Προς το περιεχόμενο

50" inch στα 2 μέτρα. Θα στραβωθώ?


PaZaRiOTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ότι λέει ο τίτλος

 

έχω ερωτευτεί την panasonic 50ut50.. Όμως η σαλοκουζίνα μου είναι λίγο σφιχτόκολη κ δεν μπορώ να κρατήσω μεγαλύτερη απόσταση απο την tv.

 

Διάβασα ότι 8α είμαι οκ από τα 1.9μ και πέρα. Αλλά αυτό φαντάζομαι ισχύει για HD καταστάσεις.

 

Σε καλό (αγγλικό) ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα θα με κουράσει? Gaming? 3D? (νομίζω κ το 3D θέλει μια κάποια παραπάνω απόσταση)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν επιστημονικά κριτήρια για τις διαστάσεις και τις αποστάσεις, δεν τα θυμάμαι τώρα επακριβώς.

 

Άσχετα μ αυτά, στα 2 μέτρα από την 50αρα θα χρειάζεται να γυρνάς το κεφάλι σου για να βλέπεις όλη την επιφάνεια της οθόνης. Δεν θα το έλεγα και ότι καλύτερο δλδ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 3D δε γνωρίζω. Αλλά αν το κάνεις, το μόνο κακό που βλέπω είναι πως μετά θα σου κακοφαίνεται οτιδήποτε μικρότερο :Ρ

Πάλι ίσως εξαρτάται κι απ τον άνθρωπο. Κάποιους τους κουράζει αυτό που λες. Αν δεν έχεις ιστορικό με κούραση από οθόνες, θα λεγα να το κάνεις. Στην τελική, η 24άρα στο μισό μέτρο έχει σαφώς μεγαλύτερη γωνία θέασης απ την 50άρα στα 2μ.

 

Περίμενε και καμιά γνώμη από κάποιον ιδιοκτήτη τέτοιας tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω. Θα την συνηθήσεις γρήγορα. Εγώ στην 50G30 τηλεοπτικό σήμα βλέπω μερικές φορές στα δύο μέτρα.

Για παιχνίδια δεν ξέρω. Προσωπικά την πλάσμα αν και δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα burn in με λίγη προσοχή, δεν την χρησιμοποιώ για gaming γιατί αφενός βρίσκεται μακρυά από το Πισι και δεν έχω κονσόλα. Πάντως μου φαίνεται ότι παιχνίδι στα 2 μέτρα σε 50άρα μάλλον θα κουράζει από κάποια στιγμή.

3D ; http://www.athinoram...fault.aspx?id=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες και τα λινκ.

 

Τυπικά όπως λένε κ οι αλγόριθμοι, καλύπτομαι με την απόσταση των δύο μέτρων.

 

Απλά εμπειρικά ήθελα να ρωτήσω απόψεις από τσακάλια γιατί είμαι οριακά στα 2 μετρα.

 

Για HD περιεχόμενο δεν την φοβάμαι. Μην ξενερώνω με το τηλεοπτικό σήμα φοβάμαι.

 

Ας περιμένουμε για καμια άποψη ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου πω οτι ειναι η τελεια αποσταση .

Μονον την πρωτη ημερα ισως σου φανει μεγαλη , μετα θα συνηθισεις και δεν θα αλλαζεις με τιποτα την εμπειρια θεασης.

τωρα με την digea δεν θα ξενερωνεις ουτε με το τηλεοπτικο σημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3D ίσα ίσα, που όσο πιο κοντά είσαι, τόσο πιο έντονο είναι ;)

 

Για HD υλικό απο το 2m, όντως είναι απόλαυση. Για το τηλεοπτικό όμως, μπορεί να υπάρχει θέμα (αλλά όχι τίποτα τραγικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^ Γιατί τέτοιο πράμα; Απ ό,τι θυμάμαι από παλιότερες και νεότερες έρευνες, δεν παίζει τέτοιο θέμα. Είτε πρόκειται για πιτσιρίκια που κάθονται σε μισό μέτρο από CRT tv είτε από κομπιουτεράδες που ξημεροβραδιάζονται μπρος στο pc. Προσωρινή κόπωση, πονοκέφαλος ίσως, βλάβη στα μάτια λέγαν όχι. Κι από προσωπική εμπειρία (ΟΚ δεν αποτελεί στατιστικό δείγμα) τα ίδια. Μέχρι 18 αυξανόταν. Μετά πέρασα πληροφορική και 24ωρα μπροστά σε CRT και TFT αργότερα και δεν ανέβηκε ούτε για 0.5. Αντίθετα ο αστιγματισμός έπεσε αλλά μάλλον ήταν τυχαίο :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου οπως αναφερεις, θα βλεπεις καλο τηλεοπτικο σημα (Αγγλικο), μην την φοβασαι!

σε ολα τα αλλα, HD - 3D - Gaming (AN χρειαστει..) ειναι απολαυση!!! απλα στην αρχη θα σου φαινεται τεραστια, ειδικα αφου εχεις μικρο χωρο!! αλλα με τον καιρο θα τη συνηθισεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...