Προς το περιεχόμενο

ιδιοκτησία αυτοκινήτου χωρίς δίπλωμα


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν, η μάνα μου πρόκειται να κληρονομήσει ένα παλιό αυτοκίνητο (έχουν παραδοθεί οι πινακίδες).

Η ίδια δεν έχει δίπλωμα οδήγησης και ούτε την ενδιαφέρει.

το αυτοκίνητο θα το κρατήσουμε πάντως (χωρίς πινακίδες) γιατί υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσουμε αργότερα...

όταν λοιπόν το χρειαστούμε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα επειδή η ιδιοκτήκτρια δεν έχει δίπλωμα;

δηλαδή αν είναι να βγει ασφάλεια σε ποιανού το όνομα θα βγει;

μπορεί να βγει σε άτομο που δεν έχει δίπλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ασφαλεια ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη. Αν τατυτοχρονα ειναι και νεος οδηγος εχει αυξημενο ασφαλιστρο.Αν ο ιδιοκτητης ειναι αλλος και δεν εχει δηλωσει οτι το αυτοκινητο μπορει να το οδηγει και νεος οδηγος και συμβει κατι παλι θα τον καλυψει η ασφαλεια αλλα θα πληρωσει προστιμο 60% επι της βασικης ασφαλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθήστε για να καταλάβω.

όταν πάει κάποιος να κάνει μια ασφάλεια, ας πούμε online, του ζητείται ηλικία και πόσο καιρό έχει το δίπλωμα και άν είναι χαμηλά πληρώνει παραπάνω.

αν η μάνα μου πάει και κάνει ασφάλεια τι θα δηλώσει; ότι δεν έχει δίπλωμα;

πρέπει να δηλώσει ποιος θα οδηγάει το αμάξι για να βγει το ποσό της ασφάλειας;

 

δηλαδή αν κάποιος είναι 20 και έχει το δίπλωμα 1 μήνα μπορεί να δηλώσει ότι το αυτοκίνητο θα το οδηγεί ένας μεγαλύτερος με εμπειρία και να γλυτώσει το επιπλέον κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθήστε για να καταλάβω.

όταν πάει κάποιος να κάνει μια ασφάλεια, ας πούμε online, του ζητείται ηλικία και πόσο καιρό έχει το δίπλωμα και άν είναι χαμηλά πληρώνει παραπάνω.

αν η μάνα μου πάει και κάνει ασφάλεια τι θα δηλώσει; ότι δεν έχει δίπλωμα;

πρέπει να δηλώσει ποιος θα οδηγάει το αμάξι για να βγει το ποσό της ασφάλειας;

 

δηλαδή αν κάποιος είναι 20 και έχει το δίπλωμα 1 μήνα μπορεί να δηλώσει ότι το αυτοκίνητο θα το οδηγεί ένας μεγαλύτερος με εμπειρία και να γλυτώσει το επιπλέον κόστος;

Η ασφαλεια βγαινει στο ονομα της μανας σου..

τωρα εαν το οδηγεις εσυ στο μελλον μην βαλει ουτε καν το ονομα σου μεσα..ετσι αλλιως και να το χτυπησει την παιρνεις τηλ και ερχεται και κανει εκεινη την δηλωσει..η παει εκεινη στην ασφαλιστικη...Ελλαντα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθήστε για να καταλάβω.

όταν πάει κάποιος να κάνει μια ασφάλεια, ας πούμε online, του ζητείται ηλικία και πόσο καιρό έχει το δίπλωμα και άν είναι χαμηλά πληρώνει παραπάνω.

αν η μάνα μου πάει και κάνει ασφάλεια τι θα δηλώσει; ότι δεν έχει δίπλωμα;

πρέπει να δηλώσει ποιος θα οδηγάει το αμάξι για να βγει το ποσό της ασφάλειας;

 

δηλαδή αν κάποιος είναι 20 και έχει το δίπλωμα 1 μήνα μπορεί να δηλώσει ότι το αυτοκίνητο θα το οδηγεί ένας μεγαλύτερος με εμπειρία και να γλυτώσει το επιπλέον κόστος;

 

Η ασφαλεια βγαινει στο ονομα του κατοχου του αυτοκινητου και καλυπτει οποιον το οδηγει νομιμα με διπλωμα οδηγησης.

Αρα η μητερα σου δεν θα μπορει να το οδηγησει.Για να το οδηγησει καποιος νεος οδηγος πρεπει να το εχει δηλωσει η μητερα σου για να τον καλυψει χωρις προβληματα η σφαλεια αν συμβει κατι.

 

Η ασφαλεια βγαινει στο ονομα της μανας σου..

τωρα εαν το οδηγεις εσυ στο μελλον μην βαλει ουτε καν το ονομα σου μεσα..ετσι αλλιως και να το χτυπησει την παιρνεις τηλ και ερχεται και κανει εκεινη την δηλωσει..η παει εκεινη στην ασφαλιστικη...Ελλαντα.. :P

 

Μα η μητερα του δεν εχει διπλωμα.Ασε που ο αλλος μπορει να φωναξει την τροχαια και δεν θα μπορει να πει κατι.Εξ αλλου το ατυχημα μπορει να συμβει καπου που να μην μπορει να παει καποιος που εχει δικαιωμα οδηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, η μάνα μου πρόκειται να κληρονομήσει ένα παλιό αυτοκίνητο (έχουν παραδοθεί οι πινακίδες).

Η ίδια δεν έχει δίπλωμα οδήγησης και ούτε την ενδιαφέρει.

το αυτοκίνητο θα το κρατήσουμε πάντως (χωρίς πινακίδες) γιατί υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσουμε αργότερα...

όταν λοιπόν το χρειαστούμε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα επειδή η ιδιοκτήκτρια δεν έχει δίπλωμα;

δηλαδή αν είναι να βγει ασφάλεια σε ποιανού το όνομα θα βγει;

μπορεί να βγει σε άτομο που δεν έχει δίπλωμα;

 

Οι πινακίδες έχουν παραδοθεί προσωρινά;

 

...

...

...

δηλαδή αν κάποιος είναι 20 και έχει το δίπλωμα 1 μήνα μπορεί να δηλώσει ότι το αυτοκίνητο θα το οδηγεί ένας μεγαλύτερος με εμπειρία και να γλυτώσει το επιπλέον κόστος;

 

Ναι, αλλά αν προκαλέσει τροχαίο, τον ήπιε. Έτσι την πάτησε η αρραβωνιαστικιά μου. Η ασφάλεια είχε βγει στο όνομα της μάνας της, χωρίς να δηλώσουν ότι το όχημα θα το οδηγάει νέος οδηγός, για να μην πληρώσουν το επασφάλιστρο. Ώσπου μια μέρα προκάλεσε ατύχημα και από τότε πληρώνει διπλάσια ασφάλιστρα, για έναν σπασμένο προφυλακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πινακίδες έχουν παραδοθεί προσωρινά;

 

 

 

Ναι, αλλά αν προκαλέσει τροχαίο, τον ήπιε. Έτσι την πάτησε η αρραβωνιαστικιά μου. Η ασφάλεια είχε βγει στο όνομα της μάνας της, χωρίς να δηλώσουν ότι το όχημα θα το οδηγάει νέος οδηγός, για να μην πληρώσουν το επασφάλιστρο. Ώσπου μια μέρα προκάλεσε ατύχημα και από τότε πληρώνει διπλάσια ασφάλιστρα, για έναν σπασμένο προφυλακτήρα.

 

Διπλασια ασφαλιστρα για ποσο καιρο ? Εγω ξερω για μια φορα 60% στην βασικη ετησια σφαλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ το κατάλαβα.

δηλαδή με αυτό το σύστημα αν θέλει κάποιος νέος οδηγός μπορεί να τη γλιτώσει αν δε δηλωθεί ότι αυτός θα οδηγάει το αυτοκίνητο αρκεί να μη συμβεί καμία στραβή. αυτό δε το ήξερα.

 

οι πινακίδες είναι προσωρινά.

αν κάποιος οδηγήσει το αυτοκίνητο αυτός θα είμαι εγώ και δεν έχω πρόβλημα με ηλικία. οπότε όλα καλά.

 

άρα το γενικό που με ενδιιαφέρει, το να είναι ιδιοκτήτης αυτοκινήτου κάποιος χωρίς δίπλωμα δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα/επιπλέον κόστος. είτε σε θέμα ασφάλεια είτε κάπου αλλού.

θεωρούμε ότι το αυτοκίνητο το οδηγεί άτομο >23χρ με δίπλωμα >6χρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

άρα το γενικό που με ενδιιαφέρει, το να είναι ιδιοκτήτης αυτοκινήτου κάποιος χωρίς δίπλωμα δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα/επιπλέον κόστος. είτε σε θέμα ασφάλεια είτε κάπου αλλού.

θεωρούμε ότι το αυτοκίνητο το οδηγεί άτομο >23χρ με δίπλωμα >6χρ

 

Απολυτως κανενα προβλημα...Η πεθερα μοτ στα 75 κληρονομησε αυτοκινητο απο τον αντρα της (το αυτοκινητο ανεξαρτητα απο κληρονομους παει στην χηρα) και του εκανε ασφαλιση για οσο το κρατησα εγω ενα 6μηνο.Μετα το πουλησε γιατι ηταν παλιο και ασυμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία.

και κάτι άσχετο να μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

έληξε το ΚΤΕΟ του αυτοκινήτου πριν λίγο καιρό. εφόσον είχαν παραδωθεί πινακίδες δεν είναι πρόβλημα αυτό.

αν και όταν το αυτοκίνητο κυκλοφορήσει θα περάσει ΚΤΕΟ τότε. σωστα;

υπάρχει περίπτωση να πέσει κανένα πρόστιμο επειδή δεν πέρασε όταν ήταν να περάσει; δηλαδή αυτές τις μέρες.

λογικά όχι αφού ήταν σε ακινησία

 

ηλίθια η ερώτηση μου αλλα με αυτό το κωλοκράτος δε ξέρεις από που θα σου έρθει. πρέπει να σκεφτόμαστε τα πιο απίθανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία.

και κάτι άσχετο να μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

έληξε το ΚΤΕΟ του αυτοκινήτου πριν λίγο καιρό. εφόσον είχαν παραδωθεί πινακίδες δεν είναι πρόβλημα αυτό.

αν και όταν το αυτοκίνητο κυκλοφορήσει θα περάσει ΚΤΕΟ τότε. σωστα;

υπάρχει περίπτωση να πέσει κανένα πρόστιμο επειδή δεν πέρασε όταν ήταν να περάσει; δηλαδή αυτές τις μέρες.

λογικά όχι αφού ήταν σε ακινησία

 

ηλίθια η ερώτηση μου αλλα με αυτό το κωλοκράτος δε ξέρεις από που θα σου έρθει. πρέπει να σκεφτόμαστε τα πιο απίθανα

 

Σα δε ντρέπεσαι να βρίζεις το κράτος...

 

Στο θέμα μας, όταν θα κάνεις άρση ακινησίας θα έχεις περιθώριο 20 ημερών(αν θυμάμαι καλά) να το περάσεις από ΚΤΕΟ χωρίς πρόστιμο. Απλά θα πρέπει να έχεις μαζί σου το αντίγραφο της ακινησίας(αυτό που έχεις και τώρα στα χέρια σου) από το οποίο θα φαίνεται πότε ξεκίνησε/τελείωσε η ακινησία. Δεν είμαι σίγουρος για το πόσες μέρες ακριβώς έχεις περιθώριο, αλλά με ένα απλό τηλεφώνημα σε οποιοδήποτε κτεο - ικτεο θα σιγουρευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κοιτάξτε να δείτε τι γαμω-κράτος έχουμε.

 

πάμε να κάνουμε τη μεταβίβαση.

το αυτοκίνητο είναι χωρίς πινακίδες και δεν έχουμε σκοπό να το κυκλοφορήσουμε άμεσα.

οι μπασταρδοι λοιπόν θέλουν να πληρώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας του 2012 για να γίνει η μεταβίβαση.

το αυτοκίνητο δεν έχει κυκλοφορήσει καθόλου μέσα στο 2012 και αυτοί θέλουν τέλη κυκλοφορίας.

οι πινακίδες είχαν παραδωθεί το 2011 και τα τέλη αυτής της χρονιάς είχαν πληρωθεί (εξάλλου αν δε τα πληρώσεις δε μπορείς να παραδώσεις πινακίδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάξτε να δείτε τι γαμω-κράτος έχουμε.

 

πάμε να κάνουμε τη μεταβίβαση.

το αυτοκίνητο είναι χωρίς πινακίδες και δεν έχουμε σκοπό να το κυκλοφορήσουμε άμεσα.

οι μπασταρδοι λοιπόν θέλουν να πληρώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας του 2012 για να γίνει η μεταβίβαση.

το αυτοκίνητο δεν έχει κυκλοφορήσει καθόλου μέσα στο 2012 και αυτοί θέλουν τέλη κυκλοφορίας.

οι πινακίδες είχαν παραδωθεί το 2011 και τα τέλη αυτής της χρονιάς είχαν πληρωθεί (εξάλλου αν δε τα πληρώσεις δε μπορείς να παραδώσεις πινακίδες).

 

Αν την κανεις το 2012 λογικο ειναι.Πως θα κυκλοφορησει ? Το παραλογο εινια οτι και μαι μερα να εχεις ενα αυτοκινητο ειναι σαν να το εχεις 365 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...