Προς το περιεχόμενο

ρουτερ πισω απο WiFi


spanetaneuramou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

εχω προσβαση σε ενα WiFi το οποιο ομως δεν μου επιτρεπει να ανοιξω πορτες γιατι ειναι κλειδωμενο.

μπορω πισω απο αυτο να βαλω ενα λοκαλ ρουτερ στο οποιο εγω θα κανω τα πειραματα μου και να δωσω το WiFi σαν εξοδο προς το ιντερνετ μονο? (τα 2 ρουτερ δεν θα εχουν φυσικη επαφη μονο ασυρματη)

 

στην ουσια ζηταω να συνδεσω 2 ρουτερ ασυρματα. το 1 εχει το ιντερνετ και το 2 θα εχω προσβαση ρουτ αλλα να βγαινει στο ιντερνετ μεσω του 1

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι βεβαιος - δεν χρειαστηκε ποτε να το κανω- αλλα λογικα με αυτη τη μεθοδο μπορεις να κανεις port forward

(αν αυτο εννοεις)

Το αποκλειω ομως να μπορεσεις να ανοιξεις πορτες αν το (1) τις εχει κλειστες

Στο incoming δεν θα πανε ποτε τα πακετα στο 2

Στο out θα περασουν απο το (2) αλλα θα κοπουν στο (1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση

 

βασικα θελω να πειραματιστω με το dd-wrt στο λοκαλ ρουτερ. αλλα εδω που ειμαι ναι μεν εχουμε προσβαση στο ιντερνετ αλλα ο ρουτερ ειναι κλειδωμενος. τα πραγματα γινονται χειροτερα αν σου πω οτι o dhcp του ρουτερ εχει ευρος 20 IP και εδω ειμαστε 20 ατομα μεν αλλα οι συσκευες ειναι πολυ περισσοτερες... το κονσεπτ που ρωταω το εχω δοκιμασει με το pfsence μεσω VM και δεν καταφερα κατι περα απο το λοκαλ επιπεδο. και αντε να εξηγησω εγω τωρα στον διαχειριστη εδω τι ακριβως θελω και για ποιον λογο...

 

απλα πιστευα μηπως το traffic θα μπορουσε να περασει απαρατηρητο απο το 1, χωρις να επηρεασει το υπολοιπο δικτυο και ταυτοχρονα εγω να μπορω να κανω τη δουλεια μου στο 2.

 

να μετακομισω για ενα ρουτερ ρε γμτ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHCP μπορεις να βαλεις και δευτερο αρκει να φροντισεις το range που θα δινει να μη συμπιπτει με του "κεντρικου" και να περναει στους clients σαν gateway τον κεντρικο και οχι τον εαυτο του- αυτο βεβαια αν δεν θελεις να μπλεξεις χρησιμοποιωντας δικο σου subnet και routing...

Τωρα με το κλειδωμενο ... πως ακριβως ειναι κλειδωμενο? Yπαρχει ενεργο firewall στο πρωτο? Αυτο που μπορεις να ζητησεις απο το διαχειριστη ειναι να κατευθυνει καποιες πορτες σε σενα και να τις ανοιξει. 60000 ports υπαρχουν ας διαθεσει στους 20 χρηστες απο 50 πορτες... εγηγησε του οτι για τη δουλεια σου χρειαζεσαι καποιες πορτες, δεν εχει λογο να αρνηθει...

Αν ειναι disabled to firewall απο το ρουτερ τοτε ισως μπορεις οντως να κανεις port forwarding και να ρυθμισεις το δικο σου ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...