Προς το περιεχόμενο

Με 500-650 ευρω ψαχνουμε 42' TV! Τι λετε για την Panasonic TX-L42ET5E ???


fidelakos4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την τηλεοραση την χρειαζομαστε βασικα για ταινιες.

Τα 3D δεν μας ενδιαφερουν!

Θα μπει σε μικρο σαλονι.

40-42 ιντσες πρεπει να ειναι.

Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η πολυ καλη εικονα.

Για αυτο και το μονο που κοιτουσαμε ηταν τα HZ της!

Εχετε μηπως να μας προτεινετε καποια αλλη?

Μας ειπαν οτι η panasonic γενικοτερα ειναι καλες. Εχουν και isp.

Μετα λοιπον απο αρκετο ψαξιμο καταληξαμε εδω....http://www.skroutz.gr/s/446557/Panasonic-TX-L42ET5E.html

 

Ακουμε γνωμες.......και αν θελετε σας πρακαλω να μας προτεινετε καποια αλλη πριν κανουμε την αγορα(δηλωνουμε ασχετοι με την τεχνολογια)!

 

Α και μας ειπαν μακρια απο πλασμα.......και τους πιστευουμε!!!

 

Για να δουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εγώ στο ψάξιμο είμαι, μεσα στη βδομάδα θέλω να παραγγείλω, έχω καταλήξει στις εξής 3:

  • Samsung UE40ES6100
  • LG 42LM620S 42''
  • Panasonic TX-L42ET5E

 

Είναι και οι 3 πολυ καλές και στα ίδια λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις διαβασα ενα αρθρο το οποιο ουσιαστικα λεει οτι τα HZ που αναφερουν οι εταιριες ουσιαστικα δεν ανταποκρινται στην πραγματικοτητα. Επομενως τσαμπα τοσο ψαξιμο βαση των HZ των τηλεορασεων!!!

Θα δω τις τηλεορασεις που μας εστειλες και θα σου πω...μισο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από οτι έχω δει και εγώ από τις ερευνες που έκανα, τα Hertz που γράφουν συνήθως τα διαιρείς στο μισό για να δεις τα πραγματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ στο ψάξιμο είμαι, μεσα στη βδομάδα θέλω να παραγγείλω, έχω καταλήξει στις εξής 3:

  • Samsung UE40ES6100
  • LG 42LM620S 42''
  • Panasonic TX-L42ET5E

Είναι και οι 3 πολυ καλές και στα ίδια λεφτά!

 

 

Γιατην Samsung που εστειλες 200Hz CMR

 

Για την LG που εστειλες 400 Hz MCI

 

Και για την Panasonic που εστειλες και ειδαμε και εμεις 300Hz Backlight Scanning

 

Ουσιαστικα δηλαδη δεν μπορεις να τα συγκρινεις μεταξυ τους βαση των HZs διοτι ο καθενας χρησιμοποιει διαφορετικη τεχνολογια για να 'αυξησει' τα HZ.

Κατι τετοιο καταλαβα! CMR, MCI, Backlight scanning!!! Ψαξε βρες!

 

Προφανως μονο αν τις δεις απο κοντα θα καταλαβεις!

 

Αληθευει οτι τα πραγματικα ΗΖ ειναι....60, 120 και 240 ??? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πραγματικα πραγματικα Hz ειναι παντα 50 ή 60, σε τηλεοπτικο προγραμμα γιατι ετσι ειναι γυρισμενο το υλικο. Απο εκει και περα εφαρμόζονται διαφορες "μοντες".

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματικα πραγματικα Hz ειναι παντα 50 ή 60, σε τηλεοπτικο προγραμμα γιατι ετσι ειναι γυρισμενο το υλικο. Απο εκει και περα διαφορες "μοντες".

 

Αξιζει η Panasonic που συζηταμε? Ποια η γνωμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω δει να παιζει δυστυχως, ουτε τια αλλες αλλα η αισθηση μου ειναι οτι δε θα σας απογοητευσει καμια απο τις προαναφερθεντες. Γενικα τα καινουρια μοντελα δεν τα εχω δει τελευταια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τηλεοραση την χρειαζομαστε βασικα για ταινιες.

 

Α και μας ειπαν μακρια απο πλασμα.......και τους πιστευουμε!!!

 

Δεδομένου του υπογραμμισμένου, μάλλον κακώς τους πιστεύετε! Η εικόνα των καλών plasma τηλεοράσεων, είναι πολύ πιο ρεαλιστική (ειδικά σε απόδοση και πιστότητα του μαύρου) σε σχέση με τις LCD.

 

Αν σας έλεγαν «μακριά από τις φθηνές plasma», πιθανότατα θα συμφωνούσα και, με δεδομένο το budget σας που σίγουρα δεν επαρκεί για κάποια ιδιαίτερα αξιόλογη plasma, μάλλον θα συμφωνήσω τελικώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτινω σιγουρα Plasma για ταινιες. Στις LCD θα χασετε το " μαυρο "

 

Εκτος αν πατε σε LED . Εκει αλλαζει το πραγμα διοτι βασιλιας ειναι η Sammy !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτινω σιγουρα Plasma για ταινιες. Στις LCD θα χασετε το " μαυρο "

 

Εκτος αν πατε σε LED . Εκει αλλαζει το πραγμα διοτι βασιλιας ειναι η Sammy !

Το μοντελο της panasonic για το οποιο αναφερω πιο πανω led ειναι! Plasma μακρια εξαιτιας των ευκολων τεχνικων προβληματων τους. Οντως εχουν καλυτερη εικονα που μας ενδιαφερει.....αλλλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο τα hz των ταινιών αλλο τα hz που αναφέρουν οι κατασκευαστές tv. Αυτα υποδηλώνουν την ροη της κίνησης. Πλέον σαν αριθμός ειναι μη μετρήσιμος καθως σε ολες τις tv επεμβαίνει λογισμικό για να προκύψει ενα τελικο αποτέλεσμα.

 

Η μέθοδος του διαιρώ στη μεση κτλ για να βρω τα πραγματικά δεν ισχύει Πχ στις 800hz tv τα πάνελ ειναι 200Hz εγγενή καθώς δεν μπορούν φτάσουν παραπάνω. Σε αυτο συμβάλει ο χρόνος απόκρισης των υγρών κρύσταλλον που δεν μπορεί να μικρύνει άλλο. Ομως οι εταιρίες με τη συμβολή λογισμικού σε συνδυασμό με την μεταβολή του οπίσθιου φωτισμού της συσκευής εχουν καταφέρει να τετραπλασιάσουν την συχνότητα αυτη.

 

Δεν μας ενδιαφέρουν ομως τα πραγματικά η αλλιώς εγγενή hz. Σημασία εχει το τι αποτέλεσμά λαμβάνει το ματι μας. Η καθε εταιρία αναπτύσσει τελείως διαφορετικούς επεξεργαστές για την κίνηση. Όπως και τα λογισμικά που κάνουν το λεγόμενο frame interpollation, διαφέρει απο εταιρία σε εταιρία.

 

Πχ μια TV με 400 HZ μπορεί να αποδίδει το ιδιο η χειρότερα απο μια αλλη 200hz με ανώτερο λογισμικό-επεξεργαστή.

 

Για αυτο να βλέπετε μονοί σας τα προϊόντα πριν αποφασίσετε Υπάρχει περίπτωση μερικοί να μη μπορείτε καν να εντοπίσετε διαφορές. Οπότε ειναι ανούσια η συζήτηση.

 

Πλασμα σε αυτο budget ξεχνα το.

 

Τα ΗΖ ομως υποδηλώνουν την ροη της κίνησης σε μια tv και οχι απαραιτητα την ποιότητα της εικόνας που παλι σε αυτο συμβάλει το λογισμικό - επεξεργαστές που οδηγούν το ιδιο το πάνελ Το τι πάνελ φορα η κάθε tv παλι θα πρέπει να σας αφήνει αδιάφορους. Μην δίνετε τοση σημασία σε οτι κουταμάρα διαβάζετε στο διαδίκτυο Πχ τα κορυφαία μοντέλα samsung φοράνε PVA-G πάνελ και εχουν αριστεύσει σε εικόνα. Το οτι η Πανασονικ φορά IPS δεν σημαίνει κατι απαραίτητα. Σε εικονα κινείται στο μεσο ορο οπως και οι αλλοι. Απλά ειναι πιο λιτή σε smart, 3D κτλ.

 

Και η Philips φοράει τα κινέζικα πάνελ της PTV πλεον αλλα απο εικόνα τα πανε μια χαρα!! Οι επεξεργαστές της philips ανέκαθεν έδειχναν τα δόντια τους στους άλλους,, Τώρα απο θέμα αξιοπιστίας, branding, after sales support κτλ είναι αλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντελο της panasonic για το οποιο αναφερω πιο πανω led ειναι! Plasma μακρια εξαιτιας των ευκολων τεχνικων προβληματων τους. Οντως εχουν καλυτερη εικονα που μας ενδιαφερει.....αλλλα!!!

 

Φιλε εγω εχω PLASMA 4 ετιας και δεν εχω κανενα προβλημα τωρα ασε τι σου λενε διαφοροι αν τους πιστευεις..παρε LED . Εγω Plasma θα ξαναπαρω η 3D LED -Οταν και αν χαλασει η LG μου.

 

Πηγαινε σε καταστημα να απολαυσεις εικονα απο plasma και απο LED. Μακρια απο LCD .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε καταστημα να απολαυσεις εικονα απο plasma και απο LED. Μακρια απο LCD .

 

Οι LED τηλεορασεις δηλαδη με LED οπισθιο φωτισμο ειναι LCD...

 

φιλε μου τη μια λες panasonic οποιο μοντελο και να διαλεξετε και λες οτι ειναι κορυφη με τις LG και στη συνεχεια οτι η sammy ειναι ο βασιλιας. Δε θα ελεγα οτι βοηθας και ιδιαιτερα το παιδι. Υπαρχουν φυσικα και πολυ καλες LCD με κλασσικο οπισθιο φωτισμο οπως και μετριοτατες αλλα και πολυ καλες plasma. Υπαρχει περιπτωση σε φτηνη πλασμα το ματι τους να καταλαβαινει flickering το οποιο να μην ειναι και πολυ ευχαριστο στη θεαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...