλώδιο μέχρι το σπίτι, βγάζω το laptop και  συνδέω το PoE στο router (ή στο m-r, ή στο a-p).
7.Εχω ιντερνετ!

Xwrio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να έχω το internet του σπιτιού μου (μένω στον 4ο όροφο) στο υπόγειο που έχω μια αποθήκη και έναν server. το μπαλκόνι μου με την αποθήκη έχουν περίπου 18 μέτρα υψομετρική διαφορά με το ρουτερ να ειναι δίπλα στην τζαμαρία και την αποθήκη να ειναι δίπλα στη γκαραζόπορτα του υπογείου 

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΣ. μετα απο 1 χρονο απροβληματιστης λειτουργιας του δικτυου μου, ξαφνικα σταματησε να παιρνει ιντερνετ απο το ρουτερ. 

σαν πομπο που συνδεω στο ρουτερ εχω το TL-WA7510N & σαν client εχω το CPE510.

Ο πομπος μου δεν συνδεεται με τπτ στο ρουτερ (ουτε αναβοσβηνει το lan πανω στο ρουτερ). Η πλακα ειναι οτι δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις του 7510 παρα μονο απο το δικτυο του δεκτη!! Δηλαδη το συστημα ολο δουλευει κανονικα αλλα δεν συνδεεται (δεν αναβοσβηνει το lan-δοκιμασα και τα 4 ports στο router) πλεον ο πομπος (7510) μεσω lan στο ρουτερ-ιντερνετ για να δωσει ιντερνετ στο δικτυο μου! 

 

περασα τα configuration backup που ειχα αλλα τα ιδια. ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ

TL-WA7510NTL-WA7510NTL-WA7510N

TL-WA7510NTL-TL-WA7510NWA7510N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το τσεκαρισες μηπως καποια διακοπη ρευματος χαλασε τις ρυθμισεις που ειχες??

και μενα εξαφανιστηκαν μια μερα με πολλες διακοπες ρευματος και τα εκανα ρεσετ και παλι απο την αρχη τις ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/11/2018 στις 3:40 ΜΜ, JeZus είπε

ΣΟΣ. μετα απο 1 χρονο απροβληματιστης λειτουργιας του δικτυου μου, ξαφνικα σταματησε να παιρνει ιντερνετ απο το ρουτερ. 

σαν πομπο που συνδεω στο ρουτερ εχω το TL-WA7510N & σαν client εχω το CPE510.

Ο πομπος μου δεν συνδεεται με τπτ στο ρουτερ (ουτε αναβοσβηνει το lan πανω στο ρουτερ). Η πλακα ειναι οτι δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις του 7510 παρα μονο απο το δικτυο του δεκτη!! Δηλαδη το συστημα ολο δουλευει κανονικα αλλα δεν συνδεεται (δεν αναβοσβηνει το lan-δοκιμασα και τα 4 ports στο router) πλεον ο πομπος (7510) μεσω lan στο ρουτερ-ιντερνετ για να δωσει ιντερνετ στο δικτυο μου! 

περασα τα configuration backup που ειχα αλλα τα ιδια. ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ

TL-WA7510NTL-WA7510NTL-WA7510N

TL-WA7510NTL-TL-WA7510NWA7510N

δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο από

1.πρόβλημα στο καλώδιο ethernet από το poe του πομπού μέχρι το router ή

2.ip conflict (έχεις δώσει "καρφωτά" την ίδια ip και στον πομπό και σε κάποια άλλη συσκευή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2019 στις 8:37 ΜΜ, totomis είπε

δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο από

1.πρόβλημα στο καλώδιο ethernet από το poe του πομπού μέχρι το router ή

2.ip conflict (έχεις δώσει "καρφωτά" την ίδια ip και στον πομπό και σε κάποια άλλη συσκευή) 

το ελυσα το θεμα. ναι ηταν το 1. που αναφερες/ειχε φαγωθει το καλωδιο λογω καιρου! το αλλαξα και οκ! παλι φθηνο καλωδιο εβαλα, δεν επηρεαζει την γραμμη αλλα ειναι ευαισθητο μετα απο καποιους μηνες αλλοιωνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό είτε το βάζουμε μέσα σε κάποιο κανάλι για προστασία από τις καιρικές συνθήκες είτε χρησιμοποιούμε κατάλληλο καλώδιο εξωτερικών χώρων.

Καθείς εφ' ω ετάχθη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Θέλω να στείλω ίντερνετ από σπίτι φίλου σε 2 δικά μου σπίτια (χωρίζονται από μεσοτοιχία τα 2 σπίτια).

Απόσταση: 1km (οπτική επαφή & μικρή υψομετρική διαφορά)

Σύνδεση: 24mbps

Σκέφτηκα το συγκεκριμένο προιόν: https://www.ui.com/airmax/nanobeam-ac-gen2/ . Ίσως φαίνεται υπερβολικό για την απόσταση που θέλω αλλά λόγω του ότι τα σπίτια βρίσκονται στην Χαλκιδική υπάρχουν πολλές καιρέες οπότε θεώρησα πως ίσως έτσι να έχω καλύτερα αποτελέσματα χωρίς επιπλοκές.

Να ενημερώσω πως στα 2 σπίτια θα συνδέονται περίπου 10-15 συσκευές κυρίως smartphones.

Πιστεύετε πως με αυτή τη ταχύτητα θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα; 

Επίσης ποιο θεωρείτε τον καλύτερο τρόπο για διαμοιρασμό του internet μεταξύ των σπιτιών και ποια προιόντα θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ένα πολύ καλο βίντεο από την κεραία tplink CPE510

δείχνει τον τρόπο εγκατάστασης , ρύθμισης και παραμετροποίησης ως access point 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=496&v=ISUSlTcgWks

 

Eγω που θέλω να ενώσω 2 κοντινά σημεία που δεν μπορεί να περάσει καλώδιο (απόσταση 150 μέτρων), θα πρέπει να το ρυθμίσω σαν bridge? 

 

 

 

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα,

βρίσκομαι ακριβώς στο σενάριο 2 του οδηγού για να μεταφέρω wifi και θέλω να ξέρω τα υλικά που θα χρειαστώ για να αγοράσω.

Υπάρχει ένα βουνό στην μέση (υψόμετρο περίπου 150 μέτρα, περισσότερο πλαγιά το λες)και θα πρέπει να στείλω απο τo router στην κορφή του βουνού το wifi σε αποσταση 1200 μέτρων απο την άλλη πλευρά που βρίσκομαι εγώ.

και απο εκει αφου στήσω το απαραίτητο hardware οπου θα τροφοδοτείται με solar πανελάκι (τι κατανάλωση έχουν πάνω κάτω σε watt ; ) να το στειλει κάτω απο την αλλη πλευρά της πλαγιάς σε απόσταση 800 μέτρων οπου θα βλέπω το wifi στο laptop μου.

Υπάρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των 3 σημείων , εκτός απο δέντρα, στην ουσία ειναι ακριβώς η εκδοχή 2 που έκανε στο σχεδιαγραμμα ο φίλος με τον οδηγό.

Θα πρέπει να αγοραστεί και το router γιατι ο φίλος που εχει την dsl τον χειμώνα φευγει και κλεινει το ρευμα, αρα θα μπει εκει δικο μου ρουτερ (αν χρειάζεται κάτι ειδικό παρακαλώ suggestions για να το βάλω στην λίστα) με πανελάκι solar, για το ρευμα στην ουσία θα μου αφήσει μόνο το καλώδιο απο την γραμμή του ΟΤΕ και εγώ θα πρέπει να βρώ τρόπο να το φέρω σε απόσταση το wifi 2km με εμπόδιο περίπου στα μισά!

Θα ήθελα συμβουλές για τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μπορείς να βγάλεις την ασύρματη ζεύξη, μπορείς. Θέλεις 4 ίδια εξωτερικά ΑΡ, που θα δουλεύουν ανά 2 μεταξύ τους. Όμως το θέμα είναι κυρίως οικονομικό και δευτερευόντως νομικό και ασφαλείας.

Πόσο είναι ο προϋπολογισμός που σκέφτεσαι; Και ρωτώ διότι αναφέρεις ότι χρειάζεσαι αυτόνομη τροφοδοσία σε 2 μέρη. Πρώτα στο σπίτι απ' όπου θα πάρεις την σύνδεση και μετά στο βουνό. Μήπως τουλάχιστον την πρώτη περίπτωση μπορείς να την αποφύγεις; Να έχεις υπόψη ότι δεν είναι μόνο το πανελάκι και το καλώδιο, αλλά και άλλα πράγματα που το ακολουθούν για να πάρεις ρεύμα.

Στο βουνό έχεις δικό σου χώρο για να στηθεί όλος ο εξοπλισμός και υπάρχει εξασφάλιση για περίπτωση βανδαλισμού ή κλοπής; Αν σκοπεύεις να το βάλεις σε δημόσιο χώρο, να έχεις υπόψη ότι χωρίς άδεις απαγορεύεται, πέραν το όποιου κινδύνου κλοπής κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σας,

Θελω να μεταφερω wifi μεταξυ δυο κτηριων με χρηση κεραιων (πομπου-δεκτη) οπως λεει και ο οδηγος στην αρχη του συγκεκριμενου thread.

Το μονο προβλημα ειναι οτι παρολο που ειναι κατα 80% καθαρο το path, κοντα στον πομπο υπαρχουν 2 πολυ μικρα κτηρια χαμηλου υψους και 1 μικρο κτηριο πριν τον δεκτη αρα η διαδρομη ειναι σχετικα "καθαρη".

Η αποσταση ειναι περιπου 1300-1500 μετρα.

Αρα υπαρχει σχετικη αλλα οχι πληρης οπτικη επαφη.

Στον δεκτη μπορει να μπει κεραια στην ταρατσα αρκετα ψηλα οποτε μειωνεται το obstruction του κτηριου κοντα στον δεκτη.

Κατα ποσον ειναι δυνατη η συνδεση αυτη?

Για εξοπλισμο (σε σχετικα οικονομικα πλαισια) τι θα προτεινατε?

Ειχα στο μυαλο μου οτι με 2 δυνατες κεραιες (πιατο ή yagi) ισως τα καταφερνα.

Απο μαρκες/μοντελα τι θεωρειτε καλυτερο για την συγκεκριμενη εφαρμογη?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, με το "σχετική" είναι δύσκολο να σου πει κάποιος αν θα παίξει και πόσο καλά. Αν μπορείς να δώσεις μια φωτογραφία από την μία θέση προς την άλλη, να έχουμε μια ιδέα θα είναι καλύτερα.

Μονολεκτικά όπως θα αναφέρεις θα έλεγα ότι θα παίξει. Πόσο καλά, εξαρτάται από τα εμπόδια και πόσο επηρεάζουν.

Με συνολικό κόστος (μαζί με τα υλικά στήριξης και καλώδια) περίπου 150€ έχεις καθαρίσει, π.χ.  με 2 Ubiquiti LiteBeam AC Gen2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίναγε το συγκεκριμένο νήμα πριν από 7 περίπου χρόνια, δεν περίμενα ούτε στο ελάχιστο την απήχηση που θα είχε αλλά και την βοήθεια που θα έδινε σε τόσο πολύ κόσμο. Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και για τα θετικά σας σχόλια. Δυστυχώς τα υλικά φαίνεται να είναι ξεπερασμένα και κάποια δεν υπάρχουν πλέον στην αγορά. Θα πρέπει να γίνει edit στο αρχικό ποστ αλλά αυτό προς το παρόν είναι αδύνατον. Αν υπάρχει κάποιος admin που να μπορεί να το κάνει, θα βοηθούσε αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...