Προς το περιεχόμενο

Υψηλές θερμοκρασίες


Antwni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά η gpu μου φτάνει τους 65 βαθμούς idle...ειναι φυσιολογικό αυτό??(καλά το ξέρω η απαντηση είναι όχι)

Τι προτείνετε??

 

 

Μάλλον αυριο το πρωι θα τον ανοιξω να τον καθαρίσω και να του αλλάξω και πάστα γιατί περυσι την άλλαξα!!

 

 

Edit: Με το Furmark πήγε 110 βαθμούς και το έκλεισα (ανεβαινε και αλλο)!!!!

Θα την κάψω ο μ*κας

 

Α η καρτα γραφικων ειναι παλιά (πολύ παλιά) Ati Radeon 2600XT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο φθηνή λύση είναι να καθαρίσεις το fan της κάρτας. Λογικά μετά από τόσα χρόνια θα χει πιάσει αρκετή σκόνη. Θα πρέπει να το αφαιρέσεις πιθανότατα πριν το καθαρίσεις. Θα χρειαστείς και κάποια θερμαγώγιμη αλοιφή πριν το βιδώσεις πάλι στην κάρτα.

 

Πριν απ αυτό ρίξε μια ματιά σε πόσο % στροφάρει ο ανεμιστήρας όταν είναι σε load η gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αληθεια είναι οτι πέρυσι τον καθάρισα καλά και του άλλαξα πάστα(το καλοκαίρι απλώς εβγαλα τα πιο πολλά)

Ειπαμε δεν εχω να τον καθαρισω και 10 χρονια!!!

Το gpu-z μου λεει 46%(τωρα που ειναι σε idle...full load δεν την ξαναβάζω γιατι φοβαμαι μην την καψω)

67 βαθμούς είναι τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αντίστοιχες θερμοκρασίες περιβάλλοντος και αντίστοιχο load, σε τι βαθμούς περίπου έπαιζε η κάρτα στο παρελθόν;

Αν η ψύκτρα πατάει καλά στην κάρτα και είναι καθαρή, δε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει. Όσο κακό airflow και να χει το κουτί, τέτοια θερμοκρασία είναι αδικαιολόγητη.

 

Πάντως καλά κάνεις και δε θες να την πιέσεις όσο πιάνει τέτοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να ήταν 40 το πολύ 50 βαθμους παλιά

Αυριο το πρωι θα σε ενημερώσω ξανα αφού θα εχω αλλάξει παστα!!

Δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την καθυστέρηση!!!

χθεσινες θερμοκρασίες

Τον ανοιξα το μεσημερι εβαλα παστα στη gpu και έπεσε στους 52-53 βαθμούς (40-45 επρεπε να πάει αλλα δεν πειράζει)

foto 1

Όπως θα δεις στην φωτο 1 ανεβηκε μετα η θερμοκρασία του cpu..δεν καταλαβα τι έγινε...ζηλεψε??Στο bios μου εδειχνε 60 βαθμούς!!!

Τεσπα εβαλα και εκει παστα και επεσε στους 35 βαθμούς

foto 2

 

 

 

τελος εκανα furmark και πήγε η gpu 78-79 βαθμούς και με το occt πηγε ο cpu 77 και core 1 core 2 γυρω στους 85...γιατι οι core 1 και 2 εχουν διαφορετικές θερμοκρασίες απο το cpu??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<80C πιστεύω πως είναι σχετικά ασφαλής θερμοκρασία για την κάρτα γραφικών μετά από furmark με τις θερμοκρασίες που χουμε αυτές τις μέρες. Δες άμα όταν φτάνει εκεί το fan παίζει στο 100%.

 

Δεν ξέρω ποιον cpu έχεις αλλά 85C μου φαίνονται αρκετοί, εκτός κι αν έχεις την stock ψύκτρα. Δες και με core temp αν συμφωνούν οι θερμοκρασίες.

Οι διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των 2 πυρήνων είναι συνηθισμένη και δεν αποτελεί πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναβαλα πηγε 82 βαθμούς και το fan δουλευέ 99% μόνο στο τέλος (οταν πήγε δηλαδή στους 80-82 βαθμούς) πριν δουλευε 80% (οταν ηταν 75-79)

intel core 2 duo E6750

οταν ενοοείς stock??

Έχω μια intel 4-5 χρόνια μια απλή είναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας stock εννοώ την εργοστασιακή, μ αυτή που ρχεται ο επεξεργαστής. Συνήθως αυτές είναι χαμηλής απόδοσης. 80C+ πάντως μου φαίνονται πολλοί. Πιθανόν να φταίει και το airflow του κουτιού. Έχεις fan στο μπρος μέρος του που βάζει αέρα και στο πίσω να βγάζει;

 

Επίσης αν δε βαριέσαι, μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές του fan της κάρτας όπως θες με προγράμματα όπως το rivatuner και το afterburner. Δεν ξέρω στα σίγουρα αν υποστηρίζεται η συγκεκριμένη όμως. Πιθανόν να μπορείς να το κάνεις και απ το catalyst control center (δεν ξέρω, πάει καιρός από τότε που χα Ati).

 

edit: Τώρα είδα αυτό, οπότε υποθέτω πως δεν έχεις fan;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι χαλασε το μπροστινο fan πρεπει να παρω αλλο (για αυτο παει 45 βαθμους ο σκληρός)

θα το δοκιμασω σε λιγο ταυτο που μου λες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ζεστό το βλέπω το μηχάνημα σου. Πάρε ενα φαν για μπροστά και ένα για να βγάζει τον ζεστό αέρα απο πίσω και αν δεν διορθωθεί η κατάσταση τοποθετείς κιάλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιρνει αλλα...εφτιαξα thread εδω αν θες βοηθα λίγο :P

Πίσω φυσικα και εχει!!

Πόσο πρεπει να πανε οι θερμοκρασίες??

 

antonl δεν βρηκα κάτι!!Για πες μου με το afterburner που πρεπει να παω (αν και νομιζω πως δεν γινεται)

Edit:Ναι antonl

 

Edit 2: Εβαλα crysis 1 και πηγε gpu 75 και cpu 50-55 (ναι μπορει και το παιζει η 2600xt σε low φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τώρα στο pc που χω το afterburner και δε θυμάμαι πως το χω ρυθμίσει. Ρίξε μια ματιά σ αυτό. Θα πρέπει απ τα settings να το ρυθμίσεις να ξεκινάει με τα windows και να εφαρμόζει το profile που δημιούργησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 25% κατεβαίνει εγω το αφησα στο αυτόματο!!

Εβαλα crysis 2 (ναι μπορεί και το σηκώνει) και επαιξα κανα 10 λεπτο και πηγε η gpu 75-78 βαθμούς και o cpu 60 βαθμούς!!!

Εβαλα και το darksiders II και πηγε gpu 77-79 βαθμούς και cpu 55 βαθμούς!!

 

Αα το fan της gpu δουλευε γυρω στο 61%

 

 

Τωρα η gpu ειναι 55 και το φαν δουλευει 31%

Cpu 40 βαθμους και ο σκληρός καιγεται λιγο....45 βαθμους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...