Προς το περιεχόμενο

Με 500-650 ευρω ψαχνουμε 42' TV! Τι λετε για την Panasonic TX-L42ET5E ???


fidelakos4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η LG 620S και η Panasonic ΕΤ5 φορανε το ιδιο πανελ! απο κει και περα βεβαια η καθε εταιρια κανει τα δικα της!

 

εχω την 42LM620S και μπορω να πω οτι σε θεμα εικονας ειναι αρκετα καλη για LED-LCD!! γρηγορη κινηση και πολλες ρυθμισεις για να την φερεις στα μετρα σου! επισης εχει και δορυφορικο δεκτη, αν σε ενδιαφερει..!

επισης, ο media player της TV παιζει ΟΛΑ τα φορμα βιντεο και ηχου, και εννοω και DTS!!

 

παντως, θα συμφωνησω με τον φιλο deesnider, ταινιες = PLASMA...!!! οταν εψαχνα για τηλεοραση, πηγα σε ενα υποκαταστημα κωτσο και κοιταζα την εικονα τους. σε πληροφορω οτι την καλυτερη εικονα που ειδα, την ειδα απο την PANASONIC P50UT50E (plasma)....!!!

φοβερη κινηση, αψογο μαυρο, ζωντανα χρωματα!!! και να φανταστεις οτι διπλα υπηρχαν μοντελα samsung UE8000, Sony KX820, κλπ. οχι φτηνομοντελα..!!

 

οπως επισης απογοητευτηκα απο την εικονα της φθηνης plasma Panasonic U30 (αν θυμαμαι καλα το μοντελο)..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εμενα παρα το οτι η UT50 ειναι το φθηνο μοντελο 3D της panasonic μου αρεσε με μια πρωτη ματια στα καταστηματα σε σχεση με αλλες της U σειρας που εχω δει παλαιοτερα. Ωστοσο και εγω πιστευω οτι ο φιλος θα πρεπει να προτιμησει μια ασφαλη επιλογη LED LCD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LED τηλεορασεις δηλαδη με LED οπισθιο φωτισμο ειναι LCD...

 

φιλε μου τη μια λες panasonic οποιο μοντελο και να διαλεξετε και λες οτι ειναι κορυφη με τις LG και στη συνεχεια οτι η sammy ειναι ο βασιλιας. Δε θα ελεγα οτι βοηθας και ιδιαιτερα το παιδι. Υπαρχουν φυσικα και πολυ καλες LCD με κλασσικο οπισθιο φωτισμο οπως και μετριοτατες αλλα και πολυ καλες plasma. Υπαρχει περιπτωση σε φτηνη πλασμα το ματι τους να καταλαβαινει flickering το οποιο να μην ειναι και πολυ ευχαριστο στη θεαση

 

Εχεις και Amstrad βλεπω..μαλιστα .

 

Λοιπον μεγαλε η υποθεση εχεις ως ΕΞΗΣ !!! Απλα εσυ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ - Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ !!!!!!

 

Νουμερο ενα στις plasma : Panasonic-νουμερο δυο LG ( ειμαι κατοχος)

 

Νουμερο ΕΝΑ στις LED : Sammy -Νουμερο 2 : Sharp.

 

LCD απλη δεν ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ειδικα samsung.

 

Τωρα εσυ τι δεν καταλαβες και μου το παιζεις πρωι πρωι ΙΣΤΟΡΙΑ δεν ξερω !

 

 

ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Μ Ο Ν Ο ΟΙ PLASMA---ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να το παρεις τοσο στραβα, αλλα οχι πλασμα με πλασμα εχει διαφορα και σιγουρα απολυτολογιες για ταινιες μονο plasma δεν ειναι σωστες. Υπαρχει περιπτωση καποιον να τον χαλασει παρα πολυ η επιλογη μιας πλασμα, τα γουστα διαφερουν απο ατομο σε ατομο. Εγω θα μπορουσα να προτιμησω καποιο καλο μοντελο ναι. Εγω παντως για ταινιες θα ελεγα μονο σινεμα ή προτζεκτορας. Όλα τα αλλα ειναι ημιμετρα για να κανουμε και λιγη πλακα με νοημα. Συγνωμη αν σε εκνευρισα απλα θεωρησα οτι δε βοηθας. Και σιγουρα δεν ειπες αυτα στην αρχη ειπες σκετο panasonic και LG κορυφη. Εγω το καταλαβα αλλα ειμαι σιγουρος οτι ο φιλος σιγουρα δεν καταλαβε μιας και ζητησε οχι Plasma

 

Το οτι καποτε ειχα amstrad δε νομιζω οτι δινει καποια ιδιαιτερη βαρυτητα στη γνωμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να το παρεις τοσο στραβα, αλλα οχι πλασμα με πλασμα εχει διαφορα και σιγουρα απολυτολογιες για ταινιες μονο plasma δεν ειναι σωστες. Υπαρχει περιπτωση καποιον να τον χαλασει παρα πολυ η επιλογη μιας πλασμα, τα γουστα διαφερουν απο ατομο σε ατομο. Εγω θα μπορουσα να προτιμησω καποιο καλο μοντελο ναι. Εγω παντως για ταινιες θα ελεγα μονο σινεμα ή προτζεκτορας. Όλα τα αλλα ειναι ημιμετρα για να κανουμε και λιγη πλακα με νοημα. Συγνωμη αν σε εκνευρισα απλα θεωρησα οτι δε βοηθας. Το οτι καποτε ειχα amstrad δε νομιζω οτι δινει καποια ιδιαιτερη βαρυτητα στη γνωμη μου...

 

Μα δεν εκανα πλακα. Σου λεω ΓΕΝΙΚΩΣ οι Plasma ειναι καλυτερες,Σιγουρα παιζει ρολο και το ατομο αλλα ο φιλος ζητησε γνωμη οποτε απλα εγραψα γνωμη. Ε αν δεν βοηθαω ας σβηστουν οσα εγραψα και ας παρει οτι του ειπες.

 

Καλημερα μαγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο προσπαθω να σου πω, οτι δε γινεται να λες γενικως οι plasma ειναι καλυτερες αν δε βαλεις μοντελα να τα συγκρινεις. Ισως μονο οτι ειναι value for money στις πολλες ιντσες. Μονο αυτο.

 

Δεν γινεται να παρει ο,τι του ειπα καθως δε θεωρησα συνετο αφου δεν εχω δει τα τελευταια μοντελα να παιζουν να του προτεινω κατι ουτε να πω γενικολογιες. Ηθελα μονο να του ξεκαθαρισω κατι για τα Hz

 

Συγνωμη και παλι για την παρεξηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο προσπαθω να σου πω, οτι δε γινεται να λες γενικως οι plasma ειναι καλυτερες αν δε βαλεις μοντελα να τα συγκρινεις. Ισως μονο οτι ειναι value for money στις πολλες ιντσες. Μονο αυτο.

 

Ωραια περιμενουμε την προταση σου τοτε φιλε.Δειξε μας τηλεορασεις να δουμε τις γνωσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα αν μπορεις να κανεις την υπερβαση στα χρηματα παρε την samsung ps51E530 αλλιως πας στην panasonic txp42ut50.σε αυτη τη κατηγορια τιμης, η plasma ειναι μονοδρομος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, χαλαρωστε..!!! δεν υπαρχει μονοδρομος σε τιποτα, απλα....... επιλογες!!

 

ο καθενας αποφασιζει τι θα παρει αναλογα με τις αναγκες του και το μπατζετ του! απλα αναφερουμε τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της καθε τεχνολογιας και των μοντελων που ενδιαφερουν!!

 

κι εγω θα ηθελα μια τηλεοραση με το παχος και την καταναλωση των OLED TV και τα χρωματα και την κινηση μιας PLASMA, αλλα........!!!!!

πρεπει να κανουμε συμβιβασμους!

 

θεωρω οτι, οι 3 προτασεις του madtaz στο post 2, στη συγκεκριμενη κατηγορια τιμης και τεχνολογιας, ειναι οι καλυτερες προτασεις αγορας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α

Παιδια, χαλαρωστε..!!! δεν υπαρχει μονοδρομος σε τιποτα, απλα....... επιλογες!!

 

ο καθενας αποφασιζει τι θα παρει αναλογα με τις αναγκες του και το μπατζετ του! απλα αναφερουμε τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της καθε τεχνολογιας και των μοντελων που ενδιαφερουν!!

 

κι εγω θα ηθελα μια τηλεοραση με το παχος και την καταναλωση των OLED TV και τα χρωματα και την κινηση μιας PLASMA, αλλα........!!!!!

πρεπει να κανουμε συμβιβασμους!

 

θεωρω οτι, οι 3 προτασεις του madtaz στο post 2, στη συγκεκριμενη κατηγορια τιμης και τεχνολογιας, ειναι οι καλυτερες προτασεις αγορας.

Αφου θα ηθελες τα χρωματα και την κινηση μιας PLASMA γιατι προτεινεις led? Προφανως για την εμφανιση,μονο που την tv τη ν απολαμβανει καποιος καλυτερα οταν παιζει παρα κλειστη! Οσο για την καταναλωση η διαφορα μιας plasma ειναι περιπου ενα 20ρικο το χρονο παραπανω απο των led.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιαβασε την απαντηση μου!!! η καλυτερα να στο παραθεσω....

 

"ο καθενας αποφασιζει τι θα παρει αναλογα με τις αναγκες του και το μπατζετ του!"

και οι αναγκες δεν μεταφραζεται μονο στην εικονα..!!

 

αν μπορει να δωσει 100-200,,,500 + € επιπλεον,.... τοτε ας παρει οποια γουσταρει..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και την προσπαθεια σας. Ειναι φανερο πως τα κριτηρια για την επιλογη μιας τηλεορασεις ειναι διαφορετικα για πολλους. Δεν ειναι προβλημα αυτο.

 

Απο κει και περα υπαρχει μια διαφωνια οσον αφορα plasma ή LED.

Οπως σας ειπα απο τεχνικο τηλεωρασεων τις φοβαμαι τις plasma, μου τις ειπαν υπερευαισθητες. Μπορει και να κανουν λαθος. Οκ.

 

Απο οσο καταλαβα ομως συμφωνειτε οι πιο πολλοι οτι ειδικα για προβολη ταινιων και ποιοτητα εικονας προτεινετε plasma τηλεοραση.

Οντως και εγω απο οσο εχω δει εχουν διαφορα στην ποιοτητα εικονας.

Ας συνοψησω επομενως διοτι το ζητουμενο μας ειναι να επιλεξουμε μια τηλεοραση με την βοηθεια σας! :-)

 

Αν παω σε Led....http://www.skroutz.gr/s/449489/Samsung-UE40ES6100.html

http://www.skroutz.gr/s/446557/Panasonic-TX-L42ET5E.html

 

ΑΝ παω σε plasma......http://www.skroutz.gr/s/445187/Panasonic-TX-P42UT50E.html

http://www.skroutz.gr/s/449535/LG-50PA5500.html

 

οι τιμες ειναι παρομοιες και εντος budjet μου.

LCD χωρις led δεν μου προτεινετε?(αν παραγοντε ακομα....)

 

Επομενως αν μου φυγει η φοβια για Plasma......να παω σε μια απο τις 2 πιο πανω?

 

Σας ευχαριστω ολους πολυ!

 

Να συμπληρωσω πως κατα την αποψη 2 μελων στην προηγουμενη σελιδα δεν παιρνεις αξιολογη Plasma με budjet 650e!

 

Επομενως να συμπερανω πως τα 2 plasma μοντελα που μου ειπατε και αναφερω πιο πανω( Panasonic TXP UT50 και

LG 50PA5500) δεν ειναι αξιολογη επιλογη?

 

 

Εννοειται πως θα παω να τα δω και μονος μου απο κοντα.....:) ευχαριστω ξανα μανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα επιλογη ειναι και οι 2 πλασμα που εχουν προταθει.Στα 650ε δεν υπαρχει led καλυτερη απο τις αντιστοιχες σε εικονα.Aν μπορεις να διαθεσεις αλλα 100e περιπου θα ελεγα να πας στην ps51E530 δε θα το μετανοιωσεις.Μπες και στο avclub.gr που ειναι ποιο εξειδικευμενο στις tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πλάσμα που προτάθηκαν πιο πάνω δεν τις λες και μια χαρα. Ούτε σε κίνηση ούτε σε άποθεματα φωτεινοτητας τόσο και στο έντονο blinking που παρουσιάζουν.

 

Καλο είναι φίλε μου να τις στις απο κοντά να κρίνεις τι σου αρέσει. Γενικά ισχύει ότι οι πλάσμα είναι πιο cinema friendly. Αλλα δεν έχουν όλες αποδεκτή ποιότητα εικόνας. Εάν μιλαγαμε για vt 30 η 50 η για κάποια Ε6500 τότε μάλιστα. Απλά έχει γίνει καραμέλα ότι πλάσμα ίσον best tv. Μην τα ισοπεδονουμε και όλα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...