Προς το περιεχόμενο

Δουλειά σε τηλ. κέντρο - Απορίες περί εργασιακού δικαίου


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά είπε κάποιος σοφός πως μετά από 3000 χρόνια πολιτισμού αυτό που καταφέραμε είναι στην λέξη δουλεία να μετατοπίσουμε τον τόνο κατά μία συλλαβή.

 

Για αυτό, απο τους managers, χρησιμοποιείται η λέξη εργασία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η δουλειά σε τέτοιες θέσεις είναι πολύ πιο ζόρικη απ ό,τι φαντάζει σε κάποιον απέξω, εγώ τουλάχιστον έμεινα μ@λ@κας όταν μου περιέγραφαν τις συνθήκες σε εταιρία call center.

 

Στη συγκεκριμένη εταιρία, οι τηλεφωνητές δε βάζουν γλώσσα μέσα απ την ώρα που κάθονται στην καρέκλα μέχρι να σχολάσουν. Με το που λήγει μία κλήση, το πρόγραμμα έχει ήδη στην αναμονή τον επόμενο, σου βγαίνει στην οθόνη η καρτέλα του και συνεχίζεις χωρίς διακοπή την πάρλα. Για να πας τουαλέτα, σηκώνεις το χέρι μέχρι ο προϊστάμενος σου δώσει την άδεια να σηκωθείς. Και μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις αρκετά λεπτά είτε επειδή δε μπορεί να λείπουν συγχρόνως πάνω από Χ άτομα είτε επειδή κρίνει ότι υπάρχει φόρτος εργασίας. Η απόδοση του κάθε τηλεφωνητή γίνεται monitor διαρκώς μέσα στη μέρα. Αν για λίγες μέρες είσαι διαρκώς κάτω απ τον μέσο όρο των στόχων, γεια σας. Το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαζομένων δεν την πάλευε για πάνω από κάτι μήνες και παραιτούνταν.

 

Δε λέω ότι είναι παντού έτσι, αλλά μου χε κάνει μεγάλη έκπληξη ότι παίζουν τέτοιες συνθήκες όταν το μαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η δουλειά σε τέτοιες θέσεις είναι πολύ πιο ζόρικη απ ό,τι φαντάζει σε κάποιον απέξω, εγώ τουλάχιστον έμεινα μ@λ@κας όταν μου περιέγραφαν τις συνθήκες σε εταιρία call center.

 

Στη συγκεκριμένη εταιρία, οι τηλεφωνητές δε βάζουν γλώσσα μέσα απ την ώρα που κάθονται στην καρέκλα μέχρι να σχολάσουν. Με το που λήγει μία κλήση, το πρόγραμμα έχει ήδη στην αναμονή τον επόμενο, σου βγαίνει στην οθόνη η καρτέλα του και συνεχίζεις χωρίς διακοπή την πάρλα. Για να πας τουαλέτα, σηκώνεις το χέρι μέχρι ο προϊστάμενος σου δώσει την άδεια να σηκωθείς. Και μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις αρκετά λεπτά είτε επειδή δε μπορεί να λείπουν συγχρόνως πάνω από Χ άτομα είτε επειδή κρίνει ότι υπάρχει φόρτος εργασίας. Η απόδοση του κάθε τηλεφωνητή γίνεται monitor διαρκώς μέσα στη μέρα. Αν για λίγες μέρες είσαι διαρκώς κάτω απ τον μέσο όρο των στόχων, γεια σας. Το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαζομένων δεν την πάλευε για πάνω από κάτι μήνες και παραιτούνταν.

 

Δε λέω ότι είναι παντού έτσι, αλλά μου χε κάνει μεγάλη έκπληξη ότι παίζουν τέτοιες συνθήκες όταν το μαθα.

 

Χέρι δεν σηκώνεις για τουαλέτα αλλά κατά τα άλλα είναι έτσι. Κι έχεις και τους κέρβερους προισταμένους να φωνάζουν, "έλα πάμε, δεν δουλεύετε πολύ σήμερα, δεν φτάσαμε ακόμη τον στόχο των πωλήσεων. Έλα παμε θέλω να βγουν άλλες 20 πωλήσεις σε αυτό το μισάωρο άντε μη τεμπελιάζετε... Λες και υπάρχει δυνατότητα να τεμπελιάσεις ή έχει νόημα αυτό ώστε να επιτύχεις πωλήσεις...

 

Πάντως αυτό που λένε έ σιγά σε καρέκλα κάθεσαι και απλά μιλάς και σιγά την δουλειά δεν ισχύει. Φεύγεις με κεφάλι καζάνι. Είναι απ τις δουλειές που δουλεύεις συνεχώς και ασταμάτησα όλο το ωράριο. Ακόμη και στην οικοδομή ένα τσιγάρο το κάνεις ή έστω λες μια κουβέντα στον συνάδελφο ή χαλαρώνεις για 2-3 λεπτά. Εδώ έχουμε μαστίγιο και συνεχή δουλειά.

Απλά ο τύπος δίνει 900 κι έτσι δεν μιλάει κανείς. (900 για 9ωρο ε και 8ωρο το Σάββατο= πολλά λεφτά στην Ελλάδα του 2012).

Για τουςμελλοντικούς αρχαιολόγους του διαδικτύου που θα ανακαλύψουν αυτό το post τα 900 είναι λίγο περισσότερα απ τα λεφτά που κάνει ένα απ τα ακριβά smartphones.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ με εξοργίζει που δεν υπάρχει θεσμοθετημένο διάλειμμα. Δουλεύω δηλαδή εννιάωρο και στην ερώτηση διάλειμμα πότε έχουμε η απάντηση ήταν: Ε εντάξει..., δεν σας έχουμε και με το μαστίγιο, άμα πεινάσεις πάνε φάε ένα σάντουις. Δηλαδή σου δίνουν χρόνο ίσα ίσα να φας κάτι και ως χάρη και όχι να ξεθολώσεις λίγο.

 

Οι παλιοί δουλεύον κάθε μέρα 11-12 ώρες (λογικά μετά τον πρώτο μήνα θα με χώσει κι εμένα) και δεν κάνουν φυσικά κι αυτοί διάλειμμα. Μάλιστα δεν σηκώνονται καν απ το γραφείο, οι περισσότεροι τρώνε κάτι στα γρήγορα ανάμεσα στα τηλεφωνήματα.

 

 

Ούτε εκεί που δούλευα είχαμε διάλλειμμα θεσμοθετημένο αλλά θα σταματούσαμε ένα τέταρτο να φάμε και αναλόγως ένα τέταρτο διασκορπισμένο για να ξεκουράζονται τα μάτια από την οθόνη. Απλά κανονίζαμε να το κάνουμε εννοείται ο καθένας σε διαφορετική ώρα. Υποτίθεται όταν έχεις ωράριο άνω του 8ωρου ότι περιλαμβάνεται και το διάλλειμμα.

 

Στην αρχή έκανα και εγώ τη βλακεία του να τρώω βιαστικά πάνω από τον Η/Υ και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα. Και εννοείται με ένα sandwich δε θα την βγάλεις καθαρή τόσες ώρες., πρέπει να φέρνεις μαζί σου ένα ελαφρύ γεύμα για ενέργεια.

 

Σε καμία δουλειά δεν είχα συγκεκριμένο διάλλειμμα , αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κάνω...Είναι κάτι που δε διαπραγματεύομαι , αν δε φάω πραγματικά δε θα μπορώ να δουλέψω. Αλλιώς ας μου φορέσουν την αλυσίδα και να πάρουν και ένα μαστίγιο για να μη τους κάνω τη ζωή δύσκολη.

 

Σε τηλεφωνικό κέντρο δεν έχω πάει να δουλέψω ποτέ, δεν παίζονται οι τύποι με τα πινακάκια τους . Και για promotion σε διαφημιστική να πας π.χ. σε supermarket έχεις κανονικότατο διάλλειμμα που απομακρύνεσαι από τη θέση σου, 45 λεπτά στο 8ωρο παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εκεί που δούλευα ....

 

offtopic

 

έχεις αναφερθεί πολλές φορές στη παλιά σου δουλειά και δεν έχω καταλάβει τη δουλειά ήταν. Call Center ή γραμματεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

 

έχεις αναφερθεί πολλές φορές στη παλιά σου δουλειά και δεν έχω καταλάβει τη δουλειά ήταν. Call Center ή γραμματεία ?

 

Αναφέρομαι στην τελευταία μου δουλειά γιατί είναι η πιο πρόσφατη επί εποχής ΔΝΤ. Έχω κάνει λίγο απ' όλα σε άλλες δουλειές, ταμίας, πωλήτρια, promoter, γραμματειακή υποστήριξη κ.λ.π. , δε θα αναφερθώ σε καθεμία ξεχωριστά.

 

Backoffice ήμουν κανονικά αλλά ήμουν και γραμματέας- receptionist ( δεν είχαμε γραμματέα και οι κοπέλες κάναμε και αυτό ) σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών, δουλεύανε με face to face promotion αυτοί όχι τηλεφωνικά . Μη φανταστείς backoffice με αραχτές καταστάσεις, 2-3 άτομα ήμασταν για όλη την Ελλάδα...

 

Σε αυτά που λέει τον καταλαβαίνω γιατί ό,τι αλλαγές εργασιακές έρχονται τώρα ουσιαστικά τις έχουν ήδη εφαρμόσει οι εταιρείες του κλάδου ειδικά στα τηλεφωνικά κέντρα.Ελαστικό ωράριο και ημέρες είχαμε έτσι και αλλιώς, δεν έβγαινε η δουλειά αλλιώς. Κυλιόμενες βάρδιες και ημέρες/αργίες είχαμε και εμείς αλλά εντάξει ήταν τέτοια η φύση της δουλειάς που διάλλειμμα κάναμε.

 

Εννοείται ότι παραδίδαμε κάθε μέρα αριθμητικά reports όπως αντίστοιχα εξετάζονται τα νούμερα για τους τηλεφωνητές, είναι έτσι ο κλάδος...Στην πραγματική αδυναμία που θα δείξεις , κάτι σωματικό να πάθεις ( που θα το πάθεις κάποια στιγμή με αυτούς τους ρυθμούς ) έχεις φύγει ή μόνος σου ή σε απολύουν. Επίσης άδεια σε αυτόν τον κλάδο δεν υπάρχει , για να πάρεις ή βύσμα θα είσαι ή την παίρνεις μαζί με την απόλυση...Στα καταστήματα συνήθως κάποια στιγμή παραιτούνται για να ξεκουραστούν και επιστρέφουν μετά από κάτι μήνες αν τα έχουν καλά με το boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά με απέλυσαν γιατί δεν έκανα λέει ικανοποιητικό αριθμό πωλήσεων. Έτσι τελικά γλίτωσα από αυτό το πράμα που όταν περνούσα το κατώφλι της εισόδου νόμιζα πως εισερχόμουν σε wormhole που οδηγεί στην Ινδία.

  • Σχετικά με τα χρηματα που δικαιούμαι για τις μέρες που δούλεψα:

Μου είπαν να πάρω τηλ σε 15 μέρες για να με ενημερώσουν πότε θα τα καταθέσουν.

Δεν έχω στα χέρια μου κανένα χαρτί που να λέει πόσα συμφωνήσαμε.

Όταν έγινε η πρόσληψη ρώτησα "δεν θα υπογράψουμε κάτι?" και μου απάντησαν, ε αφου είναι αορίστου χρόνου η σύμβαση δεν έχει νόημα κι έτσι δεν υπογράφουμε κι εγώ είπα α.

Υποθέτω πως έκανα βλακεία και έπρεπε να ζητήσω τους όρους εγγράφως και υπογεγραμένους αλλά 1ον ήταν η πρώτη μου τέτοιου είδους δουλειά και δεν ήξερα τι παίζει και 2ον αν το ζητούσα παίζει να έβρισκαν μια πρόχειρη δικαιολογία για να μην με προσλάβουν τελικά.

Ο μισθός που συμφωνήθηκε ήταν "900 τον μηνα". Εγώ δούλεψα 15 μέρες εκ των οποίων 3 Σάββατα. Να δούμε τι θα καταθέσουν.
  • Σχετικά με τον ΟΑΕΔ

Είχα γραφτεί στον ΟΑΕΔ ως άνεργος ένα μηνα πριν πιάσω αυτή την δουλειά. Λογικά μετά την πρόσληψη θα έγινε αυτόματη διαγραφή μου από τον ΟΑΕΔ μιας και υπέγραψα κάτι χαρτία απ ότι θυμάμαι με το λογότυπο του ΟΑΕΔ σχετικά με την πρόσληψη.

 

-Επομένως τώρα η κάρτα ανεργίας που έχω και που θα ανανέωνα τον Νοέμβριο, αν δεν είχα προσληφθεί, έχει ακυρωθεί?

-Υποτίθεται πως 2 μήνες μετά την αρχική έκδοση κάρτας ανεργίας θα δικαιούμουν ασφάλεια ΙΚΑ. Τώρα ο χρόνος αυτός μηδενίστηκε και ξεκινάει πάλι απ την αρχή?

-Υποθέτω πως δικαιούμαι κάποιο επίδομα ή κάτι σχετικό με τόσες λίγες μέρες δουλειάς ε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, υπέγραψες χαρτιά και δεν πήρες αντίγραφα;

 

Σου είπαν για πρόσληψη με αορίστου χρόνου σύμβαση και δεν πήρες χαρτιά πρόσληψης στα χέρια σου με τις υπογραφές τους που να λένε και τον μισθό σου;

 

Πολύ αμφιβάλλω αν θα σου δώσουν έστω και ένα ευρώ στο χέρι. Μακάρι να βγω λάθος, ειλικρινά. Εννοώ από τα συμφωνημένα με τα λόγια 900. Αν δεν κατέθεσαν τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ, κάτι συμβολικό θα πάρεις, πάντα στην καλή τους θέληση. Αν τα κατέθεσαν, ό,τι είναι το ελάχιστο που παίρνει ένας ανειδίκευτος για 10 εργάσιμες. Σαββάτα ξέχαστα από τώρα.

Καλά, να την πατήσεις το καταλαβαίνω, κανείς δικός σου δεν σε συμβούλευσε; Γιατί δεν πόσταρες εδώ σ'εμάς ότι δεν σου έδωσαν χαρτιά πρόσληψης να σου πούμε ότι πέφτεις σε παγίδα;

 

Επίδομα δεν δικαιούσαι από τον ΟΑΕΔ σε καμία περίπτωση με 15 μέρες πρόσληψη. Πόσο μάλλον αν δεν έχει κατατεθεί και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, υπέγραψες χαρτιά και δεν πήρες αντίγραφα;

 

Σου είπαν για πρόσληψη με αορίστου χρόνου σύμβαση και δεν πήρες χαρτιά πρόσληψης στα χέρια σου με τις υπογραφές τους που να λένε και τον μισθό σου;

 

Ε ναι το είπα πολύ σαφώς νομίζω. Και όχι μόνο εγώ, όλοι οι νεοπροσλαμβανόμενοι εκείνη την μερα. Για την ακρίβεια όταν πήγα στο γραφείο προσλήψεων για την πρόσληψη ρώτησα αν θα υπογράψουμε κάτι (είπαμε πρώτη δουλειά τέτοιου είδους) και είπαν ότι επειδή είναι αορίστου χρόνου δεν χρειάζεται και είπα α όπως και οι άλλοι που ήταν εξίσου άσχετοι.

Μετά μόλις ξεκινήσαμε την δουλειά και ενώ μιλούσαμε στο τηλέφωνο με πελάτες ήρθε μια με τρία χαρτιά που έλεγαν ΟΑΕΔ και "αναγγελία πρόσληψης" ή κάτι τέτοιο και μου είπε βάλε μια υπογραφή εδω στα γρήγορα. Και λέω τι είναι αυτά (ενώ είχα τον πελάτη στην γραμμή) και λεει τίποτα για τον ΟΑΕΔ θα σου δώσουμε αύριο αντίγραφο. Την επόμενη μέρα μου έδωσαν αντίγραφο όντως.

Το θέμα είναι όμως πως αυτό είχε να κάνει μόνο με τον ΟΑΕΔ και όχι με τους όρους εργασίας και τελικά δεν έχω τίποτα στα χέρια μου που να περιγράφει τους όρους της εργασίας.

 

Πολύ αμφιβάλλω αν θα σου δώσουν έστω και ένα ευρώ στο χέρι. Μακάρι να βγω λάθος, ειλικρινά. Εννοώ από τα συμφωνημένα με τα λόγια 900. Αν δεν κατέθεσαν τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ, κάτι συμβολικό θα πάρεις, πάντα στην καλή τους θέληση. Αν τα κατέθεσαν, ό,τι είναι το ελάχιστο που παίρνει ένας ανειδίκευτος για 10 εργάσιμες. Σαββάτα ξέχαστα από τώρα.

 

Πάντως φαίνεται σοβαρή εταιρία και όλοι εκεί μεσα μου είπαν πως δεν έχει τεθεί ποτέ ζήτημα πληρωμών. Θα δούμε.

 

Ως προς την μισθοδοσία συγκεκριμένα η προφορική συμφωνία που ποτέ δεν είδα γραπτώς έλεγε:

900 τον μήνα έκ των οποίων:

-Ο βασικός μισθός (στον οποίο δεν έγιναν μειώσεις σύμφωνα με τις πρόσφατες μεταβολές στα εργασιακά) δίνεται ενάμιση μήνα μετά την μέρα που ξεκίνησες και

-τα υπόλοιπα δίνονται ενάμιση μήνα μετά την μέρα + 10 μέρες μετά την ημέρα που ξεκίνησες

Όταν ρώτησα γιατί, είπαν έτσι είναι η πολιτική της εταιρίας και είπα ε καλά. Γιατί λέτε να έχουν αυτή την πολιτική? Κάτι θα παίζει.

 

Καλά, να την πατήσεις το καταλαβαίνω, κανείς δικός σου δεν σε συμβούλευσε; Γιατί δεν πόσταρες εδώ σ'εμάς ότι δεν σου έδωσαν χαρτιά πρόσληψης να σου πούμε ότι πέφτεις σε παγίδα;

 

Ε δεν πήγε το μυαλό μου στο ότι δεν θα με έβαζαν να υπογράψω κάτι και όταν μου το είπαν αιφνιδιάστηκα. Αλλιώς θα ρωτούσα είτε δικούς μου είτε εδώ. Στον ΟΤΕ που είχα ξαναδουλέψει σε αντίστοιχη δουλειά ήταν όλα πολύ προβλεπόμενα και δεν περίμενα να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Τώρα όμως έμαθα.

Βέβαια τίθεται το φιλοσοφικό ερώτημα:

Έχει νόημα να ζητήσεις τα χαρτιά σε αντίστοιχη περίπτωση ή θα βρουν μια δικαιολογία για να μην σε πάρουν και δεν θα κερδίσεις τίποτα και θα χάσεις και την δουλεια?

 

Επίδομα δεν δικαιούσαι από τον ΟΑΕΔ σε καμία περίπτωση με 15 μέρες πρόσληψη. Πόσο μάλλον αν δεν έχει κατατεθεί και τίποτα.

 

Σχετικά με αυτά που ρώτησα με την επανεκδοση της κάρτας ανεργίας από την αρχή και την επανεκκίνηση του χρόνου ανεργίας μου μόνο για 15 μέρες περιστασιακής δουλειάς και την ασφάλεια ΙΚΑ τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σοβαρή εταιρία δεν θα σε βάλει μέσα για δουλειά χωρίς να έχεις υπογράψει πρόσληψη. Συνήθως σου κάνουν πρόσληψη για ένα δίμηνο, η οποία γίνεται επ αορίστου μετά το πέρας των 2 μηνών. Από εκεί και πέρα, όσα μου λες απλά αποδεικνύουν ότι δεν πρόκειται για σοβαρή εταιρία. Εξάλλου, χωρίς πρόσληψη και συμβόλαιο σε έναν έλεγχο, αν σε έβρισκαν μέσα να δουλεύεις θα είχαν πρόβλημα. Για να διακινδυνεύουν, φαντάσου τι παίζει.

 

Μακάρι να βγω λάθος και να σου δώσουν τα προσυμφωνημένα, αλλά το αμφιβάλλω. Πολύ πιθανόν να έχεις τρεξίματα για να σε πληρώσουν και για τις μέρες που δούλεψες.

 

Και φυσικά έχει νόημα να ζητήσεις χαρτιά πρόσληψης πριν ξεκινήσεις δουλειά, κανείς σοβαρός εργοδότης δεν θα σου το αρνηθεί. Φυσικά με τσογλάνια εκμεταλλευτές θα έχεις πρόβλημα.

 

Για όσα ρωτάς για τον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζω, πάντως εγώ στην θέση σου θα πήγαινα εκεί και θα τους έλεγα τι παίχτηκε και θα τους ρωτούσα.

 

Και ΠΟΤΕ δεν υπογράφεις κάτι αν δεν το διαβάσεις καλά. Για την ακρίβεια, έχεις το δικαίωμα να το πάρεις σπίτι να το μελετήσεις, όπως και να ρωτήσεις δικηγόρο. Αν ο εργοδότης στραβώσει σ'αυτό, κάτι πονηρό τρέχει. Τώρα την πάτησες, απλά για την επόμενη φορά να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα πας να γραφτείς ως άνεργη. Με τόσα λίγα ένσημα δε δικαιούσαι ταμείο.

 

Νομίζω πως σε απέλυσαν επειδή έκανες ερωτήσεις. Ερωτήσεις για διαλείμματα κτλ δεν χωνεύονται πολύ εύκολα στην Ελλάδα του 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα πας να γραφτείς ως άνεργη. Με τόσα λίγα ένσημα δε δικαιούσαι ταμείο.

 

Νομίζω πως σε απέλυσαν επειδή έκανες ερωτήσεις. Ερωτήσεις για διαλείμματα κτλ δεν χωνεύονται πολύ εύκολα στην Ελλάδα του 2012

 

Ως άνεργη δύσκολα, ως άνεργος ίσως.

Κοίτα δεν μπορώ να πω πως διέπρεψα κιόλας στις πωλήσεις, έκανα και ένα αρνητικό σερί τριών ημερών χωρίς πώληση. Ο μέσος όρος μου βέβαια ήταν όσο και άλλων που παρέμειναν αλλά λόγους για να με διώξουν είχαν.

 

Απλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν ακυρώθηκε η παλιά κάρτα ανεργίας μου, αν επανεκκινήθηκε ο χρόνος ανεργίας μου και αν δικαιούμαι ασφάλιση ή πρέπει να περάσουν ξανά 2 μήνες όντας άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...