Προς το περιεχόμενο

SSD σε Macbook Pro 13" (late 2011).


gk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα Macbook Pro 13" (late 2011) με λειτουργικό Lion,και αυτές τις μέρες τελειώνει η εγγύηση,και λέω να βάλω Ssd.Όταν το αγόρασα μέσα στην συσκευασία δεν είχε cd με λειτουργικό.Θα ήθελα να ρωτήσω που θα βρω το λειτουργικό για να κάνω εγκατάσταση στο Mac,η γενικά ποια διαδικασία γίνεται,μιας και το λειτουργικό είναι μέσα στον σκληρό του Macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://support.apple.com/kb/DL1433

Αν ψάξεις τα παλαιότερα θεματα σε αυτο section θα βρεις σχετικά θεματα. Πάντως αν δεν σου περισσεύει USB σκληρός με 1 gb περίπου ελεύθερο χώρο , κατέβασε το mountain lion και σώσε το σε DVD.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThanosA

Όχι δεν έχω αγοράσει κανένα νέο λειτουργικό.Το Macbook έχει μέσα τα Lion.

 

atheatos

Δεν θέλω να κατεβάσω τα Mountain Lion,και να πληρώσω κιόλας.Αυτό το Πρόγραμμα τι κάνει ακριβός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThanosA

Όχι δεν έχω αγοράσει κανένα νέο λειτουργικό.Το Macbook είχε μέσα τα Lion.

 

atheatos

Δεν θέλω να κατεβάσω τα Mountain Lion' date='και να πληρώσω κιόλας.Αυτό το Πρόγραμμα τι κάνει ακριβός;[/quote']

 

Φτιάχνει ένα recovery disk partition του συστηματος σου, σε ένα σκληρο και μετα bootareis απο αυτο πατώντας το option κατα την εκκίνηση και επιλέγοντας το. Θα κατεβάσει με Internet το lion και θα κάνει install στο ssd αφου πρώτα τον έχεις κάνει format με το disk utility που περιέχεται στις επιλογές του recovery disk.

Οι οδηγίες και τα link του support site που σου έδωσα είναι αναλυτικές. Αν τα αγγλικά σου δεν σε βοηθάνε να το καταλάβεις ζητά βοήθεια όπου δυσκολευτεις.

 

 

 

Στην ουσία φτιάχνει θα λέγαμε ένα recovery disk σε ένα εξωτερικο σκληρο. Δεν ξέρω κατα πόσο γνωρίζεις την ύπαρξη του recovery disk στο σύστημα σου, αλλα αυτο θα σου παρουσιάσει και αφότου φτιάξεις τον USB σκληρο με το recovery disk assistant.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αν σου είναι εύκολο να γράψεις αναλυτικά τα βήματα;

 

Οκ. Καταρχάς καλο θα ήταν να εξοικειωθεις με το μενού του recovery disk που ήδη έχεις στο μηχάνημα σου, πατώντας το option κατα την εκκίνηση.

Αυτο θα σου δώσει την ευκαιρία να δεις τις επιλογές που έχεις ώστε να διαλέξεις αν θες να κάνεις clean install δηλαδη όλα απο την αρχη ή επαναφορά του συστήματος όπως ήταν στον παλιο δίσκο στον ssd χωρίς να χάσεις απολύτως τίποτα.

Η επιλογη σου θα καθορίσει και τα βήματα που θα σου αναφέρω.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχθές έβαλα ssd και έκανα clean install τα Mountain Lion τα οποία τα κατέβασα από το App Store και τα έγραψα σε usb stick. Πολύ εύκολη η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο,

 

αλλά να ρωτήσω.

 

Αν απλά δώσω το στικάκι σε φίλο μου να τα περάσει και αυτός θα έχουμε πρόβλημα? Θεωρείται πειρατεία ή τίποτα τέτοιο? Γιατί δεν έχει κανένα κωδικό μαζί με το OSX, απλά το κάνεις εγκατάσταση και παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν απλά δώσω το στικάκι σε φίλο μου να τα περάσει και αυτός θα έχουμε πρόβλημα? Θεωρείται πειρατεία ή τίποτα τέτοιο? Γιατί δεν έχει κανένα κωδικό μαζί με το OSX, απλά το κάνεις εγκατάσταση και παίζει.

Προβλημα δεν θα εχει απο την αποψη οτι το λειτουργικο θα λειτουργει κανονικα και χωρις κανενα απολυτως προβλημα και σ αυτον. Σχετικα με τη νομιμοτητα, απο τη στιγμη που δεν το αγορασε ο φιλος σου οπως καταλαβαινεις δεν ειναι και δικο του ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά μου φαίνεται πολύ απλό να γίνει αυτό και σκέφτομαι μην έχει καμιά "παγίδα". Τέλος πάντων αφού υπάρχει θέμα νομιμότητας το αφήνω και βλέπουμε!...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμφωνώ, αλλά μου φαίνεται πολύ απλό να γίνει αυτό και σκέφτομαι μην έχει καμιά "παγίδα".

Για την ιστορια παντως, δεν υπαρχει κατι τετοιο, ακριβως οπως λειτουργει σε σενα θα λειτουργει και σ αυτον.

Nα σαι καλα :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...