Προς το περιεχόμενο

Υπερτροφές


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι δοκιμάσατε από τα υγιεινά superfoods; Acai, Chlorella, Spirulina, Barleygrass , Wheatgrass, Goji, Noni, Mangosteen , Maca κτλπ.Εγώ σήμερα αγόρασα Acai 30 ευρώ και μπορώ να πω είμαι ευχαριστημένος. Κανείς άλλος που δοκίμασε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στο feeling of well being είδα διαφορά. Πέρνω κάτι φάρμακα που προκαλούν υπνηλία, αλλά με συμπληρώματα την καταπολεμά. Επίσης αν τα παίρνεις αυτά, δεν έχεις κατάθλιψη ή άγχος, έχεις καλή ερωτική ζωή, γυμνάζεσαι, τρώς όσο ποιο αγνά γίνεται, δεν καπνίζεις μπορεί να ζήσεις και 100 χρόνια. Αλλά πάνω από όλα feeling of well being.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα νορμαλ καταναλωνεις ή μονο ο,τι εχει περιεργα ονοματα?

Κανα φασολακι, κανα παϊδακι, καμια σαλατα?

 

Σοβαρα τωρα τι τρως μια νορμαλ μερα ή μια Κυριακη με τους δικους σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου πω ότι θα σκατά είναι ωφέλιμα, θα τρως το κατσικοκούραδο και θα νιώθεις ωραία. Placebo effect λέγεται.

 

Γενικά, εάν ξέρεις ότι κάποια τροφή έχει το τάδε ή το δείνα αποτέλεσμα, μπορεί να το βιώσεις εξαιτίας του placebo και μόνο. Συνήθως οι όποιες ουσίες περιέχονται σε τροφές είναι σε εξαιρετικά μικρή ποσότητα ώστε να έχουν επίδραση στον οργασμό οργανισμό κάποιου. Πρέπει να φας 2 kg από το Arlumba Berry για να μπει στο σώμα σου ικανή ποσότητα απ'την ουσία η οποία λέγεται ότι "κάτι κάνει".

 

 

Lol, τι έγραψα ο μ#λάκ&ς. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε ο αδερφος μου σπιρουλινα, πηρα για 3 μερες, δεν ειδα διαφορα και το εκοψα... Αυτος λεει νιωθει καλυτερα και το συνεχιζει

 

Βασικά προσωπικά πιστεύω ότι εξαρτάται και το τι περιμένει να δει κάποιος από ένα σκεύασμα. Ευεξία, ενέργεια και καλή διάθεση μπορεί όντως να δεις σχετικά άμεσα από ένα σκεύασμα.

Μου έχει τύχει με βιταμίνη C σε χαπάκι. Ναι μεν μου έδινε ενέργεια αλλά ακριβώς το ίδιο ένιωθα και όταν έπινα ένα ποτήρι πορτοκαλάδα (στιμμένη) το πρωί. Ουσιαστικά δλδ άχρηστο σκεύασμα αφού και από το χυμό το ίδιο ένιωθα. Μου έχει τύχει και με άλλες τροφές αυτό.

 

Διαφορά όμως σε εμφάνιση ή σε χρόνια πάθηση πχ όπως λένε πολλοί ότι "βλέπουν" θες τουλάχιστον 1-2 μήνες χρήσης για να δεις έστω κάτι ελάχιστα αξιόλογο.

Τώρα αν κάποιος πει ότι του ξαναφύτρωσαν νέα μαλλιά ή πχ ότι του έφυγε το έλκος στο στομάχι επειδή έπαιρνε σπιρουλίνα ή επειδή έπαιρνε το x σκεύασμα σε 15 μέρες είναι 100% placebo effect.

 

Δεν υπάρχει πάντως σίγουρη άποψη για το αν είναι Placebo effect ή αν όντως ο άνθρωπος αλλάζει με τις υπερτροφές και τα σκευάσματα.

 

Πάντως γενικά αν κάποιος τρέφεται σωστά, όχι απαραίτητα απο συμπληρώματα, παίρνοντας ο οργανισμός του τις απαραίτητες πρωτείνες, τα απαραίτητα λιπαρά οξέα και υδατάνθρακες, βιταμίνες, μέταλλα και ιχνοστοιχεία από ποιοτικές τροφές πιθανόν σταδιακά στο μέλλον να δει κάποια διαφορά τόσο ψυχικά όσο και στην εξωτερική του εμφάνιση.

 

Εγώ πάντως παίρνω αυτή την περίοδο πόσιμο κολλαγόνο. Υποτίθεται βοηθάει στο συνδετικό ιστό για μαλλιά δέρμα και φυσικά αρθρώσεις... Είδομεν σε λίγους μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το Νοέμβρη ως τον Μάη παίρνω βιταμίνη C και όντως δεν αρρωσταίνω, πρόπερσι αρρώστησα 5 φορές όλο το χειμώνα (συνήθως έτσι γινόταν) και πέρυσι μόνο μια μια αυτή πολύ ελαφρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το Νοέμβρη ως τον Μάη παίρνω βιταμίνη C και όντως δεν αρρωσταίνω, πρόπερσι αρρώστησα 5 φορές όλο το χειμώνα (συνήθως έτσι γινόταν) και πέρυσι μόνο μια μια αυτή πολύ ελαφρά

 

αδυναμη κραση λεγεται ή δεν προσεχω πως ντυνομαι κλπ :)

 

Εχω να αρρωστησω σοβαρα πανω απο 10ετια...Αντε κανα συναχι πανω στην αλλαγη της εποχης και τιποτα περισσοτερο...

 

Μην τρελαθουμε δηλ οτι πρεπει να παιρνουμε βιταμινες για να μην αρρωσταινουμε.

 

Σωστη διατροφη (απλο σπιτικο φαι δηλ) και προσοχη στις αλλαγες του καιρου..και ειμαστε κομπλε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδυναμη κραση λεγεται ή δεν προσεχω πως ντυνομαι κλπ :)

 

Εχω να αρρωστησω σοβαρα πανω απο 10ετια...Αντε κανα συναχι πανω στην αλλαγη της εποχης και τιποτα περισσοτερο...

 

Μην τρελαθουμε δηλ οτι πρεπει να παιρνουμε βιταμινες για να μην αρρωσταινουμε.

 

Σωστη διατροφη (απλο σπιτικο φαι δηλ) και προσοχη στις αλλαγες του καιρου..και ειμαστε κομπλε :)

Eχω θεμα με το αναπνευστικο μου φιλε γιαυτο αρρωσταινω ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...