Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος για αρχαριο ''manager''


linkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μαγκες!Θελω την βοηθεια σας καθως σκεφτομαι σιγα σιγα να αρχισω να ασχολουμαι με τον προγραμματισμο.Αλλα η περιπτωση μου ειναι καπως περιεργη.Εχω σπουδασει διοικηση επιχειρησεων σε αει της χωρας και τωρα βρισκομαι στον Καναδα οπου κανω μεταπτυχιακο πανω στις e-business technologies.Το θεμα ειναι πως αυτα που μαθαινω ειναι πολυ θεωρητικα και αυτο το πτυχιο ειναι πολυ ''knowledge''.Tα μαθηματα που κανω εχουν σχεση με το ηλεκτρονικο εμποριο-ηλεκτρονικη διαφημιση,δικτυα,αρχιτεκτονικες,ασφαλεια και τα σχετικα αλλα ειναι θεωρητικα.Και επειδη σε εναν χρονο θα βγω στην αγορα εργασιας θελω να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα προετοιμασμενος.Γι αυτο θελω να ξεκινησω λιγο προγραμματισμο που ειναι πιο πολυ ''skills''.

 

Με τι προτεινεται να ξεκινησω?Ο καθενας μου λεει κατι διαφορετικο και εχω μπερδευτει...python?php?html5?joomla?

 

Η πιο κοντινη σχεση που (δεν) εχω με τον προγραμματισμο ειναι ο προγραμματισμος της 3ης λυκειου οποτε πρακτικα...0

Ωστοσο εχω αρκετη ορεξη να ασχοληθω και εννοειται δεν περιμενω να γινω γνωστης κατευθειαν.Απλα να μαθω κατι ωστε να ειμαι χρησιμος σε εταιριες εστω και σε entry level δουλειες....

 

Καμια ιδεα??

 

ps: Το manager το εβαλα σε εισαγωγικα,μην μας παρουν και με τις πετρες! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο κοντινη σχεση που (δεν) εχω με τον προγραμματισμο ειναι ο προγραμματισμος της 3ης λυκειου οποτε πρακτικα...0

Οχι και μηδεν, ολες οι γλωσσεσ προγραμματισμου εχουν ενα κοινο σημειο αναφορας (μεταβλητες, διαδικασιες*, πραξεις κλπ). Οποτε, εστω και θολα να τις εχεις αυτες τις εννοιες στο μυαλο σου, κατι ειναι!! :)

 

Κι εγω python ή java θα προτεινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κάνεις e-business technologies εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις Ruby on Rails.

Είναι λίγο πιο δύσκολη για αρχάριο αλλά είναι πολύ καλή για εφαρμογές Internet που είναι και το μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η python είναι μια καλή αρχή.

Το Joomla δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού: www.joomla.org

 

καλή αρχή,

 

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση.Θες να μου εξηγησεις για ποιον λογο μου προτεινεις python εναντι php ή html5 πχ?

 

Οχι και μηδεν, ολες οι γλωσσεσ προγραμματισμου εχουν ενα κοινο σημειο αναφορας (μεταβλητες, διαδικασιες*, πραξεις κλπ). Οποτε, εστω και θολα να τις εχεις αυτες τις εννοιες στο μυαλο σου, κατι ειναι!! :)

 

Κι εγω python ή java θα προτεινω

 

Φιλε μου ο προγραμματισμος της 3ης λυκειου ειναι και ο λογος που θελω να ξεκινησω.Κατανοω την ''δομη'' και την ''λογικη'' μιας γλωσσας προγραμματισμου.Ωστοσο φανταζομαι πως η ψευδογλωσσα συγκριτικα με java ή python ειναι 700 φορες πιο ευκολη!

 

Αφού κάνεις e-business technologies εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις Ruby on Rails.

Είναι λίγο πιο δύσκολη για αρχάριο αλλά είναι πολύ καλή για εφαρμογές Internet που είναι και το μεταπτυχιακό.

 

Δεν την εχω ξανακουσει...Ειναι πιο εξειδικευμενη σε on-line εφαρμογες?

 

Γενικα οποιοι μου απαντησετε καντε εναν κοπο παραπανω και γραψτε μου τον λογο για τον οποιο προτεινεται την συγκεκριμενη γλωσσα εναντι των αλλων.Δηλαδη τι πλεονεκτημα εχει γενικα αλλα γιατι θα ειναι και καλυτερη για την περιπτωση μου!

 

thnx Πολυ μαγκες για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη διοικηση δεν θα σε βοηθησει ο προγραμματισμος...

κ το μανατζμεντ ειναι πολυ σοβαρη δουλεια, μανατζερ δεν ειναι σημαινει "παλιος" οπως θα θελανε αρκετοι, ουτε επιστατης που κανει ντα, οπως νομιζουν κατα πλειοψηφεια οι ελληνες "μανατζερς".

ασχολησου, κατ εμε, καθαρα με τη διοικηση κι αν θες ψαξε διοικηση εργων πληροφορικης, μεθοδολογιες αναπτυξης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H PHP ήταν στο παρελθόν ο απόλυτος κυρίαρχος του web development και εξακολουθεί να είναι η σημαντικότερη γλώσσα του web (λογω μεγάλου userbase). Παρόλα αυτά, εγώ θα έλεγα να μείνεις στις Python και Ruby.

 

H Python και η Ruby είναι παρόμοιες γλώσσες. Έχουν πολλά κοινά στοιχεία. Στην Python νομίζω μπορείς να βρεις ευκολότερα έτοιμες βιβλιοθήκες (έχει αρκετά μεγαλύτερο userbase από την Ruby).

 

Το Ruby on Rails (RoR) είναι ένα framework της Ruby για web development, για να φτιάχνεις δηλαδή web εφαρμογές. Το αντίστοιχο framework στην Python είναι το Django. Αν ψάξεις στο νετ, θα βρεις και lovers και haters και για τα δύο. Μη δώσεις σημασία. Μέχρι να φτάσεις στο σημείο, οι διαφορές τους να έχουν σημασία για εσένα, έχεις πολύ δρόμο ακόμα.

 

Στο επίπεδο που είσαι, θα έλεγα να αφήσεις στην άκρη τα frameworks για την ώρα και να επικεντρωθείς στις γλώσσες. Κατέβασε μερικά tutorial, αφιέρωσε ας πούμε κανά δίωρο στην καθεμία και με όποια νοιώθεις καλύτερα, ξεκίνα να τη μαθαίνεις. Αφού δεις τα βασικά, μετά σιγά σιγά ξεκινάς με το αντίστοιχο framework

 

Αν τυχόν μετράς ψήφους στο thread, εγώ λέω Python.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουμε ένα διάγραμμα.

 

Μιας και κάνεις e-business (απ όσο καταλαβαίνω βέβαια) τότε καλό θα ήταν να ασχοληθείς με το web και τις web τεχνολογίες γενικότερα.

 

Άρχισε γενικά να διαβάζεις για το web. Κάτι σε φάση web development for dummies. Να πάρεις μια εικόνα όχι να τα μάθεις όλα 100%. Να καταλάβεις τι είναι αυτό που κάνει ένα site, site (html, css). Τι μπορεί να του προσθέσει δυναμικό περιεχόμενο απο τη μεριά του server (php και διάφορα άλλα), τι απο τη μεριά του client (javascript) και αφού πάρεις μια σαφή εικόνα για αυτά, επαναλαμβάνω όχι να ξέρεις 100% τα πάντα γιατί δε γίνεται, τότε αποφασίζεις σε ποια γλώσσα - πλατφόρμα να στραφείς.

 

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένα λοιπόν.

Ξέρω ότι η PHP είναι από τα πρώτα web frameworks αυτή τη στιγμή.

Αλλά και το ruby on rails έχω ακούσει έχει πέραση και το python django και άλλα (π.χ. microsoft .net).

 

Αυτά όμως σε δεύτερη φάση. Άρχισε απο αυτό που είναι ίδιο ανεξάρτητα το ποια γλώσσα και μηχανισμός θα το παράγει, δηλαδή site (html κ.τ.λ.) να πάρεις εικόνα και μετά αποφασίζεις.

 

(Γνώμη μου πάντα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατα νου μετρήσεις σαν και αυτές.

 

Τώρα ούτε ορκίζομαι ούτε έχω κανένα ιδιαίτερο πάθος με το θέμα.

 

Την αίσθηση μου εκφράζω, "ξέρω" είπα, όχι οτι έτσι είναι. Αυτό που ξέρω εγώ είναι αυτό.

Μπορεί να ξέρω και λάθος.

 

Αν έχεις άλλες μετρήσεις ευχαρίστως να ανακαλέσω. :)

 

Αλλά με μετρήσεις όχι με προσωπική εμπειρία αίσθηση.

Γιατί εμένα η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι το 97% των sites που πέφτω πάνω είναι σε PHP (αυτό δεν είναι αντικειμενικό όπως καταλαβαίνουμε).

 

Εκτός αν η διαφωνία σου είναι που αποκάλεσα την PHP web framework και όχι σκέτο γλώσσα (εδώ μπορεί να υπάρχει ένα δίκιο αλλά πάει αλλού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ, η PHP δεν είναι framework, αλλά κανονικότατη γλώσσα. =)

 

Framework είναι το Zend πχ, ή το CodeIgniter.

 

Όσον αφορά στο «από τα πρώτα», εδώ όχι απλά συμφωνώ, αλλά όσον αφορά στο web, είναι η πιο διαδεδομένη server-side γλώσσα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι η καλύτερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω μαγκες πολυ για την βοηθεια...Οποτε με βλεπω να ξεκιναω το διαβασμα πανω στο web και βλεπουμε...αν και η αληθεια ειναι πως η python μου ακουγεται ελκυστικοτερη!

 

Ασχετο ξερει κανεις τι ειναι το oracle e-business suite?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανεις ιδεα σχετικα με τον παρακατω οδηγο??Μου προτειναν να ξεκινησω με αυτο το βιβλιο...

 

http://learnpythonthehardway.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...