Προς το περιεχόμενο

50" inch στα 2 μέτρα. Θα στραβωθώ?


PaZaRiOTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 5 χρόνια έχω μια 46" άρα Samsung στα 1,8 μέτρα και εκεί έβλεπα ταινίες έπαιζα PS3 κτλ. για τουλάχιστον 3 χρόνια σερί. Δεν με κούρασε στο ελάχιστο. Αλλά ειμαι και άνθρωπος του μεγέθους, δηλ. πάντα μου άρεσε η μεγάλη οθόνη. Να φανταστείς το 1992-1993 είχαμε 28" Philips Matchline 100Hz όταν όλοι είχαν το πολύ 20άρες και κάτι ντιβανομπάουλα με στρογγυλή οθόνη. Τώρα για να καταλάβεις έχω πανί 106" στα 4 μέτρα και πάλι ώρες-ώρες θα ήθελα μεγαλύτερη. Αν σκεφτείς ότι τα περισσότερα έργα που θα βλέπεις θα έχουν και μπάρες πάνω κάτω, μια χαρά είναι η 50άρα στα 2 μέτρα. Size matters! Α, και δεν έχω παρά ελάχιστη μυωπία, 1 βαθμό στο ένα και 0,5 στο άλλο που δεν νομίζω να έφταιγε η τηλεόραση, αλλιώς θα επρεπε τόσα χρόνια που αποβλακώνομαι να έχω κάπου στους 10 βαθμούς στο καθένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και 5 χρόνια έχω μια 46" άρα Samsung στα 1,8 μέτρα και εκεί έβλεπα ταινίες έπαιζα PS3 κτλ. για τουλάχιστον 3 χρόνια σερί. Δεν με κούρασε στο ελάχιστο. Αλλά ειμαι και άνθρωπος του μεγέθους, δηλ. πάντα μου άρεσε η μεγάλη οθόνη. Να φανταστείς το 1992-1993 είχαμε 28" Philips Matchline 100Hz όταν όλοι είχαν το πολύ 20άρες και κάτι ντιβανομπάουλα με στρογγυλή οθόνη. Τώρα για να καταλάβεις έχω πανί 106" στα 4 μέτρα και πάλι ώρες-ώρες θα ήθελα μεγαλύτερη. Αν σκεφτείς ότι τα περισσότερα έργα που θα βλέπεις θα έχουν και μπάρες πάνω κάτω, μια χαρά είναι η 50άρα στα 2 μέτρα. Size matters! Α, και δεν έχω παρά ελάχιστη μυωπία, 1 βαθμό στο ένα και 0,5 στο άλλο που δεν νομίζω να έφταιγε η τηλεόραση, αλλιώς θα επρεπε τόσα χρόνια που αποβλακώνομαι να έχω κάπου στους 10 βαθμούς στο καθένα!!!

 

Με τέτοιες οθόνες θα έχεις βγάλει τρελά γούστα μέχρι τώρα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καποιο μαγαζι που να εχει 50αρα και να κατσεις στην ιδια αποσταση να δεις που θα σου φανει.Απο κει και περα ειναι θεμα υποκειμενικο.Αλλος καθεται στις πρωτες σειρες του σινεμα αλλος στην τελευταια γιατι ζαλιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τυχαια διαβασα το θεμα σου...Χωρις συζητηση φιλικα...ΟΧΙ...τα 2 μετρα ειναι για 40ρα.Αν το ψαξεις θα επιβεβαιωθω απολυτως.

 

επειδή το έψαξα να σε διαψεύσω?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι...με διαψευδεις ThReSh.Παλια εγω ειχα διαβασει αλλα δεδομενα !!! αλλα σε πραγματικη θεαση ειναι μαρτυριο να κουνας απο δεξια προς αριστερα το κεφαλι για να διαβασεις υποτιτλους σε ταινια !!! Το εχω βιωσει οποτε εγω δεν θα εβλεπα στα 2 μετρα.Η αποφαση ανηκει στον ενδιαφερομενο φυσικα.Καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 50αρα στα 2 μετρα ειναι το πιο οριακο κοντινο και ΜΟΝΟ για full HD υλικο..!! για ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ κοντα!

 

στον πινακα που αναφερεται πιο πανω βλεπετε οτι για 720p υλικο πας στα 3 μετρα και για 576ι στα 5+.....!

 

αρα βλεπετε, οτι η αποσταση δεν εχει σχεση μονο με το μεγεθος, αλλα και με το ειδος του υλικου που βλεπουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προφανώς, αλλά αν προσέξεις το tool που linkαρα, για τα 2m σε 50αρα @ 1080p είναι το max distance για να μπορείς να διακρίνεις pixels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 50αρα στα 2 μετρα ειναι το πιο οριακο κοντινο και ΜΟΝΟ για full HD υλικο..!! για ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ κοντα!

 

στον πινακα που αναφερεται πιο πανω βλεπετε οτι για 720p υλικο πας στα 3 μετρα και για 576ι στα 5+.....!

 

αρα βλεπετε, οτι η αποσταση δεν εχει σχεση μονο με το μεγεθος, αλλα και με το ειδος του υλικου που βλεπουμε!!

Σ' αυτό έχεις δίκιο. Και εγώ εννοούσα για θέαση HD υλικού. Άντε και στην ERT HD, όποτε έχει κάποιον αγώνα!

Όχι στα τούρκο-μογγόλικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι ανάλογα τα γουστα.

 

Πήγα σήμερα και κάθησα μπροστά σε μια 50αρα για 10 λεπτα. Δεν με φόβησε πολύ, οπότε θα την κάνω την τρέλλα!

 

Να σας πω την αλήθεια πλέον μόνο το burn in σκέφτομαι λίγο αλλά πρέπει να μάθω να διώχνω τις κακές σκέψεις για να την ευχαριστηθώ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το burn in κοίτα εδώ και θα μάθεις αρκετά. www.avclub.gr

 

Έχω διαβάσει φίλε αρκετα αρθράκια. Είναι απλά μια ιδιαιτερότητα της τεχνολογιάς την οποία πρέπει να συνηθίσω. Δεν χρειάζονται όμως ακρότητες και υστερίες. Κ παιχνίδια θα παίζω, και το ίδιο κανάλι θα κρατάω για όσο θέλω (στάμπες από το logo). Θα προσέχω λίγο τον πρώτο μήνα μόνο μέχρι να τη στρώσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 50αρα στα 2 μετρα ειναι το πιο οριακο κοντινο και ΜΟΝΟ για full HD υλικο..!! για ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ κοντα!

 

στον πινακα που αναφερεται πιο πανω βλεπετε οτι για 720p υλικο πας στα 3 μετρα και για 576ι στα 5+.....!

 

αρα βλεπετε, οτι η αποσταση δεν εχει σχεση μονο με το μεγεθος, αλλα και με το ειδος του υλικου που βλεπουμε!!

 

Ανεξάρτητα τι λένε οι μετρήσεις , καθαρά για την εμπειρία θέασης τα 2 μέτρα για 50αρα είναι απόλαυση.Στο 1,5 μέτρο ακόμη καλύτερα . Το κακό είναι ότι γλυκαίνεσαι και στο τέλος καταλήγεις σε πανί :)

2 μ ακριβώς και είναι πολλά...

 

14661068.jpg

 

Επεξ/σία από TEOKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...