Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Έτσι λέγαμε και για τη μακαρίτισσα τη Fisher, και τώρα θα στενάξει το CGI :Ρ

 

Στο θέμα μας: η απλή λογική λέει πως ετοιμάζεις το single-player, το δίνεις να υπάρχει κάτι δεδομένο και προσβάσιμο σε όλους, κάτι που ελέγχεται και ολοκληρώνεται ευκολότερα από ό,τι ένα χαοτικό mmo, και στο μεταξύ προχωράς το multi.

 

Οι ευθύνες του Ρόμπερτς είναι τεράστιες, έταξε απίθανα πράγματα, έχει κάνει τα deadlines σφεντόνα και αυτό που με ανησυχεί σοβαρά (όχι μόνο για το παιχνίδι, αλλά και για ενδεχόμενη -τεράστια- ζημιά στο concept του crowd funding) δεν είναι ότι έκανε ένα σωρό λάθη, αλλά ότι δεν μοιάζει να έχει διδαχτεί από αυτά.

 

Μακάρι να διαψευστώ. 

 

Υ.Γ. Ειλικρινής απορία: όλα αυτά τα σκάφη που πουλάει, ποιος και πώς έχει ελέγξει ότι είναι ισορροπημένα σε σχέση με τους μηχανισμούς του παιχνιδιού; Ή ούτε αυτό μας ενδιαφέρει και ντροπή μας που γκρινιάζουμε στο  μεγάλο οραματιστή (και εισπράκτορα) Ρόμπερτς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και όσον αφορά τα γραφικά. Στο tech demo, η GTX1080Ti @ 2100 που έχω, στενάζει. Πόσοι νομίζεις αντέχουν οικονομικά αυτή την κάρτα; Όπως στέναζε και η overclocked 295Χ2 που είχα το 2014 όταν η AMD μου έδωσε το κλειδί για το SC (και το αντίστοιχο σκάφος).

Μέχρι να βγει το game οι επιδόσεις της 1080ti θα είναι στα 150-200 euro price range μην πω ακόμα πιο κάτω... :P

 

Κατά τα άλλα η μάχη είναι δυνατή, θα βγει το Star Citizen πριν τελειώσει το One Piece ή το Berserk? :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν τω μεταξύ καμια ελληνική ιστοσελίδα του χώρου δεν έγραψε μια γραμμή, έως τώρα, για την φετινή παρουσίαση. :-D

Αφού όλοι τα ξέρουν όλα ρε στην Ελλάδα... 

 

Ρίχνουμε καμιά μάτια το δίμηνο σε forum posts... και είμαστε experts ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λέτε εσεις αλλα εμενα μου άρεσε πολύ αυτο το  demo που έδειξαν.

Και σαν gameplay, και σαν περιβάλλον.

Εκει που το εχω ξεχάσει το SC, έρχεται κάτι καινουργιο και το ανανεώνει.

 

Αυτο που δεν μου άρεσε πολύ οταν το δοκίμασα λίγο περσι ήταν η αίσθηση που άφηνε το animation του χαρακτηρα όταν κινήτε (ειναι αρκετά σημαντικο για μένα που μου αρέσει να παιζω 3rd person)...αλλα τώρα φαινεται οτι κάνουν πολλες βελτιώσεις, στο πως κινήτε μέσα στο περιβάλλον. 

(Ευτυχώς απ'οτι φαίνεται δεν θα έχουμε τα κακα του Witcher, που έβρισκε βραχάκι, και δεν μπορουσε να κάνει βήμα)

 

Πολυ καλη η δουλεια που κάνουν... απλα δεν ειναι παιχνίδι για τώρα.

Οι gamers που θα παιζουν σε 5 χρόνια απο τώρα, δεν θα ασχολούνται καθόλου για το ποσο καιρο πήρε να γίνει, και για τις όποιες καθυστερίσεις.

Όλα αυτα ξεχνιούνται. Ειναι παιχνίδι για τους gamers του μέλλοντος.

 

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια εν τω μεταξύ για να ασχοληθείς... αν δεν εχεις το μυαλο σου κολλημένο σ'αυτο, και σκέφτεσαι οτι πρέπει να βγει, χθές.

 

Αν κάποια στιγμη βγει και είμαστε ακόμα εδώ, θα ειναι καλη εμπειρία.

Απλά ελπίζω να εχω VR μεχρι τότε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Εκει που το εχω ξεχάσει το SC, έρχεται κάτι καινουργιο και το ανανεώνει.
 
 
 Ειναι παιχνίδι για τους gamers του μέλλοντος.
 

 

 

@ Αυτος ακριβώς είναι ο σκοπους τους πιστεψε με...

 

@Μονο που το πληρωνουνε οι gamers του σημερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι σαφές, αυτό που είδαμε στο demo (στο keynote του Chris Roberts) δεν θα είναι στην 3.0. Όπως δεν θα είναι και το Face over IP του GamesCom demo (ούτε το Idris αν θυμάμαι σωστά). Για το sandworm του περσινού Citizen Con demo δεν είμαι σίγουρος --νομίζω όχι :P .

 

Η 3.0 pre-alpha δεν έχει ακόμα επίσημη (νέα) εκτίμηση κυκλοφορίας στο ευρύτερο κοινό των testers (PTU) πόσω μάλλον στο σύνολο των backers (PU). Είναι επίσης πολύ νωρίς στο στάδιο testing από τους Evocati (το στενό κύκλο επίλεκτων testers).

 

Η παρουσίαση για κάτι από το Squadron 42 πήρε αναβολή για το stream event που έχουν πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος τελικά τι ΘΑ περιλαμβάνει η 3.0 Alpha γιατί έχω χάσει το "μπαλάκι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απλά ελπίζω να εχω VR μεχρι τότε.

και ένα super computer 

δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να γίνει αυτό το project να δώσει 90 fps ή έστω και 45(ASW)  για vr 

οπότε ναι ... super computer it is 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω ρε παιδια γιατι εμεις που μας αρεσουν τα space-shooters-sim-contsruction games πρεπει να ερχομαστε σε αντιπαραθεση,ειδικα με αυτο τον τροπο,που πολλες φορες ειναι πραγματικα ασχημος και απαξιωτικος.
Μου αρεσουν ΟΛΑ τα space games,παιζω αυτη τη στιγμη,κατα καιρους,Empyrion Galactic Survival,ED Horizons,HELION,Osiris New Dawn,NMS,Space Engineers(αν και το Empyrion του ριχνει οπως και στο Osiris),Everspace και φυσικα SC.A και Space Engine που δεν ειναι ακριβως game.
Περιμενω σε αναμενα καρβουνα για Dual Universe,Infinity:Battlescape και φυσικα X4.
Aυτα που πραγματικα αξιζουν κατα τη γνωμη μου,αυτη τη στιγμη,ειναι τρια.
SC,Elite και Empyrion.
Μακαρι να υπηρχε ενα MMO space sim game που να εχει την απεραντοσυνη και την εξυπναδα στο στησιμο του lore που εχει το Elite,το survival+construct mode του Empyrion και το απιστευτο gameplay-interaction-flight system του SC.Δυστηχως δεν υπαρχει.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως κανενας δεν αναγκασε κανεναν,να αγορασει,υποστηριξει οποιο παιχνιδι του αρεσει η πιστευει σε αυτο.
Ουτε ο Braben ουτε ο Roberts ειπαν ΕΜΕΙΣ και μετα το χαος.Στο δε προσφατο Frontier Expo πηγε ο Χακαμπι της CIG,επιτιμος καλεσμενος.Σας λεει κατι αυτο?H oτι πριν λιγο καιρο ο Roberts σχεδον διαφημισε το Dual Universe.Περα απο PR εννοω.....Ξερουν ολοι τους πως δεν εχουν να χωρισουν ΤΙΠΟΤΑ.Αυτοι(οπως εγω πχ)που αγαπουν το διαστημα θα αγορασουν και τα δυο games η οποιο game εχει κατι να τους πει.
Toν λογο ρε παιδια δεν καταλαβαινω της αντιπαραθεσης και της πικροχολης στεγνης αποδοκιμασιας καποιων εδω μεσα,και στο ιντερνετ γενικοτερα.Λιγοι ειναι αυτοι που θεωρουν πως ειναι σημαντικοι οι καιροι για το μελλον των space games και πως οφελος στο τελος θα εχουμε μονο εμεις,αρκει να εχουμε ματια και μυαλο ανοικτα ,μετρο στο πως ξοδευουμε τα χρηματα μας στα games και εννοειται μακρια απο hype.Προσωπικα εχω ξεπερασει τα 100 ευρω(γιατι ειχα να τα δωσω+πιστευω πως τα αξιζουν,κανουν την εμπειρια τους καλυτερη) τοσο στο Elite οσο και στο SC.
Λεει κανεις τπτ για τα microtransactions του Εlite?Kαλα κανουν,εμποροι ειναι,και μαλιστα καλοι.
Αν κατι εχω να πω για τον Roberts ειναι οτι ειναι κακος(οχι πονηρος) εμπορος.
Ειδατε ομως πως αλλολοσυμπηρωνονται?
Ο ενας σου δινει ingame πλοια και πληρωνεις in real(αν θελεις)για paints κλπ και ο αλλος σουδινει τα παρελκομενα ingame και τα πλοια με real money(καποια στιγμη θα μπουνε κι αυτα in game).
To μονο που με ανησυχει για το SC ειναι πως εγινε πια pay to win,οτι κι αν λενε,ενω το Elite paint to win.LOL
See you in the Verse or in the Black whatever suits you!!!!!!

<script> </script>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τo "pay to win", υπάρχει και στην αληθινή ζωή για πολλα πράγματα.

Οποτε το κάνει και πιο ρεαλιστικό έτσι. Εξαρτάται βεβαια και το τι σημαίνει "win" για τον καθένα σε αυτό το παιχνίδι.

Το καλο στο SC ειναι οτι αν τελικά παιξει φάση, "pay to win", τουλαχιστον σου δινει την δυνατότητα να το αγοράσεις με in-game credits.

 

Οταν τελικα βγει η 3.0 έκδοση και το βάλω για να το δοκιμάσω, θα σχηματίσω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη, για το αν τελικά θα ειναι μέσα στα γούστα μου σαν gameplay, ή οχι.

 

Πιστεύω απο την 3.0 και μετά, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο, για το αν τελικά θα είναι ένα παιχνίδι που θα τον τραβήξει κάποιον ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

darkheretic, υπάρχουν πολύ καλογραμμένα πόστς για το πού εντοπίζουμε τα προβλήματα με αυτό το project.

 

Όλοι μας εδώ είμαστε gamers, και αν το παιχνίδι κυκλοφορούσε τώρα, όλοι μας πιστεύω θα το παίζαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες και "pay2win" το π.χ. Caterpillar των 300$ ενάντια στο Gladius των 110$...
Έτσι και την πέσει το Gladius στο Caterpillar ή ακόμα και στο Hull E (των 550$) κλάφτα τα "μεγάλα και ακριβά διαστημοπλοια".

Με λίγα λόγια, έχω την εντύπωση ότι πολλοί δεν έχουν καταλάβει την ουσία του crowdfunding στην περίπτωση SC.
Το κάθε Χ πόσο, 50$, 100$, 300$, 1500$ κ.α. δεν αντιστοιχεί σε κάποιο super ουάο διαστημόπλοιο. Αντιστοιχεί σε κάποιο ποσό δωρεάς προς στην ανάπτυξη του παιχνιδιου.
Έπειτα, η εταιρεία θεωρεί πως αυτά τα χρήματα θα πρέπει να δοθούν πίσω στους δωρητές ως in game αντικείμενα με in game αξία ως προς το ποσό που δωρήθηκε. Αυτό είναι όλο.

Αν π.χ. εγώ είμαι κάποιος Νιγηριανός πρίγκιπας με εκατομμύρια στην τράπεζα (που για κάποιο λόγο οι κληρονόμοι δεν τα δέχονται μετά από τόσα e-mail), και γουστάρω να χώσω 5000$ χρήμα στην CIG, δεν έχει καμία διάφορα από αυτόν που θα δώσει 50$.

Και οι δύο το ίδιο παιχνιδι θα πάρουμε, με τα ίδια πράγματα μέσα. Μην ξεχνάμε ότι τα πάντα θα μπορούν να αποκτηθούν με in game curency.
Μια διαφορά είναι ότι αυτός που έχει πολλά σκάφη, ή capital ships θα έχει και αυξημένο upkeep. Επίσης θα "χάσει" και την μαγεία του grinding για in game χρήμα με τον σκοπό απόκτησης μεγαλύτερου σκάφους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...