Προς το περιεχόμενο

MD5 αποκρυπτογράφηση


Swinrrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λες αποκρυπτογράφηση τί εννοείς? Δεν υπάρχει πρακτικός τρόπος να πάρεις πίσω το plain text από md5 hash. Μπορείς να τεστάρεις όμως αν το plain text παράγει το αποθηκευμένο στη βάση hash με τη συνάρτηση md5.

 

Η ερώτηση είναι όπως και το θέμα πως γίνετε αποκρυπτογράφηση των κωδικών από mysql db με την χρήση του php;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό http://md5.web-max.ca/ με πως το κάνει αυτό; κάτι τέτοιο θέλω να φτιάξω .

 

Δύο γραμμές κείμενο όλες κι όλες έχει η σελίδα, όπου απαντάει ακριβώς αυτή την ερώτηση.

 

Μα τι ευγενικός που είμαι σήμερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο γραμμές κείμενο όλες κι όλες έχει η σελίδα, όπου απαντάει ακριβώς αυτή την ερώτηση.

 

Μα τι ευγενικός που είμαι σήμερα...

 

Μη κάνεις σαν δεν καταλαβαίνεις , το function χρειαζομαι για να μπορώ μετά να την βάζω στο loop και να κάνω decode σε ολες τις εγγραφές της βάσης μου που έχουν το md5 encoding. Ακόμα ποιο καλώ θα ήταν αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να το κάνω με mysql query.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το site έχει μια βάση με αποθηκευμένα md5 hashes από διάφορα plain texts και, αν είσαι τυχερός, θα σου βρει το αρχικό text εφόσον το έχει. Στην πραγματικότητα δεν κάνει αποκρυπτογράφηση.

 

Δες αυτό http://md5.web-max.ca/ με πως το κάνει αυτό; κάτι τέτοιο θέλω να φτιάξω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκρυπτογράφηση του MD5 δε γίνεται. Πρώτα απ' όλα, το MD5 είναι hashing αλγόριθμος, όχι αλγόριθμος κρυπτογράφησης. Οπότε βάση της γλώσσας που μιλάμε και μόνο, δε γίνεται να αποκρυπτογραφηθεί κάτι που... δεν είναι κρυπτογραφημένο.

 

:P

 

Anyway. Ακόμα κι έτσι, το MD5 δεν "αντιστρέφεται".

 

Οπουδήποτε χρησιμοποιείται MD5 σε βάσεις δεδομένων, τα δεδομένα δεν συγκρίνονται αφού "αντιστραφεί" το MD5. Αυτό που γίνεται, είναι να παράγεις MD5 hash από τα "νέα" δεδομένα (την είσοδο του χρήστη) και να συγκρίνεις τα hashes τους. Παράδειγμα;

 

Αποθηκευμένο hash για password κάποιου: F347AC89D. Δίνει ο χρήστης κωδικό "test", από το οποίο παράγουμε το hash του και είναι: AD234FE10. Τα δύο hashes διαφέρουν, άρα ο κωδικός δεν είναι σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομίζω υπάρχει το αντίστροφο του hush , αφού απο (swinrrr -> ιδιος κωδικασ MD5 ) που σημαίνει οτι δεν είναι στην τύχη

 

Kill me now.

 

>function hush(string) { return 42; }

 

Άρα κι αυτό αντιστρέφεται αφού πάντα για το ίδιο string δίνει το ίδιο αποτέλεσμα και δεν είναι στην τύχη;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...