Προς το περιεχόμενο

ιδιοκτησία αυτοκινήτου χωρίς δίπλωμα


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Εμείς πήγαμε στο ΚΕΠ όταν το αγοράσαμε και έγραψαν ένα χαρτί "Η τάδε μεταβιβάζει το αυτοκίνητο με αριθμό κυκλοφορίας ____ στη δείνα για το ποσό των ___ ευρώ. " 

 

και μετά πήγε η μαμά μου κάπου (δεν ξέρω πού, συγνώμη) και πλήρωσε άλλα 170 ευρώ για να γίνει η μεταβίβαση. 

 

 

Η διαδικασια μεταβίβασης δεν γινεται πια στα ΚΕΠ αλλα μονο σε αρμοδια Διεθυνση συγκοινωνιων.

 

Και ο "μαντρας" μερικες φορες δεν κοβει τιμολογιο αλλα το πουλαει για λογαριασμο καποιου τριτου και σου κανει αυτος δηλωση για το τιμημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασια μεταβίβασης δεν γινεται πια στα ΚΕΠ αλλα μονο σε αρμοδια Διεθυνση συγκοινωνιων.

 

Και ο "μαντρας" μερικες φορες δεν κοβει τιμολογιο αλλα το πουλαει για λογαριασμο καποιου τριτου και σου κανει αυτος δηλωση για το τιμημα ...

 

Από 2 Σεπτεμβρίου ξανά γίνεται η μεταβίβαση στα ΚΕΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,περιμενω να μου ερθει το διπλωμα εδωσα πρακτικη 2/9, ξερετε αν γινεται να ασφαλισω το αυτοκινητο πρωτα σε ατομο που εχει διπλωμα(μητερα μου) , και υστερα αφου θα μου ερθει το διπλωμα να το μεταφέρω στο ονομα μου(το ασφαλιστηριο συμβολαιο)...??

 

ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Συγνωμη αν ειμαι οφτοπικ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,περιμενω να μου ερθει το διπλωμα εδωσα πρακτικη 2/9, ξερετε αν γινεται να ασφαλισω το αυτοκινητο πρωτα σε ατομο που εχει διπλωμα(μητερα μου) , και υστερα αφου θα μου ερθει το διπλωμα να το μεταφέρω στο ονομα μου(το ασφαλιστηριο συμβολαιο)...??

 

ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Συγνωμη αν ειμαι οφτοπικ.......

 

Μετά θα πρέπει αν είσαι κάτω των 23 να πληρώσεις κ επασφάλιστρο νέου οδηγού. Νομίζω πως γίνεται αυτό που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά θα πρέπει αν είσαι κάτω των 23 να πληρώσεις κ επασφάλιστρο νέου οδηγού. Νομίζω πως γίνεται αυτό που λες.

ειμαι 20 χρονών το επασφαλιστρο πόσο ποσό ακριβώς ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 20 χρονών το επασφαλιστρο πόσο ποσό ακριβώς ειναι???

Αν θυμάμαι καλά είναι 20% ή 30% στην τιμή των ασφάλιστρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά είναι 20% ή 30% στην τιμή των ασφάλιστρων.

σε ευχαριστώ πολύ .................

καλη συνεχεια στο να μας βοηθας και εμας και που δεν γνωριζουμε τοσο πολλα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ .................

καλη συνεχεια στο να μας βοηθας και εμας και που δεν γνωριζουμε τοσο πολλα......

 

Τπτ φίλε μου!! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραλογο με το επασφαλιστρο είναι ότι αν εισαι 24 ετων και παρεις διπλωμα για πρωτη φορα δεν εχει επασφαλιστρο .

 

Αν όμως το εχεις περει από τα 18  και οδηγεις παρολο που ξερεις πιο καλα να οδηγεις μεχρι τα 23 πληρωνεις επασφαλιστρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραλογο με το επασφαλιστρο είναι ότι αν εισαι 24 ετων και παρεις διπλωμα για πρωτη φορα δεν εχει επασφαλιστρο .

 

Αν όμως το εχεις περει από τα 18  και οδηγεις παρολο που ξερεις πιο καλα να οδηγεις μεχρι τα 23 πληρωνεις επασφαλιστρο

Σε μένα ανέβηκε η τιμή. Ανεβαίνει και επειδή είσαι κάτω από 23 ή 24 (ανάλογα την ασφαλιστική) και επειδή είσαι με 1 ή 2 χρόνια το δίπλωμα (πάλι ανάλογα την ασφαλιστική). Τουλάχιστον ο ασφαλιστής μας αυτό μας είπε. 

Αν έχεις καμιά εταιρία που έχεις δει να ισχύει αυτό που είπες (για 24 ετών και πάνω) αν σου είναι εύκολο, στείλε μου ένα pm μήπως με συμφέρει και το κοιτάξω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα ανέβηκε η τιμή. Ανεβαίνει και επειδή είσαι κάτω από 23 ή 24 (ανάλογα την ασφαλιστική) και επειδή είσαι με 1 ή 2 χρόνια το δίπλωμα (πάλι ανάλογα την ασφαλιστική). Τουλάχιστον ο ασφαλιστής μας αυτό μας είπε. 

Αν έχεις καμιά εταιρία που έχεις δει να ισχύει αυτό που είπες (για 24 ετών και πάνω) αν σου είναι εύκολο, στείλε μου ένα pm μήπως με συμφέρει και το κοιτάξω :)

 

 

Δυστυχως δεν ξερω και μιλησα από δικη μου εμπειρια πριν ...πολλες 10ετιες που ειχα παρει το διπλωμα στα 19 αλλα πρωτοπηρα αμαξι στα 29 και δεν ξερω αν ακομα ισχυει αυτό . Παρε όμως μερικα τηλ να δεις τι θα σου πουν ή μπες και βαλε στοιχεια σε site με online ασφαλισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν ξερω και μιλησα από δικη μου εμπειρια πριν ...πολλες 10ετιες που ειχα παρει το διπλωμα στα 19 αλλα πρωτοπηρα αμαξι στα 29 και δεν ξερω αν ακομα ισχυει αυτό . Παρε όμως μερικα τηλ να δεις τι θα σου πουν ή μπες και βαλε στοιχεια σε site με online ασφαλισεις

Επειδή το έψαξα και ανέβαινε η τιμή σε όλες τις εταιρίες, για αυτό σε ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση. Λογικά δεν θα ισχύει πλέον και ισχύει αυτό που είπε ο ασφαλιστής μου. 

Στο μόνο που είμαι τυχερή είναι επειδή είμαι γυναίκα και πέφτει η τιμή λίγο :P 

Κάθε φορά που πληρώνω την ασφάλεια, νιώθω ότι ξαναπληρώνω το αυτοκίνητο πάντως :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έψαξα και ανέβαινε η τιμή σε όλες τις εταιρίες, για αυτό σε ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση. Λογικά δεν θα ισχύει πλέον και ισχύει αυτό που είπε ο ασφαλιστής μου. 

Στο μόνο που είμαι τυχερή είναι επειδή είμαι γυναίκα και πέφτει η τιμή λίγο :P

Κάθε φορά που πληρώνω την ασφάλεια, νιώθω ότι ξαναπληρώνω το αυτοκίνητο πάντως :P

 

 

Γυναικα και πεφτει η τιμη ??????????????? Ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σε πειραζω....Εχω την 26χρονη κορη μου που οδηγει πολύ καλυτερα από κατι αντρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκαλούμε λέει λιγότερα ατυχήματα οι γυναίκες, γι'αυτό έχουμε χαμηλότερα ασφάλιστρα :P 

 

Άσε... εγώ όταν έδινα εξετάσεις έβριζα κάτι τύπους που βγαίναν από όπου να 'ναι και πήγαιναν σα να τους ανήκε ο δρόμος και οι εξεταστές γελούσαν.Ειδικά αυτοί που μένουν στην περιοχή μου, είναι του στυλ "είμαι μόνιμος κάτοικος, άρα έχω πάντα προτεραιότητα"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...