Προς το περιεχόμενο

Δουλειά σε τηλ. κέντρο - Απορίες περί εργασιακού δικαίου


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοφάγωτα ! Του χρόνου αρχές χρόνου όποτε το έχουν έτοιμο τέλοσπάντως θα τους ζητήσεις εκκαθάριση μισθοδοσίας για τη δήλωση του 2013 ( Εισοδήματα 2012 ).

 

Υποθέτω πως αυτό είναι χαρτί που έχει τους μισθούς όλης της χρονιάς και χρειάζεται για την απόδειξη των εισοδημάτων για την δήλωση. Βέβαια χλωμό να καταλήξω να κάνω δήλωση όπως το βλέπω το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υποθέτω πως αυτό είναι χαρτί που έχει τους μισθούς όλης της χρονιάς και χρειάζεται για την απόδειξη των εισοδημάτων για την δήλωση. Βέβαια χλωμό να καταλήξω να κάνω δήλωση όπως το βλέπω το πράμα.

 

Μα θα έχεις επιστροφή βρε, θα σου έχουν κρατήσει ΦΜΥ από την εργασία λογικά ( το αν θα τα πάρεις βέβαια άλλη ιστορία έως τότε ). Εγώ 2 χρονιές που δε χρειαζόταν να κάνω έκανα γιατί είχα παρακράτηση από περιστασιακές δουλειές με αποδείξεις δαπανών, σιγά μη τους χαρίζω λεφτά !

 

Αυτό το χαρτί έχει και τις παρακρατήσεις φόρου που σου κάνουν ( όταν δεν έχεις δουλέψει όλη τη χρονιά συνήθως βγαίνει επιστροφή ), εμένα θα μου βγει καμία 100 ευρώ του χρόνου ( Λεφτά υπάρχουν ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα έχεις επιστροφή βρε, θα σου έχουν κρατήσει ΦΜΥ από την εργασία λογικά ( το αν θα τα πάρεις βέβαια άλλη ιστορία έως τότε ). Εγώ 2 χρονιές που δε χρειαζόταν να κάνω έκανα γιατί είχα παρακράτηση από περιστασιακές δουλειές με αποδείξεις δαπανών, σιγά μη τους χαρίζω λεφτά !

 

Αυτό το χαρτί έχει και τις παρακρατήσεις φόρου που σου κάνουν ( όταν δεν έχεις δουλέψει όλη τη χρονιά συνήθως βγαίνει επιστροφή ), εμένα θα μου βγει καμία 100 ευρώ του χρόνου ( Λεφτά υπάρχουν ...)

 

χμ αν είναι να πάρω λεφτά να το κάνω το φορολογικό μου καθήκον, όμως τί είναι το ΦΜΥ και για τι λεφτά μιλάμε.

Γιατί έχοντας δουλέψει μόνο 16 μέρες θα είναι σοβαρό το ποσό ή μιλάμε για 3-4 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ αν είναι να πάρω λεφτά να το κάνω το φορολογικό μου καθήκον, όμως τί είναι το ΦΜΥ και για τι λεφτά μιλάμε.

Γιατί έχοντας δουλέψει μόνο 16 μέρες θα είναι σοβαρό το ποσό ή μιλάμε για 3-4 ευρώ?

 

Φόρος μισθωτών υπηρεσιών. Ε δεν είμαι στο λογιστήριο της εταιρείας να σου πω το ποσό... Μπορεί και να μη σου έχουν κρατήσει μπορεί και ναι, όταν θα πάρεις την εκκαθάριση θα αποφασίσεις αν αξίζει να κάνεις φορολογική ή όχι.

 

Εγώ το 2011 δεν έκανα ( είχα 10 μέρες δουλειάς ), το τεκμήριο διαβίωσης είναι 3000 ευρώ για τον άγαμο που σημαίνει ότι μαζί με τη φορολογική θα έπρεπε να είχα 3000*0,25= 750 ευρώ σε αποδείξεις.

 

Προτίμησα να φάω την ταλαιπωρία να πάω στην εφορία για να πάρω χαρτί ότι δεν υποχρεούμουν να κάνω φορολογική από το να κάνω τη δήλωση ηλεκτρονικά στο Taxis και να φορτωθώ και αποδείξεις ( χρειαζόμουν φορολογική ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν υποχρεούμαι να κάνω φορολογική για τον ΟΑΕΔ ). Στην εφορία γινόταν ο κακός χαμός από άτομα που κάνανε μηδενικές δηλώσεις, δεν προσκόμισαν αποδείξεις και φορολογήθηκαν, τσακώθηκα με τον εφοριακό γιατί είχε λυσάξει να κάνω δήλωση ετσιθελικά ( μη χάσουν τον πελάτη ) και τελικά πήρα το χαρτί ότι δεν υποχρεούμαι να κάνω. Εννοείται ότι δεν έχω κάτι στο όνομα μου, ούτε κινητό ούτε ακίνητο.

 

Μέχρι του χρόνου βλέπουμε ( δεν ξέρουμε ως τότε τι φορολογικό θα έχουμε )...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω μετά από αυτή την ιστορία, θα απαντάω με περισσότερη συμπάθεια στα παιδιά που με παίρνουν τηλέφωνο για να μου πουν για "ένα οικονομικό πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας" :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω μετά από αυτή την ιστορία, θα απαντάω με περισσότερη συμπάθεια στα παιδιά που με παίρνουν τηλέφωνο για να μου πουν για "ένα οικονομικό πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας" :/

 

Εγώ πλέον είμαι ευγενέστατος ακόμη κι αν έχω νεύρα. Όταν παίρνουμε τηλέφωνο σε μια εταιρία νομίζουμε πως μιλάμε με την προσωποποίηση της εταιρίας ενώ δεν πρόκειται για τίποτα άλλο από έναν ανίδεο καημένο τηλεφωνητή με προσωπική ζωή που δουλεύει για 3 και 60 και δεν τον νοιάζει καθόλου η εταιρία που μισούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον είμαι ευγενέστατος ακόμη κι αν έχω νεύρα. Όταν παίρνουμε τηλέφωνο σε μια εταιρία νομίζουμε πως μιλάμε με την προσωποποίηση της εταιρίας ενώ δεν πρόκειται για τίποτα άλλο από έναν ανίδεο καημένο τηλεφωνητή με προσωπική ζωή που δουλεύει για 3 και 60 και δεν τον νοιάζει καθόλου η εταιρία που μισούμε.

 

Εγώ με έναν εξωτερικό της HOL είχα " βριστεί " , με πέτυχε να επιστρέφω από δουλειά και να μπαίνω στην είσοδο της πολυκατοικίας, του λέω " έχουμε ήδη HOL " και επέμενε να μπει να πάει στον όροφο που είναι οι ξαδέλφες μου, χτύπαγε το κουδούνι και δε του άνοιγε κανείς.

 

Γενικά έχουμε πολιτική να μην ανοίγουμε σε πωλητές ή σε άτομα που μοιράζουν φυλλάδια γιατί είχαν ληστέψει μία γυναίκα στη γειτονιά και την είχαν χτυπήσει , είχε γίνει κακός χαμός ένας κλέφτης έμεινε πίσω , αυτή πρόλαβε βγήκε στο μπαλκόνι φώναξε " βοήθεια ", βγήκε κόσμος από τη γειτονιά , τον πήραν στο κυνήγι , άρχιζε να χτυπάει κουδούνια , δεν του άνοιξε κανείς, τον έπιασαν και τον ξυλοφόρτωσαν.

 

Άλλη μία φορά είχε έρθει μία από αυτούς που μοιράζουν τους Χρυσούς οδηγούς , άρχιζε να χτυπάει με μανία το κουδούνι του αδερφού μου με το στυλό και του το έσπασε, δε ζήτησε συγγνώμη, πρόσβαλλε τη θεία μου ότι είναι μεγάλη και μοιράζει μόνο σε νέους ανθρώπους και έφυγε. Φυσικά μίλησα με την εταιρεία και λέγανε τα κλασικά Ελληνικά δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιός συνεργάτης μας ήταν , έχει γίνει σύσταση κ.λ.π.

 

Αλλά το κορυφαίο ήταν με το Πλαίσιο που επέμεναν να στέλνουν 2-3 το βράδυ fax στο σπίτι για προσφορές που ήταν για το μαγαζί, είχαμε πάρει άπειρες φορές τηλέφωνο και λέγανε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι , είναι αυτόματα προγραμματισμένες οι αποστολές, μα τους λέμε δεν σας δώσαμε ποτέ την άδεια να μας στέλνετε προσφορές πόσο μάλλον σε ώρες κοινής ησυχίας, κράτησε μήνες το σκηνικό. Επίσης σπαμμάραν το e-mail της μάνας μου ( το οποίο ήταν άσχετο με του μαγαζιού και δεν το είχαμε χρησιμοποιήσει για παραγγελίες ). Ούτε 1 παραγγελία πλέον από αυτούς.

 

Οι τηλεφωνητές είναι οι τελευταίοι που ενοχλούν να πω την αλήθεια, λέω ότι δεν ενδιαφέρομαι και τέλος, αυτό που με ενοχλεί είναι η απαράδεκτη πολιτική marketing των εταιρειών, σπαμμάρουν τυφλά μέχρι τελικής πτώσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...