Προς το περιεχόμενο

ιδιοκτησία αυτοκινήτου χωρίς δίπλωμα


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτάξτε να δείτε τι γαμω-κράτος έχουμε.

 

πάμε να κάνουμε τη μεταβίβαση.

το αυτοκίνητο είναι χωρίς πινακίδες και δεν έχουμε σκοπό να το κυκλοφορήσουμε άμεσα.

οι μπασταρδοι λοιπόν θέλουν να πληρώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας του 2012 για να γίνει η μεταβίβαση.

το αυτοκίνητο δεν έχει κυκλοφορήσει καθόλου μέσα στο 2012 και αυτοί θέλουν τέλη κυκλοφορίας.

οι πινακίδες είχαν παραδωθεί το 2011 και τα τέλη αυτής της χρονιάς είχαν πληρωθεί (εξάλλου αν δε τα πληρώσεις δε μπορείς να παραδώσεις πινακίδες).

 

Απορία... αφού όπως λες δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει άμεσα(φαντάζομαι πως εννοείς ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει μέσα στο 2012) για ποιο λόγο θέλετε να γίνει μεταβίβαση τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την κανεις το 2012 λογικο ειναι.Πως θα κυκλοφορησει ? Το παραλογο εινια οτι και μαι μερα να εχεις ενα αυτοκινητο ειναι σαν να το εχεις 365 μερες

 

μα δε θέλω να το κυκλοφορήσω το αυτοκίνητο. δε θα πάρω πινακίδες (είχα αναφέρει ότι είχαν παραδωθεί οι πινακίδες)

απλά θα γίνει η μεταβίβαση από το όνομα του θανόντα στο όνομα της κληρονόμου.

ούτε καν θα μετακινηθεί από εκεί που είναι παρκαρισμένο.

 

όσο για το παράλογο που λες το έχω υπόψην. δε θα το έλεγα παράλογο αλλά καθαρή κλεψιά.

κι αν αυτό είναι κλεψιά. το να μην κυκλοφορεί καθόλου το αυτοκίνητο και να σου λένε πλήρωνε τέλη κυκλοφορίας πώς λέγεται;

 

 

θα μπορούσε να γίνει η μεταβίβαση μόλις μπει ο χρόνος ώστε να πληρώσω τα τέλη του 2013.

αλλά και πάλι γιατί να πληρώσω τέλη χωρίς να πάρω πινακίδες;

εγώ μπορεί να το κυκλοφορήσω σε 5 χρόνια. μπορεί και ποτέ.

όταν το κυκλοφορήσω θα πληρώσω τότε.

 

ρε θα μας τρελάνουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μπορεί να το κυκλοφορήσω σε 5 χρόνια. μπορεί και ποτέ.

όταν το κυκλοφορήσω θα πληρώσω τότε.

 

Ε ας γίνει η μεταβίβαση σε 5 χρόνια. Ή ας μην γίνει ποτέ. Όταν το κυκλοφορήσεις, τότε να το μεταβιβάσεις.

 

Για να μπορέσει να γίνει η μεταβίβαση ενός ΕΙΧ στο μηχανολογικό, απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχεις στα χέρια σου την άδεια κυκλοφορίας. Για να δώσει η εφορία την άδεια κυκλοφορίας, πρέπει πρώτα να γίνει άρση ακινησίας. Για να γίνει άρση ακινησίας, πρέπει πρώτα να πληρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους. Πάντα έτσι ήταν.

 

Υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πότε θα γίνει η μεταβίβαση? Αν όχι, τότε το μεταβιβάζεις όταν και αν χρειαστεί να το κυκλοφορήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

θα  ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινητου. Εγω βγάζω δίπλωμα αυτό τον καιρό.


1) Μπορώ να το αγοράσω στο όνομα του πατέρα μου (ο οποίος σημειωτέον δεν έχει δίπλωμα) και να το οδηγώ εγώ?


2) Αν ναι μπορώ να το αγοράσω από τώρα πριν καν βγάλω το δίπλωμα και χωρίς τη φυσική του παρουσία παρα μόνο με εξουσιοδότησή του?


3) Τι ασφάλεια θα πληρώνω?


4) Μπορώ να ζητήσω να κοπεί μικρή απόδειξη (είτε από ιδιώτη είτε από μάντρα) και να ζητήσω χαμηλότερη τιμή? Γίνονται τέτοια παζάρια?


 


Α, ρίξτε και καμιά ιδέα για μοντέλα μέχρι 2000  ευρώ. Θένξ ε λοτ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα  ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινητου. Εγω βγάζω δίπλωμα αυτό τον καιρό.

1) Μπορώ να το αγοράσω στο όνομα του πατέρα μου (ο οποίος σημειωτέον δεν έχει δίπλωμα) και να το οδηγώ εγώ?

 

3) Τι ασφάλεια θα πληρώνω?

Απαντάω μόνο σε αυτά που ξέρω γιατί και το δικό μου αυτοκίνητο είναι στο όνομα της μαμάς μου κι εγώ έβγαλα δίπλωμα πριν λίγους μήνες. 

1) ναι. Στην άδεια κυκλοφορίας θα γράφει το όνομα του πατέρα σου. Στην ασφάλεια όμως, λέει: ιδιοκτήτης (ο μπαμπάς σου) και οδηγός: (εσύ) 

 

3) Αυξημένη λόγω διπλώματος λιγότερο από 1 χρόνο. Θα είναι στο όνομά σου η ασφάλεια. Στο site της κάθε ασφαλιστικής, μπορείς να δεις τα ασφάλιστρά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω μόνο σε αυτά που ξέρω γιατί και το δικό μου αυτοκίνητο είναι στο όνομα της μαμάς μου κι εγώ έβγαλα δίπλωμα πριν λίγους μήνες. 

1) ναι. Στην άδεια κυκλοφορίας θα γράφει το όνομα του πατέρα σου. Στην ασφάλεια όμως, λέει: ιδιοκτήτης (ο μπαμπάς σου) και οδηγός: (εσύ) 

 

3) Αυξημένη λόγω διπλώματος λιγότερο από 1 χρόνο. Θα είναι στο όνομά σου η ασφάλεια. Στο site της κάθε ασφαλιστικής, μπορείς να δεις τα ασφάλιστρά σου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η μητέρα σου όμως έχει δίπλωμα?  Παίζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η μητέρα σου όμως έχει δίπλωμα?  Παίζει ρόλο?

 

Η αδεια οδηγησης εχει σημασια μονο για την ασφαλιση του αυτοκινητου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα  ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινητου. Εγω βγάζω δίπλωμα αυτό τον καιρό.

1) Μπορώ να το αγοράσω στο όνομα του πατέρα μου (ο οποίος σημειωτέον δεν έχει δίπλωμα) και να το οδηγώ εγώ?

2) Αν ναι μπορώ να το αγοράσω από τώρα πριν καν βγάλω το δίπλωμα και χωρίς τη φυσική του παρουσία παρα μόνο με εξουσιοδότησή του?

3) Τι ασφάλεια θα πληρώνω?

4) Μπορώ να ζητήσω να κοπεί μικρή απόδειξη (είτε από ιδιώτη είτε από μάντρα) και να ζητήσω χαμηλότερη τιμή? Γίνονται τέτοια παζάρια?

 

Α, ρίξτε και καμιά ιδέα για μοντέλα μέχρι 2000  ευρώ. Θένξ ε λοτ!

1) Ναι, φτάνει να δηλώσεις στην ασφάλεια ότι θα οδηγείς εσύ.

2) Ναι, αλλά θα πρέπει να είναι ασφαλισμένο μέχρι να βγάλεις δίπλωμα. Εκτός αν καταθέσεις πινακίδες.

3) Ανάλογα την ασφαλιστική, τις καλύψεις που θα έχεις, το αν θα πληρώσεις επασφάλιστρο νέου οδηγού, τα κυβικά, την ηλικία του αυτοκινήτου και την μόνιμη κατοικία σου. Ενδεικτικά από 100€/εξάμηνο.

4) Μπορείς να το ζητήσεις, αλλά λιγάκι δύσκολο να γίνει. Μόνο έμπορος που το έχει αγοράσει επίσημα σαν εμπόρευμα θα έχει όφελος αν σου κόψει μικρότερη απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η μητέρα σου όμως έχει δίπλωμα?  Παίζει ρόλο?

όχι, δεν έχει. Σορρυ που δεν το διευκρίνισα :P 

 

 

Πάντως για να πάρεις μια γεύση, εγώ έχω ένα αυτοκίνητο 10ετίας, 1242 κυβικά, και είναι να πληρώσω 3μηνη ασφάλεια 99 ευρώ. Για το ίδιο αμάξι όταν το ασφαλίζαμε στο όνομα του πατριού μου (επαγγελματίας οδηγός με δίπλωμα 40 χρόνια και χωρίς ιστορικό ζημιών) πλήρωνε 83 περίπου στον ίδιο ασφαλιστή με τις ίδιες παροχές.  

Είναι αρκετά παραπάνω τα λεφτά όταν είσαι νέος. Έχεις κάποια έκπτωση αν είσαι γυναίκα σε κάποιες ασφαλιστικές. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !! Το ΦΠΑ στα αυτοκίνητα πόσο είναι γνωρίζει κανείς?

 

 

Σε όλα τα αυτοκίνητα τα καινουργια είναι αν δεν κανω λαθος 23% αλλα συμπεριλαμβάνεται στην τιμη

Στα μεταχειρισμένα  παλι αν δεν κανω λαθος αν δεν είναι εισαγωγης δεν υπαρχει ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80-100ε για 3μηνη ασφαλεια είναι πολλα...εκτος και αν εχει βαλει μεικτη για 10ετων αμαξι!

τσεκαρετε τιμες σε σιτε στυλ insurancemarket,anytime,hellas direct κτλ

 

ο ιδιώτης πως θα σου κοψει αποδειξη?αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα απλα ένα τυπικο ιδιωτικο συμφωνητικο κανεις με τυπικη τιμη...

δεν ξερω καν αν υπαρχουν ποθεν εσχες σε μεταχειρισμενα

τωρα αν θα το δηλωσουν στην εφορια μπαινει σε 2η μοιρα.

τωρα για μαντρα δεν ξερω αλλα σιγουρα θα δηλωσει οσο πιο κατω γινεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω καν αν υπαρχουν ποθεν εσχες σε μεταχειρισμενα

Η δαπάνη για την αγορά αυτοκινήτου ή μοτό είναι υποχρεωτικό να γραφτεί στον κωδικό 719 άσχετα αν πρόκειται για καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80-100ε για 3μηνη ασφαλεια είναι πολλα...εκτος και αν εχει βαλει μεικτη για 10ετων αμαξι!

τσεκαρετε τιμες σε σιτε στυλ insurancemarket,anytime,hellas direct κτλ

 

ο ιδιώτης πως θα σου κοψει αποδειξη?αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα απλα ένα τυπικο ιδιωτικο συμφωνητικο κανεις με τυπικη τιμη...

δεν ξερω καν αν υπαρχουν ποθεν εσχες σε μεταχειρισμενα

τωρα αν θα το δηλωσουν στην εφορια μπαινει σε 2η μοιρα.

τωρα για μαντρα δεν ξερω αλλα σιγουρα θα δηλωσει οσο πιο κατω γινεται...

 

Δεν είναι πολλά. 

Είναι ανάλογα την περιοχή που μένεις κτλ κτλ. Έχω βάλει θραύση κρυστάλλων, κλοπή, μερική κλοπή, οδική βοήθεια, νομική προστασία και γενικά τα πάντα. Τώρα είμαι στην Hellas Direct γιατί έκανα για ένα μήνα που χρειαζόμουν μέχρι να φτιάξω το αυτοκίνητο. Μετά σκεφτόμουν μήπως έκανα anytime γιατί βγήκε 212/εξάμηνο. Ήταν η πιο φτηνή μετά την Hellas Direct. Απλά επειδή δεν βρίσκω κριτικές για την Hellas Direct φοβάμαι λίγο να σου πω την αλήθεια να συνεχίσω εκεί μην τυχόν είναι τίποτα μούφα εταιρία και με σταματήσει η τροχαία και μου πει ότι... δεν έχω ασφάλεια! :P (συνέβη σε γνωστό μου αλλά όχι από αυτή την εταιρία. Έκανε σε ιδιώτη ασφαλιστή και εν τέλει... δεν είχε ασφάλεια!) 

 

Εμείς πήγαμε στο ΚΕΠ όταν το αγοράσαμε και έγραψαν ένα χαρτί "Η τάδε μεταβιβάζει το αυτοκίνητο με αριθμό κυκλοφορίας ____ στη δείνα για το ποσό των ___ ευρώ. " 

 

και μετά πήγε η μαμά μου κάπου (δεν ξέρω πού, συγνώμη) και πλήρωσε άλλα 170 ευρώ για να γίνει η μεταβίβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...