Προς το περιεχόμενο

Με 500-650 ευρω ψαχνουμε 42' TV! Τι λετε για την Panasonic TX-L42ET5E ???


fidelakos4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πλάσμα που προτάθηκαν πιο πάνω δεν τις λες και μια χαρα. Ούτε σε κίνηση ούτε σε άποθεματα φωτεινοτητας τόσο και στο έντονο blinking που παρουσιάζουν.

 

Καλο είναι φίλε μου να τις στις απο κοντά να κρίνεις τι σου αρέσει. Γενικά ισχύει ότι οι πλάσμα είναι πιο cinema friendly. Αλλα δεν έχουν όλες αποδεκτή ποιότητα εικόνας. Εάν μιλαγαμε για vt 30 η 50 η για κάποια Ε6500 τότε μάλιστα. Απλά έχει γίνει καραμέλα ότι πλάσμα ίσον best tv. Μην τα ισοπεδονουμε και όλα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ειναι αναλογα και ΤΙ ζηταει ο καθε ενας φιλε !! Εγω ειμαι πολυ μα παρα πολυ ευχαριστημενος με την LG 2500 μου η οποια ειναι 5 ετιας νομιζω μοντελο !! Τωρα αν ζηταει καποιος Plasma με 650Ε και να εχει την εικονα των LED δεν γινεται !! Μη τα θελουμε και ολα δικα μας !!! Παντως ακομα και τωρα με 300Ε tv plasma κανεις μια χαρα την δουλεια σου ( Cinema,GAmes,κτλ..) Εξαλλου ΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι πλάσμα που προτάθηκαν πιο πάνω δεν τις λες και μια χαρα. Ούτε σε κίνηση ούτε σε άποθεματα φωτεινοτητας τόσο και στο έντονο blinking που παρουσιάζουν.

 

Καλο είναι φίλε μου να τις στις απο κοντά να κρίνεις τι σου αρέσει. Γενικά ισχύει ότι οι πλάσμα είναι πιο cinema friendly. Αλλα δεν έχουν όλες αποδεκτή ποιότητα εικόνας. Εάν μιλαγαμε για vt 30 η 50 η για κάποια Ε6500 τότε μάλιστα. Απλά έχει γίνει καραμέλα ότι πλάσμα ίσον best tv. Μην τα ισοπεδονουμε και όλα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

εμενα παντως οι πλασμα μου φαινονται πιο σοβαρες,και εχουν πιο καλη πιστοτητα στα χρωματα,σε σχεση με τις lcd που φαινονται σουπερ ουαου και φανταχτερες.

δηλαδη το κοκκινο το βλεπεις κοκκινο,και οχι προς το πορτοκαλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πλάσμα και πλάσμα Υπάρχουν κορυφαία μοντέλα που παίζουν πραγματικά καλά και δινουν μαθηματα κορεσμου - κοντραστ. Υπάρχουν και φθηνά μοντέλα 51 ιντσών με 700 ευρώ που εχουν κίνηση σαν led 50hz και gamma για κλάματα.

 

Και εγω πλάσμα εγω απο το 2007. Ηταν κορυφαίο μοντέλο της εποχής (για μερικούς και για σήμερα). Σε σχεση με τις νεες ομως premioum led δείχνει κάπως γερασμένη....

 

Εαν μιλάμε για lcd 2 ετιας του 500 αρικου χωρίς υποτυπώδεις ρυθμίσεις στην εικόνα είναι απόλυτα λογικό να βλέπεις πορτοκαλί αντι για κόκκινο. Λογικό καθώς δουλεύουν υπερκορεσμενα με το backlight τέρμα Ολοι στα καταστήματα επιλεγούν την dynamic λόγω του υπερβολικού φωτισμού που έχουν. Παραυατα εχει αποδειχτεί οτι περισσότερος κόσμος εντυπωσιάζεται με αυτές τις ρυθμίσεις.

 

Στους 10 δήθεν hi - end πελάτες που εξυπηρετούσα οταν πήγαινα στο χώρο τους με όργανα για calibration, οι 6 έβαζαν μετά απο λίγες μέρες την tv στο dynamic!! Τους άρεσε περισσότερο...(απο αυτούς είχαν πάρει και κορυφαία μοντέλα πλάσμα αλλά και led).

 

Μα τους λέω έτσι θα έχεις σωστό μαύρο, ρεαλιστικά χρώματα και απόδοση cinema. Ναι οκ αλλά εγώ την θέλω φωτεινή και ζωηρή... Πριν ηταν μουντή και σκοτεινή.

 

Εγώ τι να έκανα ..?? Να τους έκραζα οτι δεν ξέρουν να βλέπουν σωστή εικόνα? Οτι είναι άσχετοι Οτι η THX αλλά λέει?? κτλ κτλ.. Μετά από τόσα χρόνια έμαθα ότι ο καθένας αυτό που θέλει βαθιά μέσα του, αυτό και τον ικανοποιεί. Όσο και να χειραγωγούμε τους καταναλωτές προς την σωστή για εμάς κατεύθυνση, ο υποκειμενικός παράγοντας που ονομάζεται γούστο... Υπερισχύει των όλων!

 

 

Άπλα πράγματα.

 

Φιλικά Μάριος.

AV Group

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο.

εντωμεταξυ το dynamic contrast Ειναι τοσο απαραδεκτο,που σε γρηγορες εναλλαγες με ποναει το ματι μου.

υποθετω οτι οι δηθεν Hi end ηταν απλα λεφταδες που θελανε να παρουνε οτι πιο ακριβο(ουτε καν πιο καλο) ετσι για να δειχνονται στους κιοφτεδες φιλους τους...?

μου θυμιζει εποχες lcd Οθονων επι Windows xp Που βαζανε οτι να ναι αναλυση στην οθονη "για να μην ειναι μικρα"

και πιο παλια τα Hz στις crt ηταν στα 60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο.

εντωμεταξυ το dynamic contrast Ειναι τοσο απαραδεκτο,που σε γρηγορες εναλλαγες με ποναει το ματι μου.

υποθετω οτι οι δηθεν Hi end ηταν απλα λεφταδες που θελανε να παρουνε οτι πιο ακριβο(ουτε καν πιο καλο) ετσι για να δειχνονται στους κιοφτεδες φιλους τους...?

μου θυμιζει εποχες lcd Οθονων επι Windows xp Που βαζανε οτι να ναι αναλυση στην οθονη "για να μην ειναι μικρα"

και πιο παλια τα Hz στις crt ηταν στα 60...

 

Σαν τις Plasma Δεν εχει φιλος. Εγω σου λεω κανω δουλεια με 5ετιας και αναλυση 720 ! Τι να λεμε τωρα..Εκτος φυσικα οπως εγραψα και πιο πανω αν εχει λεφτα να παρεις μια πολυ καλη LED εκει αλλαζουν τα δεδομενα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναλογα και ΤΙ ζηταει ο καθε ενας φιλε !! Εγω ειμαι πολυ μα παρα πολυ ευχαριστημενος με την LG 2500 μου η οποια ειναι 5 ετιας νομιζω μοντελο !! Τωρα αν ζηταει καποιος Plasma με 650Ε και να εχει την εικονα των LED δεν γινεται !! Μη τα θελουμε και ολα δικα μας !!! Παντως ακομα και τωρα με 300Ε tv plasma κανεις μια χαρα την δουλεια σου ( Cinema,GAmes,κτλ..) Εξαλλου ΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ;;;;

 

Δηλαδη λεμε πως στα 650 ευρω μια led θα εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο μια plasma? Διοτι αναποδα το ειχα καταλαβει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λεμε πως στα 650 ευρω μια led θα εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο μια plasma? Διοτι αναποδα το ειχα καταλαβει,

 

 

οχι !! Αποψη μου ειναι οτι με 650 Ευρω καλη LED δεν αγοραζεις αλλα καλη plasma αγοραζεις !! Ειδικα αυτην....

 

http://www.insomnia.gr/topic/461890-panasonic-viera-tx-p50gt30-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-700e/

 

τσιμπησε την φιλε ΑΜΕΣΑ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη λεμε πως στα 650 ευρω μια led θα εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο μια plasma? Διοτι αναποδα το ειχα καταλαβει,

 

Αυτο που σου εξηγούν οι περισσότεροι είναι οτι πρεπει να πας να δεις εαν σου αρέσει η απόδοση και η συμπεριφορά των πλάσμα Εσυ θα κρίνεις. Ας λένε ολοι οτι θέλουν Εσυ θα την βάλεις στο σπίτι σου, εσυ θα την βλέπεις καθε μέρα.

 

Μπορεί να σε ενοχλεί η ζωηράδα των led, η να σε κουράζει το blinking (τρεμοπαιγμα) των πλάσμα Πρέπει να πας σε κάποια έκθεση. Εαν ειναι δυνατόν να σου δείξουν και σε τι ρυθμίσεις παίζει η καθε μια μεσώ του remote τους. Εαν δεν εχει πολύ κόσμο και το ζητήσεις ευγενικά σε κάποιο οργανωμένο μαγαζί θα το κάνουν.

 

Η TX-P50GT30 που αναφέρθηκε άνωθεν ειναι πολύ καλή tv προερχομένη απο μεγάλη και ακριβή κατηγορία. Αλλα μάλλον θεωρώ είναι κάποια προσφορά που εγινε σε κάποιoν για συγκεκριμένο κομμάτι. Εχει καταργηθεί καιρώ τώρα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά αποθέματα.

 

Στα 650 βρίσκει κάποιος led tv που είναι της προκοπής Πχ η samsung 40ES6100 ειναι μια χαρα για το 80% των περισσοτέρων καταναλωτών. Μην πω οτι ειναι και too much. Μια χαρα ευκρίνεια , άφθονο gamma, με σωστή ρύθμιση εχει και καλο μαύρο, πολλές smart ευκολίες και απο κίνηση τα 200hz ειναι επαρκή σχεδόν για ολες τις καταστάσεις.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σου εξηγούν οι περισσότεροι είναι οτι πρεπει να πας να δεις εαν σου αρέσει η απόδοση και η συμπεριφορά των πλάσμα Εσυ θα κρίνεις. Ας λένε ολοι οτι θέλουν Εσυ θα την βάλεις στο σπίτι σου, εσυ θα την βλέπεις καθε μέρα.

 

Μπορεί να σε ενοχλεί η ζωηράδα των led, η να σε κουράζει το blnking (τρεμοπαιγμα) των πλάσμα Πρέπει να πας σε κάποια έκθεση. Εαν ειναι δυνατόν να σου δείξουν και σε τι ρυθμίσεις παίζει η καθε μια μεσώ του remote τους. Εαν δεν εχει πολύ κόσμο και το ζητήσεις ευγενικά σε κάποιο οργανωμένο μαγαζί θα το κάνουν.

 

Η TX-P50GT30 που αναφέρθηκε άνωθεν ειναι πολύ καλή tv προερχομένη απο μεγάλη και ακριβή κατηγορία. Αλλα μάλλον θεωρώ είναι κάποια προσφορά που εγινε σε κάποιων για συγκεκριμένο κομμάτι. Εχει καταργηθεί καιρώ τώρα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά αποθέματα.

 

Στα 650 βρίσκει κάποιος led tv που είναι της προκοπής Πχ η samsung 40ES6100 ειναι μια χαρα για το 80% των περισσοτέρων καταναλωτών. Μην πω οτι ειναι και too much. Μια χαρα ευκρίνεια , άφθονο gamma, με σωστή ρύθμιση εχει και καλώ μαύρο, πολλές smart ευκολίες και απο κίνηση τα 200hz ειναι επαρκή σχεδόν για ολες τις καταστάσεις.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να παει να δει ποια του κανει !!! Απλα εμεις προτασεις κανουμε ! ΟΣο για την LED που προτεινεις...σειρα 6 ενταξει απλα καλη τιποτα τρελο. Επισης πριν 3 χρονια νομιζω βγηκε η σειρα 6 ! Σωστα η κανω λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποφασισαμε να παμε για plasma και Panasonic μεχρι 700ε. Πειστηκαμε οσον αφορα την τεχνολογια plasma, και θα πρτοιμησουμε PaNASONIC ως πιο παλια στο κουρμπετι με τις Plasma. Αυριο θα παμε να δουμε σε εκθεση.

 

Λεμε για....αυτην....http://www.skroutz.gr/s/445187/Panasonic-TX-P42UT50E.html

 

ή αυτην ........ http://www.skroutz.gr/s/323181/Panasonic-TX-P42G30E-42.html

 

 

Το χουμε???? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποφασισαμε να παμε για plasma και Panasonic μεχρι 700ε. Πειστηκαμε οσον αφορα την τεχνολογια plasma, και θα πρτοιμησουμε PaNASONIC ως πιο παλια στο κουρμπετι με τις Plasma. Αυριο θα παμε να δουμε σε εκθεση.

 

Λεμε για....αυτην....http://www.skroutz.gr/s/445187/Panasonic-TX-P42UT50E.html

 

ή αυτην ........ http://www.skroutz.g...P42G30E-42.html

 

 

Το χουμε???? :)

 

Καλοριζικη η G30 φιλε ! Αντε καλεσε μας να δουμε κανα εργακι !! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποφασισαμε να παμε για plasma και Panasonic μεχρι 700ε. Πειστηκαμε οσον αφορα την τεχνολογια plasma, και θα πρτοιμησουμε PaNASONIC ως πιο παλια στο κουρμπετι με τις Plasma. Αυριο θα παμε να δουμε σε εκθεση.

 

Λεμε για....αυτην....http://www.skroutz.gr/s/445187/Panasonic-TX-P42UT50E.html

 

ή αυτην ........ http://www.skroutz.g...P42G30E-42.html

 

 

Το χουμε???? :)

 

Επισκεψου πρώτα κάποιον χώρο, δες ολα τα διαθέσιμα μοντέλα-τεχνολογίες στα χρήματα που διαθέτεις και μετά συζητάμε τι είναι καλύτερο για εσένα.

 

Με το να λες τελεσίδικα θα πάρω αυτο εφόσον το λενε οι άλλοι δείχνει οτι χειραγωγήθηκες με βάση τα γούστα των άλλων και οχι με τα δικα σου. Πιθανόν και να το μετανιώσεις όμως αυτό εκ των υστέρων.

 

Δεν ειναι λάθος επιλογή οι LED ούτε οι πλάσμα. Εχει να κανει με την χρήση και την απόδοση που μας καλύπτει.

 

Η G30 ειναι μια μέτρια πλάσμα απο την περσινή σειρα, δεν νομιζω να υπάρχει εύκολα σε κάποιο κατάστημα να την δεις. Και σαφως μην την παρεις ετσι απο καποιο e-shop στα τυφλα.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να παει να δει ποια του κανει !!! Απλα εμεις προτασεις κανουμε ! ΟΣο για την LED που προτεινεις...σειρα 6 ενταξει απλα καλη τιποτα τρελο. Επισης πριν 3 χρονια νομιζω βγηκε η σειρα 6 ! Σωστα η κανω λαθος ;

 

Η ES6100 βγήκε τον Μάιο του 2012. Σε εικονα - κινηση απο πλασμα του 500-600 αρικου ειναι καλυτερη κατ εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η G30 ειναι μια μέτρια πλάσμα απο την περσινή σειρα,

 

Καλά σοβαρολογείς τώρα ; Επειδή είναι από την περσινή σειρά είναι μέτρια; Πέρυσι γιατί την λέγανε κορυφαία;

Γιατί μας έχεις δώσει την εντύπωση ότι όπου ακους για πλάσμα , τσουπ πετάγεσαι και σπέρνεις αμφιβολίες ;

Εντάξει μπορεί να είσαι επαγγελματίας στο χώρο και σίγουρα γνωρίζεις πάρα πολλά , αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι μεροληπτείς;

 

Η ES6100 βγήκε τον Μάιο του 2012. Σε εικονα - κινηση απο πλασμα του 500-600 αρικου ειναι καλυτερη κατ εμε.

Δηλ. πόσα λες ότι πρέπει να δώσει κανείς για 42άρα πλάσμα ;

Αυτή λοιπόν είναι μέτρια http://www.skroutz.g...P42G30E-42.html

 

 

Στο άλλο thread για την 50gt30 γράφεις

 

 

Ναι μεν περσινό μοντέλο, αλλα απο τα καλά. !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα πουθενά οτι είναι μέτρια λόγω περσινής σειράς. Απλά το αναφέρω καθώς πολυ πιθανών να μην γνωρίζουν οτι εχει βγει αντικαταστατής. Νομίζω οτι ειναι δίκαιο να το ξέρουν.

 

Παραυατα να εξηγηθώ περί της μετριότητας που ανέφερα.

 

Σε σχέση με οτι υπάρχει διαθέσιμο αυτήν την στιγμή σε πλάσμα είναι στην μεσαία κατηγορία εάν θες να το θεσω καλύτερα Υπάρχουν. Entry level μοντέλα οπως Panasonic X50, UT50, Samsung E450, E490. Middle level, Panasonic X50, XT50, G series, Samsung 500 series. High End models Panasonic VT series, ST series Samsung E6500, E8000 κτλ

 

Άρα λοιπόν αναλογικά τοποθετείται στην μεσαία - μέτρια κατηγορία. Σε σχέση με VT-ST series η εικόνα της δεν εχει καμία σχέση Καμιά αδικία εκ μέρους μου. Πιθανών να παρεξηγήθηκε το μέτριο. Οκ τοτε μεσαίο. Αλλα οταν υπάρχει και το high end όσο καλό και να είναι ενα προϊόν μετριάζει..

 

Δεν διαπράττω καμιά μεροληψία κατά των πλάσμα Πιο πανω αναφέρω οτι κατέχω πλάσμα ως main tv. Απλα δεν μπορώ να ακούω απολυτοτητες και μονοδρομες απόψεις για μια τεχνολογία που θεοποιείται στο έπακρο και έχει γίνει καραμέλα, άνευ κατηγορίας. Καλό ειναι να τονίζουμε τα θετικά της αλλα και τα αρνητικά. Πολλοί εντυπωσιάζονται από την εικόνα τους πολλοί δεν αντέχουν ούτε λεπτό.

 

Ποτε δεν χρησιμοποίησα την ιδιότητα μου ως επαγγελματίας Άπλα και μονο επειδή ανέκαθεν ειχα σεβασμό στο πελάτη επιμένω να πάει να δει μονός του, να κρίνει και μετα να πάρει κατευθύνσεις απο εμάς. Με το να τον χειραγωγούμε με το τι θεωρούμε εμείς καλύτερο για εμάς, η για την THX, η την EISA κτλ δεν λεει κάτι για την υποκειμενική του κρίση.

 

Και πριν παρεξηγηθώ για το θέμα υποκειμενικότητα vs ρεαλιστική-αληθινή εικόνα, τονίζω:

 

Η τηλεόραση κατά βάση χρησιμοποιείται σαν ψυχαγωγικό μέσο για την πλειοψηφία των χρηστών και οχι σαν ενα αυστηρό μέσον προβολής. Καλή η ρεαλιστική εικόνα αλλά για μερικούς τείνει να ειναι κλινική και άτονη. Πολυ χρήσιμο για επαγγελματίες, hi-end users, αδιάφορες για τον μεσο χρηστή που αναζητά τον εντυπωσιασμό.

 

Εσεις μπορεί να κρίνετε κατα τον εαυτό σας και τις προσωπικές σας απόψεις. Επιτρέψτε μου να εχω αντίθετη άποψη καθως εχω συνομιλήσει με πολυ κοσμο - καταναλωτές που σκέφτονται - λειτουργούν διαφορετικά.

 

Μια φορά ειχα βαλει σε ενα πελάτη να ακούσει ενα σύστημα με ενισχυτή, δυο ηχεία και ενα πολύ καλο cd συνολικής αξιας 40.000 και μου έλεγε τι μάπα ειναι αυτο.... Άσχετα με το τι ηταν σωστό ηχητικά, ειχε μάθει να ακούει νταπα ντουπα και τσικι τσικι. Οσο και να του εξηγούσα....Αυτο ήθελε, αυτο του άρεσε αυτο τον ικανοποιούσε. Ποιος ο λογος να του αποδείξω οτι ο γάιδαρος πετάει?? ασχετα εαν ειχα δικιο για το τι ειναι σωστός ήχος.

 

Ειμαστε ολοι διαφορετικά ατομα, για αυτο και υπαρχει μεγάλη ποικιλια σε προϊόντα. Για να μας καλυπτουν ολους.

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...