Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο της ΕΕ η πολιτική εγγυήσεων της Apple


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα Ελληνικα

http://ec.europa.eu/publications/booklets/move/64/el.pdf

 

Στα Αγγλικα

http://ec.europa.eu/publications/booklets/move/64/en.pdf

 

Σε ποια γλωσσα νομιζεις οτι παραπληροφορειται ο κοσμος?

Και απο ποιον?

Οι νομοι δεν ειναι για να τους μεταφραζει και να τους παραφραζει ο καθενας οπως θελει.

Σου ειπα μεσω ποιον Νομον απορρεει το δικαιωμα μου .

Στην σελιδα 7 το παραδειγμα με τον Ουγγρο ειναι αφοπλιστικο.

Οσο και εαν προκληθω εχω προαποφασισει οτι δεν θα συνεχισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα Ελληνικα

http://ec.europa.eu/.../move/64/el.pdf

 

Στα Αγγλικα

http://ec.europa.eu/.../move/64/en.pdf

 

Σε ποια γλωσσα νομιζεις οτι παραπληροφορειται ο κοσμος?

Και απο ποιον?

Οι νομοι δεν ειναι για να τους μεταφραζει και να τους παραφραζει ο καθενας οπως θελει.

Σου ειπα μεσω ποιον Νομον απορρεει το δικαιωμα μου .

Στην σελιδα 7 το παραδειγμα με τον Ουγγρο ειναι αφοπλιστικο.

Οσο και εαν προκληθω εχω προαποφασισει οτι δεν θα συνεχισω.

Αρχικα να ξεκαθαρισουμε οτι κανουμε απλα συζητηση. Απορω γιατι μιλας για "προκλησεις" και για "αντιδικιες" .

 

-------

 

Αυτο που παρεθεσες δυστυχως δεν ειναι ΝΟΜΟΙ και για αυτο δεν εχουν καμμια νομικη υποσταση στο δικαστηριο. Τα δικαστηρια παιρνουν αποφασεις βασει των ΝΟΜΩΝ, οχι βασει flyers,διαφημιστικων, websites κλπ.

 

Οπως ειπα και προηγουμενως, καλο θα ηταν να παραθεσεις ΝΟΜΟΥΣ(με τον αριθμο τους και την χρονολογια τους) και να παραθεσεις τα συγκεκριμενα αρθρα που γραφουν για την υποχρεωτικη 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

 

Εσυ ησουν μαλιστα που μιλησες για ΝΟΜΟ που υπαρχει και δινει 2ετη ΕΓΓΓΥΗΣΗ.

Ειναι παντως λιγο περιεργο που δεν παραθετεις τον ΝΟΜΟ(και τα συγκεκριμενα αρθρα του) τον οποιο επικαλεστηκες,μιας και με την παραθεση τους , δεν θα υπαρχει καμμια "μεταφραση και παραφραση των ΝΟΜΩΝ οπως θελει ο καθενας"(δικα σου λογια) .

 

Πιστευω ομως πως δεν θα παραθεσεις ΑΡΘΡΑ ΝΟΜΩΝ που να μιλανε για υποχρεωτικη 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν...

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το ίδιο σκεπτικό όλοι υπόλοιποι που έχουν iPhone δεν είναι πρόβατα... Σωστα?

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Μα και βέβαια δε θεωρώ ότι όσοι παίρνουν iphone είναι αυτομάτως πρόβατα ' date=' δεν είμαι από αυτούς που τσουβαλιάζουν

 

Βέβαια το σκεπτικό δεν ειναι το ίδιο , γιατί αναφέρθηκες σε μειονεκτήματα των win που δε πιστεύω ότι ευσταθούν και πάνω σε αυτό κυρίως απάντησα

 

Οι χρήστες είναι άλλο θέμα

 

 

 

Είσαι λίγο φυτίλιας εεε;;;

 

χααχχαχα :lol: :D

 

Μα δεν είναι θέμα φυτιλιού , αλλά μάλλον θέμα "καραμέλας"

 

Δε μπορώ να δεχτώ ένα τέτοιο επιχείρημα αφού δε το βρίσκω να στέκει , οπότε ψάχνω να βρω κάποια άλλη αιτία/εξήγηση

 

Δε θεωρώ ότι είμαι κάποια ιδιοφυΐα επειδή έχω τη φοβερή ικανότητα να χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα windows ή android , ούτε ότι όλοι αυτοί που λένε ότι έχουν προβλήματα και τα βρίσκουν δύσχρηστα είναι χαζοί

 

Αρα ή μας δουλεύουν ή πολύ απλά θέλουν να υποστηρίξουν την επιλογή τους βγάζοντας την αλλη προβληματική

 

 

Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...

 

«Ενδεικτικα προιοντα που πωλουνται ΤΩΡΑ στο Πλαισιο και εχουν ενα χρονο εγγυηση......

Σε αρκετές από αυτές τις κατηγορίες προϊόντων (γιατί πχ κονσόλες και εκτυπωτές δεν έχεις και πολλές επιλογές ) υπάρχει ο ανταγωνισμός που δίνει τουλάχιστον τη 2ετια, οπότε ειναι στην ευχέρεια του αγοραστή να κοιτάξει το συμφέρον του , εφόσον βέβαια το επιθυμεί.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα προϊόντα apple , τα οποία βέβαια αφού θεωρούνται ιδιαιτέρως ποιοτικά από πολλούς και είναι αρκετά ακριβότερα σε σχέση με πολλά αντίστοιχα θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη εγγύηση , οπότε δικαιολογημένα μέχρι ένα βαθμό (γιατί υπάρχει σίγουρα και η εμπάθεια με τη συγκεκριμένη εταιρεία ) τους ασκείται κριτική .

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα και βέβαια δε θεωρώ ότι όσοι παίρνουν iphone είναι αυτομάτως πρόβατα ' date=' δεν είμαι από αυτούς που τσουβαλιάζουν

 

Βέβαια το σκεπτικό δεν ειναι το ίδιο , γιατί αναφέρθηκες σε μειονεκτήματα των win που δε πιστεύω ότι ευσταθούν και πάνω σε αυτό κυρίως απάντησα

 

Οι χρήστες είναι άλλο θέμα

 

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia[/quote']

 

Το πρόβλημα για να καταλάβω για σένα είναι το iPhone ή χρήστες του?

Για να σε βοηθησω και εγω έχω πρόβλημα με τους χρήστες smartphone που είχαν ανέκαθεν ένα κινητο απλο για να περνούν τηλεφωνο, ενω τώρα αν δεν έχει touch screen δεν νιώθουν καλα.....σε ένα μεγάλο βαθμο φταίει το iPhone γιατι έκανε μόδα το δάχτυλο στην οθόνη.... Το χειρότερο απο όλα είναι ότι αυξήθηκε το μέγεθος του κινητού που κουβαλάνε μόνο και μόνο για να κάνουν κλήσεις και να φαίνεται περισσότερο στο τραπέζι της καφετέριας.

Τώρα για την εγγύηση ποτε δεν πήρα κάτι με γνώμονα πόσο μεγάλη είναι ,γιατι αν κάτι με έμαθε η ζωή είναι, πως τίποτα δεν είναι για πάντα και ούτε το αύριο θα είναι ίδιο με το σήμερα...

Αν κάτι έχει πραγματικο πρόβλημα, μια σοβαρή εταιρεία θα το παραδεχτεί και μετα την λήξη της εγγύησης. Μια απο αυτές τις εταιρείες είναι και η apple. Αρκετα ελαττωματικα προϊόντα της έχουν πάρει extension και ορισμένα έχουν ανακληθεί. Μάλιστα κάποια απο τα extension programs της, είχε 5 ετη διάρκεια. Τι να την κάνω την διετή εγγύηση όταν κάποιος μου πουλάει ελαττωματικο προϊόν και επειδη το ψευτοεπισκευαζει κατα της διάρκεια της εγγύησης ίσα ίσα να την βγάλει , στο τέλος της εγγύησης μου λέει ότι ξέρεις πρέπει να πληρώσεις για να σου αλλάξω το ελαττωματικο κομμάτι?

Και μη μου πεις πάλι το παραμύθι ότι αυτο που λέω επειδη δεν έτυχε σε σένα, παρόλο που λες δεν είσαι ιδιοφυια , δεν είναι αλήθεια γιατι έχω πολλα παραδείγματα φίλων μου με ελάττωματικες κάρτες γραφικών και κακή σχεδίαση συστήματος ψύξης σε laptop με διετή εγγύηση παρακαλώ,που τους τα πήρανε χοντρά οι μαστοροι, όταν εμένα το MacBook pro πιάνει φωτιά χωρίς να σβήνει ή να κολλάει...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα μιας και μιλας για παντοφλες καποτε κυκλοφορουσα και με τετοιο, οποτε τα σημερινα "πλακακια" μου φαινονται αρκετα μικρα και φοβερα πρακτικα

 

οσο για τα ατομα , οσο εχω προβλημα με καποιον που εχει iphone και το εχει για να το βγαζει στη καφετερια και δογματικα να λεει οτι ειναι το καλυτερο, αλλο τοσο εχω και με καποιον που κανει το ιδιο με s3 (μιας και υπαρχει πλεον και αυτη η ταση..)

βεβαια ειναι δικαιωμα του καθενος να διαθετει οπου και οπως γουσταρει τα χρηματα του , ακομα και αν το κανει για τη "μουρη" , οποτε δε θα πρεπε να μας πεφτει και πολυ ο λογος

 

το οτι τιποτα δε θα κρατησει για παντα ειναι γεγονος, αλλωστε απο ενα σημειο και μετα κατι θα ειναι ξεπερασμενο και λογικα θα θελει αλλαγη, απλα θα ηθελα γενικα στα παντα να υπαρχει 2ετης εγγυηση σαν καταναλωτης μιας και ετσι θα θεωρουσα οτι με σεβονται παραπανω οι εταιρειες.

απο τη στιγμη που δεν το κανουν αυτοβουλως ολες οι εταιρειες , θα επιθυμουσα να τους το επιβαλλει η νομοθεσια (οπως αλλωστε γινεται και στα αυτοκινητα.. δεν το κανουν επειδη μας λατρευουν και σιγουρα οι κατασκευαστες που δινουν παραπανω χρονια χαιρουν μεγαλυτερης εκτιμησης απο τους καταναλωτες)

 

και ειναι φυσικο νομιζω σαν αγοραστης να σεβομαι και να προτιμω αυτους που δινουν τη μεγαλυτερη εγγυηση

 

το ολο μου προβλημα στο συγκεκριμενο θεμα ξεκινησε με το φιλο που δεν ηθελε να επιβληθει στην apple παραπανω εγγυηση γιατι θα ανεβαινε κι αλλο το κοστος.. αυτη η συμπεριφορα μου φαινεται περα για περα απαραδεκτη και δε νομιζω αλλωστε οτι και η πλειοψηφια των αγοραστων της apple την επικροτει και τελικα θα ηθελε εστω και με το ζορι να αναγκαζοταν η συγκεκριμενη εταιρεια να τους καλυπτει για εναν επιπλεον χρονο.

 

τωρα σε οτι αφορα τα προβληματα των υπολοιπων κατασκευαστων , ή των pc , ειναι πιστευω μια τεραστια και πολυπλκοκη κουβεντα..

στο θεμα hardware στα λαπτοπ πχ θα μπορουσα καλλιστα να συμφωνησω μαζι σου αφου απο πρωτο χερι εχω δει και ζησει κακες υλοποιησεις λαπτοπ , τα οποια σου βγαζουν το λαδι .

ομως γενικα δε θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου.. μιας και σε ενα pc μπορεις να εχεις πολυ ποιοτικο hw σε πολυ καλες τιμες με αρκετα χρονια εγγυηση, το οποιο φυσικα θα δουλευει απροβληματιστα.

 

 

και εκει που σιγουρα δε θα συμφωνουσα με κανενα "πολεμιο" των windows ειναι με το ιδιο το λειτουργικο των windows το οποιο αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι σταθεροτατο και αρκετα γρηγορο και δουλευει μια χαρα πρακτικα με οτιδηποτε hw σου ερθει να χρησιμοποιησεις με αυτα.

αυτο δε το κανει κανενα αλλο λειτουργικο και πολυ δυσκολα θα μπορουσε κανεις να φτασει την ms σε αυτο το τομεα.

πριν μαλιστα ο αλλος φιλος ανεφερε το θεμα drivers.. το να εχεις παραπονο για drivers σε windows ειναι τουλαχιστον παραλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι έχει πραγματικο πρόβλημα, μια σοβαρή εταιρεία θα το παραδεχτεί και μετα την λήξη της εγγύησης. Μια απο αυτές τις εταιρείες είναι και η apple. Αρκετα ελαττωματικα προϊόντα της έχουν πάρει extension και ορισμένα έχουν ανακληθεί. Μάλιστα κάποια απο τα extension programs της, είχε 5 ετη διάρκεια. Τι να την κάνω την διετή εγγύηση όταν κάποιος μου πουλάει ελαττωματικο προϊόν και επειδη το ψευτοεπισκευαζει κατα της διάρκεια της εγγύησης ίσα ίσα να την βγάλει , στο τέλος της εγγύησης μου λέει ότι ξέρεις πρέπει να πληρώσεις για να σου αλλάξω το ελαττωματικο κομμάτι?

Και μη μου πεις πάλι το παραμύθι ότι αυτο που λέω επειδη δεν έτυχε σε σένα, παρόλο που λες δεν είσαι ιδιοφυια , δεν είναι αλήθεια γιατι έχω πολλα παραδείγματα φίλων μου με ελάττωματικες κάρτες γραφικών και κακή σχεδίαση συστήματος ψύξης σε laptop με διετή εγγύηση παρακαλώ,που τους τα πήρανε χοντρά οι μαστοροι, όταν εμένα το MacBook pro πιάνει φωτιά χωρίς να σβήνει ή να κολλάει...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Η πραγματικοτητα δυστυχως δεν ειναι αυτη.

 

Η πραγματικοτητα ειναι πως η apple εμπιστευεται τα μηχανηματα της μονο με ενα χρονο εγγυηση.

Αν σου χαλαει μετα τον 1 χρονο, δεν σε καλυπτει και πρεπει να το επισκευασεις με δικο σου κοστος. Υπαρχουν απειρα παραδειγματα ακομα και εδω στο φορουμ, αλλα το λεει και η ιδια η apple στην εγγυηση που συνοδευει το προιον που αγοραζεις..

 

Υπαρχουν περιπτωσεις-εξαιρεσεις οπου εταιριες επιδιορθωνουν δωρεαν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ προβληματα και μετα τη ληξη της εγγυησης,πχ για τις καρτες γραφικων nvidia 8xxx. Αν ειχες εναν φορητος dell, apple,hp που ειχε τετοια καρτα γραφικων και σου χαλασει , τοτε στο επισκευαζουν αυτες οι εταιριες δωρεαν ακομα και αν εχει ληξει η εγγυηση. (γιατι τον "λογαριασμο" τον πληρωνει η nvidia που εχουν κανει διακανονισμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
πρωτα απο ολα μιας και μιλας για παντοφλες καποτε κυκλοφορουσα και με τετοιο' date=' οποτε τα σημερινα "πλακακια" μου φαινονται αρκετα μικρα και φοβερα πρακτικα

 

οσο για τα ατομα , οσο εχω προβλημα με καποιον που εχει iphone και το εχει για να το βγαζει στη καφετερια και δογματικα να λεει οτι ειναι το καλυτερο, αλλο τοσο εχω και με καποιον που κανει το ιδιο με s3 (μιας και υπαρχει πλεον και αυτη η ταση..)

βεβαια ειναι δικαιωμα του καθενος να διαθετει οπου και οπως γουσταρει τα χρηματα του , ακομα και αν το κανει για τη "μουρη" , οποτε δε θα πρεπε να μας πεφτει και πολυ ο λογος

 

το οτι τιποτα δε θα κρατησει για παντα ειναι γεγονος, αλλωστε απο ενα σημειο και μετα κατι θα ειναι ξεπερασμενο και λογικα θα θελει αλλαγη, απλα θα ηθελα γενικα στα παντα να υπαρχει 2ετης εγγυηση σαν καταναλωτης μιας και ετσι θα θεωρουσα οτι με σεβονται παραπανω οι εταιρειες.

απο τη στιγμη που δεν το κανουν αυτοβουλως ολες οι εταιρειες , θα επιθυμουσα να τους το επιβαλλει η νομοθεσια (οπως αλλωστε γινεται και στα αυτοκινητα.. δεν το κανουν επειδη μας λατρευουν και σιγουρα οι κατασκευαστες που δινουν παραπανω χρονια χαιρουν μεγαλυτερης εκτιμησης απο τους καταναλωτες)

 

και ειναι φυσικο νομιζω σαν αγοραστης να σεβομαι και να προτιμω αυτους που δινουν τη μεγαλυτερη εγγυηση

 

το ολο μου προβλημα στο συγκεκριμενο θεμα ξεκινησε με το φιλο που δεν ηθελε να επιβληθει στην apple παραπανω εγγυηση γιατι θα ανεβαινε κι αλλο το κοστος.. αυτη η συμπεριφορα μου φαινεται περα για περα απαραδεκτη και δε νομιζω αλλωστε οτι και η πλειοψηφια των αγοραστων της apple την επικροτει και τελικα θα ηθελε εστω και με το ζορι να αναγκαζοταν η συγκεκριμενη εταιρεια να τους καλυπτει για εναν επιπλεον χρονο.

 

τωρα σε οτι αφορα τα προβληματα των υπολοιπων κατασκευαστων , ή των pc , ειναι πιστευω μια τεραστια και πολυπλκοκη κουβεντα..

στο θεμα hardware στα λαπτοπ πχ θα μπορουσα καλλιστα να συμφωνησω μαζι σου αφου απο πρωτο χερι εχω δει και ζησει κακες υλοποιησεις λαπτοπ , τα οποια σου βγαζουν το λαδι .

ομως γενικα δε θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου.. μιας και σε ενα pc μπορεις να εχεις πολυ ποιοτικο hw σε πολυ καλες τιμες με αρκετα χρονια εγγυηση, το οποιο φυσικα θα δουλευει απροβληματιστα.

 

και εκει που σιγουρα δε θα συμφωνουσα με κανενα "πολεμιο" των windows ειναι με το ιδιο το λειτουργικο των windows το οποιο αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι σταθεροτατο και αρκετα γρηγορο και δουλευει μια χαρα πρακτικα με οτιδηποτε hw σου ερθει να χρησιμοποιησεις με αυτα.

αυτο δε το κανει κανενα αλλο λειτουργικο και πολυ δυσκολα θα μπορουσε κανεις να φτασει την ms σε αυτο το τομεα.

πριν μαλιστα ο αλλος φιλος ανεφερε το θεμα drivers.. το να εχεις παραπονο για drivers σε windows ειναι τουλαχιστον παραλογο[/quote']

 

Το θέμα εγγύησης δεν με ενδιαφέρει ,είτε είναι για την apple ,είτε είναι για την Samsung ,είτε είναι για την Nokia , είτε είναι για την Microsoft και δεν θα το σχολιάσω, άλλο.

Τα κινητα κάποτε ήταν στην μόδα το ποιο είναι το πιο μικρο και παντοφλες,τούβλα και πλακάκια δεν μου λένε τίποτα. Έχω Motorola v3xx και μερικές φορές ψάχνω να το βρω αν είναι πάνω μου.

Όπως δεν συμφωνείς με κανένα πόλεμιο του windows για τους λόγους που ανέφερες , αφήσε και τους άλλους να διαφωνησουν με τους πολέμιους της apple για τους δικούς τους λόγους.

Αν είναι παραλόγος κάποιος με τα δικά σου αντικειμενικά κριτήρια, ασε να το κρίνει η ιστορία. Δεν υπάρχουν πολέμιοι των windows,αν υπήρχαν θα πήγαιναν σε θρεντ του windows και δεν θα ήταν εδω αμυνομενοι για την άποψη τους. Τέρμα με το off topic.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Η πραγματικοτητα δυστυχως δεν ειναι αυτη.

 

Η πραγματικοτητα ειναι πως η apple εμπιστευεται τα μηχανηματα της μονο με ενα χρονο εγγυηση.

Αν σου χαλαει μετα τον 1 χρονο' date=' δεν σε καλυπτει και πρεπει να το επισκευασεις με δικο σου κοστος. Υπαρχουν απειρα παραδειγματα ακομα και εδω στο φορουμ, αλλα το λεει και η ιδια η apple στην εγγυηση που συνοδευει το προιον που αγοραζεις..

 

Υπαρχουν περιπτωσεις-εξαιρεσεις οπου εταιριες επιδιορθωνουν δωρεαν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ προβληματα και μετα τη ληξη της εγγυησης,πχ για τις καρτες γραφικων nvidia 8xxx. Αν ειχες εναν φορητος dell, apple,hp που ειχε τετοια καρτα γραφικων και σου χαλασει , τοτε στο επισκευαζουν αυτες οι εταιριες δωρεαν ακομα και αν εχει ληξει η εγγυηση. (γιατι τον "λογαριασμο" τον πληρωνει η nvidia που εχουν κανει διακανονισμο).

 

Τα "άπειρα" παραδείγματα συμβάλουν στο να επικρατεί η άποψη ότι η apple έχει τα χειρότερα μηχανήματα και δεν κάνει τίποτα για αυτο. Σωστα?

Κρίμα που δεν είμαι σε θέση να αντικρούσω τα "άπειρα" παραδείγματα με στοιχεία απο to costumer satisfaction και το after sales support γιατι είναι πολυ λίγα στα άπειρα....

Δεν μου αρέσει να υπερβάλλω για ένα θέμα που προσωπικά το θεωρω καταναλωτική παγίδα.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη σου που "πολεμαω" εχει να κανει με το οτι λες πως δε σε ενδιαφερει η εγγυηση , οι εταιρειες που αναφερεις στη πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν εχουν ενα χρονο εγγυηση , αλλα τουλαχιστον 2

 

συνεχιζω να πιστευω οτι παιρνεις αυτη τη θεση μονο και μονο για να υπερασπιστεις την apple και ενδεχομενως (αν και αυτο ειναι τελειως θεωρητικο, οποτε μην το παιρνεις και τοις μετρητοις) θα ειχες αρκετα διαφορετικη αποψη αν η συγκεκριμενη εταιρεια εδινε 2ετη εγγυηση και ο ανταγωνισμος 1.

 

μαλιστα το παραδειγμα του φιλου που απευχεται το να αυξηθει η εγγυηση για να μην ανεβουν οι τιμες ειναι τουλαχιστον γραφικο..

 

δε με ενδιαφερει να σου τη "πω" επειδη σου αρεσει μια συγκεκριμενη εταιρεια που δεν αρεσει σε μενα , ουτε το προβλημα μου στη προκειμενη περιπτωση εχει να κανει μονο με αυτη (απο την οποια στη τελικη δε προκειται να ψωνισω ποτε) , αλλα γενικα με οποιονδηποτε δινει μονο ενα ετος εγγυηση.

 

 

τα υπολοιπα offtopic ειναι οντως offtopic , αλλα ξεκινησαν σαν επιχειρηματολογια υπερ της επιλογης μιας συγκεκριμενης εταιρειας , παροτι αυτη δινει (γενικα, οχι παντα) μικροτερη εγγυηση απο τους υπολοιπους.

περα απο offtopic ομως αυτη η επιχειρηματολογια ειναι και λανθασμενη και αυτο οφειλουμε να το τονισουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "άπειρα" παραδείγματα συμβάλουν στο να επικρατεί η άποψη ότι η apple έχει τα χειρότερα μηχανήματα και δεν κάνει τίποτα για αυτο. Σωστα?

Κρίμα που δεν είμαι σε θέση να αντικρούσω τα "άπειρα" παραδείγματα με στοιχεία απο to costumer satisfaction και το after sales support γιατι είναι πολυ λίγα στα άπειρα....

Δεν μου αρέσει να υπερβάλλω για ένα θέμα που προσωπικά το θεωρω καταναλωτική παγίδα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Τα απειρα παραδειγματα συμβαλλουν στο να καταλαβεις την πραγματικοτητα και να μην την διαστρεβλωνεις:

Η apple εμπιστευεται τα μηχανηματα της με ενα χρονο εγγυηση και αν χαλασει μετα τον χρονο πρεπει να πληρωσει ο χρηστης. Για αυτο αλλωστε προσφερει κ επεκταση εγγύησης απο τον 1 χρονο στα 3 εναντι μεγαλου ποσου.

 

Κανενας δεν ειπε οτι εχει τα χειροτερα μηχανηματα οπως συμπερανες εσυ, ειπαμε οτι απλα δινει μονο ενα χρονο εγγυηση.

Υπαρχει μια διαφορα που οι νοημονες την καταλαβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα απειρα παραδειγματα συμβαλλουν στο να καταλαβεις την πραγματικοτητα και να μην την διαστρεβλωνεις:

Η apple εμπιστευεται τα μηχανηματα της με ενα χρονο εγγυηση και αν χαλασει μετα τον χρονο πρεπει να πληρωσει ο χρηστης. Για αυτο αλλωστε προσφερει κ επεκταση εγγύησης απο τον 1 χρονο στα 3 εναντι μεγαλου ποσου.

 

Κανενας δεν ειπε οτι εχει τα χειροτερα μηχανηματα οπως συμπερανες εσυ' date=' ειπαμε οτι απλα δινει μονο ενα χρονο εγγυηση.

Υπαρχει μια διαφορα που οι νοημονες την καταλαβαινουν.[/quote']

 

Οκ. Δεν είμαι αρκετα νοημων,για αυτο δεν καταλαβα ποτε είπα ότι η apple έχει πάνω απο χρόνο εγγύηση και διαστρεβλωσα την πραγματικότητα. Αφου αυτο το κατάλαβες εσυ συγχαρητήρια,είσαι έξυπνος.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χειροτερεύεις όμως' date=' δεν έγραψε κάτι τέτοιο ο haHa... :huh:[/quote']

 

Και εγω γράφω ότι προτιμω το after sales support και το consumer satisfaction απο μια εγγύηση όπου τα ψιλά γράμματα της είναι περισσότερα απο τα χρόνια που διαφημίζει. Παράδειγμα το tablet της Sony όπου κάνει ανάκληση, θα το προτίμησω περισσότερο απο ένα άλλο tablet που μου προσφέρει παραπάνω χρόνια εγγύηση. Η κίνηση δείχνει ότι το έχει πάρει σοβαρά το θέμα tablet άσχετα αν η εγγύηση θα μπορουσε να το καλύψει.

Κανένας δεν κατασκευάζει το τέλειο προϊόν και η εγγύηση δεν πρέπει να αποτελεί και ημερομηνία λήξης ενός αντικειμένου. Κάλλιστα θα μπορούσαν οι εταιρίες να φτιάχνουν προϊόντα που να έχουν αντοχη όσο ειναι η εγγύηση που δίνουν, εφόσον αυτο ζητάει ο καταναλωτής. Προτιμω να παίρνω προϊόντα με αντοχη μεγαλύτερη της εγγύησης ας είναι out of date τα χαρακτηριστικα τους φτάνει να ξέρω ότι είναι δοκιμασμενα και ας τα πληρώσω αρκετα παραπάνω.

Καλη η κίνηση της ΕΕ αλλα δεν πιστεύω ότι θα βελτιώσει κάτι σε ένα παγκόσμιο προϊόν όπως αυτο της apple. Αν η apple δεχτεί να το κάνει θα το κάνει παγκόσμιος και όχι μόνο για την Ευρώπη. Δεν πουλάει κάτι ειδικα κατασκευασμένο για την ευρωπαϊκή αγορα με εξαίρεση ίσως το iPhone όπου και αυτο συζητιέται. ΜΑΚΑΡΙ να γίνει δύο χρόνια παγκοσμίως αν και φοβάμαι ότι θα γίνει σε βάρος της ποιότητας.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπορείς να προτιμάς ότι θες, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι ισχύει αυτό:

 

Η apple εμπιστευεται τα μηχανηματα της με ενα χρονο εγγυηση και αν χαλασει μετα τον χρονο πρεπει να πληρωσει ο χρηστης. Για αυτο αλλωστε προσφερει κ επεκταση εγγύησης απο τον 1 χρονο στα 3 εναντι μεγαλου ποσου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να προτιμάς ότι θες' date=' αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι ισχύει αυτό:

 

[/quote']

 

Ενω θα πρέπει να ισχύει διετία. Οκ. ΜΑΚΑΡΙ.

Δεν διαφωνώ να το κάνει και δεκαετία,αν δεν είναι σίγουρη πόσο αντέχει αυτο που κατασκευάζει. Αλλα επέτρεψε μου να μην είμαι εγω το πειραματόζωο, αυτα τα δέκα χρόνια.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...