Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία... πριν μ' αφήσει θα την αφήσω 'γω!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ένας φίλος μου πήρε μια επιπλέον βαρτα ( η άλλη που είχε τόσα χρόνια και δουλεύει ακόμα καλά δε θυμάμαι τι είναι ) για το καρτ του και η αυτονομία της είναι γελοία

Αυτονομία? Εδώ μιλάμε για μπαταρίες αυτοκινήτων οι οποίες είναι εκκίνησης. Κατασκευασμένες με σκοπό να δίνουν ανά πάσα στιγμή πολύ ρεύμα για εκκίνηση, και όχι για να έχουν μεγάλη αυτονομία. Επίσης όταν πέφτει η τάση κάτω από 10,6 volt δημιουργούνται χημικές αντιδράσεις μέσα στη μπαταρία που την καταστρέφουν.

 

Για αυτονομία χρειάζεται μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του καρτ ειναι αλλη φαση  , οσο κανεις πεφτει απλα δε του βγηκε καλη. κραταει πολυ λιγο 

 

στο αυτοκινητο η δικη μου , οταν κανω και 4-5  μερες να το βαλω μπροστα ζοριζεται και αυτο το κανει απο την αρχη σχεδον που την εβαλα . οσες φορες εχει τυχει να το αφησω παραπανω τρομαξα να παρω μπροστα 

 

η εργοστασιακη μεχρι να πεθανει  ηταν πολυ καλυτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του καρτ ειναι αλλη φαση  , οσο κανεις πεφτει απλα δε του βγηκε καλη. κραταει πολυ λιγο

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα, οπότε θα τα πω πιο αναλυτικά.

Οι μπαταρίες εκκίνησης είναι φτιαγμένες για να δίνουν 200-400-600 amper για μερικά δευτερόλεπτα, ενώ οι βαθιάς εκφόρτισης για να δίνουν 10 amper πχ για ώρες. Οι εκκίνησης αρχίζουν να καταστρέφονται όταν χάσουν το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειας τους, ενώ οι βαθιάς εκφόρτισης όχι. Αν μια μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης 60ah πχ έχει αυτονομία 1 ώρα στο κάρτ, μια αντίστοιχη εκκίνησης 60ah θα αντέξει το πολύ 30 λεπτά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια Expanded έχω 3-4 χρόνια...με ένα χειμώνα αφόρτιστη παρατημένη επάνω στο αμάξι γιατί έλειπα....και συνεχίζει τώρα να δουλεύει μια χαρά....ενώ περίμενα να τα φτύσει...αφήνω το αμάξι 2 βδομάδες χωρίς να το βάλω μπροστά και παίρνει αμέσως..

Αν και δεν το περίμενα βγήκε good stuff

 

Χειμώνας με χιόνα 500μ υψ.

Επεξ/σία από Waldo_Vrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μπαταρία μου έκλεισε αισίως τα 4 χρόνια ζωής. Εδώ και λίγους μήνες βασικά. Αλλά σκέφτομαι να την παρατήσω πριν το κάνει αυτή! Χειμώνας έρχεται, καμιά εκδρομούλα θα μπει στο πρόγραμμα, οπότε και δε με ενθουσιάζει η ιδέα να μιζάρω ένα πρωί με -7ºC πάνω στο βουνό και να μη γίνεται τίποτα.

 

:P

 

Αυτή που έχω τώρα είναι στα 44 AH, οπότε εκεί κινούμαι πάλι. Εκτός κι αν βρω σε λιγότερα λεφτά (προσφορά π.χ.) καμιά ~50 AH και τη χτυπήσω, μόνο και μόνο για το κόστος.

 

Από μάρκες και σειρές τι θα προτείνατε; Μη μου πείτε Bosch, είναι πανάκριβες. :P

 

 

 

Καταρχάς γιατί πιστεύεις ότι τα 4 χρόνια είναι πολύς καιρός για μπαταρία; Αυτό θα ίσχυε αν η μπαταρία σου δουλεύει σε καμια Φλώρινα ή κανα Νευροκόπι Με το κλίμα που έχει η Ελλάδα μια μπαταρία σε αυτοκίνητο που χρησιμοποιείται μπορεί να κρατήσει κ 10 χρόνια. Χρησιμεύει πάντως να έχεις κι ένα μικρό φορτιστή για μπαταρίες αυτοκινήτου, για μια στο τόσο να τη βάζεις να φορτίζει. Συμβουλή μου; Παρε από τις πιο φθηνές που θα βρείς. Εγώ στη θέση σου θα την κρατούσα κ θα αγόραζα ενα φορτιστή.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

 

Όταν αγοράζουμε καινούρια μπαταρία πολύ σημαντικό είναι να έχουμε ήδη ένα φορτιστή, ή να πούμε στο μάστορα να την κοτσάρει πάνω στον δικό του για λίγη ώρα. Θα εκπλαγείτε από το πόση ώρα θα φορτίζει. Αυτό το παθαίνει η μπαταρία λόγω αποθήκευσης κ όταν τη κοτσάρουμε πάνω στο αυτοκίνητο δε πρόκειται να φορτίσει ποτέ εντελώς. Θυμηθείτε το εξής: Το κύκλωμα του αυτοκινήτου είναι κύκλωμα ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ της ΗΔΗ φορτισμένης μπαταρίας. ΔΕΝ είναι κύκλωμα φόρτισης. Όταν βάζουμε μισογεμάτη καινούρια μπαταρία, και η μπαταρία ταλαιπωρείται αλλά πιο πολύ ταλαιπωρείται το  δυναμό-αλτερνεϊτορ.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...