Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση δημοσίων υπαίθριων συναθροίσεων σε περιοχές της Αθήνας στις 09-10-2012.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία διοικητική απόφαση (όπως η συγκεκριμένη) δεν είναι απρόσβλητη. Τα διοικητικά δικαστήρια συχνά-πυκνά ακυρώνουν πολλές διοικητικές αποφάσεις.

 

Συνεπως διαβαζοντας και τις απαντησεις σου στα υπολοιπα μελη, μπορω εγω μεθαυριο αν με κανει η κυβερνηση αντιπροσωπο της ΓΑΔΑ καθε φορα που θα εχει απεργια κλπ να αποκλειω σε μερικα τετραγωνα τις συναθροισεις επειδη μπορω. Και φυσικα μου λες οτι η αποφαση ειναι σαν να ρωτας τον Μωραλη σαν προεδρο της superLeague αν θα εκανε χαρη στον παναθηναικο.

Μ'αρεσουν τα παραθυρακια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Συνεπως διαβαζοντας και τις απαντησεις σου στα υπολοιπα μελη, μπορω εγω μεθαυριο αν με κανει η κυβερνηση αντιπροσωπο της ΓΑΔΑ καθε φορα που θα εχει απεργια κλπ να αποκλειω σε μερικα τετραγωνα τις συναθροισεις επειδη μπορω. Και φυσικα μου λες οτι η αποφαση ειναι σαν να ρωτας τον Μωραλη σαν προεδρο της superLeague αν θα εκανε χαρη στον παναθηναικο.

Μ'αρεσουν τα παραθυρακια :)

 

Εκτός από τα παραθυράκια, φαίνεται ότι σου αρέσουν και τα παραμυθάκια. :)

 

Αλήθεια, τα τελευταία 4-5 χρόνια που το κέντρο της Αθήνας είχε μερικές από τις μεγαλύτερες σε όγκο και παλμό διαδηλώσεις, πότε απαγορεύτηκαν οι πορείες; Κατά τη γνώμη μου, η συγκεκριμένη δυνατότητα χρησιμοποιείται (ευτυχώς) με μεγάλη φειδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ συμφωνείς μ'αυτό; Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να πεις όχι, αλλά δεν πρέπει να παραδεχτούμε πως είναι τουλάχιστον λίγο υποκριτικό -δεδομένης της ήδη υπάρχουσας κοινωνικοπολιτικής κατάστασης-;

Δεν είναι υποκριτικό να μην αφήνεις το λαό να δείξει τη δυσαρέσκειά του, σε περίπτωση που θέλει να το κάνει, απλά και μόνο για να δείξεις ένα πιο ωραίο πρόσωπο; Μα αφού ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ πιο ωραίο πρόσωπο, που θα το βρεις να το δείξεις;

Θα μου πεις, ότι αν το άφηναν στην τύχη μπορεί να υπήρχαν και πολύ ακραίες αντιδράσεις, χειρότερες από κάθε άλλη φορά.

Έστω. Γιατί να μην αυξήσουν αντίστοιχα την αστυνόμευση; Αλλά να αφήσουν όμως το λαό να φωνάξει αν θέλει.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου.

 

 

 

ΕΝΤΙΤ: και εννοώ να φωνάξει μέσα στη μούρη της μέρκελ, όχι σε κανένα προάστιο

O λαος ειχε 2 ευκαιρες να δειξει την δυσαρεσκεια του και ειδες τι βγαλανε οι καλπες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διάβασα κάτι ίσως ενδιαφέρον για κάποιους, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει:

http://www.left.gr/article.php?id=9333

 

Υπάρχει και το Βασιλικό Διάταγμα 269/1972 «Κανονισμός Διαλύσεως Δημοσίων Συναθροίσεων».

Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πού είναι το πρόβλημα. Ότι είναι νομοθετικό διάταγμα που εκδόθηκε κατά τη διάρκεια της χούντας; Μήπως είναι το μόνο; Ή επειδή εκδόθηκε κατά τη χούντα παύει να ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα παραθυράκια, φαίνεται ότι σου αρέσουν και τα παραμυθάκια. :)

 

Αλήθεια, τα τελευταία 4-5 χρόνια που το κέντρο της Αθήνας είχε μερικές από τις μεγαλύτερες σε όγκο και παλμό διαδηλώσεις, πότε απαγορεύτηκαν οι πορείες; Κατά τη γνώμη μου, η συγκεκριμένη δυνατότητα χρησιμοποιείται (ευτυχώς) με μεγάλη φειδώ.

 

Συνεπως δεν διαφωνουμε οτι υπαρχει νομιμοτητα μονο οταν μας αρεσει να εφαρμοζουμε το συνταγμα.

Γιατι και εγω μπορω να αντιπαραθεσω το ποσες φορες εχει καει το κεντρο τα τελευταια χρονια, αλλα δεν ειδα να ποιανουν και ενα ατομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το Βασιλικό Διάταγμα 269/1972 «Κανονισμός Διαλύσεως Δημοσίων Συναθροίσεων».

Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πού είναι το πρόβλημα. Ότι είναι νομοθετικό διάταγμα που εκδόθηκε κατά τη διάρκεια της χούντας; Μήπως είναι το μόνο; Ή επειδή εκδόθηκε κατά τη χούντα παύει να ισχύει;

 

Ότι θα ήταν θεμιτό να έχει αναθεωρηθεί ή να μην λαμβάνεται υπόψιν, δεδομένου ότι εκδόθηκε κατά τη διάρκεια μιας χούντας που έχει καταδικαστεί από το τωρινό πολιτικό σύστημα. Το οποίο όμως φαίνεται τελικά να βρίσκει χρήσιμες πτυχές στην χούντα αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα ήταν θεμιτό να έχει αναθεωρηθεί ή να μην λαμβάνεται υπόψιν, δεδομένου ότι εκδόθηκε κατά τη διάρκεια μιας χούντας που έχει καταδικαστεί από το τωρινό πολιτικό σύστημα. Το οποίο όμως φαίνεται τελικά να βρίσκει χρήσιμες πτυχές στην χούντα αυτή.

 

Ασχοληθηκε κανενας απο ολους αυτους που φωναζουν με το συγκεκριμενο αρθρο για να το καταργησει?

38 χρονια ειχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συνεπως δεν διαφωνουμε οτι υπαρχει νομιμοτητα μονο οταν μας αρεσει να εφαρμοζουμε το συνταγμα.

Όχι, το Σύνταγμα εφαρμόζεται ούτως ή άλλως. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Και η συγκεκριμένη απαγόρευση πηγάζει ευθέως από Συνταγματική διάταξη.

 

Ότι θα ήταν θεμιτό να έχει αναθεωρηθεί ή να μην λαμβάνεται υπόψιν, δεδομένου ότι εκδόθηκε κατά τη διάρκεια μιας χούντας που έχει καταδικαστεί από το τωρινό πολιτικό σύστημα. Το οποίο όμως φαίνεται τελικά να βρίσκει χρήσιμες πτυχές στην χούντα αυτή.

Θεμιτό και, μπορώ να σου πω, επιβεβλημένο θα ήταν. Αλλά δεν έγινε. Κακώς; Κακώς. Αλλά εξακολουθεί να ισχύει το εν λόγω Νομοθετικό Διάταγμα. Και έχει έρεισμα και στο Σύνταγμα.

 

Όπως βέβαια εξακολουθούν να ισχύουν κι άλλα νομοθετήματα της χούντας. Για παράδειγμα, το τραπεζικό απόρρητο υφίσταται χάρη σε ένα νομοθέτημα του 1971, το ΝΔ 1059/1971... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το Σύνταγμα εφαρμόζεται ούτως ή άλλως. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Και η συγκεκριμένη απαγόρευση πηγάζει ευθέως από Συνταγματική διάταξη.

 

Μα δεν ειπα οτι δεν πηγαζει. Ειπα οτι αυτη η αποφαση μπορει να παρθει απο ενα μη αντικειμενικο ατομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα δεν ειπα οτι δεν πηγαζει. Ειπα οτι αυτη η αποφαση μπορει να παρθει απο ενα μη αντικειμενικο ατομο

 

Και ποιό είναι αντικειμενικό άτομο; Εσύ; Εγώ; Γιατί όχι η θειά μου η Μαριγούλα; Γιατί όχι ο κυρ-Μήτσος από την ΕΒΓΑ; Καλώς ή κακώς, το Σύνταγμα, ο ανώτατος νομοθετικός κανόνας της χώρας, ορίζει ότι η αρμόδια αρχή λαμβάνει την συγκεκριμένη απόφαση.

 

Γιατί αλλιώς θα ήμασταν ακόμη εδώ, διαφωνώντας για το ποιός είναι αντικειμενικός ή όχι.

Oh wait... :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιό είναι αντικειμενικό άτομο; Εσύ; Εγώ; Γιατί όχι η θειά μου η Μαριγούλα; Γιατί όχι ο κυρ-Μήτσος από την ΕΒΓΑ; Καλώς ή κακώς, το Σύνταγμα, ο ανώτατος νομοθετικός κανόνας της χώρας, ορίζει ότι η αρμόδια αρχή λαμβάνει την συγκεκριμένη απόφαση.

 

Γιατί αλλιώς θα ήμασταν ακόμη εδώ, διαφωνώντας για το ποιός είναι αντικειμενικός ή όχι.

Oh wait... :)

 

Δεν ειπα οτι ειμαι εγω η εσυ. Αλλα εσυ σαν ειδικοτερος απο εμενα λες η αποφαση μπορει να ακυρωθει αλλα οι πιθανοτητες που εχει αυτο ειναι λιγοτερες και απο το να ποιασω το τζοκερ. Εγω λεω οτι αυτο γινεται για μια συγκεκριμενη περιπτωση και το συνταγμα χρησιμοποιειται οπως θελουν καποιοι ενω εσυ λες οτι ειναι νομιμη. Δεν μπορω να αντικρουσω τα επιχειρηματα σου γιατι συμφωνω οτι ειναι νομιμη, ΑΛΛΑ δεν μπορεις να με πεισεις οτι χρησιμοποιειται οποτε βολευει την καθε κυβερνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχοληθηκε κανενας απο ολους αυτους που φωναζουν με το συγκεκριμενο αρθρο για να το καταργησει?

38 χρονια ειχε.

 

Κάποιοι φώναζαν εδώ και καιρό για πολλά. Αλλά δεν ακούγονται ευρέως, ούτε τώρα. Ο κόσμος θέλει ΕΝΑΝ υπεύθυνο, και μια Μέρκελ τους κάνει. Δεν θα κάτσει ο απλός αγανακτισμένος πολίτης να ζυγίσει τα πάντα.

 

 

Όπως βέβαια εξακολουθούν να ισχύουν κι άλλα νομοθετήματα της χούντας. Για παράδειγμα, το τραπεζικό απόρρητο υφίσταται χάρη σε ένα νομοθέτημα του 1971, το ΝΔ 1059/1971... ;)

 

Δεν καταδικάζω κάτι συγκεκριμένο μόνο και μόνο επειδή θεσπίστικε επί χούντας (αν και είναι αρκετός λόγος για να το κράξω, έτσι για το γαμώτο :P ), αλλά σε μια αναθεώρηση, με την νομική ή όχι έννοια, κρατάς αυτά που θεωρείς χρήσιμα και πετάς αυτά που βρίσκεις άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ειπα οτι ειμαι εγω η εσυ. Αλλα εσυ σαν ειδικοτερος απο εμενα λες η αποφαση μπορει να ακυρωθει αλλα οι πιθανοτητες που εχει αυτο ειναι λιγοτερες και απο το να ποιασω το τζοκερ. Εγω λεω οτι αυτο γινεται για μια συγκεκριμενη περιπτωση και το συνταγμα χρησιμοποιειται οπως θελουν καποιοι ενω εσυ λες οτι ειναι νομιμη. Δεν μπορω να αντικρουσω τα επιχειρηματα σου γιατι συμφωνω οτι ειναι νομιμη, ΑΛΛΑ δεν μπορεις να με πεισεις οτι χρησιμοποιειται οποτε βολευει την καθε κυβερνηση

 

Δεν χρειάζεται να σε πείσω, τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. Ίσως να αρκεί να σου πω ότι έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστες φορές στο παρελθόν (κάτω από 10). Εννοώ κατά τα 38 χρόνια ισχύς του παρόντος Συντάγματος. Οπότε δεν χρησιμοποιείται όποτε βολεύει την κάθε κυβέρνηση.

 

Θέλω να πιστεύω ότι κι εγώ κι εσύ μπορούμε να βρούμε εκατοντάδες φορές που θα βόλευε την κάθε κυβέρνηση να απαγορεύσει πορείες, συγκεντρώσεις, διαμαρτυρίες. Κι όμως δεν το έπραξε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω ότι κι εγώ κι εσύ μπορούμε να βρούμε εκατοντάδες φορές που θα βόλευε την κάθε κυβέρνηση να απαγορεύσει πορείες, συγκεντρώσεις, διαμαρτυρίες. Κι όμως δεν το έπραξε. :)

 

Αυτο δεν σημαινει οτι τους δινει το δικαιωμα για αυριο. Nα ειμαστε καλα παιδακια μηπως δωσει καραμελες για τα χριστουγεννα ο ξανθος επισκεπτης, γιατι αν εβλεπε διαδηλωτες μπορει να της κοβοταν η ορεξη και να χαναμε τις καραμελες.

Δυστυχως το μονο που μας νοιαζει ειναι το φαινεσθαι..αυτο ειναι το πιο στεναχωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...