Προς το περιεχόμενο

αγορα ssd


hd1515

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Agility3 έχουν παρουσιάσει προβλήματα. Αν δεν κάνω λάθος οφειλόταν στο firmware. Δεν ξέρω αν τώρα έχουν διορθωθεί. Αν κοιτάξεις τα user reviews σε newegg και amazon δεν είναι καλά σε σχέση με άλλους SSD.

 

Σε σχέση με τον Intel 330, έχουν ίδιο controller (Sandforce SF-2281), αλλά ο Agility3 έχει asynchronous NAND ενώ ο Intel 330 έχει synchronous NAND (πιο γρήγορη και πιο ακριβή). Στην πράξη δύσκολα θα δεις διαφορές στην ταχύτητα. Ο Intel έιναι πιο καινούργιο μοντέλο και μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί να παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

 

Γενικά η Intel θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στους SSD, αν και έχει παρουσιάσει και αυτή κάποια προβλήματα στο παρελθόν. Η OCZ φαίνεται πως με την γενειά 4 των Agility και Vertex έχει λύσει τα πολλά προβλήματα του παρελθόντος. Θεωρώ πάντως πως πρέπει να οπωσδήποτε να ανέβει σε αξιοπιστία. Οι ανταγωνιστές της βρίσκονται ήδη πολύ μπροστά.

 

Τον Agility3 δεν θα τον ακουμπούσα ακόμα και σε χαμηλότερη τιμή. Προσωπικά προτιμώ τον Samsung 830. Έχει χτίσει το καλύτερο όνομα στην αγορά και για την αξιοπιστία και για τις επιδόσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Agility3 έχουν παρουσιάσει προβλήματα. Αν δεν κάνω λάθος οφειλόταν στο firmware. Δεν ξέρω αν τώρα έχουν διορθωθεί. Αν κοιτάξεις τα user reviews σε newegg και amazon δεν είναι καλά σε σχέση με άλλους SSD.

 

Σε σχέση με τον Intel 330, έχουν ίδιο controller (Sandforce SF-2281), αλλά ο Agility3 έχει asynchronous NAND ενώ ο Intel 330 έχει synchronous NAND (πιο γρήγορη και πιο ακριβή). Στην πράξη δύσκολα θα δεις διαφορές στην ταχύτητα. Ο Intel έιναι πιο καινούργιο μοντέλο και μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί να παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

 

 

 

Γενικά η Intel θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στους SSD, αν και έχει παρουσιάσει και αυτή κάποια προβλήματα στο παρελθόν. Η OCZ φαίνεται πως με την γενειά 4 των Agility και Vertex έχει λύσει τα πολλά προβλήματα του παρελθόντος. Θεωρώ πάντως πως πρέπει να οπωσδήποτε να ανέβει σε αξιοπιστία. Οι ανταγωνιστές της βρίσκονται ήδη πολύ μπροστά.

 

Τον Agility3 δεν θα τον ακουμπούσα ακόμα και σε χαμηλότερη τιμή. Προσωπικά προτιμώ τον Samsung 830. Έχει χτίσει το καλύτερο όνομα στην αγορά και για την αξιοπιστία και για τις επιδόσεις του.

 

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, είμαι και εγώ σε αναζήτηση για αγορά για τον πρώτο μου ssd, είμαι ανάμεσα στον vertex 3 120gb και τον Samsung 830, οι τιμές είναι ίδιες, με ένα λίγο search βλέπω και λένε πολλοί χρήστες για τον 830, κατά την γνώμη σας η διαφορές στην απόδοση σε καθημερινή χρήση θα είναι μεγάλη από τον vertex 3 η απλά την διαφορά την βλέπεις μόνο σε κάποια test και benchmark?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το' πες. Μόνο σε benchmarks βλέπεις διαφορά. Στην πράξη δεν το καταλαβαίνεις. Οπότε αυτό που κοιτάς είναι τιμή, εγγύηση, aftersale service, αξιοπιστία. Τον Samsung 830 είναι πιο σωστό να τον συγκρίνεις με τον Vertex4. Και εκεί ισχύει το ίδιο για τις επιδόσεις. Δεν υπάρχει παρατηρήσιμη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο δίλημμα έχω, για 128gb ανάμεσα στον Vertex 4 και τον Samsung 830.

 

Θα έπαιρνα τον Vertex 4 λόγω της 5ετους, εγγύησης αλλά είδα εδώ οτι ο Vertex 4 χάνει σε επιδόσεις αν γεμίσει πάνω από 50%

 

 

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2258032

 

http://www.overclock.net/t/1303410/crucial-m4-128gb-vs-ocz-128gb-vertex-iv-vs-samsung-830-series-128gb

 

Οπότε μάλλον θα προτιμήσω τον 830 για να είμαι σίγουρος, και σκέφτομαι και για τον intel 520 που έχει και αυτός 5 χρόνια εγγύηση, αλλά είναι πιο ακριβός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι χάνουν σε επιδόσεις όσο τους γεμίζεις. Όταν λέμε όμως επιδόσεις μιλάμε πάντα θεωρητικά. Όποιον και να πάρεις δεν θα έχει καμία διαφορά.

 

Χωρητικότητα, τιμή και εγγύηση είναι για μένα τα βασικά χαρακτηριστικά, με πρώτο απ όλα την χωρητικότητα. Για δίσκο μιλάμε άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω οτι αυτό ισχύει γενικά για τους SSD, απλώς διαβασα εδώ συγκεκριμένα για τον Vertex 4:

http://forums.anandtech.com/showpost.php?p=33890455&postcount=39

 

To answer the question you had that no one bothered with, I believe below 50%, the Vertex 4's algorithm has it acting like an SLC drive, hence the crazy speed even compared to Sandforce. Once it crosses the 50% threshold though, it reverts back to being what it really is--an MLC drive. This is because SLC writes once per cell while MLC writes multiple times per cell. Below 50%, there is enough space for the drive to only write once per cell, hence it can perform like an SLC drive.

 

Βέβαια το παραπάνω είναι απλά η άποψη του συγκεκριμένου χρήστη, αλλά με προβληματίζουν λίγο τα απανωτά updates του V4, ίσως είναι πιο αξιόπιστος ο 830

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική αξιοπιστία φαίνεται στην πράξη. Ο vertex 4 κυκλοφορεί λιγότερο καιρό στην αγορά οπότε και full αξιόπιστος να είναι, δεν πρόλαβε αυτό να φανεί. Αυτήν την -ας πούμε- έλλειψη την αναπληρώνει η ocz με τα 5 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε laptop pavilion dv7 1130ev που πήρα το 2008, μπορώ να βάλω ssd αντί για το σκληρό που έχει? Θα δω διαφορά στις επιδόσεις ή το σύστημα είναι παλιό και δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις πολύ μεγάλες διαφορές σε σχέση με τον στοκ 5400 hdd. Aξίζει. Το θέμα είναι αν σε καλύπτουν τα 120 gb αν δεν χρησιμοποιείς εξωτερικό σκληρό.

Με καλύπτουν, καθώς το laptop παίρνει δύο σκληρούς, οπότε εχω και τον παλιό. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως ψαχνοντας το Internet είδα πολλές περιπτώσεις με hp και προβλήματα αναγνωριστιμότητας ssd. Επίσης κάποιοι χρήστες ανέφεραν χειρότερες επιδόσεις. Για αυτό ρωτάω αν αξίζει να επενδύσω σε κάτι μη σίγουρο.....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...