Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δίκτυο σε πολυκατοικία


DimAslan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας φίλος θέλει να μοιραστεί τη σύνδεσή του με ένα συγγενή, αλλά ενώ είναι στην ίδια πολυκατοικία, ο ένας είναι στον πρώτο και ο άλλος όχι μόνο στον τέταρτο, αλλά και από την επόμενη μεριά της.

 

Δηλαδή απέχει δύο διαμερίσματα από τη μια πλευρά και δύο από την άλλη...

 

Το θέμα είναι ότι έστω κι αν δώσουν χρήμα και βγάλουμε έξω στο μπαλκόνι κεραίες, δεν ξέρω αν θα πιάσει...

 

Μετά υπάρχουν και αυτά http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612468 τα οποία έχουν παίξει άνετα από το υπόγειο μέχρι τον δεύτερο όροφο αλλά κάθετα και δεν μεσολαβούσαν και τόσα πολλά διαμερίσματα.

 

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτό; Ξέρετε αν παίζει τόσο μακριά;

 

Ή αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα tplink αν τα έχεις.

Έχω την gigabit έκδοση και μετάφέρω Internet από τον 2ο στο υπόγειο. Ο router είναι κατοστάρης και δεν ξέρω πόσο χάνει από τα 500mbit που έχουν max. Πάντως από security δεν έχει πρόβλημα αφού έχουν 128-bit aes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα tplink αν τα έχεις.

Έχω την gigabit έκδοση και μετάφέρω Internet από τον 2ο στο υπόγειο. Ο router είναι κατοστάρης και δεν ξέρω πόσο χάνει από τα 500mbit που έχουν max. Πάντως από security δεν έχει πρόβλημα αφού έχουν 128-bit aes.

Η λύση αυτη προυποθέτη κοινο πινακα ηλεκτρικου, αν ειναι διαφορετικο τοτε το powerline δεν θα παίξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν μπορείς να τρέξεις καλώδιο, κανένα ενδιάμεσο σημείο ή διαμέρισμα να βάλεις ένα ασύρματο access point το λένε wireless repeater bridge στα ελληνικά ( Link.png Site: http://www.insomnia.gr/topic/457289-router-access-point/ )υπάρχει;

Επεξ/σία από ipduh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η πολυκατοικία είναι σχετικά νέα, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να τρέξουμε UTP καλώδιο εξωτερικά... θα έπρεπε να γίνει δουλειά, να ανέβει μάλλον κάθετα ταράτσα και να τρέξει μέχρι την άλλη μεριά και να κατέβει στο μπαλκόνι... Ο περιορισμός του UTP είναι 100 μέτρα, δεν είναι;

 

Άκυρο, 100 μέτρα είναι...

 

Οκ μάλλον η πιθανότητα είναι ότι θα παίξει έτσι...

 

Το μόνο είναι πώς θα στηριχτεί το καλώδιο στους ορόφους (5) που απομένουν μέχρι την ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι νεα η πολυκατοικια, ριξε μια ματια στις .... τηλεφωνικες πριζες!! Καποιες κατασκευες για να τροφοδοτησουν με 2 γραμμες καθε διαμερισμα χρησιμοποιουν UTP. Αν αυτο ισχυει στη περιπτωση σου, ισως μπορεις να κανεις γεφυρα στο τηλεφωνικο κατανεμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...