Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση δημοσίων υπαίθριων συναθροίσεων σε περιοχές της Αθήνας στις 09-10-2012.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Και εσύ συμφωνείς μ'αυτό; Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να πεις όχι, αλλά δεν πρέπει να παραδεχτούμε πως είναι τουλάχιστον λίγο υποκριτικό -δεδομένης της ήδη υπάρχουσας κοινωνικοπολιτικής κατάστασης-;

Δεν είναι υποκριτικό να μην αφήνεις το λαό να δείξει τη δυσαρέσκειά του, σε περίπτωση που θέλει να το κάνει, απλά και μόνο για να δείξεις ένα πιο ωραίο πρόσωπο; Μα αφού ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ πιο ωραίο πρόσωπο, που θα το βρεις να το δείξεις;

Θα μου πεις, ότι αν το άφηναν στην τύχη μπορεί να υπήρχαν και πολύ ακραίες αντιδράσεις, χειρότερες από κάθε άλλη φορά.

Έστω. Γιατί να μην αυξήσουν αντίστοιχα την αστυνόμευση; Αλλά να αφήσουν όμως το λαό να φωνάξει αν θέλει.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου.

 

Ευχαρίστως να παραθέσω την άποψή μου (αν και δεν είμαι κάποιος ξεχωριστός για να έχω καλύτερη άποψη από εσένα, την ίδια βαρύτητα έχει και η άποψή σου ή η άποψη οποιουδήποτε άλλο.):

 

Πέραν του νόμιμου και του νομικού πλαισίου, προσωπικά θεωρώ λογική και ορθή τη συγκεκριμένη απόφαση. Πρόσεχε, δεν απαγορεύουν τις διαδηλώσεις ή τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας γενικώς αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές, σαφώς οριοθετημένες. Το οποίο σημαίνει ότι εάν θέλεις να διαδηλώσεις στο Πεδίο του Άρεως ή στην Ομόνοια, είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

 

Πέραν αυτού: νομίζω πώς θα συμφωνήσουμε ότι οι διαδηλώσεις για τη συγκεκριμένη επίσκεψη θα είναι, καλώς ή κακώς, δυναμικές πιθανότατα δε και βίαιες. Δεν αντιλαμβάνομαι λοιπόν ποιός ο λόγος να μην προλάβεις κάτι το οποίο, σε διαφορετική περίπτωση, με μαθηματική βεβαιότητα θα συμβεί - κοινώς θα καεί η Αθήνα.

 

Όσο και να αυξήσουν την αστυνόμευση, δεν μπορείς να έχεις έναν αστυφύλακα ή ειδικό φρουρό ανά ομάδα διαδηλωτών. Το'χουμε δει και στο παρελθόν το έργο και ξέρουμε. Επαναλαμβάνω, δεν κρίνω την ορθότητα ή μη των διαδηλώσεων ούτε εάν έχουν δίκιο που βρίζουν την καγκελάριο και όχι όλους όσους μας έφτασαν μέχρι εδώ. Αυτό είναι άλλο θέμα. Εδώ αναφέρομαι αποκλειστικά στην ορθότητα ή μη της συγκεκριμένης απαγόρευσης.

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νεκρός σε ξενοδοχείο της Τζακάρτα βρέθηκε, σύμφωνα με πληροφορίες από το υπουργείο Εξωτερικών, ο Βλάσης Καμπούρογλου, επιχειρηματίας, αντιπρόσωπος οπλικών συστημάτων, ο οποίος θεωρείται ότι ήταν πρόσωπο κλειδί στη δαιδαλώδη διαδρομή του μαύρου χρήματος στην υπόθεση Τσοχατζόπουλου.

 

Ο κ. Καμπούρογλου, ο οποίος ήταν επί σειρά ετών διευθύνων σύμβουλος της Drumilan είχε κληθεί το 2004 να καταθέσει στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για τα TOR-M1 αλλά από τότε χάθηκαν τα ίχνη του και όλοι πίστευαν ότι είχε διαφύγει στο εξωτερικό.

 

 

 

http://www.e-magazino.gr/epikairotita/nekros-o-epixeirimatias-pou-edine-tis-mizes-tis-drumilan-ston-tsoxatzopoulo.html

 

 

αυτοι αναθεωρουν το συνταγμα μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ συμφωνείς μ'αυτό; Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να πεις όχι, αλλά δεν πρέπει να παραδεχτούμε πως είναι τουλάχιστον λίγο υποκριτικό -δεδομένης της ήδη υπάρχουσας κοινωνικοπολιτικής κατάστασης-;

Δεν είναι υποκριτικό να μην αφήνεις το λαό να δείξει τη δυσαρέσκειά του, σε περίπτωση που θέλει να το κάνει, απλά και μόνο για να δείξεις ένα πιο ωραίο πρόσωπο; Μα αφού ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ πιο ωραίο πρόσωπο, που θα το βρεις να το δείξεις;

Θα μου πεις, ότι αν το άφηναν στην τύχη μπορεί να υπήρχαν και πολύ ακραίες αντιδράσεις, χειρότερες από κάθε άλλη φορά.

Έστω. Γιατί να μην αυξήσουν αντίστοιχα την αστυνόμευση; Αλλά να αφήσουν όμως το λαό να φωνάξει αν θέλει.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου.

 

 

 

ΕΝΤΙΤ: και εννοώ να φωνάξει μέσα στη μούρη της μέρκελ, όχι σε κανένα προάστιο

Eγω θα εκανα το αλλο.

Θα αφηνα οποιον ηθελε να φωναξει μεσα στη μουρη της Μερκελ να το κανει ελευθερα. Αρκει να μου εδινε τα στοιχεια του πρωτα.

 

Την επομενη μερα θα του αφαιρουσα το δικαιωμα ψηφου. Δημοκρατικοτατα και για το καλο του λαου.

Διοτι καθε ενας που εχει ως προτεραιοτητα τη διαμαρτυρια "στη μουρη της κακιας-χοντρης κλπ Μερκελ" κανει κακο με την ψηφο του σε ολους τους υπολοιπους και συνεισφερει τα μεγιστα στη διατηρηση αυτης της χαβουζας που λεγεται Ελλαδισταν του παρακρατους και της διαφθορας.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα εκανα το αλλο.

Θα αφηνα οποιον ηθελε να φωναξει μεσα στη μουρη της Μερκελ να το κανει ελευθερα. Αρκει να μου εδινε τα στοιχεια του πρωτα.

 

Την επομενη μερα θα του αφαιρουσα το δικαιωμα ψηφου. Δημοκρατικοτατα και για το καλο του λαου.

Διοτι καθε ενας που εχει ως προτεραιοτητα τη διαμαρτυρια "στη μουρη της κακιας-χοντρης κλπ Μερκελ" κανει κακο με την ψηφο του σε ολους τους υπολοιπους και συνεισφερει τα μεγιστα στη διατηρηση αυτης της χαβουζας που λεγεται Ελλαδα.

 

Α γεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άργησα να κάνω έντιτ και μάλλον δεν το είδες, που έλεγα ότι έχει νόημα να φωνάξουν εκεί που θα είναι η μέρκελ και όχι σε κανένα προάστιο.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η γνώμη σου είναι, ότι επειδή θεωρούμε δεδομένο ότι η αστυνομία θα είναι ανίκανη να διαχειριστεί τους ταραξίες, γι'αυτό είναι καλό να απαγορέυσουμε τις συναθροίσεις εκείνη τη μέρα. Τέλοσπάντων.

 

Eγω θα εκανα το αλλο.

Θα αφηνα οποιον ηθελε να φωναξει μεσα στη μουρη της Μερκελ να το κανει ελευθερα. Αρκει να μου εδινε τα στοιχεια του πρωτα.

 

Την επομενη μερα θα του αφαιρουσα το δικαιωμα ψηφου. Δημοκρατικοτατα και για το καλο του λαου.

Διοτι καθε ενας που εχει ως προτεραιοτητα τη διαμαρτυρια "στη μουρη της κακιας-χοντρης κλπ Μερκελ" κανει κακο με την ψηφο του σε ολους τους υπολοιπους και συνεισφερει τα μεγιστα στη διατηρηση αυτης της χαβουζας που λεγεται Ελλαδισταν του παρακρατους και της διαφθορας.

 

Αν ρωτάς εμένα (που δε με ρωτάς, αλλά θα σου απαντήσω όπως μου απάντησες κι εσύ χωρίς να σε ρωτήσω), το φταίξιμο, στη συντριπτική πλειοψηφία του πέφτει σε πολιτικούς-λαό.

Απλά θα ήταν και μια καλή ευκαιρία για να φωνάξει ο κόσμος.

Επίσης χαλάρωσε λίγο και μη βγάζεις συμπεράσματα τόσο εύκολα. Είναι κακό για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεκρός σε ξενοδοχείο της Τζακάρτα βρέθηκε, σύμφωνα με πληροφορίες από το υπουργείο Εξωτερικών, ο Βλάσης Καμπούρογλου, επιχειρηματίας, αντιπρόσωπος οπλικών συστημάτων, ο οποίος θεωρείται ότι ήταν πρόσωπο κλειδί στη δαιδαλώδη διαδρομή του μαύρου χρήματος στην υπόθεση Τσοχατζόπουλου.

 

Ο κ. Καμπούρογλου, ο οποίος ήταν επί σειρά ετών διευθύνων σύμβουλος της Drumilan είχε κληθεί το 2004 να καταθέσει στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για τα TOR-M1 αλλά από τότε χάθηκαν τα ίχνη του και όλοι πίστευαν ότι είχε διαφύγει στο εξωτερικό.

 

 

 

http://www.e-magazin...xatzopoulo.html

 

 

αυτοι αναθεωρουν το συνταγμα μας?

 

 

Α, ρε, συγκινήθηκα, έχουμε μαύρες επιχειρήσεις (βλακ οπς) στην ελλάδα...αμερικα γίναμε! Εσύ τι περίμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Άργησα να κάνω έντιτ και μάλλον δεν το είδες, που έλεγα ότι έχει νόημα να φωνάξουν εκεί που θα είναι η μέρκελ και όχι σε κανένα προάστιο.

 

Με συγχωρείς, η Ομόνοια και το Πεδίο του Άρεως δεν είναι προάστιο. Απέχουν μερικές εκατοντάδες μέτρα από το Σύνταγμα.

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η γνώμη σου είναι, ότι επειδή θεωρούμε δεδομένο ότι η αστυνομία θα είναι ανίκανη να διαχειριστεί τους ταραξίες, γι'αυτό είναι καλό να απαγορέυσουμε τις συναθροίσεις εκείνη τη μέρα. Τέλοσπάντων.

 

Το επίσημο Κράτος δέχεται ότι αδυνατεί να διαχειριστεί μία έκρυθμη κατάσταση και λαμβάνει προληπτικά μέτρα για να μην λάβει κατασταλτικά μέτρα. Δεν βλέπω πού είναι το κακό. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτάς εμένα (που δε με ρωτάς, αλλά θα σου απαντήσω όπως μου απάντησες κι εσύ χωρίς να σε ρωτήσω), το φταίξιμο, στη συντριπτική πλειοψηφία του πέφτει σε πολιτικούς-λαό.

Απλά θα ήταν και μια καλή ευκαιρία για να φωνάξει ο κόσμος.

Επίσης χαλάρωσε λίγο και μη βγάζεις συμπεράσματα τόσο εύκολα. Είναι κακό για σένα.

Δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα για σενα.

Και αν ο κοσμος θελει ευκαιρια να φωναξει, ας παει γηπεδο εκει να δεις φωνες και κακο.

Το θεμα ειναι την ενεργεια, την οργη, ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ αλλα και τον ΦΟΒΟ να μην τα σπαταλας σε λαθος προσωπα και χωρους και περιστασεις, (οπως πχ το γηπεδο).

 

Λαος που ξεσπαει στην Μερκελ σημαινει:

Α. Οτι ειναι ανικανος να κανει την αυτοκριτικη του, 30 χρονια μετα.

Β. Οτι εχει μηδενικη κριτικη ικανοτητα και μετα απο 30 χρονια ακομα δεν εχει καταλαβει που πρεπει να ξεσπασει κατα προτεραιοτητα.

Γ. Οτι ειναι ο καλυτερος πελατης της εγχωριας προπαγανδας απο τα ΜΜΕ-συστημα, η οποια δεν προστατευει τιποτα παραπανω απο τα λαμογια για τα οποια τρωει το αγγουρι ο Ελληνας (απο τους δανειστες),

Δ. Με βαση τα παραπανω δυνητικος ψηφοφορος των ιδιων και των ιδιων λαμογιων που διατηρει στην εξουσια (και στην βουλη γενικοτερα) 3 δεκαετιες και πλεον.

 

 

Σε τετοιους καιρους χαλεπους, καλο θα ηταν να τους στερουσαν εστω και προσωρινα το δικαιωμα ψηφου λογω βλακειας. Δηλαδη, τι ψηφιζει η Τζουλια, τι ψηφιζει αυτος που εχει προτεραιοτητα ή θεωρει σκοπιμο να βρισει την Μερκελ, ενα και το αυτο.

 

Αν δεν εχεις σπασει τα ποδια αυτων που σε κλεψαν πως γινεται να θες να βρισεις αυτον που σε δανειζει (με τους ορους του σαφως)? Δε μπορει να συζεις ειρηνικα με τον κλεφτη και να μισεις τον δανειστη, ειναι περα απο καθε λογικη.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει και ποστ μάλλον σβήστηκε.

ΝΟμίζω ότι η απόφαση αυτή είναι εξοργιστική.

 

Οκ ΝΣΚ απαγορευτούν οι διαδηλώσεις γιατί υπάρχει ένας Α λόγος αλλά αυτοί ξέφυγαν απαγορεύεται και στους απλούς πολητες να πάνε στο κέντρο τι να πω.

 

Υ.Γ

 

Για όσους θυμούνται τα ίδια είχαν γυνει και πολύ παλιότερα όταν είχε έρθει ο Κλίντον.

 

Μάλιστα άμα δεν κάνω λάθος είχαν βάλει περιμετρικά και ελευθερους σκοπευτές και παρακολουθούσαν τα τηλεφωνα!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι , τι εποχές που ήτανε μπατσος ο πατερας μου , πρωτου συνταξιοδοτηθεί , σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις , τον είχανε επιφυλακη απο τις 7 το πρωί ξερω γω , μεχρι τις 2 το άλλο πρωί.

 

Και φίλοι μου μπάτσοι , βλαστημάνε τέτοιες φάσεις.

 

Εγώ πάντως λυπάμαι τους μπάτσους ( όχι τα ΜΑΤ , τον απλο μπατσακο) που θα είναι επιφυλακή , και όρθιος στο Συνταγμα , στην Κηφισσίας , στην Αλεξάνδρας και όπου αλλου τους βάλουνε για

την ασφάλεια της Χαρχάλως.....]

 

Και κάτι κλεμένο

 

Το πρόγραμμα της Μέρκελ κατα την επίσκεψή της

 

03.45 Έγερση Αντώνη Σαμαρά γιατί δεν μπορεί να κοιμηθεί από την αγωνία του.

06.45 Εγερση ελληνικής και γερμανικής σημαίας στην Ακρόπολη.

06. 46 Έγερση φράχτη στο Σύνταγμα

06.47 Εγερση Μέρκελ στο Βερολίνο, επιθεώρηση ντουλάπας για φόρεμα με συνάντηση Σαμαρά, ελαφρά τολμηρό για την περίπτωση.

06.48 Σαμαράς δοκιμάζει 18 κοστούμια και 64 γραβάτες για το κρίσιμο ραντεβού. Τελικά επιλέγει το γνωστό γκρι κοστούμι με την μπλέ γραβάτα που έχει ξαναφορέσει 187 φορές.

06. 50 Ρίψη από Λυκαβηττό 40 κανονιοβολισμών χρεοκοπίας

07.15 Αναχώρηση Μέρκελ για Αθήνα, Αναχώρηση Σαμαρά Μαξίμου, Αναχώρηση λίστας Λαγκάρντ σε Αθήνα

09.00 Προσυγκέντρωση φορογυγάδων λίστας Λαγκάρντ σε πλατεία Κάνιγγος

09.01 Προσυγκέντρωση 360.000 φοροφυγάδων λίστας ΣΔΟΕ , πλατεία Κλαυθμώνος

09. 02 Επιθεώρηση 342 τόνων δακρυγόνων από κ. Δένδια.

09.03 Άδειασμα λίμνης Μαραθώνα και γέμισμα οχημάτων αύρας με νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίσημο Κράτος δέχεται ότι αδυνατεί να διαχειριστεί μία έκρυθμη κατάσταση και λαμβάνει προληπτικά μέτρα για να μην λάβει κατασταλτικά μέτρα. Δεν βλέπω πού είναι το κακό. :)

 

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω-κάτω, ο πολίτης μπορεί να προσφύγει στα αρμόδια δικαστήρια για να ακυρώσει την συγκεκριμένη απόφαση.

 

Πως γινεται αυτο? Δεν αντιπαρερχεται του συνταγματος αυτη η αποφαση? Ειδα το quote. Πως το κρινει αυτο ο υπεροχος αστυνομικος της ΓΑΔΑ? Ειναι μεντιουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως γινεται αυτο? Δεν αντιπαρερχεται του συνταγματος αυτη η αποφαση? Ειδα το quote. Πως το κρινει αυτο ο υπεροχος αστυνομικος της ΓΑΔΑ? Ειναι μεντιουμ?

 

Μία διοικητική απόφαση (όπως η συγκεκριμένη) δεν είναι απρόσβλητη. Τα διοικητικά δικαστήρια συχνά-πυκνά ακυρώνουν πολλές διοικητικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...