Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Nexus 299€ (Μονο για μελη) στο πλαισιο


alexx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ δεν την καταλαβαίνω αυτήν την εμμονή με τις αγγελίες.

 

Πάντα θα υπάρχουν εξυπνάκηδες που πουλάνε κάτι ακριβότερα, και κορόιδα που θα τους πληρώσουν.

 

Αφήστε τους, τους πρώτους να βγάλουν κανένα ψίχουλο και τους δεύτερους να πληρώνουν περισσότερα.

 

Σας νοιάζει τι θα κάνουν τα κορόιδα; Ή μήπως σας υποχρέωσε κανείς να τα αγοράσετε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου δεν παει ετσι...δεν μπορει ο καθε τυχαιος πουθενας με 0 ποστ να μπαινει και να κανει ανω κατω ενα φορουμ..στην τελικη σου λεω οτι το θελες εσυ και αυτος σε προλαβε...(εμενα το ξαναλεω δεν με νοιαζει η συγκεκριμενη προσφορα)

.

απλα ειμαι της αποψης οτι πρεπει να υπαρχει ελεγχος οσον αφορα τις αγγελιες οπως σε αλλα φορουμ που δεν κανεις λογαριασμο μονο για να πουλας ...αν υπαρξει μια κλιμακα για το καθε μελος δεκτο...αλλα ετσι φιλε μου δημιουργουνται για πλακα και οι διπλοι-τριπλοι λογαριασμοι που πιστεψε με ειναι αιτια για γερο ban .... ασχετο που απο οτι φαινεται τα πραγματα εχουν ψιλοχαλαρωσει....δεν κανω επιθεση απλα λεω την αποψη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω δει μόνο μια φορά στο παρελθόν το τμήμα αγγελιών του insomnia.gr, και δε νομίζω ότι το φόρουμ είναι άνω κάτω εξ αιτίας αυτού. :)

 

Το point μου είναι ότι όντως θα μπορούσε να πάει αλλού (στη χρυσή ευκαιρία που αναφέρει κάποιος) και να το πουλάει (και) εκεί με "καπέλο". Μαγκιά του. Μόνο αν σταματήσουν να υπάρχουν κορόιδα, θα "τιμωρηθεί" αυτός, γιατί πολύ απλά θα μπει "μέσα"!

 

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι πολύ σωστά, αλλά έχουν να κάνουν με τη netiquette, τους κανόνες του φόρουμ και το moderation αυτού, και όχι με την πράξη του να αγοράζει κανείς ηλεκτρονικά από προσφορές και να τα πουλά σε αγγελίες. Σίγουρα οι διπλοεγγραφές και η εγγραφή μόνο για τις αγγελίες είναι κατακριτέα, και καλό θα είναι να "μπλοκαριστούν".

 

(Εγώ είμαι σε αυτό το φόρουμ μόνο για την ενότητα των προσφορών! Ελπίζω και αυτό να μην είναι κατακριτέο! :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατακριτεο αλλα θα το εχεις δει και αλλες φορες να γινεται αυτο....απο galaxy pocket σε sapphire 6850 plaisiou. απο samsung galaxy tab+samsung galaxy sii (eurobank) και παει λεγοντας .... ο δρομος για αυτο που υποστηριζω ειναι μεγαλος....εχουν γινει τουλαχιστον 20-25 νεοι λογαριασμοι υπαρχοντων μελων του φορουμ...για αυτο με βλεπεις να εκφραζω την αποψη μου...

 

και σου λεω εγω ...βαλε μινιμουμ 150 ποστ το τελευταιο 2μηνο-τριμηνο να δεις ποσα τετοια κρουσματα θα εχεις....σιγουρα θα υπαρχει μειωση και μαλιστα αρκετη....κ που ξερεις ισως αυτη η αγγελια παραπανω να ειναι double-user ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο εξειδικευμενες αποψεις (..και αλλα) στον τομεα του g.nexus δες εδω

Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)

 

Τα ειχα υπόψιν αλλα 340 και 120 σελιδες αντιστοιχα ειναι κομματακι πολλες... :fear:

Ευχαριστω οπως και να εχει. :-D

 

Καλο θα ηταν να κλειδωθει εφοσον εληξε η προσφορα γιατι φαινεται να γινεται αλλο ενα thread μεσω αντιδικιων για τις αγγελιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλος' date=' αλλαξε το swype απο το SII σου και ξαναστειλε , γιατι μονο σκουμπει ντουμπει ντου δεν εγραψες....[/quote']

 

Δηλαδή τίποτα δεν κατάλαβες; ebay εννοώ

 

Swyped from my SII using Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχα υπόψιν αλλα 340 και 120 σελιδες αντιστοιχα ειναι κομματακι πολλες... :fear:

Ευχαριστω οπως και να εχει. :-D

 

Καλο θα ηταν να κλειδωθει εφοσον εληξε η προσφορα γιατι φαινεται να γινεται αλλο ενα thread μεσω αντιδικιων για τις αγγελιες.

υπαρχει και το search και επισης μπορεις να γραφτεις και να ρωτησεις αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό της υπόθεσης είναι πως υπάρχουν κάποια άτομα που αγοράζουν εξ'αρχής με σκοπό την μεταπώληση. Εκμεταλλευόμενοι και τούτο το forum.

 

Έτσι και οι κανονικοί καταναλωτές δεν απολαμβάνουν τις καλές τιμές των καταστημάτων, και οι προσφορές των καταστημάτων πάνε ουσιαστικά στράφι μιας και τα κομμάτια εξαφανίζονται σε ώρες, αν όχι λεπτά.

 

Από εκεί και μετά, το που διαλέγει να βάλει αγγελία ένας τέτοιος τύπος δεν έχει πολύ σημασία για μένα. Είναι κατακριτέος ούτως η άλλως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα παιρνει ρισκο να του μεινει το εμπορευμα στο ραφι αν πχ αλλαξει η τιμη προσεχως στα μαγαζια κλπ.

Ο τυπος παραπανω δαπανα χρονο για να βρισκει τις προσφορες και αλλο τοσο χρονο για να προβαλλει το προιον σε αγγελιες, ειναι απλα η δουλεια του, τα περισσοτερα επαγγελματα βασιζονται στο κερδος, δεν ειναι εγκληματιας, ουτε καν παρανομος.

 

Δεν αξιζει να το κανουμε θεμα, το ιδιο μπορει να κανουν κ μικρα μαγαζια ή μικροτερες πχ ατομικες επιχειρησεις και να κοιτανε τις προσφορες εδω κ να αγοραζουν ποσοτητα για μεταπωληση. Σιγα μην αρνηθει το Πλαισιο ή το mediamarkt να πουλησει σε καποιον 10 ή 100 τεμ., ποσες κ ποσες φορες κατηγορουμε εδω τα μεγαλα μαγαζια οτι βγαζουν κραχτες κ μετα δεν εχουν αποθεμα, ομως δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε τι εχει παιχτει απο πισω.

 

Κατι αντιστοιχο κανουν κ οι μεγαλες επιχειρησεις αναζητωντας "προσφορες" απο εισαγωγεις/αντιπροσωπους κ παραεισαγωγες, για να τις βγαλουν μετα προς εμας κ να γραφουμε εμεις εδω τι καλη τιμη βρηκαμε...

 

Ολα στο ιδιο καζανι βραζουν, ετσι λειτουργει το εμποριο, δεν υπαρχει τιποτε κατακριτεο, οσον αφορα την ισορροπια του νομου προσφορας και ζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πουλησεις σε μεγαλυτερη τιμη, δεν πρεπει να καταβαλεις κ τον αντιστοιχο φορο στο κρατος;

 

Αρα, ειναι παρανομο να αγοραζεις κατι 300€ και να το πουλας 330€ χωρις να πληρωσεις φορο στο κρατος.

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα παιρνει ρισκο να του μεινει το εμπορευμα στο ραφι αν πχ αλλαξει η τιμη προσεχως στα μαγαζια κλπ.

Ο τυπος παραπανω δαπανα χρονο για να βρισκει τις προσφορες και αλλο τοσο χρονο για να προβαλλει το προιον σε αγγελιες, ειναι απλα η δουλεια του, τα περισσοτερα επαγγελματα βασιζονται στο κερδος, δεν ειναι εγκληματιας, ουτε καν παρανομος.

 

Δεν αξιζει να το κανουμε θεμα, το ιδιο μπορει να κανουν κ μικρα μαγαζια ή μικροτερες πχ ατομικες επιχειρησεις και να κοιτανε τις προσφορες εδω κ να αγοραζουν ποσοτητα για μεταπωληση. Σιγα μην αρνηθει το Πλαισιο ή το mediamarkt να πουλησει σε καποιον 10 ή 100 τεμ., ποσες κ ποσες φορες κατηγορουμε εδω τα μεγαλα μαγαζια οτι βγαζουν κραχτες κ μετα δεν εχουν αποθεμα, ομως δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε τι εχει παιχτει απο πισω.

 

Κατι αντιστοιχο κανουν κ οι μεγαλες επιχειρησεις αναζητωντας "προσφορες" απο εισαγωγεις/αντιπροσωπους κ παραεισαγωγες, για να τις βγαλουν μετα προς εμας κ να γραφουμε εμεις εδω τι καλη τιμη βρηκαμε...

 

Ολα στο ιδιο καζανι βραζουν, ετσι λειτουργει το εμποριο, δεν υπαρχει τιποτε κατακριτεο, οσον αφορα την ισορροπια του νομου προσφορας και ζητησης.

 

Με τη λογική σου, το insomnia forum (γιατί εδώ μέσα βρισκόμαστε και όχι στην αγορά) εμπορευματοποιείται και γίνεται μέσο διευκόλυνσης των επαγγελματιών και εμπόρων των αγγελιών.Ούτε επιχειρήσεις (θα έπρεπε να) δραστηριοποιούνται εδώ μέσα ούτε έμποροι, τουλάχιστον με αυτή τους την ιδιότητα, κύρια ή δευτερεύουσα αδιάφορο, και με σκοπό το κέρδος. Μόνο υπεύθυνοι καταναλωτές, κατά τη γνώμη μου. Οι τελευταίοι δυστυχώς βγαίνουν χαμένοι εδώ μέσα τελικά, όταν από τις προσφορές επωφελούνται κατά κύριο λόγο ελάχιστοι άλλοι, που κυνηγάνε τις προσφορές με αποκλειστικό σκοπό τη μεταπώληση (ούτε καν στη Χρυσή Ευκαιρία, αλλά πάλι μέσα στο ίδιο φόρουμ). Επιτρεπτό μεν (...), αλλά πόσο θεμιτό πια;

 

Και στο παραδιπλανό thread για το alienware, καταλαβαίνω διαβάζοντας ότι πολλοί, που πραγματικά ήθελαν το κορυφαίο μηχάνημα, βλαστημούν την τύχη τους γιατί δεν πρόλαβαν τα αποθέματα της πρόσφατης προσφοράς, ίσως και για ελάχιστα λεπτά...ενώ άλλοι το πουλάνε ήδη στις αγγελίες με 300 ευρώ καπέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν σας εφερνα ενα αλλο nexus ... -> http://www.bestprice.gr/item/2153020130/google-nexus-7-16gb και σας το εδινα σφραγισμενο 299 ευρω (τοσο νομιζω το ειχε το eshop καποια στιγμη δεν ξερω αν πηρε/παρελαβε κανενας, παντως εγω ελεγα οτι σας κλεβει και πολλοι ελεγαν ειναι ευκαιριαρα) θα παιρνατε καμια 50αρια τεμαχια εδω μεσα ετσι για να εχω μια ιδεα ποσο καλη μπιζνα μπορω να κανω δηλαδη.... (!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεμε τι ειναι θεμιτο ή σωστο, λεμε τι συμβαινει.

Σωστη η παρατηρηση για τον ΦΠΑ, αν και εχει νοημα στην ποσοτητα.

 

Θυμηθηκα τωρα καποιους κατασκευαστες σπιτιων, που για να μην τους πιανει ο νομος, εφτιαχναν ενα σπιτι καθε χρονο...

Ειδαλλως θα επρεπε να δηλωσουν επαγγελμα κατασκευαστη...και σε αυτην την περιπτωση μιλαμε για χιλιαδες ευρω κερδος ανα σπιτι. Σε ολα τα επιπεδα συμβαινουν αυτα και για οτιδηποτε υπαρχει ζητηση.

Πολλα μπορουμε να πουμε θεωρητικα, δεν ξερω αν αξιζει να ασχολειται καποιος παραπανω.

Στην τελικη και εν μεσω κρισης, καλυτερα να προσπαθει να βγαλει καποιος ενα μικρο κερδος ετσι, παρα να γινει κλεφτης :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...