Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος από το θάνατο του Steve Jobs


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω σε μερικές μέρες να ανεβάσετε παρόμοιο topic για τον Dennis Ritchie.

 

Για τον Jobs δεν έχω να πω πολλά. Εκπληκτικός πωλητής (όντας πωλητής μπορώ να πώ οτι λίγοι έχουν το χάρισμα)

αλλά μέχρι εκεί! Ούτε εφευρέτης, ούτε τεράστιο μυαλό στην τεχνολογία κλπ. Ήξερε να κάνει τρομερή προώθηση και να παίζει με το κοινό και σε αυτό τον παραδέχομαι. Απο τους μεγαλύτερους ψεύτες της εποχής μας που έκανε τόσο κόσμο να πιστέψει οτι αυτά τα προϊόντα είναι τα καλύτερα!

 

Δεν με ταρακούνησε και τόσο ο θάνατος του και προφανώς δεν θα μου λείψει κιόλας αλλά ας αναπαυθεί εκεί που είναι. Και ας μην τον ξαναθυμηθούμε του χρόνου! Στην 10ετία καλά θα είναι!

 

Αυτός και ο Ανδρέας Παπανδρέου δηλαδή και μετά το χάος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[...]

Ωστόσο θα μείνω στο ότι λές συνέχεια "εσείς", "fanboys" κλπ.

 

το "εσείς" είναι απάντηση στο "εσείς" (apple "haters") των άλλων (φιλικοί προς την Apple/Jobs).

 

[...]Αυτό που είπα είναι πως εγώ πιστεύω ότι συζητήσεις τέτοιου είδους δεν χωράνε εδώ. Υπάρχουν κυριολεκτικά άπειρα άλλα τέτοια μέρη να ξοδέψεις τον χρόνο σου με αυτό το θέμα.

 

Έβγαλα δημόσια την άποψή μου για τη παραπληροφόρηση που διαβάζω και αν δεν είναι αυτό το μέρος (μια και εδώ συζητιέται η συνεισφορά του ανθρώπου), πιο είναι πιο σχετικό;

 

Διάβασε καλύτερα τι έγραψα. Δεν σου πλάσαρα τον Steve Jobs ούτε σαν όσιο ούτε σαν τίποτα άλλο. Θα μπορούσε να είναι είδηση οποιοδήποτε άλλου ανθρώπου του Μπάμπη, του Βαγγέλη κ.α.

 

Δεν θα γινόταν είδηση κανενός απλού θνητού ο θάνατος since the beginning of human era.

 

Ωστόσο καλώς ή κακώς ο άνθρωπος αυτός έχει μεγάλη υστεροφημία (ή καλύτερα υστεροφημία που αποτελείται από περισσότερα άτομα) μεγαλύτερη από του Βαγγέλη ή του Μπάμπη. Αν σ' ενοχλεί αυτό δικαίωμα σου μην το εκφράζεις όμως εδώ Αυτό πιστεύω εγώ.

 

Ναι αυτό με ενοχλεί και ακριβώς εδώ κολλάει να το ποστάρω, διότι εδώ γράφονται τα τέρατα (όχι της επιστήμης, αλλά του λόγου).

 

Εδώ ο άλλος λέει "στα @@ μου που πέθανε μεγαλοαφεντικά"...αυτό εγώ το θεωρώ ΚΑΤΑΝΤΙΑ!

 

Ναι είναι όντως άσχημο, αλλά δε πιστεύω να διέκρινες παρόμοιο πνεύμα στη κριτική μου για τα φάνμπόυς (όχι για τον Jobs, δεν τον έκρινα, αν εξαιρέσεις την αναφορά στα παραμύθια - το site της apple φταίει :P ), έτσι;

 

Με κάθε φιλική διάθεση.

 

Μακάρι φίλε μου όλος ο αντίλογος να ήταν ειλικρινής, αντικειμενικός και πράος όπως ο δικός σου, πραγματικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "εσείς" είναι απάντηση στο "εσείς" (apple "haters") των άλλων (φιλικοί προς την Apple/Jobs).

 

 

 

Έβγαλα δημόσια την άποψή μου για τη παραπληροφόρηση που διαβάζω και αν δεν είναι αυτό το μέρος (μια και εδώ συζητιέται η συνεισφορά του ανθρώπου), πιο είναι πιο σχετικό;

 

 

 

Δεν θα γινόταν είδηση κανενός απλού θνητού ο θάνατος since the beginning of human era.

 

 

 

Ναι αυτό με ενοχλεί και ακριβώς εδώ κολλάει να το ποστάρω, διότι εδώ γράφονται τα τέρατα (όχι της επιστήμης, αλλά του λόγου).

 

 

 

Ναι είναι όντως άσχημο, αλλά δε πιστεύω να διέκρινες παρόμοιο πνεύμα στη κριτική μου για τα φάνμπόυς (όχι για τον Jobs, δεν τον έκρινα, αν εξαιρέσεις την αναφορά στα παραμύθια - το site της apple φταίει :P ), έτσι;

 

 

 

Μακάρι φίλε μου όλος ο αντίλογος να ήταν ειλικρινής, αντικειμενικός και πράος όπως ο δικός σου, πραγματικά :D

 

 

Όχι δεν διέκρινα τέτοιο πνεύμα στην κριτική σου φυσικά και όπως λες μακάρι να ήταν όλες οι συζητήσεις σαν την δική μας.

 

Ας μην το επεκτείνουμε άλλο όμως καλύτερα. Συμφωνώ με πολλά απ'όσα ανέφερες αλλά δεν θέλω να σχολιάσω εδώ το έργο του...Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δλδ καποιος πρεπει να έχει την φήμη και το χρήμα του messi ' date=' του jobs η οποιουδηποτε αλλου παρόμοιου για να αισθανεται καλα με την ζωη του? Ωραια λογική...

 

Δλδ αν δεν ξερεις να κλωτσας μια μπαλα με περισσια τεχνη και αν δεν ξερεις να πουλας, να προωθείς και να εκμεταλεύεσαι τους κόπους, τις ιδεες και την δουλεια αλλων δεν αξιζεις σε αυτή την ζωή έτσι?[/quote']

 

Μεγαλε απομονωσες μια φράση μονο απο το πόστ και εχει αλλαξει ολο το νόημα .ασε λοιπον τις εξυπνάδες και διάβασε ακριβός τι εχω γραψει.αλλα μη σου χάλασε το χατίρι αφου μια μερα όλοι θα πεθάνουμε βρε αδερφε το οτι υπάρχουν κάποιοι που ξεχωρίζουν ε σιγά το πράγμα.συμφωνα πάντα με την αρχική σου λογική

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκμετάλλευση μιας υπερβολικά καταναλωτικης και καθοδηγούμενης κοινωνίας εννοείς μάλλον!

Ωραίο το σύστημα σου. :)

Corsair βλέπω, Cross Fire. Μία χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το σύστημα σου. :)

Corsair βλέπω' date=' Cross Fire. Μία χαρά.[/quote']

 

Ένα συστηματακι που παρεμπιπτόντως έχω εδώ και σχεδόν 4 χρονια. Έτσι για να καταλάβεις πόσο άκυρο είναι αυτό που άτυχως προσπαθείς να υπονοησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος αν καποιοι ημιμαθεις εχουν συνδεσει το ονομα του Jobs με το iphone (και αυτο τους οδηγει λογω κομπλεξ σε αρνητικα συμπερασματα) , τοτε καλα θα κανουν να διαβασουν στοιχειωδη ιστορια της πληροφορικης μπας και ξεστραβωθουν στο ποιος -μεταξυ αλλων- ηταν σημαντικος συντελεστης στην εξελιξη του κλαδου και ποιος εβαζε λιθαρακια στην εξελιξη του κλαδου, οταν αυτος ακομα ηταν σε εμβρυικο σταδιο....

Ωραία να δεχθώ ότι εμείς οι κοινοί geeks είμαστε ημιμαθείς και αόμματοι και εσύ η "Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα" και έχεις και μάτια αετού, μπορείς να μου πεις ποία λιθαράκια (πολύ περιγραφικά) έβαλε τέλος πάντων ο αποθανών στην πληροφορική? Πρόσεξε δεν μιλάω για τις εταιρίες που διεύθυνε ή τους συνεργάτες που είχε, μιλάω για τον ίδιο προσωπικά. Γιατί ξέρεις τα λιθαράκια δεν μπαίνουν με οράματα ούτε με στοχασμούς, μπαίνουν με προσωπικό έργο και κόπο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να έχεις και ένα πιο απλό εδώ και 4 χρόνια.

Δεν είναι προσωπικό αυτό που σου λέω. Δεν στη λέω. Απλά δεν τελειώνει πουθενά. Ακόμα και ένα Pentium 4 να είχες ίσως να φόραγες παπούτσια των 50€, αντί για των 8€ που βρίσκεις στα παζάρια.

 

Καλά κάνεις για το σύστημα που έχεις, να το χαίρεσαι, πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να έχεις και ένα πιο απλό εδώ και 4 χρόνια.

Δεν είναι προσωπικό αυτό που σου λέω. Δεν στη λέω. Απλά δεν τελειώνει πουθενά. Ακόμα και ένα Pentium 4 να είχες ίσως να φόραγες παπούτσια των 50€, αντί για των 8€ που βρίσκεις στα παζάρια.

 

Καλά κάνεις για το σύστημα που έχεις, να το χαίρεσαι, πραγματικά.

 

Καλως ή κακως είμαι ενας ανθρωπος που ψωνίζω βάση αναγκων, οχι μονο σε προιοντα τεχνολογίας. Το συγκεκριμένο συστημα φτιαχτηκε τοτε που φτιαχτηκε βαση συγκεκριμένων αναγκων, το cf ναι είναι μια υπερβολή αλλα εκατσε εντελως τυχαια και δεν το επιδίωξα! Μεγαλη ιστορια που δεν έχει καμια θεση εδω και αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω σε pm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μαγκιά σου που το έχεις.

Αν μας έχουν δημιουργηθεί πλασματικές ανάγκες, ok, ας γίνει ένα Topic στο Μπλα Μπλα να το κουβεντιάσουμε. Μέσα είμαι και πράγματι μας έχουν δημιουργηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι λυπάμαι θα πω ψέματα.

 

Φιλε εισαι απαραδεκτος!!!! Με αυτο που λες δειχνεις αχαριστια!! Αυτος ο ανθρωπος δημιουργισε αυτο το μαραφετι που εσυ τωρα χρησιμοποιεις για να πεις πως χεστικες που πεθανε! Αυτο σου λεω μονο...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...