Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο της ΕΕ η πολιτική εγγυήσεων της Apple


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν ξέρω εάν πρέπει να επαναλάβουμε την χιλιοειπωμένη συζήτηση περί ανυπαρξίας διετούς εγγύησης...

 

όχι σε ευρωπαϊκό επίπεδο όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα κινητά δεν είναι πανάκριβα. Εσύ θες πανάκριβο κινητό.

Πολύ σωστό αυτό. Υπάρχουν και καλά κινητά που δεν κάνουν 600+ ευρώ.

Αλλά αν θέλουμε ταυτόχρονα να πουλάμε μούρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται με όλα τα προϊόντα. Σου προσφέρουν "επέκταση" εγγύησης τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς την έχεις. Είτε είναι apple είτε οτιδήποτε άλλο αν είναι αγορασμένο στην ΕΕ έχεις 2 χρόνια εγγύηση. Αν πάθεις κάτι το πολύ πολύ να χρειαστεί να πάρεις ένα έξτρα τηλέφωνο στο γραφείο καταναλωτή.

Αυτό ισχύει και με τα ανταλλακτικά. Από τη στιγμή εγκατάστασής του το ανταλακτικό έχει 2 χρόνια εγγύηση. Όχι μόνο μέχρι να λήξει η εγγύηση

Παρόμοιο θέμα αντιμετώπιζα με ανταλλακτικά της skoda.

 

Θέλουν να μας κοροϊδεύουν αλλά ξυπνάει ο κόσμος σιγά σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά δεν είναι πανάκριβα. Εσύ θες πανάκριβο κινητό.

 

Προτιμω πανακριβο παρα φτηνιαρικο με καλη εγγυηση

 

Αν εσυ θες διετη εγγυηση γιατι μου επιβαλλεις να στη πληρωσω εγω?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προτιμω πανακριβο παρα φτηνιαρικο με καλη εγγυηση

 

Αν εσυ θες διετη εγγυηση γιατι μου επιβαλλεις να στη πληρωσω εγω?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

δλδ όταν πχ η Seagate και η WD μειώνουν τα χρόνια στις εγγυήσεις τους πέφτουν και οι τιμές των δίσκων τους?

 

οι RAM που έχουν lifetime εγγύηση, γιατί δεν έχουν υψηλές τιμές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω πανακριβο παρα φτηνιαρικο με καλη εγγυηση

 

Αν εσυ θες διετη εγγυηση γιατι μου επιβαλλεις να στη πληρωσω εγω?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

αυτο πες το μετα το χρονο που θα σου φαει κανα κολλημα (μακαρια απο σενα) και μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...

 

κατι παρομοιο αν δεν κανω λαθος ειχε γινει με τους σκληρους για ενα μικρο διαστημα αλλα τωρα ξανα ολοι ειναι στα 2-3 χρονια σιγουα με μερικους seagate εξαιρεση στον κανονα....

 

το θεμα εγγυηση και 2 χρονια ειναι μειζον κατ'εμε...δεν εννοειται να αγοραζεις κατι και να μην σε καλυπτει.....

και συγκεκριμενα για το iphone δεν γινεται να δινεις ενα χρονο εγγυηση να μην λες κουβεντα σαν καταναλωτης και να κανεις δυο χρονια συμβολαιο για να το αποκτησεις χωρις να λες κουβεντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω πανακριβο παρα φτηνιαρικο με καλη εγγυηση

 

Αν εσυ θες διετη εγγυηση γιατι μου επιβαλλεις να στη πληρωσω εγω?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει τι προτιμάς. Απλώς να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Τα κινητά δεν είναι πανάκριβα, είναι ότι τα κάνει η τσέπη μας. Δεν είδα τον Λάτση να παραπονιεται για την τιμή του iPhone, ούτε τον κακόμοιρο τον οικοδόμο για την τιμη του Nokia 100. Αν το iPhone και τα αντίστοιχα των άλλων εταιριών σου φαίνονται πανάκριβα, τότε ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς καλύτερα αν πρέπει να κάνεις αυτή την αγορά. Απο εκεί και πέρα, ενοοείται πως κάνεις ότι θες. :-)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάτσουν τα φτωχαδάκια της ευρωπαϊκής επιτροπής να φτιάξουν μία οδηγία που να αναφέρει ρητά τα δύο χρόνια εγγύησης σε όλα τα προϊόντα και ας αφήσουν τις αηδίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο Insomnia δε λέγαμε πριν καιρούς ότι αυτό με τα δύο χρόνια είναι απλά μια "οδηγία" και όχι κάτι που θα πρέπει να κάνουν όλοι οι κατασκευαστές; Μάλιστα λέγαμε ότι τα ηλεκτρονικά προϊόντα οφείλουν να έχουν εγγύηση "λογική" σε σχέση με την αναμενόμενη διάρκεια ζωής τους / μέχρι να θεωρηθούν ξεπερασμένα.

 

Anyway, μακάρι να μην είναι έτσι και να ευσταθεί μια τέτοια κίνηση, μπας και όντως δώσει διετή εγγύηση.

 

Δεν είναι οδηγία φίλε μου... Εϊναι νόμος. Νόμος 3043/2002. Και πίστεψε με εφαρμόζεται.

 

Πρίν από κάνα μήνα ένα φιλαράκι είχε θέμα με το iPhone του.

Είχε κλείσει χρόνο αλλά παρόλα αυτά δοκίμασε την τύχη του και το έδωσε στην Vodafone να του το φτιάξει. Τον πήραν τηλέφωνο μετά από 3-4 μέρες και του είπαν ότι το κόστος ανέρχεται στα 140 ευρώ για επισκευή (το κινητό είχε πρόβλημα μόνο στο μικρόφωνο!!!) ή 170 ευρώ για αντικατάσταση συσκευής γιατί έχει λήξει η εγγύησή του.

 

Του είπα να μην πληρώσει τίποτα γιατί βάσει νόμου δικαιούται 2 χρόνια εγγύηση και να τους κυνηγήσει. Έστειλε με e-mail καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπουργείο Ανάπτυξης κλπ) ότι βάσει του νόμου είναι υποχρεωμένη η Vodafone να του δώσει 2 χρόνια εγγύηση αλλά αυτοί δεν το δέχονται. Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή έστειλε με την σειρά της e-mail στην Vodafone και το κοινοποίησε και στον φίλο μου (μετά από καμιά βδομάδα περίπου), λέγοντας τους ότι αυτό που κάνουν δεν υφίσταται και να τους ενημερώσουν άμεσα πως θα εξυπηρετήσουν τον πελάτη.

 

Σε 2 μέρες η Vodafone πήρε τηλέφωνο τον φίλο μου και του είπε θα περάσουμε να πάρουμε την συσκευή σας και θα σας την αντικαταστήσουμε δωρεάν με δικά μας έξοδα.

 

Win.

Μπορεί να φάτε μια ταλαιπωρία συνολικά 2 ή και 3 εβδομάδες αναμονής αλλά αξίζει τον κόπο.

Μη μασάτε. Διεκδικήστε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως εχω επικοινωνησει στο παρελθον οταν εψαχνα το θεμα με τη ΓΓΚΑ και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει νομος που να επιβαλλει 2 χρονια εγγυηση. Καλως το διεκδικησε ο φιλος σου καθως μπορει να υπηρχε θεμα με το μικροφωνο γενικοτερα σε καποιες παρτιδες. Θα ηταν ενδιαφερον να επισυναψεις το email της ΓΓΚΑ που κοινοποιηθηκε στο φιλο σου αν το εχει ακομα

 

Η ιδια η ΓΓΚΑ ξεχωριζει τις 2 περιπτωσεις ως νομικη τη μια και την αλλη εμπορικη εγγυηση, που η μια εχει να κανει με τον πωλητη και η αλλη με τον προμηθευτη. Η εγγυηση την οποια γνωριζουμε ειναι η εμπορικη και αυτη δεν υποχρεωνει τον προμηθευτη να δινει 2 χρονια οπως γραφει ο νομος

 

Η ιστορια σου παντως εχει ενδιαφερον για το τι εγινε και μακαρι να υπαρχει το email

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια καραγκιοζιλίκια κάνει και η Sony...

 

Και πόσοι ακόμη εδώ στην Ελλάδα!

Πρόσφατα αγόρασα υπολογιστή από γνωστό κατάστημα και όταν ρώτησα για εγγύηση μου είπαν 1 χρόνο.Τους είπα ότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει 2 χρόνια κτλ.Μάλιστα μου έδειξαν και το κουτί του υπολογιστή που έγραφε στην μπροστινή μεριά με μεγάλα γράμματα "12 μήνες εγγύηση".

Πάντως τόσα χρόνια ότι κι αν ψώνισα από Ιταλία πάντα έπαιρνα 2 χρόνια εγγύηση,μόνο εδώ το είδα αυτό το πράγμα. Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ όταν πχ η Seagate και η WD μειώνουν τα χρόνια στις εγγυήσεις τους πέφτουν και οι τιμές των δίσκων τους?

 

οι RAM που έχουν lifetime εγγύηση, γιατί δεν έχουν υψηλές τιμές?

 

σιγουρα παντως την αυξηση της εγγυησης θα την πληρωσει καποιος. και πιστεψε με καμια εταιρια δεν ειναι χαζη να το κανει οταν μπορει να το μετακυλισει σε σενα

 

προφανως οι ραμ δεν εχουν κινουμενα μερη και δεν τους κοστιζει τιποτα

 

 

αυτο πες το μετα το χρονο που θα σου φαει κανα κολλημα (μακαρια απο σενα) και μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...

 

κατι παρομοιο αν δεν κανω λαθος ειχε γινει με τους σκληρους για ενα μικρο διαστημα αλλα τωρα ξανα ολοι ειναι στα 2-3 χρονια σιγουα με μερικους seagate εξαιρεση στον κανονα....

 

το θεμα εγγυηση και 2 χρονια ειναι μειζον κατ'εμε...δεν εννοειται να αγοραζεις κατι και να μην σε καλυπτει.....

και συγκεκριμενα για το iphone δεν γινεται να δινεις ενα χρονο εγγυηση να μην λες κουβεντα σαν καταναλωτης και να κανεις δυο χρονια συμβολαιο για να το αποκτησεις χωρις να λες κουβεντα....

 

αν ειναι μειζον γιατι εχει αναγκη την ΕΕ να στο απαιτησει και δεν το ζητας εσυ στο καταστημα οπως σε ολα τα προιοντα?

 

το τι ειναι μειζον αφορα τη τσεπη σου

το να αποφασιζεις για την τσεπη του αλλου οχι

 

 

 

Ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει τι προτιμάς. Απλώς να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Τα κινητά δεν είναι πανάκριβα, είναι ότι τα κάνει η τσέπη μας. Δεν είδα τον Λάτση να παραπονιεται για την τιμή του iPhone, ούτε τον κακόμοιρο τον οικοδόμο για την τιμη του Nokia 100. Αν το iPhone και τα αντίστοιχα των άλλων εταιριών σου φαίνονται πανάκριβα, τότε ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς καλύτερα αν πρέπει να κάνεις αυτή την αγορά. Απο εκεί και πέρα, ενοοείται πως κάνεις ότι θες. :-)

 

 

δε καταλαβα με ποιο δικαιωμα θα μου επιβαλλεις να πληρωσω 2 χρονια επειδη εσενα σου αρεσει?

τρελος εισαι?

θα εκπλαγεις με το ποσοι οικοδομοι και αλβανοι/πακιστανοι εχουν iphone

 

οσο για το "Απο εκεί και πέρα, ενοοείται πως κάνεις ότι θες. :-)"

σου συστηνω να ξαναδιαβασεις το αρχικο ποστ

εδω δεν ειναι ενα τοπικ του τυπου θελετε 2 χρονια ή σας αρκει το 1

εδω ειναι τοπικ περι της επιβολης δια της βιας να πληρωσεις ενα χρονο παραπανω

 

ο νομος δεν ειναι εθελοντικος

 

αν η vodafone αυριο αναγκαστει να στο αντικαταστησει ποιος νομιζεις πως θα το πληρωσει η αππλε?

 

φυσικα και οχι

η ιδια η vodafone

και φυσικα ξερεις που θα βρει τα λεφτα

θα απολυσει αυτον που εκανε το λαθος και θα παρει εναν αλλο με τη μιση συμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...