Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος από το θάνατο του Steve Jobs


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Συμφωνώ σε όσα έγραψες (και οι περισσότεροι "haters" απ'ότι διάβασα και κατάλαβα)' date=' αλλά δε γίνεται να του αναγνωρίσουμε πράγματα που ανήκουν σε άλλους που έκαναν ακριβώς την ίδια θυσία (νταξ δεν είχαν όλοι καρκίνο, τον Turing πχ τον σκότωσε η ίδια χώρα που βοήθησε στον β' παγκόσμιο πόλεμο) με αυτόν. Τη προσωπική τους ζωή για το έργο τους.

 

ΕΣΥ ανακάλυψες motivation για τη δική ΣΟΥ ζωή στο έργο της ζωής του Jobs.

 

Ο καθένας μας έχει το δικό του πρότυπο/ήρωα, αλλά συγκεκριμένα οι apple/jobs fanboys προσπαθούνε να το πλασάρουνε στους υπόλοιπους και να μας πείσουν πως έκανε περισσότερα απ'όσα έκανε πραγματικά.

 

Κανείς δεν έκραξε (μόνο μερικοί κακοχαρακτηρίσανε) τον Jobs, ούτε μείωσε την (πραγματική) αξία του έργου του.

 

αλλά κατα κύριο λόγο έπεσε κράξιμο προς τα fanboys που νομίζουν οτι επειδή ανακάλυψαν μαζί του τη πληροφορική πως πρίν απο αυτόν ήταν καταδικασμένη η εξέλιξή της.

 

Υ.Γ. ούτε καν οι λινουξάδες δεν έχουν τέτοια προσωπολατρεία ούτε "φούσκωσαν" το έργο του Τόρβαλτς σε τέτοιο σημείο με τόσες υπερβολές (πίστεψέ με έκανε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ για τη φτωχή ανθρωπότητα απο τον Jobs), όχι δωρεές. έργο. Χώρια λεφτά που γλυτώνονται στο δημόσιο τομέα, χώρια την εξάπλωση του εθελοντισμού, του ελεύθερου λογισμικού, την απογκίστρωση της γνώσης απο τις πατέντες (γκούχ, γκούχ) και τη αναγκαστική πλέον αποδοχή και αναγνώριση του απο τις πολυεθνικές [βλ. Microsoft (Azure), Oracle, Google, Redhat, Suse και ένα σωρό άλλες']

 

Χειρότεροι και απο τους μάρτυρες του Ιαχωβά καταντήσατε με το κύρηγμά σας και τις υπερβολές σας για τον "μεσσία" της ανθρωπότητας και της πληροφορικής.

 

Υ.Γ.#2 στη μάνα μου πήρα ipad αντί λάπτοπ ή άλλου τάμπλετ γιατί μόνο το interface και το app store του ios θα την εξυπηρετούσαν. Σε ευχαριστώ Στήβ και εγώ με τη σειρά μου που έκανες προσιτότερη (με το ανάλογο τίμημα φυσικά) τη τεχνολογία σε τεχνοφοβικούς μεσήλικες, αλλά μέχρι εκεί.

 

 

 

Δεν υπάρχει καμία πρωτολατρεια ούτε θεοποίηση φίλε Lomar, αυτό που προσπαθώ να πω , έστω και αν χρησιμοποιώ ως παράδειγμα τον Jobs, ειναι οτι καλό θα ήταν όλοι αυτοί οι μεγαλοι κριτες του πληκτρολογιου , καλό θα ήταν να ρίξουν μια ματιά στον καθρέφτη πριν αρχίσουν να κάνουν αναλύσεις σε οποιονδήποτε άνθρωπο έφυγε και άφησε κάτι πίσω του.....και στην τελική δεν ειναι ο Jobs κανένας κολλητός μου και παρεξηγουμαι.....απλά βαριεμαι να ακούω συνέχεια κράξιμο για πράγματα που γίνονται λάθος ..... Και συγχρόνως να μην προτείνεται καμία λύση !!! Και ξαναλέω ..... Αυτός έφυγε ..... Οτι έκανε , έκανε .....εμείς οι υπόλοιποι τι κάνουμε , πέρα απο αεναη κριτική ??

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Lomar...

 

Η επαναληψη και ξανά και ξανά και ξανά θα κάνει στο τέλος τους linuxάδες να φαίνονται σαν ...τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού!

 

Δεν μπορείς να κρίνεις ΕΣΥ το πόσο επηρεάστηκε κάποιος από κατι που δεν σε εμπνέει ή δεν σε ενδιαφέρει όπως και γω δεν μπορώ να κρίνω εσένα και τις δικές σου επιλογές (παρόλο που λόγω δουλειάς έχω τις εντελώς αντίθετες εμπειρίες απο τη χρήση και τα ωφέλη του ανοικτού λογισμικού σε μεγάλες επιχειρήσεις ή στο δημόσιο, καθώς και στην προσωπική μου ενασχόληση).

 

Σε οτι εχει να κάνει με το παρόν τόπικ, δεν υπήρξαν απλά κακοχαρακτισμοί, αλλά μηνύματα που άγγιζαν τα όρια της ηλιθιότητας μόνο και μόνο για γίνει ο χαβαλές και καταλλήξουμε στα γνωστά αποτελέσματα.

 

Προσωπικά κάθε τέτοια συμπεριφορά μου προκαλεί λύπη κάθε φορά που παρουσιάζεται είτε προέρχεται απο 15χρονο, είτε απο 30χρονο... Αλλοίμονο αν πιστεύει κανείς πως με ενοχλουύν πραγματικά τα αρνητικά μηνύματα για τον jobs και την apple! Με την πρόθεση και τον τρόπο έχω πρόβλημα κάθε φορά.

 

Η μητέρα σου μπορεί και χειρίζεται το ipad με την ίδια άνεση που το χειρίζεται ένας developer, ένας λινουξάς κλπ κλπ, επειδή κάποιος το έπιασε στα χέρια του πριν κυκλοφορήσει και ...απαίτησε να γίνει όπως ο ίδιος το φανταζοταν, δίνοντας σημασία σε λεπτομέρειες που για τον ανταγωνισμό ήταν ...ασήμαντες (όπως είναι και το ui για εναν λινουξά, με τη διαφορά όμως πως οι λινουξάδες ειναι 10 ενώ οι υπόλοιποι χρήστες ειναι 10.000)

 

Και τέλος το "κύρηγμα" και ο φανατισμός, ειναι στο 99% των περιπτώσεων δημιούργημα της φαντασίας των haters για να τους βοηθήσει να δικαιολογήσουν τις έντονες σκέψεις τους...

 

Το πόσο επηρεάστηκε ο καθένας μας από το έργο του Jobs είναι σχετικό και έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής του, τη δουλειά του, τον χαρακτήρα του και τόσα άλλα. Για παράδειγμα τη μάνα μου δεν την επηρέασε γιατί δεν ξέρει καν ποιος είναι!

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητέρα σου μπορεί και χειρίζεται το ipad με την ίδια άνεση που το χειρίζεται ένας developer, ένας λινουξάς κλπ κλπ, επειδή κάποιος το έπιασε στα χέρια του πριν κυκλοφορήσει και ...απαίτησε να γίνει όπως ο ίδιος το φανταζοταν, δίνοντας σημασία σε λεπτομέρειες που για τον ανταγωνισμό ήταν ...ασήμαντες (όπως είναι και το ui για εναν λινουξά, με τη διαφορά όμως πως οι λινουξάδες ειναι 10 ενώ οι υπόλοιποι χρήστες ειναι 10.000)

 

εδώ το έχασες αναγνώρισα την αξία του jobs στο να φέρει πιο κοντά τη τεχνολογία στο τεχνοφοβικό μεσήλικα (και όχι μονο) δε χρειαζόταν να μου το ξανα-εξηγήσεις :D

 

Επίσης οι περισσότεροι "haters" δεν γράφουν αρνητικά μηνύματα για τον Jobs, αλλά διορθώνουν τα κακώς και αφηρημένα κείμενα για τη πραγματική συνεισφορά του (η οποία είναι και αυτό που έγραψες και παρέθεσα).

 

Υ.Γ. Σχετικά με την εμπειρία σου πάνω στην μεγάλης κλίμακας εφαρμογή του open source, να σου συστήσω την προσέγγιση της Apple για τους χάρτες της... "σιγά σιγά, με τη βοήθεια των χρηστών θα διορθωθούν τα όποια προβλήματα, μέχρι τότε μπορείτε -παράλληλα- να χρησιμοποιείται ενναλακτικές απο τρίτους μέσα στο οικοσύστημά μας" :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιανω το αστειο του 9gag.

Νομιζω οτι θα δουμε απο την πορεια της Apple στο μελλον για το εαν ενα ανθρωπος μπορει να κανει τοσο σημαντικη διαφορα. Εαν η Apple συνεχισει να ειναι η πιο cool ετααιρια του γαλαξια με trendy προιοντα τοτε δεν επηρεαστηκε απο τον θανατο του θεανθρωπου Steve. Εαν καταρευσει τοτε ο θεος ηταν που εδινε αυτην την επιτυχια στην εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ό,τι καλύτερο διάβασα σήμερα...

 

5536076_700b.jpg

 

http://9gag.com/gag/5536076

 

Για αιτιολόγησε το γιατί είναι ο,τι καλύτερο, μπας και καταλάβουμε και μεις το ...σκεπτικό σου!

 

 

 

Pancreatic Cancer=PC

 

PC VS MAC...

 

Ακριβώς σε αντίστοιχα μηνύματα αναφέρθηκα στο προηγούμενο post!

 

:)

 

 

 

εδώ το έχασες αναγνώρισα την αξία του jobs στο να φέρει πιο κοντά τη τεχνολογία στο τεχνοφοβικό μεσήλικα (και όχι μονο) δε χρειαζόταν να μου το ξανα-εξηγήσεις :D

 

 

 

Το είδες μονόπλευρα! Βάλε μέσα και τα παιδιά, τους έφηβους, τους ενήλικες και είσαι κομπλέ. Και δεν βλεπω γιατι πειράζει που το ξανα εξήγησα, το ίδιο δεν κάνεις και για τα "πλεονεκτήματα" του linux κλπ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει προσωπολατρία το παρόν άρθρο (αντιγράφω της φωτογραφίες από την πρώτη σελίδα)

 

1. "Είμαι γ.....ος στο ασπρόμαυρο κοιτώντας το λογότυπο που "έφτιαξα" ......δοξάστε με !!

jobs2.jpg

2. χεχε... φοράω το μαύρο μπλουζάκι και το τζινάκι (γιατί ετσι προστάζει η μόδα του νέο γιάπι ) και χαμογελάω με δόντια

προς τον μισητό εχθρό bill γιατί τώρα στους ι-υπολογιστές μου θα μπορούν να βάζουν και τα windows του.....ξανά δοξάστε με !!800px-Steve_Jobs_and_Bill_Gates_%28522695099%29.jpg

3."Κύριοι και κυρίες σας παρουσιάζω το απόλυτο κινητό το οποίο εγώ το κατασκεύασα και το δοκίμασα ώστε να έρχεται ασορτί με το μαύρο μπλουζάκι (που φοράω χρόνια τώρα) και το ασημένιο γύρω γύρω με τον σκελετό τον γιαλών μου" ....ξανά ξανά δοξάστε με !!

steve-jobs-holding-iphone.jpg

4."Λοιπόν σας έφτιαξα και ασορτί ταμπλέτα που πάει με το μπλουζάκι,,με τα γυαλιά ..και με τα άσπρα μαλλιά" ..δοξάστε με λέμε !!

steve.jpg

5."Χμμ βλέπω ότι είσαι επικριτικός προς τα προϊόντα μου ε? χμμ είσαι σίγουρος...? μήπως να το ξανά σκεφτείς .....οι καιροί ανήκουν σε μένα ξέρεις και θα είσαι εκτός μόδας όπου και να πας για αυτό ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.."

jobs1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και μετά τους ωραίους διαλόγους απο το σενάριο για την καθημερινή σειρά που ετοιμάζουν μερικοί (διάδοχοι της Έλενας Ακρίτα) πάμε να θυμηθούμε λίγο τα πραγματικά γεγονότα για να μαθαίνουν οι μικροί και θα θυμούνται οι μεγαλύτεροι:

 

http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc

 

http://www.youtube.com/watch?v=_5Z7eal4uXI

 

http://www.youtube.com/watch?v=6uW-E496FXg

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει τόσο ρηχή η κοινωνία μας, που πρέπει να θαυμάζουμε τον επιχειρηματία και όχι τον δημιουργό;

 

 

Έχω δει πολλά βίντεο του Jobbs. Είναι επικοινωνιακός τύπος, ξέρει να κάνει ωραίες παρουσιάσεις και να δίνει όραμα και κίνητρο.

Στα πιο πολλά ντοκιμαντέρ δίνουν έμφαση στο ότι είχε καλές ιδέες και έβγαζε πολλά χρήματα.

 

Το ότι άλλαξε τον κόσμο το θεωρώ υπερβολικό. Απλά πήρε κάποια προϊόντα που προϋπήρχαν και τους έδωσε ένα πιο ωραίο design.

 

Ούτε νομίζω ότι αυτός είναι που έφερε τους υπολογιστές στο ευρύ κοινό. Αυτό το έχουν επιτύχει σε μεγαλύτερο βαθμό τα windows.

Η ιστορία του παραθυρικού περιβάλλοντος είναι γνωστή. Ούτε ο Gates το ανακάλυψε ούτε και ο Jobbs. Αυτοί απλά αγόρασαν τα δικαιώματα που κάποιος ταλαντούχος μηχανικός είχε δημιουργήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε νομίζω ότι αυτός είναι που έφερε τους υπολογιστές στο ευρύ κοινό. Αυτό το έχουν επιτύχει σε μεγαλύτερο βαθμό τα windows.

Η ιστορία του παραθυρικού περιβάλλοντος είναι γνωστή. Ούτε ο Gates το ανακάλυψε ούτε και ο Jobbs. Αυτοί απλά αγόρασαν τα δικαιώματα που κάποιος ταλαντούχος μηχανικός είχε δημιουργήσει.

 

Τουλαχιστον ο Gates εγραψε και δύο αράδες κώδικα για τα windows σε αντιθεση με τον jobs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και ο Jobs να βουρτσιζε το αλουμινιο στο πανεπηστημιο για δειχνει πιο Intellectual και cool.

Εαν μαθω οτι δεν εχει πατενταρει το βουτρισμενο αλουμινου θα παψω να πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά τους ωραίους διαλόγους απο το σενάριο για την καθημερινή σειρά που ετοιμάζουν μερικοί (διάδοχοι της Έλενας Ακρίτα) πάμε να θυμηθούμε λίγο τα πραγματικά γεγονότα για να μαθαίνουν οι μικροί και θα θυμούνται οι μεγαλύτεροι:

 

:)

 

Καλλιγραφία, αλλαξοκ0λιές στο GUI και ο Μπιλ και ο Τζομπς ήταν διοικητές/leader/παρουσιαστές των προϊόντων τους και κανείς δεν έγραψε κώδικα, δε σχεδίασε hardware και σίγουρα δεν ήταν καινοτόμοι:

 

Jobs, πρίν το iPhone -> Nokia Communicator, Sony Ericsson P800, και φυσικά το ίδιο το pda που οραματίστικε ο ενδιάμεσος CEO πριν τον Jobs!

 

Gates: το DOS και η συμφωνία για το EULA με την IBM τον έκαναν φραγκάτο και το DOS αγοράστηκε για κάτι χιλιάδες $ απο έναν άκυρο προγραμματιστή που το είχε φτιάξει μέσω του Paul Alen ΜΕΤΑ το κλείσιμο της συμφωνίας με την IBM, ενώ ο Ballmer και ο Gates μπεκροπίνανε σε κωλόμπαρα).

 

Billdanos, αυτά που αναφέρεις είναι απο τον ΙΔΙΟ τον Jobs πληροφορίες, για τον εαυτό του. Και το θεωρείς αντικειμενικό; Σοβαρά μιλάς;

 

Ακόμα και η έννοια του προσωπικού υπολογιστή ΔΕΝ ήταν έμπνευση του Jobs, αλλά του Steve Wozniak, ο Jobs θεωρούσε οτι η επανάσταση θα έρθει με τα blue box για τζάπα κλήσεις απο τον καθένα και όχι απο τους προσωπικούς υπολογιστές. φτάνει πια με αυτή το ψέμα και την αδικία! βγαίνει ο Jobs και μιλάει για τον εαυτό του και το θεωρείτε αξιόπιστη πηγή;

 

Φίλε μου μη το πάρεις προσωπικά, αλλά μόλις κατέρευσαν τα 2 "οραματα-καινοτομίες" που χρεώνονται στον Jobs: το iPhone και τον προσωπικό υπολογιστή, δε γίνεται να θεωρηθούν αξιόπιστα αυτά τα βίντεο που πόσταρες μη τρελαθούμε τελείως! 1 ομιλία, 1 διάλογος/συνέντευξη και 1 παρουσίαση;

 

Η παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο και με θράσος ("για να μαθαίνουν οι μικροί και θα θυμούνται οι μεγαλύτεροι") !

 

Στο 2ο βίντεο:

 

@8:21 -> Jobs: "We're begging Wallas, please, please, make this (την basic εννοεί) floating point [...]"

Παρουσιαστής: "Who's we? How many people in Apple?"

Jobs: "Well, me!"

! Applause !

 

@2:50 Jobs [για τον Gates, αλλά πιστεύω πως είναι ξεκάθαρο οτι ακολούθησε και ο ίδιος την ίδια πολιτική] -> "building a company is very hard and requires your best persuive abilities, to hire the best people you can and keep them at your company and keep them working... you know... doing the best work of their lifes... hopefully [...] "

 

Τα υπόλοιπα είναι αλληλογλυψίματα.

 

Έτσι για να μαθαίνουν οι παλιοί να βλέπουν πρώτα βίντεο που ποστάρουν και όχι επειδή είδαν ένα ωραίο "πανηγυράκι" να νομίζουν πως ήταν τελετή απονομής Νόμπελ και αναγνώρισης της αξίας τους.

 

Ψέματα, ψέματα, και άλλα ψέματα για να μη τελειώσει το Jobs Tale.

 

Και μη ξεχνάμε το embodiment (κυριολεκτικά) της "δημιουργικότητας" και πάνω απ'όλα του "inspiring" Jobs...

 

http://www.folklore.org/StoryView.py?project=Macintosh&story=90_Hours_A_Week_And_Loving_It.txt

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πήρε κάποια προϊόντα που προϋπήρχαν και τους έδωσε ένα πιο ωραίο design.

Προϋπήρχαν smartphones πριν το iPhone; Τα Qtek και τα Eten, ας πούμε; Και η διαφορά τους από τα μετά-iPhone-smartphones είναι μόνο το design; Ο μι τζι, δηλαδή!!!

 

Όλοι οι καλοί χωράνε, και οι μηχανικοί και οι προγραμματιστές και οι designers και εκείνοι που οργανώνουν όλους τους παραπάνω και βάζουν στόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...