Προς το περιεχόμενο

Μαθηματικά Πληροφορικής


LRoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζοντας λοιπόν, όταν γυρνάς τα ροδελάκια θα καταλάβεις πως κάθε ένα δείχνει πόσες πλήρεις περιστροφές έχει κάνει το αμέσως δεξιότερό του.

 

Έτσι, εάν γυρίσεις το τέρμα δεξιά 11 φορές, όταν αυτό φτάσει πάλι στο 0 θα γυρίσεις μία φορά το αμέσως αριστερά του και θα γυρίσεις άλλη μία το τέρμα δεξιά ξανά. Έτσι, θα έχεις τον αριθμό 11.

 

Όταν έχεις ροδελάκια με λιγότερους αριθμούς, τότε αυτά θα κινούνται πιο γρήγορα.

 

Έτσι, στο δυαδικό, μόλις πας στο 1 και το ξαναγυρίσεις τότε θα πας στο 0 και θα γυρίσεις το διπλανό του κ.ο.κ.

 

Αυτό που ψάχνεις στην ουσία είναι πόσες 'δυάδες' έχεις. Επειδή όμως τις δυάδες θα πρέπει να τις απεικονίσεις και στο δυαδικό σύστημα, δεν θα μπορέσεις να πεις 5.

 

θα πεις 101.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα παρόμοιο ερώτημα και την απάντησή του και ομολογώ ότι διαφωτίστηκα κάπως:

 

Το (329F.FA43) στο δυαδικό σύστημα μας κάνει:

 

0011 0010 1001 1111.1111 1010 0100 0011

 

Το σπάω λοιπόν μετά σε τριάδες (3 bits) και το έκανα από δεξιά πρός αριστερά, από το οποίο προέκυψε, αν δεν έχω κάνει καμία χοντράδα:

 

100 011 001 010 011 111.001 111 101 001 000 011

 

και μετά το μετέτρεψα από το δυαδικό στο οχταδικό και προέκυψε το εξής:

 

(431237.175103)8

 

Είναι σωστό ή κάπου τα θαλάσσωσα?

Με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι στο 329F το 3 το εχεις 0011 που ειναι 0χ1 +0χ2+1χ4+1χ8=12 το τρια ειναι 1100 δηλαδη 1χ1+1χ2+0χ4+0χ8.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω αλλο θεμα ρε παιδια,οποιος εχει σημειωσεις (ή links απο σχολες) γραμμικης αλγεβρας με λυμενες ασκησεις σε αποδειξεις χωρων και υποχωρων ας τις ανεβασει..δηλαδη το πως αποδυκνειουμε οτι κατι ειναι διανυχματικος υποχωρος ή χωρος..

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικα ξεκινας απο γραμμικη αλγεβρα και μετά κοιτάς εξειδικευμένα βιβλία. Ότι βιβλίο μαθηματικων και αν διαβασα ποτε μου ήταν επιεικώς γτπ και αν προηγουμένως δεν ειχα παρακολουθησει το μάθημα ή δεν ειχα διαβάσει με λυμένα θέματα δεν καταλάβαινα τίποτα ώσπου κάποιος μου είπε τη μαγικη λέξη, Γκαρουτσος. Ο τύπος έχει βγάλει βιβλία για τα πάντα, είναι για την τριτοβάθμια ότι και ο Σαββάλας για τη δευτεροβάθμια.. Το καλό με τα βιβλία του ειναι ότι ειναι σχετικά φθηνά αλλά και το ότι είναι πολύ ευκολο να τα διαβαασεις και να καταλάβεις τι παιζεται, ενώ έχει πολλές λυμένες ασκήσεις.

 

 

Ο Γκαρούτσος είναι καλός για να αποκτήσεις μία πρώτη επαφή με το μάθημα, αλλά αν θες να εμβαθύνεις πέρα από μια απλή εισαγωγή, δεν.

 

 

για να μην ανοιγω αλλο θεμα ρε παιδια,οποιος εχει σημειωσεις (ή links απο σχολες) γραμμικης αλγεβρας με λυμενες ασκησεις σε αποδειξεις χωρων και υποχωρων ας τις ανεβασει..δηλαδη το πως αποδυκνειουμε οτι κατι ειναι διανυχματικος υποχωρος ή χωρος..

 

ευχαριστω

 

Επίσης, khanacademy.

 

Οι τύποι έχουν κανει σοβαρή δουλειά για πολλούς μαθηματικούς τομείς με αναλυτικότατες διαλέξεις-βιντεάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

 

Συνεπώς όταν σπάμε σε τριάδες από την υποδιαστολή και δεξιά διαβάζουμε κανονικά (από αριστερά προς δεξιά) και για τον ακέραιο διαβάζουμε ανάποδα (από δεξιά προς αριστερά). Είναι σωστό αυτό?

 

e-learning Insomnia.gr :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

 

Συνεπώς όταν σπάμε σε τριάδες από την υποδιαστολή και δεξιά διαβάζουμε κανονικά (από αριστερά προς δεξιά) και για τον ακέραιο διαβάζουμε ανάποδα (από δεξιά προς αριστερά). Είναι σωστό αυτό?

 

e-learning Insomnia.gr :mrgreen:

 

Ναι αλλά δεν είναι τόσο αυτό το θέμα όσο το να καταλάβεις αυτό με τα μηδενικά που συμπληρώνουμε.Αμα κάνεις 2-3 ασκήσεις μετά κάνεις την μετατροπή κατευθείαν δεν χρειάζεται να το χωρίζεις σε βήματα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πια είναι τα μαθηματικά της πληροφορικής.

 

Γιατί εγώ στη σχολή μου σαν ηλεκτρολόγος ΤΕ έχω κάνει boole, de Morgan, καρνο, Μακ κλαρσκι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη κι εγω μετα απο 15 χρονια αποφασισα να συνεχισω το Οικονομικο Πανεπιστημιο υπαρχει καποιο site για να θυμηθω τα Μαθηματικα και Οικονομικα Λυκειου?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη κι εγω μετα απο 15 χρονια αποφασισα να συνεχισω το Οικονομικο Πανεπιστημιο υπαρχει καποιο site για να θυμηθω τα Μαθηματικα και Οικονομικα Λυκειου?Ευχαριστω.

 

Γιατί δεν διαβάζεις τα σχολικά βιβλία;

 

φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://digitalschool.minedu.gov.gr/

 

Διαλέγεις τάξη και είσαι έτοιμος.

 

Πάρα πολύ καλό ευχαριστούμε!

 

Θυμάται κανείς σε ποια τάξη διδάσκονται τα αριθμητικά συστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...