Προς το περιεχόμενο

Δουλειά σε τηλ. κέντρο - Απορίες περί εργασιακού δικαίου


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που υπέγραψες λέγεται αναγγελία πρόσληψης. Πάει αυτό το χαρτί στον ΟΑΕΔ για να αναγγείλουν την πρόσληψη σου. Το αντίγραφο που έχεις στα χέρια σου θα πρέπει να είναι σφραγισμένο από τον ΟΑΕΔ, αν σου δώσανε αντίγραφο του χαρτιού πριν φύγει για ΟΑΕΔ δεν έχει καμία αξία , μπορεί να μη πήγε και ποτέ η πρόσληψη στον ΟΑΕΔ.

 

Σύμβαση εργασίας για τις ώρες, ειδικότητα κ.λ.π. δεν υπογράφεις πάντα σε full time δουλειές. Σαφώς αφού ήταν λίγο περίεργη η κατάσταση με τις ώρες , ημέρες κ.λ.π. έπρεπε να υπογραφεί αν θέλανε να είναι σωστοί. Το καλύτερο είναι να ζητάμε σύμβαση και όχι να υπογράφουμε μόνο το χαρτί για τον ΟΑΕΔ.

 

Έπρεπε να υπογράψεις και στο πορτοκαλί βιβλίο προσωπικού του ΙΚΑ την πρώτη μέρα που έπιασες δουλειά. Αν δεν έχεις υπογράψει είναι 500 ευρώ πρόστιμο για την επιχείρηση, έχε το υπόψιν σου αν σου κάνουν μανούρα για την πληρωμή.

 

Και η καταγγελία σύμβασης ( το χαρτί απόλυσης δηλαδή ) πρέπει και αυτό να είναι σφραγισμένο, παίρνεις αντίγραφο και αυτό ( θα το χρειαστείς στον ΟΑΕΔ) και οπωσδήποτε απόδειξη πληρωμής.

 

Όταν απολύθηκα τα πήρα τα λεφτά με την απόλυση , δεν ξέρω τι γίνεται συνήθως ( ήταν η πρώτη μου απόλυση ).

 

Το Σάββατο πληρώνεται όπως και μία καθημερινή , η Κυριακή πληρώνεται παραπάνω. Εννοείται βέβαια ότι αν δούλευες Δευτέρα - Σάββατο χωρίς ρεπό πρέπει να πληρωθείς για 6ημερο.

 

Τελικά με απέλυσαν γιατί δεν έκανα λέει ικανοποιητικό αριθμό πωλήσεων. Έτσι τελικά γλίτωσα από αυτό το πράμα που όταν περνούσα το κατώφλι της εισόδου νόμιζα πως εισερχόμουν σε wormhole που οδηγεί στην Ινδία.

 

Είχα Ινδό HR manager. Του είπαμε 2 άτομα ότι αυτά που ήθελε να εφαρμόσει στην Ελλάδα δε γίνονται λόγω συγκεκριμένων εργασιακών νόμων ( π.χ. αδυνατούσε να καταλάβει ότι οι εργαζόμενοι πρέπει αναγκαστικά κάποιες ημέρες αδείας να τις πάρουν το καλοκαίρι , ήθελε να εφαρμόσει και επίσημα 6ημερο κ.λ.π.) Δε χρειάζεται να σου πω ποιοί απολυθήκαμε ( με Business σπουδές και οι δύο απολυθέντες ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που υπέγραψες λέγεται αναγγελία πρόσληψης. Πάει αυτό το χαρτί στον ΟΑΕΔ για να αναγγείλουν την πρόσληψη σου. Το αντίγραφο που έχεις στα χέρια σου θα πρέπει να είναι σφραγισμένο από τον ΟΑΕΔ, αν σου δώσανε αντίγραφο του χαρτιού πριν φύγει για ΟΑΕΔ δεν έχει καμία αξία , μπορεί να μη πήγε και ποτέ η πρόσληψη στον ΟΑΕΔ.

 

Απ ότι βλέπω έχει μια σφραγγίδα, άρα μάλλον πήγε.

 

Έπρεπε να υπογράψεις και στο πορτοκαλί βιβλίο προσωπικού του ΙΚΑ την πρώτη μέρα που έπιασες δουλειά. Αν δεν έχεις υπογράψει είναι 500 ευρώ πρόστιμο για την επιχείρηση, έχε το υπόψιν σου αν σου κάνουν μανούρα για την πληρωμή.

 

Υπέγραψα σε ένα βιβλίο για το ΙΚΑ απ ότι μου είπαν που δεν θυμάμαι αν ήταν πορτοκαλί, υπέγραψα πάντως.

Εδώ έχω όμως μια σημαντική ερώτηση:

Με τα ένσημα τι γίνεται? Πώς τα παίρνει κανείς? Θα πρέπει να μου τα δώσουν ή θα πάνε αυτόματα στο ΙΚΑ?

 

Και η καταγγελία σύμβασης ( το χαρτί απόλυσης δηλαδή ) πρέπει και αυτό να είναι σφραγισμένο, παίρνεις αντίγραφο και αυτό ( θα το χρειαστείς στον ΟΑΕΔ) και οπωσδήποτε απόδειξη πληρωμής.

 

Υπέγραψα 3 χαρτιά για την καταγγελία της σύμβασης, δεν μου έδωσαν όμως κάποιο από αυτά. Μου είπαν βέβαια πως σε 10 μέρες που είπαν να τους πάρω τηλ πως θα πρέπει να περάσω κι από εκεί. Ίσως για να μου δώσουν το χαρτί αυτό.

Προβληματίζομαι για κάτι άλλο όμως: Μήπως υπάρχει κάποιο deadline στον ΟΑΕΔ που πρέπει να πας μετά την απόλυσή σου.

 

Όταν απολύθηκα τα πήρα τα λεφτά με την απόλυση , δεν ξέρω τι γίνεται συνήθως ( ήταν η πρώτη μου απόλυση ).

 

Το Σάββατο πληρώνεται όπως και μία καθημερινή , η Κυριακή πληρώνεται παραπάνω. Εννοείται βέβαια ότι αν δούλευες Δευτέρα - Σάββατο χωρίς ρεπό πρέπει να πληρωθείς για 6ημερο.

 

Ως προς την πληρωμή μου είπαν πως θα μου πουν πότε θα πληρωθώ σε 10 μέρες που θα τους πάρω τηλέφωνο.

Ως προς τα Σάββατο και γενικά τις μέρες εργασίας σε σχέση με τα λεφτά που θα πάρω είναι μάλλον κάτι που δεν θα μάθω ποτέ αν μου δώθηκαν σωστά μιας και δεν έχω κανένα χαρτί που να τα ορίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω απολυθεί 2 φορές, μια στην πρώτη μου δουλειά μετά από έναν μήνα και στην δεύτερη μετά από χρόνια που το ήθελα, να πω την εμπειρία μου.

Και τις δύο φορές η εκκαθάριση και πληρωμή όλων την ώρα της απόλυσης.

Την πρώτη φορά, παρόλο που δούλεψα έναν μήνα, ίσως κάποιες μέρες λιγότερο, μου δόθηκε ο μισθός, ακόμα και δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας που δικαιόμουν για τις μέρες που δούλεψα.

 

Την δεύτερη φορά, επειδή ήταν πολλά τα λεφτά της αποζημίωσης, δεν υπέγραψα τίποτα όταν με φώναξαν στο γραφείο προσωπικού, και σε 2-3 ώρες ήρθε στο σπίτι δικαστικός κλητήρας και μου έφερε τα χαρτιά να υπογράψω, όπως και την επιταγή. Υπέγραψα γράφοντας "με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός μου", έτσι μου είχε πει ο δικηγόρος από το τηλέφωνο να κάνω για να ελέγξουμε την αποζημίωση που μου έδωσαν, και έφυγε ο άνθρωπος.

Κάτι ευρώ διαφορά βρήκαμε, σιγά μην έβαζα τον εαυτό μου σε τρεξίματα για τόσα, να ξεμπερδέψω ήθελα και να πάρω τα λεφτά της επιταγής, την οποία την εξαργύρωσα μετά από τρεις εργάσιμες.

 

Τα ένσημα της τελευταίας περιόδου, και τις δύο φορές, μετά από κάποιο καιρό πήγα στα γραφεία προσωπικού και τα πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη φανταστείς ότι μου προκαλεί έκπληξη.

 

Κυπριακό management με Ινδό HR manager σε ελληνική εταιρεία, δε σου λέω τίποτα άλλο. Ο Ινδός δεν καταλάβαινε από 5ημερα και άδειες κ.λ.π.ούτε τα της Επιθεώρησης.

 

Κάποια στιγμή θα ξεπεράσεις τα ανθρώπινα όρια σου.Έχει τύχει να δουλέψω 12 μέρες σερί μετά 4 μέρες ρεπό και μετά άλλες 16 μέρες σερί 9 + ώρες την ημέρα ( Δεν κάνω πλάκα , μιλάω πολύ σοβαρά ).7 μήνες ήμουν χωρίς άδεια και ο Ινδός δεν καταλάβαινε γιατί θέλω άδεια , όταν του είπαν κιόλας ότι κάποιες μέρες τις παίρνεις υποχρεωτικά το καλοκαίρι σχεδόν δεν το πίστευε.

 

Τα πήρα μετά τα ρεπό βέβαια, η κούραση δεν αναπληρώνεται έτσι εύκολα, δεν είμαστε robot. Φαντάσου να κάνεις 6ημερα τόσες ώρες και με την ευχή του νόμου ( έτσι όπως αλλάζουν τα εργασιακά τώρα). Θα κλατάρεις.

 

 

Σαν μάγειρας το βλέπω αυτό και θέλω να γελάσω (η και να κλάψω). Η πραγματικότητα του ενός είναι ο εφιάλτης του άλλου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μάγειρας το βλέπω αυτό και θέλω να γελάσω (η και να κλάψω). Η πραγματικότητα του ενός είναι ο εφιάλτης του άλλου :P

Eφιαλτης στην κουζινα, για την ακριβεια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα φαίνονται ακόμα στο ΙΚΑ. Θα ζητήσεις από τον εργοδότη Βεβαίωση Εργοδότη την οποία θα πας στο ΙΚΑ που υπάγεται η επιχείρηση για να τη θεωρήσουν ( κρατάνε και στο ΙΚΑ ένα αντίγραφο από αυτό ). Διαφορετικά αν δε τη χρειάζεσαι άμεσα να τη καταθέσεις κάπου περιμένεις μέχρι να φανούν τα ένσημα στο ΙΚΑ ( οι δηλώσεις των ενσήμων από την επιχείρηση στο ΙΚΑ γίνονται κάθε τρεις μήνες αν δεν έχει αλλάξει κάτι που δεν ξέρω ).

 

Δεν υπάρχει Deadline για την κάρτα ανεργίας, υπάρχει deadline για το επίδομα .Για να βγάλεις κάρτα ανεργίας δε χρειάζονται τα ένσημα, χρειάζεται η καταγγελία της σύμβασης. Εμένα με είχαν ρωτήσει απλά αν έχω ένσημα από προηγούμενα χρόνια για επίδομα αλλά δεν είχα, είχα να κολλήσω ένσημα από 2009 και δεν έχω ξανα-επιδοτηθεί ( επειδή είδαν 7 μήνες απασχόλησης ρώτησαν , αλλιώς ούτε καν )...

 

Καλό είναι να τους πιέσεις να στο δώσουν πιο γρήγορα το σφραγισμένο χαρτί της απόλυσης για να γραφτείς πιο γρήγορα στον ΟΑΕΔ ( o υπάλληλος που μου έβγαλε την κάρτα ούτε που το κοίταξε βέβαια, εγώ το πήγα πάντως ), χρειάστηκε να γίνω λίγο κακιά να μου το δώσουν γρήγορα ώστε να ξέρω ότι πήγε το χαρτί ΟΑΕΔ ( υπήρχε διαφωνία των μετόχων μεταξύ τους ως προς την απόλυση μου και φοβήθηκα μη κάνουν πουστιά και στείλουν χαρτί στον ΟΑΕΔ για οικειοθελή αποχώρηση, μεγάλο show )...

 

Σαν μάγειρας το βλέπω αυτό και θέλω να γελάσω (η και να κλάψω). Η πραγματικότητα του ενός είναι ο εφιάλτης του άλλου :P

 

Τι να σου πω, πόσα λεφτά παίρνετε οι μάγειρες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δουλεια την βρηκες μεσω οαεδ?

μεσω οαεδ εχουν καποια οφελη οταν προσλαμβανουν ατομα...τωρα οτι εφυγες σε 2 βδομαδες και καναν ολη αυτη την διαδικασια και γω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καπου παγιδα..(οφελος βασικα γι αυτους).π.χ. να κερδισουν τις 15 επομενες μερες....

καθυστερηση πληρωμων σε εταιριες με πολλους εργαζομενους=παιρνουν τους τοκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δουλεια την βρηκες μεσω οαεδ?

μεσω οαεδ εχουν καποια οφελη οταν προσλαμβανουν ατομα...τωρα οτι εφυγες σε 2 βδομαδες και καναν ολη αυτη την διαδικασια και γω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καπου παγιδα..(οφελος βασικα γι αυτους).π.χ. να κερδισουν τις 15 επομενες μερες....

καθυστερηση πληρωμων σε εταιριες με πολλους εργαζομενους=παιρνουν τους τοκους...

 

Και εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω , ό,τι απολύουν πριν κλείσεις χρόνο ναι συνηθίζεται πλέον αλλά να κάνουν χαρτούρα για τόσες λίγες μέρες ; Μήπως υπήρχε και καμία " δοκιμαστική " περίοδος εκπαίδευσης χωρίς πληρωμή πρώτα και τους βάζανε να κάνουν τηλέφωνα οπότε εκμεταλλεύονταν τις τζαμπέ πρώτες ημέρες εργασίας ; Σε όσα τηλεφωνικά κέντρα πήγαινα λέγανε για 4 - 5 μέρες εκπαίδευσης, τζαμπέ εργασία δηλαδή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα φαίνονται ακόμα στο ΙΚΑ. Θα ζητήσεις από τον εργοδότη Βεβαίωση Εργοδότη την οποία θα πας στο ΙΚΑ που υπάγεται η επιχείρηση για να τη θεωρήσουν ( κρατάνε και στο ΙΚΑ ένα αντίγραφο από αυτό ). Διαφορετικά αν δε τη χρειάζεσαι άμεσα να τη καταθέσεις κάπου περιμένεις μέχρι να φανούν τα ένσημα στο ΙΚΑ ( οι δηλώσεις των ενσήμων από την επιχείρηση στο ΙΚΑ γίνονται κάθε τρεις μήνες αν δεν έχει αλλάξει κάτι που δεν ξέρω ).

 

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα:

  • Τα ένσημα πηγαίνουν αυτόματα στο ΙΚΑ σε περίπτωση απόλυσης?
  • Η βεβαίωση που λες τι είναι?
  • Αν περιμένω μεχρι "να φανούν στο ΙΚΑ" πόσο θα πρέπει να περιμένω, πώς θα καταλάβω πως τελικά φάνηκαν και το κυριότερο: Μήπως αν περάσει καιρός και τελικά αυτοί δεν μου έχουν βάλει ένσημα καθόλου θα είναι αργά?
  • Άμεσα δηλαδή πως πρέπει να κινηθώ ως προς τα ένσημα ώστε να μην τα χάσω και να μην ξεχαστεί το θέμα μήνες μετά?

 

την δουλεια την βρηκες μεσω οαεδ?

μεσω οαεδ εχουν καποια οφελη οταν προσλαμβανουν ατομα...τωρα οτι εφυγες σε 2 βδομαδες και καναν ολη αυτη την διαδικασια και γω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καπου παγιδα..(οφελος βασικα γι αυτους).π.χ. να κερδισουν τις 15 επομενες μερες....

καθυστερηση πληρωμων σε εταιριες με πολλους εργαζομενους=παιρνουν τους τοκους...

 

Και εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω , ό,τι απολύουν πριν κλείσεις χρόνο ναι συνηθίζεται πλέον αλλά να κάνουν χαρτούρα για τόσες λίγες μέρες ; Μήπως υπήρχε και καμία " δοκιμαστική " περίοδος εκπαίδευσης χωρίς πληρωμή πρώτα και τους βάζανε να κάνουν τηλέφωνα οπότε εκμεταλλεύονταν τις τζαμπέ πρώτες ημέρες εργασίας ; Σε όσα τηλεφωνικά κέντρα πήγαινα λέγανε για 4 - 5 μέρες εκπαίδευσης, τζαμπέ εργασία δηλαδή ...

 

Όχι δεν την βρήκα μέσω ΟΑΕΔ αλλά μέσω αγγελίας στο internet.

Η πολιτική τους γενικά είναι να προσπαθούν να βρουν άτομα που να κάνουν έναν ικανοποιητικό αριθμό πωλήσεων κάθε μέρα (απ ότι κατάλαβα, απο 4 και πάνω είναι πολύ καλά, με 3 είσαι στο όριο και με κάτω απο 3 είσαι στην dead zone).

Αν δουν ότι δεν το χεις σε διώχνουν από την 3η μέρα κιόλας, οπότε το κόστος γι αυτούς είναι μικρό. Κάνουν όμως όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίας μιας και έχουν ολόκληρο τμήμα που ασχολείται με αυτά. Η αγγελία αυτη απ ότι μου είπαν υπάρχει χρόνια, μιας και άλλοι δεν τους κάνουν, άλλοι δεν αντέχουν κτλ. Υπάρχουν άτομα πάντως που δουλεύουν χρόνια εκεί.

Εγώ μέχρι την 3η μέρα είχα κάνει 1-0-1 σε πωλήσεις και μου είπε ο προιστάμενος πως η πολιτική του είναι να δοκιμάζει για 3 μέρες τους τηλεφωνητές και με ρώτησε αν σκοπεύω να προσπαθήσω περισσότερο και του είπα οκ θα προσπαθήσω. Την επόμενη μέρα ως δια μαγείας έκανα 5 πωλήσεις, χωρίς να κάνω κάτι διαφορετικό, απλά έκατσε η φάση. Την μεθεπόμενη 6. Μετά είχα κάποιες μέρες με 3-4 άλλες με 1-2 αλλά ο μέσος όρος μου είχε διορθωθεί κάπως κι έτσι είχα κερδίσει μια άτυπη παράταση παραμονής. Την 12η και 13η μέρα όμως έκανα 2 συνεχόμενα 0 και δέχτηκα σοβαρή προειδοποίηση πως πρέπει να κάνω κάτι την επόμενη. Εγώ όμως χτύπησα ένα μηδενικό και την 14η μέρα κι έτσι με ανέχτηκαν μέχρι την επόμενη που έκλεινε η βδομάδα (Σάββατο) και έκανα 3 πωλήσεις και την Δευτέρα μου είπαν game over.

 

Γενικά δεν κατάλαβα τι έκρινε το αν θα κάνω πωλήσεις σε μια μέρα ή όχι και τι νόημα είχε να μας πρήζουν να προσπαθούμε μιας και εγώ είχα μια δεδομένη συνταγή που άλλες μέρες απέδιδε και άλλες όχι. Θέμα τύχης δηλαδή μάλλον.

Υπάρχουν άτομα πάντως εκεί μέσα που βγάζουν 1200++ ευρώ τον μήνα καθώς από τις 60 πωλήσεις τον μήνα και μετά παίρνεις 5 ευρώ για κάθε πώληση. Και ναι υπάρχουν άτομα που τις κάνουν αυτές τις πωλήσεις. Συνήθως κάτι γκόμενες που μιλάνε χαριτωμένα στον πελάτη ή τίποτα υπερκοινωνικές χοντρές που θες να τις σκοτώσεις, Απορώ πάντως πως αντέχουν αυτά τα άτομα εκεί μέσα να δουλεύουν για χρόνια υπό αυτό το ανυπόφορο ωράριο. Οι παλιοί δουλεύουν 10:00-21:00+ με άτυπο διάλειμμα 10 λεπτών για να φάνε κάτι στο γραφείο χωρίς καν να σηκωθούν. Ικανοποιητικά τα λεφτά αλλά δεν έχεις ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άτομα πάντως εκεί μέσα που βγάζουν 1200++ ευρώ τον μήνα καθώς από τις 60 πωλήσεις τον μήνα και μετά παίρνεις 5 ευρώ για κάθε πώληση. Και ναι υπάρχουν άτομα που τις κάνουν αυτές τις πωλήσεις. Συνήθως κάτι γκόμενες που μιλάνε χαριτωμένα στον πελάτη ή τίποτα υπερκοινωνικές χοντρές που θες να τις σκοτώσεις, Απορώ πάντως πως αντέχουν αυτά τα άτομα εκεί μέσα να δουλεύουν για χρόνια υπό αυτό το ανυπόφορο ωράριο. Οι παλιοί δουλεύουν 10:00-21:00+ με άτυπο διάλειμμα 10 λεπτών για να φάνε κάτι στο γραφείο χωρίς καν να σηκωθούν. Ικανοποιητικά τα λεφτά αλλά δεν έχεις ζωή.

 

Έτσι όπως τα λες αυτό που καταλαβαίνω ότι φέρνουν συνέχεια νέους , τους κρατάνε λίγο και μοιράζονται τα bonus οι παλιοί ( οι λεγόμενες ορφανές πωλήσεις που λέμε ) ή οι managers μόνο. Υποθέτω ότι δεν πρόλαβες όλως τυχαίως να πιάσεις τις 60 πωλήσεις πριν σε τζάσουν ; Κάπως έτσι είναι στις ασφαλιστικές εταιρείες με τους συμβούλους.

 

Έτσι κάνανε και στη μάνα μου πόλεμο στην ασφαλιστική μέχρι που έφυγε.Ήταν η αρχή της κρίσης , μετά άρχιζαν να ακυρώνονται σωρηδόν τα συμβόλαια στις ασφαλιστικές και καλά να πάθουν δεν κερδίζουν τίποτα πλέον από αυτά...

 

Οι δηλώσεις στο ΙΚΑ για τα ένσημα πάνε κάθε 3 μήνες, αν χρειάζεσαι τα ένσημα να τα καταθέσεις κάπου παίρνεις μία βεβαίωση εργοδότη που τη σφραγίζεις στο ΙΚΑ και κρατάνε και στο ΙΚΑ ένα αντίγραφο, αυτή η δήλωση είναι σαν υπεύθυνη δήλωση της επιχείρησης ότι έχεις ασφαλιστεί για τόσες μέρες τότε για το τάδε ποσό η οποία διασταυρώνεται με την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση όταν γίνει από την επιχείρηση. Οι δηλώσεις γίνονται μηχανογραφικά . Ο,τι άλλη απορία έχεις στο ΙΚΑ, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

 

Κοινώς δεν τα χάνεις τα ένσημα , έτσι όπως τα περιγράφεις είναι νομότυποι στα θέματα αυτά . Ζήτα μία βεβαίωση και πήγαινε να τη θεωρήσεις στο ΙΚΑ αν φοβάσαι.

 

Συνδέσεις wind και cosmote. Οι παλιοί έκαναν και φορητότητες.

 

Συνδέσεις, συμβόλαια κινητής ; Δηλαδή εσύ αν πετύχαινες πελάτη που ενδιαφερόταν αλλά ήθελε φορητότητα η πώληση πήγαινε στον παλιό; Λογικό δεν είναι να θέλει ο άλλος να κρατήσει το νούμερο του;

 

Εδώ και στην καρτοκινητή πιο πολλές φορητότητες είχαμε πλέον, φτάνεις σε ένα ταβάνι κάποια στιγμή και παίζεις μετά στο να κάνεις φορητότητα , να πάρεις πελάτες από άλλα δίκτυα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα λες αυτό που καταλαβαίνω ότι φέρνουν συνέχεια νέους , τους κρατάνε λίγο και μοιράζονται τα bonus οι παλιοί ( οι λεγόμενες ορφανές πωλήσεις που λέμε ) ή οι managers μόνο. Υποθέτω ότι δεν πρόλαβες όλως τυχαίως να πιάσεις τις 60 πωλήσεις πριν σε τζάσουν ; Κάπως έτσι είναι στις ασφαλιστικές εταιρείες με τους συμβούλους.

 

Μα και να έμενα δεν θα τις έπιανα τις 60 σε έναν μήνα. Δεν νομίζω αν έπιανα τόσες πολλές πωλήσεις να με έδιωχναν για να πάρουν κάποιοι παλιοί τις πωλήσεις μου, θα με κρατούσαν για να πουλάει η εταιρία. Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνουν οι 25 πωλήσεις που έκανα αλλά δεν νομίζω να πάνε σε παλιούς. Δεν τους νοίαζουν και ιδιαίτερα ούτε οι παλιοί της εταιρίας για να τους χαρίσουν πωλήσεις = χρήματα.

 

Οι δηλώσεις στο ΙΚΑ για τα ένσημα πάνε κάθε 3 μήνες, αν χρειάζεσαι τα ένσημα να τα καταθέσεις κάπου παίρνεις μία βεβαίωση εργοδότη που τη σφραγίζεις στο ΙΚΑ και κρατάνε και στο ΙΚΑ ένα αντίγραφο, αυτή η δήλωση είναι σαν υπεύθυνη δήλωση της επιχείρησης ότι έχεις ασφαλιστεί για τόσες μέρες τότε για το τάδε ποσό η οποία διασταυρώνεται με την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση όταν γίνει από την επιχείρηση. Οι δηλώσεις γίνονται μηχανογραφικά . Ο,τι άλλη απορία έχεις στο ΙΚΑ, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

 

Κοινώς δεν τα χάνεις τα ένσημα , έτσι όπως τα περιγράφεις είναι νομότυποι στα θέματα αυτά . Ζήτα μία βεβαίωση και πήγαινε να τη θεωρήσεις στο ΙΚΑ αν φοβάσαι.

 

Ε θα τους ρωτήσω σε ποια ημερομηνία ακριβώς θα τα στείλουν.

Γενικότερα: Όταν λεμε έχω ένσημα στο ΙΚΑ εννοούμε πως έχω τα έχω στο σπίτι σε χαρτιά ή ότι υπάρχουν καταγεγραμένα στο ΙΚΑ?

Δηλαδή σε κάθε δουλειά που θα πιάνω θα πρέπει να μαζεύω τα χαρτιά με τα ένσημα και να τα κρατάω μέχρι να γεράσω ή αρκεί το αρχείο του ΙΚΑ?

 

Συνδέσεις, συμβόλαια κινητής ; Δηλαδή εσύ αν πετύχαινες πελάτη που ενδιαφερόταν αλλά ήθελε φορητότητα η πώληση πήγαινε στον παλιό; Λογικό δεν είναι να θέλει ο άλλος να κρατήσει το νούμερο του;

 

Εδώ και στην καρτοκινητή πιο πολλές φορητότητες είχαμε πλέον, φτάνεις σε ένα ταβάνι κάποια στιγμή και παίζεις μετά στο να κάνεις φορητότητα , να πάρεις πελάτες από άλλα δίκτυα δηλαδή.

 

Εγώ τώρα στην αρχή πουλούσα μόνο καρτοσυνδέσεις σε κατόχους καρτοκινητής ή συνδέσεις σταθερής. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις που πετύχαινα κάποιον δυσαρεστημένο που ψηνόταν να αλλάξει εταιρία μπορούσα να φωνάξω κάποιον παλιό που ήξερε απο φορητότητες και να τον αναλάβει. Πιθανώς η πώληση να πήγαινε σε μένα αν δεν ήταν μλκς ο παλιός, το είδα να συμβαίνει δηλαδή σε άλλους.

Δεν είναι σοβαρές δουλειές αυτές πάντως, για φοιτητές καλές είναι για να βγάλουν λίγα λεφτά για λίγο καιρό. Το κακό είναι πως δεν υπάρχει τίποτα άλλο στον τομέα των χαμαλοδουλειών και μιας και το πτυχιο μου δεν έχει πέραση πλέον στην Ελλάδα θα πρέπει να τα μαζεύω σιγά σιγά για αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε θα τους ρωτήσω σε ποια ημερομηνία ακριβώς θα τα στείλουν.

Γενικότερα: Όταν λεμε έχω ένσημα στο ΙΚΑ εννοούμε πως έχω τα έχω στο σπίτι σε χαρτιά ή ότι υπάρχουν καταγεγραμένα στο ΙΚΑ?

Δηλαδή σε κάθε δουλειά που θα πιάνω θα πρέπει να μαζεύω τα χαρτιά με τα ένσημα και να τα κρατάω μέχρι να γεράσω ή αρκεί το αρχείο του ΙΚΑ?

 

Όχι γίνονται μηχανογραφικά. Ανά περιόδους μπορείς να πας στο ΙΚΑ και να πάρεις εκτύπωση ενσήμων ( δεν είμαι σίγουρη μόνο αν δίνει ακόμα το ΙΚΑ ή πρέπει να πας σε ΚΕΠ να κάνεις αίτηση για να πάρεις εκτύπωση ). Για προσωρινές δουλειές παίρνε βεβαίωση εργοδότη με το που φεύγεις. Επίσης στέλνει και το ΙΚΑ ένα χαρτί πιο επίσημο με τα ένσημα σου στο σπίτι σου ( αργεί αυτό σχετικά , όταν σου έρθει το κρατάς αυτό ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Τι να σου πω, πόσα λεφτά παίρνετε οι μάγειρες ;

 

Το μεγαλύτερο που έχω πάρει ήταν 1300 (με 6 μήνες σερί 10/11 ώρες τη μέρα, σπαστό πολλές φορές).

 

Τώρα;.... Μην το ψάχνεις.. Αν φτάνεις τα 850 είσαι πολύ καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...