Προς το περιεχόμενο

[INFO] XBMC media center


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πασχα ειναι, σας ευχωμαι να μπορεσετε να κανετε ενα δωρο στον εαυτο σας [link=']http://www.wdc.com/gr/products/products.aspx?id=330#tab2']"κλικ"

εγω γλυκοκοιταζω ετουτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.614977, βγαζει και composite, οτι πρεπει για την παλια crt που εχω στο αλλο δωματιο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εεεεε, μου χαλάτε το θέμα. Λοιπόν, έτσι κ δω κάποιον να μου προτείνει κάνα apple tv 2, θα ξεχάσω στην κυριολεξία τους τρόπους μου :-P

 

@firewalker

 

Φίλε, Respekt!! πολύ καλή τεκμηρίωση και οδηγίες,  αλλά κακομούτσουνο :-P Σε Death Star από το Star Wars το βγάζεις; :-P

 

@warlock9_0

 

Να δω πως θα δικαιολογήσω την αγορά Wii. "Αγάπη μου πήρα ένα τηλεκοντρόλ και μου έκαναν δώρο το 2ο... και μάντεψε, μας έδωσαν και δώρο το Mario Kart και το τελευταίο Super Mario Bros?" Και μετά λόγω Πάσχα θα σουβλίσει εμένα, αντί για αρνί, μιας και από την εργένικη ζωή μου έχω ένα Xbox360 :-P Άσε, δύσκολες μέρες :-P

 

@tritonas00

 

Όλοι μας εδώ μέσα έχουμε στιγμές μεγαλείου και δόξας :-P

 

Πίσω τώρα στο xbmc και το χειριστήριο! Υπάρχει περίπτωση κάποιο να είναι τόσο στριφνό που να μην παίξει καθόλου; Καλύτερα να πάω σε κάποιο bluetooth ή IR? Thnx 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω κάτι ανάλογο με του firewalker, αν όχι το ίδιο πράγμα, μόνο που δεν το είχα φτιάξει εγω. Ένα δέκτη υπερύθρων που είχε έρθει μαζί με μια skystar, 10 χρόνια+. Αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Μπαίνει στο πίσω μέρος του pc, και πιάνει παντού και πάντα. Ποιο πολύ με έχει δυσκολέψει το lirc, που έσπαγε κατά καιρούς σε πακέτα από testing, ενώ το hardware καθόλου.

Τηλεχειρηστήρια έχω χρησιμοποιείσει κατά καιρούς διάφορα. 

Με το raspberry pi στην τηλεόραση χρησιμοποιώ το τηλεχειρηστήριο της ίδιας της τηλεόρασης, χωρίς κάτι extra στο raspberry, μέσω lib cec και hdmi.

sktd17.velika.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι κανένας εδώ που χρησιμοποιεί vdr για live-tv.

Έψαχνα για μήνες να βρω πως μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα στο EPG. Και τελικά αυτό που έπρεπε να κάνω ήταν να αλλάξω τη γλώσσα του EPG από τις ρυθμίσεις του vdr και όχι από ρυθμίζεις γλώσσας στο xbmc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρρωστησα! 13 rc1!

$ xbmc --version
XBMC Media Center 13.0-RC1 Git:Unknown
Copyright (C) 2005-2013 Team XBMC - http://xbmc.org
---edit

Και η ανακοινωση

http://xbmc.org/xbmc-13-0-gotham-release-candidate-1/

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εδω και λιγες μερες δεν μπορω να εγκαταστησω τιποτα στο xbmc μου. Το προβλημα ξεκινησε πριν 2-3 μερες που ειδα πως δεν μπορουσα να βαλω κανενα skin, αλλα δεν εδωσα σημασια.

Σημερα το εχαξα λιγο παραπανω και ειδα πως βγαζει ΟΛΑ τα repos κενα (εχω τα sportdevil, lamda και το μαμα). Εκανα forced refresh, τιποτα. Βασικα, δεν φαινεται καν να δημιουργει network activity! Εννοειται πως εχω τσεκαρει αν εχει οριστει κανενας proxy κλπ, αλλα δεν παιζει κατι τετοιο.

 

Οποτε τι μπορω να κανω?

 

---edit

Πηρα backup τον userdata και ξεκινησα με ενα φρεσκο xbmc. Αλλα και παλι τα ιδια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήτσο ούτε σε μένα παίζει, πήγα να βάλω ένα addon να δω κανα ματσακι χτες και έλεγε δεν μπορεί να συνδεθεί με το λινκ, να τσεκάρω το νετ κλπ

 

υγ 13.2 git έχω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα προσθετα εκτος απο το sportdevil εχεις? Εδω μιλαμε το προβλημα ειναι γενικο!

 

Εδω και 2 ωρες εχω κανει τα παρακατω, αν βοηθανε

 

- βρηκα απο το log τα urls στα οποια παει να συνδεθει και δεν μπορει. Εκτος xbmc, πχ στον browser, δουλευουν κανονικα.

- αν πατε system > system info > network πρεπει να λεει καπου "internet: connected". Σε μενα το λεει, οπως λεει και την σταθερη ip, τους dns που εχω βαλει κλπ.

- υπαρχει μια ρυθμιση για το advancedsettings.xml που απενεργοποιει την υποστηριξη ipv6. Βεβαια, στο wiki του xbmc, στο κομματι για το advancedsettings.xml δεν αναφερει καποια τετοια παραμετρο, πραγμα που με κανει να αμφιβαλλω για την εγκυροτητα της...

- βλεπει κανονικοτατα τα samba shares και τον dlna σερβερ που υπαρχει στο τοπικο δικτυο.

- εβαλα για dns την ip του ρουτερ μου, αντι του isp ή της google, οπως εκανε ενας στο φορουμ του gentoo. Ευτυχως δεν επιασε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...