Προς το περιεχόμενο

Η Sony ανακαλεί την πώληση του Xperia Tablet S εξαιτίας κατασκευαστικού λάθους


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony με σημερινή της μακροσκελή ανακοίνωση, προχωράει στην ανάκληση πωλήσεων του νέου Xperia Tablet S εξαιτίας προβλημάτων που παρουσιάστηκαν με την προστασία από το νερό που υποστηρίζει.Το Sony Xperia Tablet S το οποίο είδαμε από κοντά στη φετινή έκθεση IFA, παρέχει μια τυπική προστασία από το νερό (όχι αδιάβροχο) η οποία όμως φαίνεται τελικά δημιουργεί προβλήματα ύστερα από αναφορές που δέχθηκε η εταιρεία.

 

Η Sony αναφέρει ότι «προσπαθεί να σχεδιάζει προϊόντα υψηλής ποιότητας και ότι δεσμεύεται να παρέχει μια θετική εμπειρία στον πελάτη, κάτι που αυτή τη στιγμή το Xperia Tablet S δεν ανταποκρίνεται σε αυτές τις προδιαγραφές». Για το σκοπό αυτό ο Ιαπωνικός κολοσσός ετοιμάζει πρόγραμμα ελέγχου των 100.000 tablets που έχουν ήδη πουληθεί αναφέροντας ότι θα προχωρήσει σε αντικατάσταση ή ακόμα και σε επιστροφή χρημάτων για όσες συσκευές επηρεάζονται από το πρόβλημα.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες αναμένονται να γίνουν γνωστές προς το τέλος του μήνα μέσα από την ειδική ιστοσελίδα που έχει ήδη αναρτήσει η Sony στην οποία αναφέρει ότι τα μοντέλα που επηρεάζονται από το κατασκευαστικό σφάλμα είναι τα

  • SGPT121US/S
  • SGPT122US/S
  • SGPT123US/S
  • SGPT121US/MC
  • SGPT122US/KB
Για να δείτε αν και το δικό σας Xperia Tablet S περιλαμβάνεται σε αυτά τα μοντέλα θα πρέπει να πάτε στην επιλογή About Device όπου αναγράφεται ο κωδικός. Όσοι το επιβεβαιώσουν θα πρέπει στη συνέχεια να επισκεφθούν τη σελίδα https://productregis...n.sel.sony.com/ για να δηλώσουν τα στοιχεία τους έτσι ώστε να ενημερωθούν απευθείας από τη Sony.

 

Link.png Site: thenextweb.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony αναφέρει ότι «προσπαθεί να σχεδιάζει προϊόντα υψηλής ποιότητας και ότι δεσμεύεται να παρέχει μια θετική εμπειρία στον πελάτη, κάτι που αυτή τη στιγμή το Xperia Tablet S δεν ανταποκρίνεται σε αυτές τις προδιαγραφές».

Το προσπαθώ τελικά δεν σημαίνει ότι τα καταφέρνω.. και με αυτά που έχουμε δει στα τελευταία Vaio μάλλον έχει παραιτηθεί και από την προσπάθεια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο τους,τουλαχιστον αυτοι δεχτηκαν το προβλημα.......Μετα πως να μην σταθεις θετικα σε μαι τετοια εταιρια,που αν μη τι αλλο καλυπτη τον πελατη της!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μαλακία. Θα έπρεπε να τελειώνουν την ανακοίνωση ως εξής;

 

«Βασικά οι χρήστες πετάνε με λάθος τρόπο το νερό στην συσκευή γι' αυτό χαλάει».

 

Σκ.... , εγώ ήθελα να το γράψω αυτό!

 

"Sony Xperia Tablet S : το κρατάτε λάθος κοντά στο νερό"

 

:D

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λίγο tricky Issue καθώς σαν κατασκευαστής αν ήταν σε θέση άλλου θα μπορούσε απλά να το διαθέσει παρά το πρόβλημα αυτό μιας και η επαφή με το νερό δεν είναι και κάτι Normal για τέτοιες συσκευές που όπως λέει δεν είναι αδιάβροχες αλλά ανθεκτικές σε νερό κατά κάποιο ποσοστό, αξίζει πιστεύω ένα μπράβο που σέβεται τους υποψήφιους πελάτες της με αυτό τον τρόπο και προτιμά να διορθώσει το πρόβλημα παρά να φάει μελλοντικό κράξιμο που θα της κάνει ίσως μεγαλύτερη ζημιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο τους,τουλαχιστον αυτοι δεχτηκαν το προβλημα.......Μετα πως να μην σταθεις θετικα σε μαι τετοια εταιρια,που αν μη τι αλλο καλυπτη τον πελατη της!!

Καλά Κωστα μου,ρώτα σε ενα HD Laptop πόσα καμένα pixel δικαιολογεί η εγγύηση για να γίνει αντικατάσταση γιατι στο δικό μου που είχε καεί 1 μου είπαν στα 18 την αλλάζουμε.. Πως ! να μην διαολοστειλεις αυτή την εταιρία... σε λαπτοπ απο Sony Hellas 2.300 ευρω τότε..

 

Όχι waterproof αλλά "spill resistant"

LoL κ ματιάζομαι εύκολα gmt !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά Κωστα μου,ρώτα σε ενα HD Laptop πόσα καμένα pixel δικαιολογεί η εγγύηση για να γίνει αντικατάσταση γιατι στο δικό μου που είχε καεί 1 μου είπαν στα 18 την αλλάζουμε.. Πως ! να μην διαολοστειλεις αυτή την εταιρία... σε λαπτοπ απο Sony Hellas 2.300 ευρω τότε..

 

συγνώμη ρε φίλε αλλά φταις και εσύ εδώ που τα λέμε. όταν ξοδεύεις για ένα laptop τόσα λεφτά διαβάζεις αναλυτικότατα τους όρους εγγύησης τουλάχιστον 2 φορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα μιλάμε η για την εταιρία ? για την ποιότητα μήπως ? εγώ είμαι αγράμματος πήρα laptop να μάθω.. αλλά άμα το βρεις κ κάπου γραμμένο να μου το πεις.. και το servis μπήκε και καλά στην sony με το μοντέλο και το βρήκε ούτε αυτός δεν το ήξερε.. τώρα θα μου πεις οτι δεν διεκδίκησα σωστά την εγγύηση.. και θα σου πω ναι,δεν αγόρασα sony για να τρέχω σε δικηγόρους κ δικαστήρια.. το σκότωσα και πήρα Samsung και τα έσπαγε σε σχέση με το Vaio σε όλα ! Η Sony δεν δίνει drivers κ bios από vista σε 7 μπας και αγοράσεις άλλο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα μιλάμε η για την εταιρία ? για την ποιότητα μήπως ? εγώ είμαι αγράμματος πήρα laptop να μάθω.. αλλά άμα το βρεις κ κάπου γραμμένο να μου το πεις.. και το servis μπήκε και καλά στην sony με το μοντέλο και το βρήκε ούτε αυτός δεν το ήξερε.. τώρα θα μου πεις οτι δεν διεκδίκησα σωστά την εγγύηση.. και θα σου πω ναι,δεν αγόρασα sony για να τρέχω σε δικηγόρους κ δικαστήρια.. το σκότωσα και πήρα Samsung και τα έσπαγε σε σχέση με το Vaio σε όλα ! Η Sony δεν δίνει drivers κ bios από vista σε 7 μπας και αγοράσεις άλλο ..

 

Τα drivers και το support της Sony στα Laptop είναι χάος... Θυμάμαι για ένα Vaio που είχα κάνει format έπρεπε να βρω αντίστοιχα παρεμφερή μοντέλα αμερικάνικα για να κάνω τα multimedia buttons να δουλέψουν με driver από άλλο Laptop μιας και δεν ανταγωνίζονταν καν σαν συσκευή αυτά και στην σελίδα του laptop δεν το έδινε καν για κανένα λειτουργικό αυτό το driver, με λίγα λόγια αν το κάνεις φορμάτ μετά τρέχα στο service τους και δώσε τους τα λεφτά σου για να γίνει πλήρως λειτουργικό. Γενικά είναι LoL κατάσταση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...