Προς το περιεχόμενο

Κανω αφοβα το update bios? Μου χρειαζεται?


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τη μητρικη της υπογραφης μου και απο οτι βλεπω εδω εχουν βγει 2 update bios. Το ενα ειναι απο 9/2/11 και το αλλο 8/5/11 και λεω να κανω το 2ο. Χρειαζεται? Θα βοηθησει καπου το συστημα μου? Θελει φορματ μετα απο το update?

 

Eδω δειχνει τους τροπους που μπορεις να κανεις το update και λεω να το κανω με το usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και στο παρελθόν,ότι δεν είναι δυνατόν να θέλουμε να είμαστε στην αιχμή της τεχνολογίας κ να "φοβόμαστε" να κάνουμε ένα bios update.. Για να τα βγάζει ο κατασκευαστής σημαίνει ότι κάτι διορθώνει η εξελίσσει,διασφαλίζουμε λοιπόν τον σωστό τρόπο κ κάνουμε το Update.. με την ίδια λογική θα περιμέναμε να έχουμε πρόβλημα για να κάνουμε τα updates σε κάθε τι ? Οπότε κατά την δική μου άποψη δεν κάνεις update την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας,δεν κάνεις update αν εκεί που είσαι κάνει πολύ συχνές διακοπές ρεύματος,δεν κάνεις update αν δεν διαβάσεις προσεκτικά το manual της μητρικής σου,δεν κάνεις update αν δεν καταλαβαίνεις πως να το κάνεις.. σε κάθε άλλη περίπτωση κάνεις κανονικά το update.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα βγάζει ο κατασκευαστής σημαίνει ότι κάτι διορθώνει η εξελίσσει,

 

Επίσης ο ίδιος ο κατασκευαστής δηλώνει ότι δεν κάνουμε bios update αν δεν έχουμε πρόβλημα. Αντίφαση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι με αυτήν την λογική. Ένα BIOS update δεν πρόκειται KAI να σου αυξήσει τις επιδόσεις ενός συστήματος όπως πχ οι drivers των VGAs. Είναι καθαρά για να λύνει υπάρχοντα προβλήματα/ασυμβατότητες + υποστήριξη νέων επεξεργαστών. Αν είσαι εντάξει με το PCάκι σου και δεν έχεις θέματα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Και ένα BIOS update δεν ΛΥΝΕΙ πάντα θέματα αλλά ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ κιόλας. Είναι συχνό το φαινόμενο ένα νεώτερο BIOS να σου χαλάει το max OC ενός επεξεργαστή γιατί είναι optimized για μια καινούρια CPU. Χαρακτηριστική περίπτωση τα AM3+ με τα FX9xx chipset της AMD. Μα άλλα BIOS κλοκάρεις Phenom και με άλλα BDs.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μετά λες τον άλλον "σαύρα".. :P

Το θέμα είναι ποιος από τους δυο σας έχει μείνει στο προηγούμενο και όχι στο τελευταίο.. χαχα

 

 

Αφού οι εταιρίες έχουν διαλέξει αυτή την πολιτική,δηλ να μην εξηγούν πλήρως τι κάνει ένα bios update τότε πρέπει να το ανακαλύψεις,

όσο αφορά τώρα τις ταχύτητες πως θα το καταλάβεις αν δεν το δοκιμάσεις ? η μειωμένη ταχύτητα δεν είναι λειτουργικό πρόβλημα..

Εξάλλου υπάρχει κ το rollback..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια.

 

Απλα σκεφτηκα να το κανω update γιατι διαβαζα τοσα χρονια πολλους να κανουν και ελεγα να το επιχειρησω και εγω για παν ενδεχομενο, αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τον υπολογιστη και δεν θελω να αποκτησω (μιας και λενε παραπανω οτι μπορει να φερει και προβληματα, περαν του να λυσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και στο παρελθόν,ότι δεν είναι δυνατόν να θέλουμε να είμαστε στην αιχμή της τεχνολογίας κ να "φοβόμαστε" να κάνουμε ένα bios update.. Για να τα βγάζει ο κατασκευαστής σημαίνει ότι κάτι διορθώνει η εξελίσσει,διασφαλίζουμε λοιπόν τον σωστό τρόπο κ κάνουμε το Update.. με την ίδια λογική θα περιμέναμε να έχουμε πρόβλημα για να κάνουμε τα updates σε κάθε τι ? Οπότε κατά την δική μου άποψη δεν κάνεις update την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας,δεν κάνεις update αν εκεί που είσαι κάνει πολύ συχνές διακοπές ρεύματος,δεν κάνεις update αν δεν διαβάσεις προσεκτικά το manual της μητρικής σου,δεν κάνεις update αν δεν καταλαβαίνεις πως να το κάνεις.. σε κάθε άλλη περίπτωση κάνεις κανονικά το update.

+10000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω συντηριτικιλα :P

πολλες φορες το bios update Κανει κι αλλα πραγματα

αναβαθμιζει το bios hdd controller

και προσθετει και πραγματα στο μενου του bios.

ετσι κι αλλιως.τσαμπα ειναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου υπάρχει κ το rollback..

Κάτι μου λέει ότι δεν έπεσε ASUS MB στα χέρια σου τελευταία :P

http://hardforum.com...d.php?t=1629404

Και να σε δω εγώ να το κάνεις το παραπάνω σε ΜΒ των +200 ευρώ :)

Έχω διαβάσει για ουκ ολίγες Ζ68/77 PRO να brickaroun με την διαδικασία...

 

 

 

Μετά λες τον άλλον "σαύρα".. :P

Το θέμα είναι ποιος από τους δυο σας έχει μείνει στο προηγούμενο και όχι στο τελευταίο.. χαχα

 

 

όσο αφορά τώρα τις ταχύτητες πως θα το καταλάβεις αν δεν το δοκιμάσεις ? η μειωμένη ταχύτητα δεν είναι λειτουργικό πρόβλημα..

Και πρόσεξε εδώ μιλάμε για τους άλλους. Για τον μέσο χρήστη δλδ. Εγώ κι εσύ προφανώς δεν είμαστε τέτοιοι. Εγώ παίζω και με custom/hacked ΒΙΟSes αλλά ξέρω και γνωρίζω το ρίσκο που θα πάρω και πως να το αντιμετωπίσω. Ο TS γνωρίζει? ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα υπάρχει ο αντίλογος και όχι άδίκος. όσο οι εταιρίες έχουν χεσμ@νη την φωλιά τους σε αυτό το θέμα.

Εδώ να σημειώσουμε ότι από την στιγμή που έχεις ακολουθήσει σωστά την διαδικασία η κατασκευάστρια είναι υποχρεωμένη στην άσχημη αν συμβεί να το συμπεριλάβει στην εγγύηση της μητρικής.Πόσο μάλλον στις σημερινές μητρικές με το ghost bios αν δεν λειτουργήσει.

Στα υπόλοιπα έχω βάλει νομίζω τις ασφαλιστικές δικλείδες στο πρώτο μου ποστ.Μην ξεχνάμε ότι 100% ασφαλές δεν είναι ούτε το περπάτημα στον δρόμο,και φυσικά η τελική επιλογή του TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια asus m4a89gtd pro am3 socket και εχω κανει 2 ή 3 φορες update το ΒΙΟS και δεν ειχα κανενα προβλημα.Μαλιστα ειχα κανει τον phenom ii x2 555be(3.2 ghz) τριπυρινο και oc στα 3.8, εκανα update και μετα παλι oc στα 4.01 ghz--> κανενα προβλημα με τα BIOS updates.Επισης σκεφτομαι μιας και υπαρχει το beta bios για fx 8150 να κανω update και να τον αγορασω ή αν γινεται να παρω τον fx 8350 αν βγει καποιο νεο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτείνω αφού μπήκες στην διαδικασία να γράψεις εδώ, να ρωτήσεις και να διαβάσεις πρέπει να το κάνεις :-)

Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή και σιγουρέψου ότι κάνεις αυτό που λέει και όχι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...