Προς το περιεχόμενο

Με δάγκωσε γατάκι.Τι εξετάσεις πρέπει να κάνω?


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μία ώρα εχω ραντεβού με το ιατρό μου και θα του πω να μου κάνει εξετάσεις..

Είναι οι εξής:

Εξετάσεις για λύσσα,bartonella,ηπατιτιδες,γαγγραινα και άλλα μικροβια πιθανα που να έχει το γατακι

 

Πες μου που σου εκαναν την εξεταση για λυσσα και ποσο κανει. Ετσι απο περιεργεια.

 

Οσο για τις ηπατιτιδες.

Σιγουρα ηταν γατακι αυτο που σε δαγκωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εξετάση για λύσσα δε γίνεται εδω στο Ρέθυμνο.Αλλα γίνεται μόνο στην Αθηνα και μόνο στο ΠΑΣΤΕΡ.

Ηπατιτιδα θα κάνω για να μαι ήσυχος,δεν έχει σχεση με το γατακι

 

Αυριο θα τις κάνω τις εξετάσεις .Επισης για γάγγραινα μου είπε ο παθολογος δε κάνουν εξετάσεις,

Επεξ/σία από BLuE_PaNtHeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Πριν λίγες ώρες πηγα να πιάσω ένα αγριο γατάκι,και αυτό με δάγκωσε πολύ δυνατα στο δάχτυλο του χεριού μου και έτρεχε και αίμα για 2-3 λεπτα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι αρρωστιες μπορώ να κολλησω? και τι εξετάσεις πρέπει να κάνω?

Να πω επίσης οτι πριν λίγους μήνες έκανα εμβόλιο για αντιτέτανο.οποτε έιμαι καλύμενος σ αυτό.

 

Πρέπει να πας άμεσα σε Νοσοκομείο για αντιτεττανικό ορό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια λυσσα ρε παιδια? Ξερετε απο ποτε εχουμε να δουμε λυσσα στην Ελλαδα?

 

Για την ακρίβεια , πέρυσι το Πάσχα κοντά , βρέθηκαν άγριες αλεπούδες στα Ιωάννινα θετικές σε λύσσα . Και επίσης , στα σύνορα με Σκόπια και Βουλγαρία , υπάρχει μια βιολογική βόμβα λύσσας έτοιμη να εκραγεί .

 

στραβος εισαι?

 

όχι . εσύ ?

 

απλα δεν δι'αβασα ολες τις σελίδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως στατιστικώς, πιο πολύ κινδυνεύεις απο το σουρίμι που έφαγες για αστακό, παρα απο το γατάκι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια , πέρυσι το Πάσχα κοντά , βρέθηκαν άγριες αλεπούδες στα Ιωάννινα θετικές σε λύσσα . Και επίσης , στα σύνορα με Σκόπια και Βουλγαρία , υπάρχει μια βιολογική βόμβα λύσσας έτοιμη να εκραγεί .

Οκ, συμφωνω οτι οι γειτονες εχουν λυσσα. Σε ζωα, οχι ακομα ανθρωπινο κρουσμα. Αυτο απεχει πολυ απο το να ψαχνουμε για λυσσα σε δηγμα απο οικοσιτο ζωο. Εξακολουθουμε να ειμαστε rabies free country απο το '86-'87.

 

By the way, στο ΚΕΕΛΠΝΟ δε βρηκα κατι για αυτα που λες. Μονο σε μπλογκ τυπου "τρωκτικο" βρηκα σχετικη ειδηση, δε γνωριζω την αξιοπιστια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως στατιστικώς, πιο πολύ κινδυνεύεις απο το σουρίμι που έφαγες για αστακό, παρα απο το γατάκι... :P

 

ελα χαζομάρες.ετσι κ αλλιώς τώρα δε ξαναπαίρνω σουριμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, συμφωνω οτι οι γειτονες εχουν λυσσα. Σε ζωα, οχι ακομα ανθρωπινο κρουσμα. Αυτο απεχει πολυ απο το να ψαχνουμε για λυσσα σε δηγμα απο οικοσιτο ζωο. Εξακολουθουμε να ειμαστε rabies free country απο το '86-'87.

 

By the way, στο ΚΕΕΛΠΝΟ δε βρηκα κατι για αυτα που λες. Μονο σε μπλογκ τυπου "τρωκτικο" βρηκα σχετικη ειδηση, δε γνωριζω την αξιοπιστια της.

 

αμα θές να το ψάξεις ως εσχάτων προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία με την Ελληνική Κτηνιατρική Εταιρία καθώς και με τις κατα τόπους Κτηνιατρικές Υπηρεσίες , και ζήτα πληροφορίες .

Αν μη τι άλλο είναι κάτι που οι Κτηνίατροι είναι άμεσα ενδιαφερόμενοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι με αφορα αμεσα, δεν ειμαι λοιμωξιολογος.

 

Αν ειμαστε τοσο ατυχοι και εχουμε ξανα περιστατικα λύσσας, τοτε δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα θεραπευτικα, ειδικα απο τη στιγμη που δεν εμβολιάζεται ο πληθυσμός. Πρόκειται για νόσο με θνητότητα σχεδόν 100% ακόμα και οταν χορηγηθεί θεραπευτική αγωγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...