Προς το περιεχόμενο

Με δάγκωσε γατάκι.Τι εξετάσεις πρέπει να κάνω?


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΣΟΣ!

Πριν από 3 λεπτά με τσίμπησε φίδι στο "πουλάκι μου" ζητούνται εθελοντές για να ρουφήξουν το δηλητήριο!

 

για ακροτηριασμο σε κοβω, να αποφυγεις τα χειροτερα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΣ!

Πριν από 3 λεπτά με τσίμπησε φίδι στο "πουλάκι μου" ζητούνται εθελοντές για να ρουφήξουν το δηλητήριο!

 

Εθελοντές και όχι εθελόντριες. Μάλιστα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον πήγα σε 3 φαρμακεια και 1 νοσοκομείο και κανεις δεν έιχε αντιλυσσικό ορο.μου έιπαν όλοι οτι δεν υπάρχει κινδυνος να εχω μολυνθει απο λύσσα.τι και αν επέμενα, αυτοι με διώξανε.

Τεσπα.το καλο είναι οτι δεν έχει πρηστει,εκει που με δάγκωσε

 

μην αγχώνεσαι.

μόνο αν το δεις να τουμπανιάζει και να μαυρίζει πήγαινε κοίταξε το. :-)

 

Πάντως μια ερώτηση. Όταν λες έτρεχε αίμα 2-3 λεπτά, εννοείς ποτάμι;

ή το ζούπαγες εσύ να τρέξει;

 

Και τι δουλειά είχες να πιάσεις αδέσποτο γατί ;

ήταν φιλικό και μετά σε δάγκωσε, ή είχε τρυπώσει κάπου και πήγες να το βουτήξεις ;

 

 

 

>η φάτσα μου όταν

 

aspecialcat.gif

 

:-D κορυφαίο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια ερώτηση. Όταν λες έτρεχε αίμα 2-3 λεπτά, εννοείς ποτάμι;

ή το ζούπαγες εσύ να τρέξει;

 

Και τι δουλειά είχες να πιάσεις αδέσποτο γατί ;

ήταν φιλικό και μετά σε δάγκωσε, ή είχε τρυπώσει κάπου και πήγες να το βουτήξεις ;

 

 

έντάξει δεν έτρεχε ποτάμι ,είχε μια μικρή ροή για 1-2 λεπτά.δε το πιεζα

 

το γατι είχε τρυπώσει στον κινητήρα του αυτοκινήτου μου και πήγα να το πιασω να το βγάλω έξω και αυτο με δάγκασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'εχουν δαγκώσει και γρατζουνίσει άπειρες φορές....

 

δεν έχω πάθει κάτι, χτες μάλιστα έκανα εξετάσεις χοληστερίνης και βγήκαν πολύ καλές...

 

 

Τις τρως μετά για αντίποινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έντάξει δεν έτρεχε ποτάμι ,είχε μια μικρή ροή για 1-2 λεπτά.δε το πιεζα

 

το γατι είχε τρυπώσει στον κινητήρα του αυτοκινήτου μου και πήγα να το πιασω να το βγάλω έξω και αυτο με δάγκασε.

 

γάματα !

το τρελοκομείο η γυναίκα μου είχε σηκώσει με κλαρκ αμάξι (άγνωστου) για να βγάλει γατί που είχε χωθεί στο χώρο του μοτέρ.

 

Και το φορτωθήκαμε το πουτανί !!

έφυγε τουλάχιστον το βλαμένο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα (χρειάζεται μερικές φορές) η γνώμη μου είναι πως δεν θα πάθεις τίποτα, όπως είπες έτρεξε πολύ αίμα και αυτό είναι καλό γιατί οτι μικρόβια που μπορεί να μπήκαν στην πληγή θα έχουν εκτοπιστεί με το αίμα που χύθηκε.

 

Εγώ είμαι οικοδόμος και το λέω αυτό γιατί οπότε πάταγα πρόκα μου έλεγαν οι μεγαλύτεροι (σε ηλικία) να χτυπήσω την πληγή ώστε να βγάλει αίμα και να καθαρίσει, σε περίπτωση που ήταν σκουριασμένη η πρόκα.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον πήγα σε 3 φαρμακεια και 1 νοσοκομείο και κανεις δεν έιχε αντιλυσσικό ορο.μου έιπαν όλοι οτι δεν υπάρχει κινδυνος να εχω μολυνθει απο λύσσα.τι και αν επέμενα, αυτοι με διώξανε.

Τεσπα.το καλο είναι οτι δεν έχει πρηστει,εκει που με δάγκωσε

 

Δεν έπρεπε να πας σε φαρμακεία, σε νοσοκομείο έπρεπε να πας. Πως σε διώξανε; Υπάρχει ένα ποσοστό(μικρό αλλα υπάρχει) να έχεις λύσσα.

 

Πώς παίρνουν αυτό το ρίσκο; Έλεος με τους Έλληνες γιατρούς :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια λυσσα ρε παιδια? Ξερετε απο ποτε εχουμε να δουμε λυσσα στην Ελλαδα?

 

Εφ'οσον εχεις κανει προσφατα αντιτετανικο και η πληγη ειναι καθαρη, δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι. Αν εμφανισει σημεια μολυνσης (οιδημα, πονος, πυον κλπ) τοτε θα χρειαστεις αντιμικροβιακη αγωγή, παντα με οδηγια γιατρου.

Υπαρχει και η cat scratch disease, που κανει λεμφαδενοπαθεια, αλλα δεν ειναι συχνη και δεν εμφανιζεται αμεσα. Επισης κυριως αφορα γρατζουνιες απο γατες και οχι δαγκωμα. Παλι αντιμικροβιακη αγωγη θελει, αλλα πιο ειδικη (το μικροβιο που την προκαλει λεγεται bartonella)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...