Προς το περιεχόμενο

Δουλειά σε τηλ. κέντρο - Απορίες περί εργασιακού δικαίου


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλύτερο που έχω πάρει ήταν 1300 (με 6 μήνες σερί 10/11 ώρες τη μέρα, σπαστό πολλές φορές).

 

Τώρα;.... Μην το ψάχνεις.. Αν φτάνεις τα 850 είσαι πολύ καλά :P

 

Μιλάω για βασικό ΕΓΣΕΕ ( την παλιά " καλή " ΕΓΣΕΕ ), απλήρωτες υπερωρίες και bonus , κυλιόμενα ωράρια ( συμπεριλαμβανομένων Σαβ-κων, αργιών ) και χωρίς καμία απολύτως άδεια ( ούτε αναρρωτική εννοείται ). Ε μετά πλάκωσαν καινούργιοι με 470 και τους δώσαν το εξωτερικό προνόμιο να δουλεύουν 6 μέρες τη βδομάδα για 751 μεικτά ή 5 μέρες αλλά να μη δουλεύουν μόνο για μία εταιρεία, όπου τύχει ρε παιδί μου. Περιμένουν τώρα τη ψήφιση των εργασιακών έμαθα για να κάνουν μειώσεις σε όλους ( και στους παλιούς ατομική )!

 

Τι 850 και 1300 μου λες ...

 

Ωραία που περνάμε σε αυτή τη χώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγα σήμερα και πήρα αντίγραφο της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας (απόλυση) και πήρα και βεβαίωση για τα ένσημα και τα πήγα στον ΟΑΕΔ για να ξαναβγάλω κάρτα ανεργίας.

 

-Στην ερώτηση μου προς τον υπάλληλο για το αν ο χρόνος ανεργίας επανεκκινείται τώρα παρά τις μόνο 16 ημέρες εργασίας και αν πρέπει να ξαναπεριμένω 2 μήνες για να έχω δικαίωμα σε ασφαλιστική κάλυψη η απάντηση ήταν καταφατική. Το φιλοσοφικό ερώτημα είναι γιατί κάποιος άνεργος να μην έχει γιατρό για τους 2 πρώτους μήνες? Θεωτείται πως έχει αναπτύξει αντισώματα απ την δουλειά γι αυτό το πρώτο διάστημα?

 

-Επισυνάπτω τμήμα της βεβαίωσης των ενσήμων. Έχει κάτι ποσά που δεν καταλαβαίνω, οι στήλες δεν έχουν επικεφαλίδες. Ξέρει κανείς να μας πει τι είναι το καθένα από αυτά? Φαίνεται κάπου πόσα τελικά θα με πληρώσουν?

post-123340-0-50055200-1352136151_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά:

Η στήλη 01 είναι οι μηνιαίες αποδοχές, η 03 το δώρο Χριστουγέννων και η 05 το επίδομα αδείας.

Θα πάρεις είτε το άθροισμα της γραμμής «Αποδοχές» (αν τα ποσά αυτά είναι καθαρά) είτε το άθροισμα της γραμμής «Αποδοχές» μείον το άθροισμα της γραμμής «Εισφορές Ασφαλισμ.» (αν τα ποσά των αποδοχών είναι τα μεικτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά:

Η στήλη 01 είναι οι μηνιαίες αποδοχές, η 03 το δώρο Χριστουγέννων και η 05 το επίδομα αδείας.

Θα πάρεις είτε το άθροισμα της γραμμής «Αποδοχές» (αν τα ποσά αυτά είναι καθαρά) είτε το άθροισμα της γραμμής «Αποδοχές» μείον το άθροισμα της γραμμής «Εισφορές Ασφαλισμ.» (αν τα ποσά των αποδοχών είναι τα μεικτά).

 

Δεν νομίζω να δικαιούμαι τόσα πολλά ως δώρο χριστουγέννων με 16 ημέρες δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να δικαιούμαι τόσα πολλά ως δώρο χριστουγέννων με 16 ημέρες δουλειάς.

 

Η επεξήγηση των κωδικών είναι αυτή που αναφέρθηκε. Το δώρο Χριστουγέννων / Πάσχα υπολογίζεται και σύμφωνα με τις προσαυξήσεις αν υπάρχουν ( π.χ. αν είχες δουλέψει Κυριακή ) οπότε δε σου μπορούμε να σου πούμε ακριβώς πόσο πρέπει να είναι. Δε βλέπω κάτι περίεργο στα ποσά.

 

-Στην ερώτηση μου προς τον υπάλληλο για το αν ο χρόνος ανεργίας επανεκκινείται τώρα παρά τις μόνο 16 ημέρες εργασίας και αν πρέπει να ξαναπεριμένω 2 μήνες για να έχω δικαίωμα σε ασφαλιστική κάλυψη η απάντηση ήταν καταφατική. Το φιλοσοφικό ερώτημα είναι γιατί κάποιος άνεργος να μην έχει γιατρό για τους 2 πρώτους μήνες? Θεωτείται πως έχει αναπτύξει αντισώματα απ την δουλειά γι αυτό το πρώτο διάστημα?

 

 

Μα εννοείται ότι βγάζεις καινούργια κάρτα , φαντάσου τι ποσοστά ανεργίας θα είχαμε αν δεν σκαρφίζονταν και αυτά τα κόλπα...

 

Α , εκτός από τη βεβαίωση αυτή που πήρες ( που είναι για το ΙΚΑ ) πρέπει να πάρεις και απόδειξη μισθοδοσίας ( εκεί αναλύει Μικτά, κρατήσεις ΙΚΑ, ΦΜΥ, τύπο αποδοχών ). Εγώ κρατάω αντίγραφα από όλα αυτά για να τα συγκρίνω με το statement της τράπεζας και το χαρτί εκκαθάρισης μισθοδοσίας ( το χαρτί με το σύνολο των αποδοχών για το 2012 και το ΦΜΥ που κρατήθηκε που σου δίνει ο εργοδότης ).

 

Τα λεφτά τα πήρες έτσι ; Τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ που πήρες πρέπει να τις πας στο ΙΚΑ για θεώρηση διαφορετικά δεν έχουν καμία αξία ως χαρτιά. Για κάρτα ανεργίας φτάνει το χαρτί της απόλυσης, τα ένσημα τα χρειάζεσαι όταν είναι πολλές οι ημέρες εργασίας για να δουν μήπως δικαιούσαι επίδομα , για την κάρτα δε χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επεξήγηση των κωδικών είναι αυτή που αναφέρθηκε. Το δώρο Χριστουγέννων / Πάσχα υπολογίζεται και σύμφωνα με τις προσαυξήσεις αν υπάρχουν ( π.χ. αν είχες δουλέψει Κυριακή ) οπότε δε σου μπορούμε να σου πούμε ακριβώς πόσο πρέπει να είναι. Δε βλέπω κάτι περίεργο στα ποσά.

 

Δεν ξέρω, Κυριακή πάντως δεν δούλεψα, 3 Σάββατα μόνο αλλά δεν ξέρω πως υπολογίζονται. Θα δούμε.

 

Μα εννοείται ότι βγάζεις καινούργια κάρτα , φαντάσου τι ποσοστά ανεργίας θα είχαμε αν δεν σκαρφίζονταν και αυτά τα κόλπα...

 

Ε ναι εντάξει ας βγάλω καινούρια αλλά γιατί για 2 μήνες να μην δικαιούμαι ασφάλιση? Ελεος.

 

 

Α , εκτός από τη βεβαίωση αυτή που πήρες ( που είναι για το ΙΚΑ ) πρέπει να πάρεις και απόδειξη μισθοδοσίας ( εκεί αναλύει Μικτά, κρατήσεις ΙΚΑ, ΦΜΥ, τύπο αποδοχών ). Εγώ κρατάω αντίγραφα από όλα αυτά για να τα συγκρίνω με το statement της τράπεζας και το χαρτί εκκαθάρισης μισθοδοσίας ( το χαρτί με το σύνολο των αποδοχών για το 2012 και το ΦΜΥ που κρατήθηκε που σου δίνει ο εργοδότης ).

 

Τα λεφτά τα πήρες έτσι ; Τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ που πήρες πρέπει να τις πας στο ΙΚΑ για θεώρηση διαφορετικά δεν έχουν καμία αξία ως χαρτιά. Για κάρτα ανεργίας φτάνει το χαρτί της απόλυσης, τα ένσημα τα χρειάζεσαι όταν είναι πολλές οι ημέρες εργασίας για να δουν μήπως δικαιούσαι επίδομα , για την κάρτα δε χρειάζονται.

 

Δεν έχω πάρει λεφτά ακόμα. Μου είπαν να ξαναπάω σε 10 μέρες να με ενημερώσουν για την μισθοδοσία.

Την βεβαίωση του ΙΚΑ με τα ένσημα γιατί να την σφραγίσω? Θα χρειαστεί κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο που έχω πάρει ήταν 1300 (με 6 μήνες σερί 10/11 ώρες τη μέρα, σπαστό πολλές φορές).

 

Τώρα;.... Μην το ψάχνεις.. Αν φτάνεις τα 850 είσαι πολύ καλά :P

 

Για να τρολάρω, ίσα με ένα βδομαδιάτικο οι καλές σου εποχές... :)

 

τραγικά πράγματα με τους line cooks εδώ. οι πιο πολλοί το παίζουν σεφ και δεν ξέρουν να βράζουν μακαρόνια (τρου στόρυ)

 

Earl's/Hudson's/Boston Pizza etc έχουν Inline cooks αλλά στην ουσία απλά μαγειρεύουν κατεψυγμένα έτοιμα πράγματα.

 

Η μπάλα πέρνει και αυτούς στα εστιατόρια και πολλοί δουλεύουν για 14$ την ώρα πλέον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε ναι εντάξει ας βγάλω καινούρια αλλά γιατί για 2 μήνες να μην δικαιούμαι ασφάλιση? Ελεος.

 

Την βεβαίωση του ΙΚΑ με τα ένσημα γιατί να την σφραγίσω? Θα χρειαστεί κάπου?

 

Δε διαφωνώ σε αυτό που λες για το βιβλιάριο, όλοι τα ίδια τραβάμε...

 

Γιατί την πήρες τότε τη βεβαίωση του ΙΚΑ ; Χωρίς θεώρηση είναι απλά ένα άχρηστο χαρτί που ποτέ δεν παρέλαβε το ΙΚΑ. Θεωρητικά δε το χρειάζεσαι το χαρτί, θα πας μετά από μερικούς μήνες στο ΙΚΑ να πάρεις μία εκτύπωση ότι σου μπήκαν τα ένσημα. Αλλά αν τυχόν δεν μπουν τα ένσημα ή δεν μπουν σωστά ( για λιγότερες μέρες ή πάνω σε εικονικές μικρότερες αποδοχές ) χάνεις ένα αποδεικτικό στοιχείο υπέρ σου ( για αυτό επιμένω για τη θεώρηση- θεώρηση= σφράγισμα + παραλαβή αντιγράφου από το ΙΚΑ ).

 

Εδώ λες ότι δεν έχεις πάρει ακόμα τα λεφτά , πώς σου βγάλαν βεβαίωση ενσήμων χωρίς να έχει κατατεθεί μισθοδοσία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λες ότι δεν έχεις πάρει ακόμα τα λεφτά , πώς σου βγάλαν βεβαίωση ενσήμων χωρίς να έχει κατατεθεί μισθοδοσία ;

 

Πήγα να πάρω την καταγγελία της σύμβασης για να βγάλω κάρτα στον ΟΑΕΔ και λέω με τα ένσημα τι παίζει και μου λέει θες εκτύπωση? και λεω ναι και μου έδωσε το χαρτί που ανέβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να πάρω την καταγγελία της σύμβασης για να βγάλω κάρτα στον ΟΑΕΔ και λέω με τα ένσημα τι παίζει και μου λέει θες εκτύπωση? και λεω ναι και μου έδωσε το χαρτί που ανέβασα.

 

Ξέρω τι είναι αυτό το χαρτί που ανέβασες , κάθε μέρα στην πρακτική εργασίες που έχουν να κάνουν με ΙΚΑ έκανα ( διασταύρωση μισθοδοσίας, διορθωτικές ΙΚΑ, καθημερινά στο ΙΚΑ για εκτυπώσεις ενσήμων και θεώρηση τέτοιων βεβαιώσεων εργοδότη κ.λ.π.).

 

Για να γίνω πιο σαφής : τα ένσημα δεν υποβάλλονται κάθε μήνα στο ΙΚΑ αλλά κάθε τρίμηνο συνήθως. Δες π.χ. Προθεσμίες υποβολής Γ' τριμήνου 2012 και Σεπτεμβρίου 2012 στο http://www.ika.gr/ ( έχει ένα pdf αρχείο). Κοινώς άμα εσύ δούλευσες Οκτώβριο δεν είναι κοντά ημερολογιακά η υποχρέωση δήλωσης των εισφορών αυτού του μήνα ( Α.Π.Δ.).

 

Επειδή όμως εσύ ως ασφαλισμένος μπορείς να χρειαστείς να καταθέσεις τα ένσημα σου για κάποια παροχή ( ή και για να έχεις τον έλεγχο ότι δε σου τρώνε ένσημα ) ζητάς από τον εργοδότη σου μία βεβαίωση ενσήμων ( που είναι σαν υπεύθυνη δήλωση της επιχείρησης ότι σου έχουν κρατηθεί τόσα λεφτά από τη μισθοδοσία σου για τις εισφορες αυτού του διαστήματος και για τόσες ασφαλιστικές ημέρες). Αυτή η υπεύθυνη δήλωση-βεβαίωση εργοδότη ( ενσήμων) είναι μεταξύ εσένα και του εργοδότη . Μετά πρέπει να πας στο ΙΚΑ που υπάγεται η επιχείρηση με 2 αντίτυπα αυτής στο τμήμα Εσόδων να υπογραφεί και να σφραγιστεί από αυτούς , σου δίνουν το ένα υποσφραγισμένο και υπογεγραμμένο αντίτυπο, κρατάνε το δεύτερο.

 

Παραθέτω το αντίστοιχο κείμενο περί βεβαίωσης από την ιστοσελίδα του ΙΚΑ ( εδώ λέει 3 αντίγραφα, εμείς 2 υποβάλλαμε στο ΙΚΑ τότε στην πρακτική ):

 

"Η "Βεβαίωση Εργοδότη" » είναι έντυπο το οποίο συμπληρώνεται από τον εργοδότη με τα στοιχεία της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης και χορηγείται στον ασφαλισμένο, που για να θεμελιώσει δικαίωμα παροχών από το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ή τους οργανισμούς κοινωνικής πολιτικής (ΟΑΕΔ, Ε.Ε., ΟΕΚ), απαιτείται η προσκόμιση στοιχείων ασφάλισης μισθολογικών περιόδων για τις οποίες δεν έχει εκδοθεί το «Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης». Υποβάλλεται για θεώρηση σε τρία (3) αντίγραφα στο τμήμα εσόδων του Υποκαταστήματος ΙΚΑ - ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα ή απογεγραμμένο παράρτημα του εργοδότη."

 

Πηγή: http://www.ika.gr/gr...e/chargebib.cfm

 

Δεν έπρεπε απλά να σου δώσει τη βεβαίωση αλλά να σου πει και για τη θεώρηση τους σε ποιο ΙΚΑ θα πας. Και με τη μισθοδοσία σου μην είσαι τόσο χαλαρός , με την απόλυση δίνονται τα λεφτά ( εκτός από το Δώρο Χριστουγέννων που μπορεί να δοθεί το Δεκέμβριο και όχι τώρα ). Να τους παίρνεις τηλ. να τους " πρήζεις " κοινώς, μην τους έχεις στο χαλαρό και φυσικά να τους ρωτήσεις σε ποιο ΙΚΑ θα πας για να θεωρήσεις τη βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρω τι είναι αυτό το χαρτί που ανέβασες , κάθε μέρα στην πρακτική εργασίες που έχουν να κάνουν με ΙΚΑ έκανα ( διασταύρωση μισθοδοσίας, διορθωτικές ΙΚΑ, καθημερινά στο ΙΚΑ για εκτυπώσεις ενσήμων και θεώρηση τέτοιων βεβαιώσεων εργοδότη κ.λ.π.).

 

Για να γίνω πιο σαφής : τα ένσημα δεν υποβάλλονται κάθε μήνα στο ΙΚΑ αλλά κάθε τρίμηνο συνήθως. Δες π.χ. Προθεσμίες υποβολής Γ' τριμήνου 2012 και Σεπτεμβρίου 2012 στο http://www.ika.gr/ ( έχει ένα pdf αρχείο). Κοινώς άμα εσύ δούλευσες Οκτώβριο δεν είναι κοντά ημερολογιακά η υποχρέωση δήλωσης των εισφορών αυτού του μήνα ( Α.Π.Δ.).

 

Επειδή όμως εσύ ως ασφαλισμένος μπορείς να χρειαστείς να καταθέσεις τα ένσημα σου για κάποια παροχή ( ή και για να έχεις τον έλεγχο ότι δε σου τρώνε ένσημα ) ζητάς από τον εργοδότη σου μία βεβαίωση ενσήμων ( που είναι σαν υπεύθυνη δήλωση της επιχείρησης ότι σου έχουν κρατηθεί τόσα λεφτά από τη μισθοδοσία σου για τις εισφορες αυτού του διαστήματος και για τόσες ασφαλιστικές ημέρες). Αυτή η υπεύθυνη δήλωση-βεβαίωση εργοδότη ( ενσήμων) είναι μεταξύ εσένα και του εργοδότη . Μετά πρέπει να πας στο ΙΚΑ που υπάγεται η επιχείρηση με 2 αντίτυπα αυτής στο τμήμα Εσόδων να υπογραφεί και να σφραγιστεί από αυτούς , σου δίνουν το ένα υποσφραγισμένο και υπογεγραμμένο αντίτυπο, κρατάνε το δεύτερο.

 

Παραθέτω το αντίστοιχο κείμενο περί βεβαίωσης από την ιστοσελίδα του ΙΚΑ ( εδώ λέει 3 αντίγραφα, εμείς 2 υποβάλλαμε στο ΙΚΑ τότε στην πρακτική ):

 

"Η "Βεβαίωση Εργοδότη" » είναι έντυπο το οποίο συμπληρώνεται από τον εργοδότη με τα στοιχεία της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης και χορηγείται στον ασφαλισμένο, που για να θεμελιώσει δικαίωμα παροχών από το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ή τους οργανισμούς κοινωνικής πολιτικής (ΟΑΕΔ, Ε.Ε., ΟΕΚ), απαιτείται η προσκόμιση στοιχείων ασφάλισης μισθολογικών περιόδων για τις οποίες δεν έχει εκδοθεί το «Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης». Υποβάλλεται για θεώρηση σε τρία (3) αντίγραφα στο τμήμα εσόδων του Υποκαταστήματος ΙΚΑ - ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα ή απογεγραμμένο παράρτημα του εργοδότη."

 

Πηγή: http://www.ika.gr/gr...e/chargebib.cfm

 

Δεν έπρεπε απλά να σου δώσει τη βεβαίωση αλλά να σου πει και για τη θεώρηση τους σε ποιο ΙΚΑ θα πας. Και με τη μισθοδοσία σου μην είσαι τόσο χαλαρός , με την απόλυση δίνονται τα λεφτά ( εκτός από το Δώρο Χριστουγέννων που μπορεί να δοθεί το Δεκέμβριο και όχι τώρα ). Να τους παίρνεις τηλ. να τους " πρήζεις " κοινώς, μην τους έχεις στο χαλαρό.

 

 

Μάλιστα, αναλυτικότατη και σαφέσταση η επεξήγηση, ευχαριστώ.

 

-Απ' ότι κατάλαβα πάντως στην περίπτωση μου δεν χρειάζεται να το σφραγίσω το χαρτί μιας και δεν χρειάζομαι να το προσκομίσω κάπου (π.χ. για κάποιο επίδομα).

-Οπότε για να δω αν μπήκαν κανονικά τα ένσημα θα πρέπει να πάω στο Ι.Κ.Α. μετά της 31/11 που είναι το deadline της υποβολής των ασφαλιστικών εισφορών για τον Οκτώβριο 2012?

-Μιας και ξέρεις από τέτοια μπορείς να καταλάβεις από το έγγραφο που ανέβασα πόσα θα είναι τα χρήματα που θα πάρω για 16 ημέρες εργασίας? (3 Σάββατα. 13 καθημερινές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, αναλυτικότατη και σαφέσταση η επεξήγηση, ευχαριστώ.

 

-Απ' ότι κατάλαβα πάντως στην περίπτωση μου δεν χρειάζεται να το σφραγίσω το χαρτί μιας και δεν χρειάζομαι να το προσκομίσω κάπου (π.χ. για κάποιο επίδομα).

-Οπότε για να δω αν μπήκαν κανονικά τα ένσημα θα πρέπει να πάω στο Ι.Κ.Α. μετά της 31/11 που είναι το deadline της υποβολής των ασφαλιστικών εισφορών για τον Οκτώβριο 2012?

-Μιας και ξέρεις από τέτοια μπορείς να καταλάβεις από το έγγραφο που ανέβασα πόσα θα είναι τα χρήματα που θα πάρω για 16 ημέρες εργασίας? (3 Σάββατα. 13 καθημερινές)

 

Όχι δε με κατάλαβες η δήλωση των εισφορών έχει deadline τις 16/11 και αφορά το διάστημα μέχρι και το Σεπτέμβριο του 2012. Για τον Οκτώβριο του 2012 θα είναι στην επόμενη δήλωση λογικά το 2013.

 

Για να μην κλαις για τις χαμένες σου εισφορές ( μου έχουν φάει ένσημα εμένα σε φοιτητικές δουλειές πολλά...) θα μάθεις να μην τεμπελιάζεις σε αυτά τα θέματα.Παίρνεις τηλ.στη δουλειά , τους ρωτάς σε ποιο ΙΚΑ υπάγεται η επιχείρηση να πας να τη θεωρήσεις γιατί δε τη δέχεται ο ΟΑΕΔ για το επίδομα ασφράγιστη ( αυτοί δεν ξέρουν πόσα ένσημα είχες πρόσφατα , ξέρουν , δε σε ρώτησαν κάτι αν έχεις τριετίες κ.λ.π.; )., θα ισχυριστείς δηλαδή ότι έχεις να το καταθέσεις αυτό το χαρτι κάπου, θα αναγκαστούν να σου πουν σε ποιο ΙΚΑ υπάγονται και θα ξέρουν ότι αυτό το χαρτί έχει πάει ΙΚΑ.

 

Αν δε το κάνεις αυτο μπορείς να βρεθείς στη δυσάρεστη θέση το 2013 που θα πας στο ΙΚΑ να ελέγξεις αν μπήκαν τα ένσημα να δεις ή να μη σου έχουν μπει τα ένσημα ή να σου έχουν βάλει για π.χ. 6 μέρες ή να σου έχουν βάλει ξέρω εγώ εισφορές στις κατώτατες νόμιμες αποδοχές και η διαφορά φυσικά στην τσέπη τους ( την έχουμε πατήσει αρκετοί έτσι ,εγώ ούτε τριετία δεν έχω λόγω απροσεξίας σε φοιτητικές δουλειές με τα ένσημα ).

 

Για τη μισθοδοσία παίρνεις άλλο χαρτί " απόδειξη πληρωμής/μισθοδοσίας", είναι υποχρεωμένοι να στο δώσουν. Το τι θα πάρεις ούτε λογιστής δεν μπορεί να σου πει, από τη στιγμή που δεν έχεις υπογράψει σύμβαση αλλά μόνο την αναγγελία πρόσληψης ΟΑΕΔ , μπορεί να σε πληρώσουν με τον κατώτατο μισθό της ΕΓΣΕΕ.

 

Μπορείς να ρωτήσεις επίσης στο ΙΚΑ σε ποιά ειδικότητα αντιστοιχεί ο κωδικός ειδικότητας που γράφει το χαρτί, τον ίδιο κωδικό ειδικότητας είχα όταν είχα δουλέψει κάποτε σε ένα εμπορικό κατάστημα σε ειδικότητα " ΠΑΡΑΔΟΤΗΡΙΟ" δηλαδή ανειδίκευτη θέση, έκανα τη συγκλονιστική δουλειά του να διπλώνω τα ρούχα , να φέρνω ρούχα από αποθήκη και να τα βάζω σε σακούλες ( έκατσα λίγες μέρες , βαριόμουν απίστευτα, τα ρούχα δεν ήταν τύπου καθημερινά , θέλανε ιδιαίτερο στυλ διπλώματος το καθένα και κάπου εκεί κατάλαβα ότι είμαι πολύ αδέξια για αυτή τη δουλειά) .Στις υπόλοιπες είχα 419000 για υπάλληλος γραφείου. Δεν ξέρω τον κωδικό ειδικότητας για τηλεφωνητές.

 

Y.Γ. Η βεβαίωση γράφει περίοδος απασχόλησης 11/10-26/10 , 26/10/2012 ήταν Παρασκευή που τα βρήκες τα 3 Σάββατα ; 26/10/2012 δεν απολύθηκες ;

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά με πλήρωσαν σήμερα. 675 για 16 μέρες δουλειάς. Τα τρία Σαββατα 125 και τα υπόλοιπα οι καθημερινές.

Αναλυτικό χαρτί μισθοδοσίας δεν μου έδωσαν ούτε και ζήτησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με πλήρωσαν σήμερα. 675 για 16 μέρες δουλειάς. Τα τρία Σαββατα 125 και τα υπόλοιπα οι καθημερινές.

Αναλυτικό χαρτί μισθοδοσίας δεν μου έδωσαν ούτε και ζήτησα.

Άντε τυχερός ήσουνα. Χάρηκα. Πρόσεχε όμως να μην επαναλάβεις ίδια λάθη. Το ό,τι δεν έπεσες σε λαμόγια δεν πάει να πει ότι όλοι είναι σωστοί και τίμιοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με πλήρωσαν σήμερα. 675 για 16 μέρες δουλειάς. Τα τρία Σαββατα 125 και τα υπόλοιπα οι καθημερινές.

Αναλυτικό χαρτί μισθοδοσίας δεν μου έδωσαν ούτε και ζήτησα.

 

Καλοφάγωτα ! Του χρόνου αρχές χρόνου όποτε το έχουν έτοιμο τέλοσπάντως θα τους ζητήσεις εκκαθάριση μισθοδοσίας για τη δήλωση του 2013 ( Εισοδήματα 2012 ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...