Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με οθονη Fujitzu


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω το φορουμ...

 

Εχω ενα fujitzu amilo Pi 3560 και αντιμετωπιζω προβλημα με την οθονη η οποια δεν λειτουργει...Το προβλημα προεκυψε περσυ το χειμωνα.Αυξομειωση τασης σε νυχτα με καταιγιδα προφανως εκαψε το inverter της οθονης (φοραγα και την μπαταρια πανω αν παιζει καποιο ρολο).

 

Το λαπτοπ το δοκιμασα στην οθονη του desktop και λειτουργει μια χαρα.Επισης δοκιμασα αρκετα βιντεακια που ανεφεραν πχ να ξαναβαλω τη ραμ κτλ κτλ αλλα τιποτα δεν με βοηθησε..

 

Νομιζω πως εχει καει το inverter οπως προειπα η κατι αλλο στην οθονη,την οποια εχω ανοιξει και δεν διακρινω καποιο εμφανες προβλημα στην συνδεσμολογια.

 

η ερωτηση μου ειναι τι κανω απο δω και περα:

 

1.πεταω το λαπτοπ

2.το παω στο σερβις και μου ρουφανε το αιμα

3.παραγγελνω ενα εξαρτημα απο το e-bay και το αλλαζω μονος μου?

 

ΑΝ τελικα επιλεξω το 3.πως μπορω να ειμαι σιγουρος τι εχει χαλασει?Εχετε να προτεινεται κατι στο e-bay?

Καποιο link?θα μπορεσω να το φτιαξω μονος μου??

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

1)Βρίσκεις από κάποιο κομπιουτερομάγαζο μια σπασμένη οθόνη lcd

2)Ζητάς να στην..... χαρίσουνε

3)Αφού την πάρεις σπίτι την λύνεις και βλάζεις την backlight lamp (http://www.laptopparts101.com/screen-backlight-ccfl-lamp/)

4)Την κουμπώνεις στον inverter και αν αναψει φταίει το screen, αν δεν ανάψει φταίει το inverter

Φιλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αν είχει καεί το backlight, θα έβλεπες κάποιο ισχνό φωτισμο στην άκρη. Εγώ πιστεύω οτι πας για inverter 99%. Μπορεί να είναι και τα δυο. Αλλά ξεκινάς απο inverter και βλέπεις.

Πάντως σε κανα συνοικιακό μαγαζάκι, δεν θα σου πιούν και τόσο το αίμα, οσο θα στο έπιναν σε αντιπροσωπεία πχ.

Δεν χάνεις, τίποτα να πάρεις μια προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το θεμα γιατι χρειαζομαι την συνδρομη σας...

 

Πηγα το λαπτοπ που περιγραφω παραπανω σε ενα καταστημα να μου το επισκευασει...Σημερα που ξαναπηγα μου ειπε πως η οθονη που εχει το συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι LED και δεν εχει inverter και πως το προβλημα ειναι στη καρτα γραφικων...

 

Οταν του ειπα πως στην οθονη του desktop δουλευει κανονικα,που ειπε πως εχει καει η ψηφιακη εξοδος της καρτας προς την οθονη του λαπτοπ ενω η αναλογικη εξοδος που δινει σημα στην οθονη του desktop ειναι μια χαρα...

 

Επειδη ο τυπος δεν μου γεμισε το ματι,μου πηρε και 15ε να μου το κοιταξει μηπως μου πουλησε φυκια για μεταξωτες κορδελες?Ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο που μου ειπε????

 

Αν ειναι ετσι οπως τα λεει τι μπορω να κανω για να το φτιαξω?Ποια ειναι η πιο φτηνη λυση-(μου ειπε 180ε πως θα στοιχισει η επισκευη και το πηρα πισω)...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η οθονη σου ειναι led και δεν εχει inverter.

Να εχει προβλημα η καρτα γραφικων και να δινει σε εξωτερικη οθονη δεν το εχω ξανακουσει και δεν νομιζω και να ευσταθει.

Μαλλον το προβλημα ειναι στην ιδια την οθονη.

Λυση:βρισκεις ενα επισκευαστικο να σου δοκιμασουν μια αλλη οθονη και αν παιξει,πληρωνεις και φευγεις,αν οχι,εχεις μεγαλο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μηπως εχει ακουσει καποιος αν γινεται να εχει χαλασει η καρτα γραφικων ενω δειχνει σε εξωτερικη οθονη μια χαρα?Υποτιθεται οτι το ελεγξε ο τυπος στο service αλλα μην παραγγειλω και καρτα και δεν παιζει και αυτη....Αν και απ οτι το βλεπω δεν προκειται να φτιαχτει το λαπτοπ τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να αλλαξεις καρτα γραφικων.Ειναι ενσωματωμενη στο motherboard.

Δινουμε λυσεις,αλλα παρολαυτα τις προσπερνατε και γραφετε τα δικα σας.

Μπλεκοντας με καρτες γραφικων και motherboard ,καποιος καλοθελητης τεχνικος θα βρεθει να σου πουλησει κανενα μεταχειρισμενο motherboard.

Και πολυ απλα,μπορει να φταιει η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Roger ευχαριστω καταρχας που ασχολησε με το θεμα μου...

 

Το προβλημα τωρα ειναι το εξης...επειδη το πηγα ηδη μια φορα σε τεχνικο(και τον πληρωσα και 15),μου προτεινεις να ξαναπαω το laptop σε αλλο τεχνικο μηπως φταει η οθονη?Και αν μου πει κ ο αλλος οτι φταιει η οθονη δεν θα θελει καμμια 150αρα να το φτιαξει και αυτος?

 

Πραγματικα δεν ξερω τι να το κανω το λαπτοπ γιατι δεν το χρησιμοποιω και πολυ...Δηλαδη οπως το βλεπω 150-200 ευρωπουλα δεν τα δινω...

 

Μου προτεινεις λοιπον να παω σε αλλον?-(εχε στα υποψιν σου οτι μενω επαρχια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα φτιαχτει δια μαγειας και τσαμπα,αυτο δεν γινεται.

Εαν φταιει η οθονη ,αναλογα την οθονη,οι τιμες μπορει να κυμαινονται 120€-150€ και καποια καλα παιδια 200€-250€.

Μην ξεχνας οτι η οθονη εχει λεφτα,δεν μπορει να γινει επισκευη,αρα λοιπον ειναι ακριβο ανταλλακτικο συν την εργασια τοποθετησης.

Το οτι μενεις επαρχια σε επιβαρυνει με εξτρα μεταφορικα αν θα πρεπει να το στειλεις στην Αθηνα.

Αφου λοιπον το κοστος θα ξεπερασει στα σιγουρα τα 150€ και δεν το αντεχεις,τοτε,ή ρισκαρεις και αγοραζεις μια οθονη απο το ebay μεταχειρισμενη(οι καινουργιες παρατηρησα οτι ξεκινανε απο 120€ και πανω)και αν το κατεχεις την τοποθετεις,ή αλλιως δινεις το λαπτοπ για ανταλλακτικα.

 

Απο την αλλη ομως,κανεις δεν μας λεει οτι αν πεσει σε σωστο τεχνικο και πολυ απλα εχει φυγει καλωδιο απο την θεση του,ολα τα παραπανω ακυρωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Roger μπορει απλα να χει ξεκουμπωσει η καλωδιοταινια που κουμπωνει πισω απο το panel.Αλλα και σ αυτη την περιπτωση οι περισσοτεροι τεχνικοι δε το λενε και λενε οτι αλλαξαν ολο το panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...