Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στην ολοκληρωμενη του μορφή παλι scam και απάτη θα είναι για οσους υποστηριζουν πως ειναι scam αυτη τη στιγμή, αυτό ειναι απο τώρα ολοφάνερο, δηλαδη τι είχα τι εχασα, τι γιάννης τι γιαννάκης. Για αυτο και οι Star Citizens δεν γραφουν ουσιαστικά τιποτα σε αυτο το θέμα παρά τη συνεχιζομενη και σταθερη προοδο της ανάπτυξης του τιτλου, δεν εχει απολυτως κανενα νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε συμφωνώ. υπαρχουν παρα πολυ που πιστεψαν κ εδωσαν λεφτά στο παιχνίδι, με υποσχέσεις που ακομα απέχουν πολυ. μη ξεχνας πως υποσχέθηκαν παρα πολλά πράγματα να εχουν δωθεί ως τώρα. οπότε θεωρω πως ειναι πολύ λογικό πολύς κόσμος να αντιδράει.

δεν αντιλέγω πως υπάρχει εξέλιξη και πως βλέπουμε διαφορα ωραια πραγματα. αλλά πρέπει να κρατήσουν κ τις υποσχέσεις που έχουν δώσει κ οχι απλα να μεταφέρουν το goal post όλο κ πιο πίσω, σαν να ειναι δημόσιο έργο :P

μακάρι να βγει οσο τρομερο κ τρανό υπόσχεται πως θα βγει. Αλλά πρέπει να σέβονται κ λίγο παραπάνω όσους το έχουν στηρίξει κ να δώσουν κ κάποια ρεαλιστικα timetables κ να δείξουν ότι πλέον τα τηρούνε για να ξανακερδίσουν την εμπιστοσύνη του κόσμου ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Δε συμφωνώ. υπαρχουν παρα πολυ που πιστεψαν κ εδωσαν λεφτά στο παιχνίδι, με υποσχέσεις που ακομα απέχουν πολυ. μη ξεχνας πως υποσχέθηκαν παρα πολλά πράγματα να εχουν δωθεί ως τώρα. οπότε θεωρω πως ειναι πολύ λογικό πολύς κόσμος να αντιδράει.

δεν αντιλέγω πως υπάρχει εξέλιξη και πως βλέπουμε διαφορα ωραια πραγματα. αλλά πρέπει να κρατήσουν κ τις υποσχέσεις που έχουν δώσει κ οχι απλα να μεταφέρουν το goal post όλο κ πιο πίσω, σαν να ειναι δημόσιο έργο :P

μακάρι να βγει οσο τρομερο κ τρανό υπόσχεται πως θα βγει. Αλλά πρέπει να σέβονται κ λίγο παραπάνω όσους το έχουν στηρίξει κ να δώσουν κ κάποια ρεαλιστικα timetables κ να δείξουν ότι πλέον τα τηρούνε για να ξανακερδίσουν την εμπιστοσύνη του κόσμου ;)

Δημιουργήσανε hype που δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμο. Είναι τελικά ρεαλιστικοί οι στόχοι που θέσανε και υποσχέσεις που δώσανε για τους απλούς ανθρώπους που πιστέψανε στο project και επένδυσαν οικονομικά σε αυτό;

Όπως και να αντιδράσει ο κόσμος, στο τέλος το δίκιο θα είναι με το μέρος του.

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

δεν φλερτάρει είναι ένα ongoing phising scam και από τα ποιο εκλεπτυσμένα. Στον χώρο της τεχνολογίας και του internet έχουμε δει άπειρα scam, hack αλλά σε αυτό εδώ προσωπικά τους βγάζω το καπέλο. Οχι μόνο απίστευτη σύλληψη σαν ιδέα αλλά και φοβερή ιδέα ώστε να μην τους δέσουν ποτέ. 

Άμα είναι scam είναι το χειρότερο scam στην Ιστορία ever...

Με weekly news ,status updates (estimates) 

500+ άτομα προσωπικό και τα λοιπά

Για wasteful management πείτε ότι θέλετε, (ειδικά στην αρχή) αλλά αυτό με scam το έχετε $@*^&#@^& ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadIronTree είπε

Άμα είναι scam είναι το χειρότερο scam στην Ιστορία ever...

Με weekly news ,status updates (estimates) 

500+ άτομα προσωπικό και τα λοιπά

Για wasteful management πείτε ότι θέλετε, (ειδικά στην αρχή) αλλά αυτό με scam το έχετε $@*^&#@^& ... 

😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θα κριθούν εκ του αποτελέσματος. Το πρόβλημα τους δεν είναι τόσο τα χαμένα deadlines/milestones και η σπατάλη χρόνου, χρήματος και υπομονής από τους backers. Πιο πολύ η αδιαφάνεια είναι και η απουσία δεσμευτικής ημερομηνίας για release. Θα το βγάλουμε εκείνη τη μέρα no matter what, σε ότι κατάσταση και αν είναι. 8 χρόνια development μόνο το DNF είχε ξέρω εγώ και είδαμε που κατέληξε.

Και όπως πάντα never preorder και από εδώ και πέρα never kickstart αν δεν υπάρχουν από πριν εγγυήσεις του developer. Αν και κάτι Golllop κλπ έχουν κάνει κωλοτούμπες και καταχραστεί εμπιστοσύνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 11:35 ΠΜ, BadIronTree είπε

Άμα είναι scam είναι το χειρότερο scam στην Ιστορία ever...

Με weekly news ,status updates (estimates) 

500+ άτομα προσωπικό και τα λοιπά

Για wasteful management πείτε ότι θέλετε, (ειδικά στην αρχή) αλλά αυτό με scam το έχετε $@*^&#@^& ... 

1464441774447079.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Anuminas είπε

Τι ζηλεύεις; καλά κάνει ο Χρηστάρας.

:P

Πολλοί ξεχνούν ότι είχε πολλά λεφτα και πριν το SC ... Αν θυμαμαι καλά κάθε καλοκαίρι στην επέτειο τους παίρνει την γυναίκα και πάνε βόλτα  ... από εκεί ήταν η photo από social media

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 18/10/2019 στις 3:02 ΜΜ, Praetorian είπε

Meanwhile στον αντίποδα:

Όλη η σειρά είναι αρκετά ενδιαφέρουσα οπτική από κάποιον που ήταν μέσα στα πράγματα και πέρα από τη δική του εμπειρία έχει συγκεντρώσει αρκετό πρόσθετο υλικό για τη διαχείριση του project και τα smokes and mirrors:

(spoiler για πιθανώς NFSW εικόνα από παλιό glitch)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έχω βάλει το βίντεο στο background (τέτοια μεγάλα τα αφήνω για στιγμές που grindάρω κάπου) και ναι, νομίζω ότι 1) θα πρέπει να δω όλη την σειρά 2) αναρωτιέμαι αν κάνουν (CIG/Roberts/whoever)  τέτοιες ντρίμπλες ("Eίμαι τυχαία. Oops, τελικά είμαι η γυναίκα του Roberts" "Είμαι η marketing manager. Oops, δεν ξέρω καν τι σημαίνουν αυτά τα οποία λέμε.") και στα άλλα βίντεο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα άλλα videos είναι μικρότερης διάρκειας και ασχολούνται κυρίως με το ιστορικό του Roberts και συνεργατών και τις τεχνικές marketing (...). 

Η όλη σειρά Sunk Cost Galaxy υποτίθεται ότι θα έχει και άλλα επεισόδια (άλλα 9 βάσει του αρχικού "πίνακα περιεχομένων" που έδειξε στο πρώτο επεισόδιο) αλλά τυπικά του παίρνει αρκετό χρόνο να τα ετοιμάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για το καλό του crowdfunding και των μικρών/indie δημιουργών που δεν έχουν άλλη δυνατότητα να δείξουν τι μπορούν να κάνουν, ελπίζω να μιλάμε απλά για διαχειριστική ανικανότητα.

H λογική, βέβαια, λέει πως προσπαθώ να πιαστώ από απίθανες δικαιολογίες.

Όμως, φοβάμαι πως η crowdfunding σκηνή (με τεράστια ευθύνη των δύο βασικών crowdfunding sites, για την οποία κάποια στιγμή τα διάφορα δημοσιογραφικά site του χώρου θα έπρεπε να κάνουν ένα σοβαρό ρεπορτάζ) θα δεχτεί ανεπανόρθωτο πλήγμα αν μας προκύψει κανένα διαστημικό Fallout 76. Κι είναι κρίμα για τους ανθρώπους που χρειάζονται πραγματικά μια βοήθεια για να δείξουν τι αξίζουν, να πέσουν θύματα της δυσπιστίας που θα πνίξει το χώρο έτσι και σκάσει κανένα διαστρικό κανόνι...

Οπότε, αφήνω τη λογική κατά μέρος και περιορίζομαι στην ελπίδα. Μακάρι, χίλιες φορές μακάρι, να είναι άδικες οι υποψίες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Έχω βάλει το βίντεο στο background (τέτοια μεγάλα τα αφήνω για στιγμές που grindάρω κάπου) και ναι, νομίζω ότι 1) θα πρέπει να δω όλη την σειρά 2) αναρωτιέμαι αν κάνουν (CIG/Roberts/whoever)  τέτοιες ντρίμπλες ("Eίμαι τυχαία. Oops, τελικά είμαι η γυναίκα του Roberts" "Είμαι η marketing manager. Oops, δεν ξέρω καν τι σημαίνουν αυτά τα οποία λέμε.") και στα άλλα βίντεο. :P

Επανέρχομαι στο σχόλιο γιατί μόλις ολοκήρωσα την παρακολούθηση των ως τώρα βίντεο στη σειρά.

Η γνώμη μου είναι η εξής:

Το τελευταίο βίντεο είναι κουραστικό στην έκτασή του, διπλάσιο από το αμέσως προηγούμενο, το οποίο ήταν σχεδόν διπλάσιο από τα έως τότε εκτενέστερα, χρονικά, βίντεο. Θα μπορούσε να είναι συντομότερο; Νομίζω ναι.

Παρ' όλα αυτά, και ανεξαρτήτως της άποψης που έχει ο καθένας για αυτή την ιστορία, αξίζει να τα παρακολουθήσει κανείς. Περιλαμβάνουν διάφορες πληροφορίες αλλά και αφορμές να ψάξει κανείς, για να διασταυρώσει τα όσα λέγονται.

Γενικά (και ζητώ εκ προοιμίου συγγνώμη αν φανεί κάπως άσχετο με το θέμα μας), μία από τις λέξεις που με ενοχλούν περισσότερο, είναι το επίθετο "πρωτοφανής". Πρωτοφανής κακοκαιρία, πρωτοφανές φαινόμενο, πρωτοφανές θράσσος κτλ. Η εντύπωση πως αυτό που ζούμε πρώτη φορά συμβαίνει, αν μη τι άλλο ως προς την έντασή του, με ενοχλεί γιατί αποτελλεί εμμέσως δικαιολογία που δεν αντιδράσαμε εγκαίρως ή δεν μπορέσαμε να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση. Δεν είχε ξανασυμβεί ποτέ, άρα τι να κάναμε κι εμείς οι καημένοι; Πρώτη φορά βρέθηκε άνθρωπος απέναντι σε τέτοια πράγματα...

Ο δημιουργός αυτών των βίντεο, λοιπόν, δείχνει με ενδιαφέροντα επιχειρήματα πως το crowdfunding και, ειδικότερα, η απουσία λογοδοσίας που το χαρακτηρίζει δεν είναι κάτι το πρωτοφανές. Κι αν σε κάποιους από εμάς θυμίζει λίγο "Άγρια Δύση" η όλη κατάσταση, είναι γιατί έχει σχέση με την Άγρια Δύση. Κι αν πρέπει να περιοριστεί κάποιος σε ένα μόνο βίντεο (προσωπικά προτείνω να διαθέσει το χρόνο για όλη τη σειρά, ακόμη και το μεγάλο τελευταίο επεισόδιο), ας κάνει τον κόπο να δει το επεισόδιο 5.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...