Προς το περιεχόμενο

Απορια περι 100/1000mbps σε δικτυο...


Dark-Oblivion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Εχω μια απορια που μου εσκασε ξαφνικα σημερα το πρωι. :P

Εχω φτιαξει ενα δικτυακι με :

router : Netgear DGN2200

firewall : Netgear (10/100)

switch : D-Link (10/100/1000)

nas : Synology

και ενα δικτυακο σκληρο και 2-3 pc.

 

Αν το firewall ηταν 1000ρι θα εκανα μια χαρα την δουλεια μου και χωρις switch.Αλλα οταν το εφτιαχνα ειχα παρει γνωμες οτι για να ανεβασω την ταχυτητα του δικτυου σε 1000ρι θα το πετυχαινα με switch. Απο συσκευη σε συσκευη προφανως δουλευει στα 1000mbps. Το internet που ερχεται απο το 100αρι firewal μεσα στο switch κυκλοφωρει σαν 100αρι? Η ανεβαινει και αυτουνου η ταχυτητα?

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

 

Εχω μια απορια που μου εσκασε ξαφνικα σημερα το πρωι. :P

Εχω φτιαξει ενα δικτυακι με :

router : Netgear DGN2200

firewall : Netgear (10/100)

switch : D-Link (10/100/1000)

nas : Synology

και ενα δικτυακο σκληρο και 2-3 pc.

 

Αν το firewall ηταν 1000ρι θα εκανα μια χαρα την δουλεια μου και χωρις switch.Αλλα οταν το εφτιαχνα ειχα παρει γνωμες οτι για να ανεβασω την ταχυτητα του δικτυου σε 1000ρι θα το πετυχαινα με switch. Απο συσκευη σε συσκευη προφανως δουλευει στα 1000mbps. Το internet που ερχεται απο το 100αρι firewal μεσα στο switch κυκλοφωρει σαν 100αρι? Η ανεβαινει και αυτουνου η ταχυτητα?

 

Ευχαριστω...

 

Σαν κατοσταρι αλλά αν έχεις καμιά 24αρα σύνδεση πιος ο λόγος να ήταν παραπάνω? Η ταχύτητα μεταξύ των υπολογιστών σε ενδιαφέρει να είναι στα 1000, από το ίντερνετ έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να τραβήξεις πάνω από τα 24

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο GothmogGr. To GbE σε ενδιαφέρει μόνο για το LAN σου (κυρίως λόγω του NAS φαντάζομαι). Ακόμα και 1000άρι firewall ή router να έβαζες, δεν θα έβλεπες διαφορά στις ταχύτητες μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...