Προς το περιεχόμενο

[INFO] XBMC media center


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα... θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε media center με xbmc τι έχετε για τηλεκοντρόλ; Έχω android κινητό, αλλά προτιμώ κάτι πιο παραδοσιακό. Ας είναι αποκλειστικά για xbmc και όχι πολυ-χειριστήριο και κάτι οικονομικό. Επίσης η λύση ασύρματου πληκτρολογίου/ ποντικιού είναι ακαταστασία στο σαλόνι, οπότε θέλω να το αποφύγω...

 

Προορίζεται για Raspbery Pi και για media pc!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω εχω ενα no name μαρκα μ'εκαψες (Media Center Remote Control with IR receiver εγραφε) με usb ματι. Αναγνωριζεται σαν ασυρματο πληκτρολογιο/ποντικι.

το lsusb μονο device id αριθμο βγαζει πλεον :P

 

IMG_20140411_110435.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wiimote θα μας βάλει στον πειρασμό να πάρουμε και κάνα Wii :-P @Tritonas00 την είδα αυτή την κινεζιά στο ebay και είναι αρκετά δελεαστική. Δεν είναι λίγο δύσχρηστο να το λειτουργείς ως ποντίκι αντί για "αμιγές" τηλεκοντρόλ ενός media player/τηλεόρασης;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βελακια/enter/volume τα κανεις σχεδον ολα, δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις την ροδα.

 

δεν θα στο προτεινα ομως, δεν εχει και την καλυτερη εμβελεια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σας ειπα ομως την ιστορια να γελασετε...

 

μεχρι να ερθει, ενημερωθηκα απο το wiki για lirc κλπ (δεν ηξερα οτι θα το βλεπει σαν πληκτρολογιο/ποντικι plug n play)

 

ερχεται, ανοιγω το μηχανημα αλλα χωρις να εχω γυρισει την tv στο hdmi, και ξεκιναω στησιμο lirc απο ssh στο desktop. Βρε να παταω ... να ξαναπαταω  ... να μην βλεπω ανταποκριση.... (irw)

 

μετα απο καμια ωρα απογοητευτηκα, και λεω για κατσε να δω αν το lsusb το δειχνει ή τσαμπα κοπανιεμαι...

 

και με το που βλεπω οτι ελεγε για ασυρματο keyboard/mouse, (ξεκιναω τα facepalms) γυριζω την τηλεοραση στο hdmi και το xbmc ειχε αλλαξει καμια 50αρια menu...

 

οση ωρα παλευα με lirc, αυτο δουλευε κανονικα...

 

το ποσο μ@λακας ενιωσα εκεινη την μερα δεν περιγραφεται... :P :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...