Προς το περιεχόμενο

Πορτογάλος εισαγγελέας ανακηρύσσει νόμιμη την πειρατεία


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια τετοια περιπτωση λοιπον, καμμια διακινηση στο ιντερνετ δεν ειναι παρανομη, διοτι ο τελικος σκοπος ειναι η ιδιωτικη χρηση...

Εχεις ας πουμε ενα νομιμο αγορασμενο δισκακι μιας ταινιας. Το κανεις ενα rip (εδω ειναι το trap, αλλα το προσπερναμε), και το ριχνεις στο ιντερνετ, ας πουμε μεσω τορεντ. Μεσα σε δυο μερες, το αρχειο αυτο το εχουν αλλα χιλια ατομα τα οποια εξισου το διαμιραζουν. Κανεις δεν εχει παρει χρηματα (αμεσα, διοτι εμμεσα παιζονται αρκετα μπικικινια απο τα banners στα sites, αλλα κι αυτο το προσπερναμε). Φτανουμε μια βδομαδα μετα να το εχει στα χερια του ας πουμε δεκα εκατομμυριο κοσμος διασπαρτος σε ολη την υφηλιο. Ολοι μας ειμαστε νομιμοτατοι, διοτι ο τελικος σκοπος ολων μας ειναι η προσωπικη χρηση.

 

Να κάνεις rip μια ταινία δεν είναι παράνομο ούτε θα μπορούσε να είναι. Το "making available" είναι παράνομο (συνήθως) αλλά δε θα έπρεπε να είναι και δε θα ήταν χωρίς το lobbying των πολυεθνικών. Ο μόνος τρόπος για να ελεγχθεί το "making available" είναι με μαζικό έλεγχο της πληροφορίας που διακινείται και την κατάργηση της ανωνυμίας στο ιντερνετ, πράγμα που δεν πρέπει να επιτρέψουμε για πολλούς λόγους.

Οι διαφημίσεις στα τορεντάδικα είναι λεπτομέρεια, θα μπορούσε να κανονιστεί μια εισφορά για τα πνευματικά δικαιώματα και να τα αφήσουν ήσυχα αλλά το παιχνίδι δε γίνεται γι αυτό. Γίνεται για να σου πουλάνε 30€ το blue-ray και να σου τον πιανουν με 5 χερια στο βιντεο κλαμπ για τα καινούργια.

Τώρα μπορεί να έχει εκατομμύρια κόσμος τα αντίγραφα σε λίγες μέρες αλλά αν θέλεις την καλύτερη ποιότητα εικόνας/ήχου σε ωραία συσκευασία πάλι πρωτότυπο θα πας να πάρεις.

 

Υπευθυνος της καθε ΙΡ ειναι αυτος που τη νοικιαζει, το αν τη χρησιμοποιουν εκατο ατομα, κακο του κεφαλιου του.

Δλδ αν σου κλέψει κάποιος το αμάξι και πάει και σκοτώσει κάποιον φταις εσύ και κακό του κεφαλιού σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Δλδ αν σου κλέψει κάποιος το αμάξι και πάει και σκοτώσει κάποιον φταις εσύ και κακό του κεφαλιού σου?

Το σίγουρο είναι ότι θα χει κάποιο μπλέξιμο αν δεν έχει δηλώσει την κλοπή.

 

Περίεργη απόφαση, είμαι περίεργος πώς και αν θα σχολιαστεί απ τους άμεσα ενδιαφερόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά αλλάζουν απο τη μια μέρα στην άλλη. Μπορεί άλλο δικαστήριο να βγάλει άλλη απόφαση, ή απλά να περάσουν κάποιο νόμο που να το αλλάζει.

Και στη Γαλλία είχαν βγεί αρχικά θετικές αποφάσεις αλλά τώρα έχουν το 3-strikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δλδ αν σου κλέψει κάποιος το αμάξι και πάει και σκοτώσει κάποιον φταις εσύ και κακό του κεφαλιού σου?

 

Οχι, οπως και αν καποιος μπει στο σπιτι σου και κανει κατι παρανομο απο την Ip σου δεν φταις εσυ. Αν ομως του παραχωρησεις το αμαξι σου γνωριζοντας τις προθεσεις του, τοτε προφανως και κατηγορουμενος εισαι και εσυ για παραχωρηση. Κλασσικο παραδειγμα οι γονεις που εχουν στο ονομα τους μηχανακια και τα οδηγουν οι πιτσιρικαδες τους χωρις διπλωμα και φυσικα κατηγορουμενοι ειναι και οι γονεις. Ειτε μιλαμε για ενηλικο, ειτε για ανηλικο, υπευθυνος ειναι αυτος που το παραχωρησε, ειτε φιλος ειτε κηδεμονας. Το γλυτωνει βεβαια αν ισχυριστει οτι εγινε παρα την θεληση/γνωση του οποτε και μετα παμε σε υπαιξερεση / κλοπη οποτε δεν συμφερει.

 

Καπως ετσι και η ip :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπευθυνος της καθε ΙΡ ειναι αυτος που τη νοικιαζει, το αν τη χρησιμοποιουν εκατο ατομα, κακο του κεφαλιου του.

Αυτό θα ισχύει,μόνο αν η εταιρεία που το ενοικιάζει θα μπορει να εγγυηθεί στο πελάτη της,ότι κανείς τρίτος,δε θα μπορεί να έχει πρόσβαση χωρίς την άδεια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οπως και αν καποιος μπει στο σπιτι σου και κανει κατι παρανομο απο την Ip σου δεν φταις εσυ. Αν ομως του παραχωρησεις το αμαξι σου γνωριζοντας τις προθεσεις του, τοτε προφανως και κατηγορουμενος εισαι και εσυ για παραχωρηση. Κλασσικο παραδειγμα οι γονεις που εχουν στο ονομα τους μηχανακια και τα οδηγουν οι πιτσιρικαδες τους χωρις διπλωμα και φυσικα κατηγορουμενοι ειναι και οι γονεις. Ειτε μιλαμε για ενηλικο, ειτε για ανηλικο, υπευθυνος ειναι αυτος που το παραχωρησε, ειτε φιλος ειτε κηδεμονας. Το γλυτωνει βεβαια αν ισχυριστει οτι εγινε παρα την θεληση/γνωση του οποτε και μετα παμε σε υπαιξερεση / κλοπη οποτε δεν συμφερει.

 

Καπως ετσι και η ip :)

Ναι, αλλά πως θα αποδειχτεί αν ήταν εν γνώση σου ή όχι η χρήση που έκανε κάποιος υποτιθέμενος τρίτος στη σύνδεσή σου?

Αν έρθουν σπίτι σου (και στα σπίτια εκατομμύρια άλλων) παρουσία εισαγγελέα και βρούν το υλικό στον υπολογιστή σου, το συζητάμε.

Αλλά αυτό απλά δε γίνεται.

Το μόνο που μπορούν να έχουν είναι η ip σου και αυτό δεν θα έπρεπε να είναι αρκετό.

Να θυμίσω πως ένα πειραματάκι που έγινε στο πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτον είχε σαν αποτέλεσμα ένα DMCA Takedown Notice για μια ip που ανήκε σε ένα.. εκτυπωτή?!

http://torrentfreak....-antics-080605/

 

wanted-printer1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' αλλά πως θα αποδειχτεί αν ήταν εν γνώση σου ή όχι η χρήση που έκανε κάποιος υποτιθέμενος τρίτος στη σύνδεσή σου?

Αν έρθουν σπίτι σου (και στα σπίτια εκατομμύρια άλλων) παρουσία εισαγγελέα και βρούν το υλικό στον υπολογιστή σου, το συζητάμε.

Αλλά αυτό απλά δε γίνεται.

Το μόνο που μπορούν να έχουν είναι η ip σου και αυτό δεν θα έπρεπε να είναι αρκετό.

Να θυμίσω πως ένα πειραματάκι που έγινε στο πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτον είχε σαν αποτέλεσμα ένα DMCA Takedown Notice για μια ip που ανήκε σε ένα.. εκτυπωτή?!

http://torrentfreak....-antics-080605/

 

 

Ακομη και αν το εχεις το υλικο σπιτι σου αφου σκασει η ΔΗΕ (και η οποια ΔΗΕ διεθνως),με το truecrypt μπορεις να εχεις φροντισει.

 

Επι του θεματος,η γνωμη μου ειναι οι εταιριεα να κοιταξουν να ασχοληθουν με τιποτα σοβαροτερο και να μην παιζουν σαν παιδια,η πειρατια μονο διαφημηση τους κανει και κερδη τους φερνει. Ή τοσο καιρο πεινουσαν ολοι αυτοι των εταιριων?

Προσωπικα θεωρω κιολας οτι τωρα πια αρχισαν να ασχολουνται με την παταξη της πειρατειας (ξαφνικα τα τελευταια χρονια) για ξεκαρφωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπευθυνος της καθε ΙΡ ειναι αυτος που τη νοικιαζει' date=' το αν τη χρησιμοποιουν εκατο ατομα, κακο του κεφαλιου του.[/quote']

 

Σορυ αλλα στις δυναμικες ip (περισσοτερες περιπτωσεις) πως θα συνδεσεις ip με χρηστες?

Και πως θεωρεις οτι 2 διαφορετικες ip ανηκουν 100% σε διαφορετικους χρηστες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα ισχύει,μόνο αν η εταιρεία που το ενοικιάζει θα μπορει να εγγυηθεί στο πελάτη της,ότι κανείς τρίτος,δε θα μπορεί να έχει πρόσβαση χωρίς την άδεια του!

 

Δε σε πιανω, βοηθα με, κατι αλλο εχεις στο νου σου.

 

Κανει συνδρομη ας πουμε στην οτενετ, αρα νοικιαζεις μια ΙΡ, ειτε στατικη, ειτε δυναμικη. Εισαι υπευθυνος η οχι, για το τι περναει απο εκει μεσα; Προφανως και εισαι.

 

Σορυ αλλα στις δυναμικες ip (περισσοτερες περιπτωσεις) πως θα συνδεσεις ip με χρηστες?

Και πως θεωρεις οτι 2 διαφορετικες ip ανηκουν 100% σε διαφορετικους χρηστες??

 

Το πιο ευκολο, απο καταβολης ιντερνετ. Η οποιαδηποτε δυναμικη ΙΡ, ας πουμε αυτη που εχεις εσυ τωρα, ερχεται σε ενα συγκεκριμενο τηλεφωνικο νουμερο, στο δικο σου. Αρα για την εταιρια, ειναι ηδη γνωστο και καταγεγραμμενο, οτι Κυριακη 30/9/12 ωρα 10:50 η ταδε ΙΡ ειναι συνδεμενη στη δικη σου τηλεφωνικη γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε σε πιανω, βοηθα με, κατι αλλο εχεις στο νου σου.

 

Κανει συνδρομη ας πουμε στην οτενετ, αρα νοικιαζεις μια ΙΡ, ειτε στατικη, ειτε δυναμικη. Εισαι υπευθυνος η οχι, για το τι περναει απο εκει μεσα; Προφανως και εισαι.

 

 

 

Το πιο ευκολο, απο καταβολης ιντερνετ. Η οποιαδηποτε δυναμικη ΙΡ, ας πουμε αυτη που εχεις εσυ τωρα, ερχεται σε ενα συγκεκριμενο τηλεφωνικο νουμερο, στο δικο σου. Αρα για την εταιρια, ειναι ηδη γνωστο και καταγεγραμμενο, οτι Κυριακη 30/9/12 ωρα 10:50 η ταδε ΙΡ ειναι συνδεμενη στη δικη σου τηλεφωνικη γραμμη.

Aν σε χακαρω και χρεισιμοποιω το ip σου,αυτοματος σε καταδικαζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λεει ο Εισαγγελέας ας ηρεμισουν λιγο με της χαζομαρες τους αυτοι της ACAPOR καλα πληρωνονται για να το κανουν αυτο για ρωτιστε και τον κοσμο που δεν εχει λεφτα ουτε να φαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σε χακαρω και χρεισιμοποιω το ip σου,αυτοματος σε καταδικαζω!

 

Αν με χακαρεις ειναι σαν να με κλεβεις, οποτε αν αποδειχτει το χακ, παυω να ειμαι υπευθυνος. Αν εισαι τοσο καλος και δεν αποδειχτει, ειναι οπως ολα τα αλλα πραγματα στη ζωη, οπως το να μου κλεψεις το αυτοκινητο και να κανεις ενα φονο και να μην μπορω να αποδειξω οτι μου το εκλεψες, να μου κλεψεις το κυνηγετικο μου οπλο και να σκοτωσεις και να μην μπορεσω να το αποδειξω, κλπ. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, οπως ισχυουν καποιοι νομοι σε αυτα, οι ιδιοι ισχυουν και για τις IP. Εν γνωσιν μου ειναι συνυπευθυνος, ανευ γνωσης μου δεν ειμαι υπευθυνος και εκτος της οποια παρανομιας θα κανεις με το οποιο εργαλειο μου (ip, αυτοκινητο, οπλο κλπ), ηδη εισαι παρανομος για παρανομη χρηση δικης μου περιουσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελουν οι εταιριες να παταξουν την πειρατια ας φτιαξουν ενα οπτικοακουστικο μεσο που να μην αντιγραφεται ,να μην ριπαρεται κλπ.

Δικο τους θεμα η ασφαλεια των προιοντων τους.Αν δεν μπορουν να το κανουν αυτο ,να μην τα βγαζουν στην αγορα.

Με την ίδια λογική αν ξεχάσω το αυτοκίνητό μου ξεκλείδωτο και το πάρει κάποιος και φύγει δεν είναι κλεψιά, δικό μου θέμα η ασφάλεια του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...