Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση win 8 x64 σε η/υ με win 7 x64


cris67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

 

Εχω εγκατεστημενα τα win 7 x64 στο c: και εχω κανει ενα partition σε εναν ide hdd(w:).

Αν κανω install τα win 8 x64(μη bootable disk), στη διαρκεια της εγκαταστασης θα μου ζητησει να διαλεξω σε ποιο σκληρο(ή partition) θελω να γινει η εγκατασταση ή θα γινει απευθειας στο c: και θα διαγραψει τα win 7;

Με τα 7 ειμαι ευχαριστημενος αλλα θελω να δω πως ειναι και τα 8.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κανονικο, τι λες να το ρισκαρω, αλλα δε θελω αν γινει καμια στραβη, φτου και απο΄την αρχη ολα install.

Και όλα καλά να πάνε,και με κανονικό δισκάκι, μπορεί να παιχτεί κάποια άλλη στραβή...δεν υπάρχει δικαιολογία για το να μην έχεις ένα Image του δίσκου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή εφαρμογή για κάψιμο .iso, είναι η http://www.insomnia.gr/files/file/320-imgburn/

 

Για τα windows 8, γιατί δεν τα δοκιμάζεις μέσω virtualbox (https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads) και αν σ' αρέσουν να τα εγκαταστήσεις μετά κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα και τις 2 εφαρμογες, καλες φαινονται.Πως χρησιμοποιουμε ομως το VirtualBox;Δεν εχω κανει ποτε κατι τετοιο.Θα γινει η εγκατασταση στο partition που θελω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Το virtualbox, είναι ένα πρόγραμμα που δημιουργεί στο σύστημά μας εικονικό δίσκο (ψεύτικο, fake-όπως θα 'λεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι).

 

Το πρόγραμμα αυτό, δεσμεύει ποσοστό του ελεύθερου χώρου στον φυσικό δίσκο, ram που ορίζουμε εμείς και εγκαθιστά εκεί το λειτουργικό που θέλουμε. Όταν τελειώσουμε τη δουλειά μας στο νέο λειτουργικό και κλείσουμε το virtualbox, ο χώρος στο δίσκο και η ram αποδεσμεύονται. Το virtualbox, είναι ιδανικό για να δοκιμάζουμε άλλα λειτουργικά (σ.σ. windows, linux κλπ) χωρίς να επιρρεάζουμε το εγκατεστημένο κανονικά σύστημά μας.

 

Σημείωση: Τα δοκιμαζόμενα λειτουργικά προγράμματα, είναι πλήρως λειτουργικά (με επιμέρους περιορισμούς). Μπορείς δηλαδή να δουλέψεις μια windows εφαρμογή σε linux περιβάλλον για παράδειγμα...

 

Ο οδηγός εγκατάστασης του virtualbox, είναι εδώ: http://ronin.gr/odigos-xrisis-virtualbox

 

 

 

Καλή διασκέδαση :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω που απαντησες.Εγω προσπαθησα μονος αλλα δεν πολυκαταλαβα τι ακριβως εκανα.Χρησιμοποιησα ενα partition στον ide(25 gb) δημιουργηθηκε ενα αρχειο μετα απο πολλη ωρα(3 ωρες σχεδον) και μετα.............Θα ακολουθησω τον οδηγο που μου εστειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερα επιτελους, ηθελα εδω και πολυ καιρο να το μαθω αυτο.Ευχαριστω και παλι.

 

Με την πρωτη εντυπωση, ετσι λιγο που ψαχτηκα, δεν μου πολυαρεσε το περιβαλλον.Ισως εχω συνηθισει τα win 7, δεν ξερω.Εκτος βεβαια το περιβαλλον, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο οσον αφορα τεχνικες λεπτομερειες που εχουν σχεση με την επεξεργαστκη ισχυ της cpu και καλυτερη-αποτελεσματικοτερη χρηση πολυπυρηνων cpus και εφαρμογων.Θα δουμε, για μενα παντως ειναι πολυ νωρις ακομη να φυγω απο τα win 7.

Καλο σου βραδυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...