Προς το περιεχόμενο

ZYXEL PLA4201 500MBPS POWERLINE (crazy sundays - 43.90 €)


karetsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμενο δηλαδη ειναι μονο για internet στην ουσια να γλιτωσεις την καλωδιωση με λιγα λογια ή μπορεις παραδειγμα και να μεταφερεις αρχεια απο τον εναν υπολογιστη στον αλλον?

'Η αλλο ενα παραδειγμα αν εχω τον εναν υπολογιστη 1 σαν server με καποια προγραμματα μεσα(διαφορων ειδων π.χ. λογιστικα,σχεδιαστικα ή αλλου τυπου) και να δουλευω και απο τον αλλον 2 στα ιδια προγραμματα γινεται?

Αν ισχυει πρεπει τα προγραμματα αυτα να ειναι εγκατεστημενα και στον υπολογιστη 2 για να δουλεψουν ωστε αν καποιος επεξεργαστει κατι πανω στο προγραμμα και το αποθηκευσει να φαινεται και στον 1.

Ή μηπως πρεπει αν τα εχω μονο στον 1 μπορει να τα δει και ο 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι σε αλλους χωρους τα pc και το ρουτερ ναι θες 3 κομματια, οπως τα ειπες. Μπορεις ομως να κανεις τη δουλεια σου με ενα τετοιο σετ (2 τεμ) , αν βαλεις το ρουτερ σου κοντα στον ενα Η/Υ αν εχεις εκει γραμμη τηλεφωνου και ο αλλος να παρει με το σετακι. (εκτος αν κολλας στο οτι εχεις ρουτερ με μια μονο εθερνετ, οποτε θες απλα ενα μικρο hubακι/switchακι των 5-10 ευρω.)

 

σίγουρα παίζει με 3 κομμάτια; Με 2 το καταλαβαίνω αφού καθένα θα συνδεθει σε μια πόρτα του ρουτερ και συνεπώς θα πάρει δική του IP.

Με 3 όμως πως ακριβώς θα γίνει; Αυτό που θα συνδεθεί στο δίκτυο ρεύματος θα πάρει κάποια IP από το ρουτερ. Αυτή θα αντιστοιχεί στον υπολογιστή που θα βρίσκεται στο υποτιθέμενο άλλο άκρο της καλωδίωσης. Ο άλλος υπολογιστής που θα συνδεθεί στο ηλεκτρικό δίκτυο το ίδιο IP θα πάρει; Κάτι δεν μου κάθεται σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα γινει οπως ακριβως γινεται και με το switch. Ενα μονο θα μπει στο ρουτερ, τα αλλα 2 θα δωσουν δικτυο (ethernet) στα pc. (Διαφορετικη IP θα παρει το καθενα απο τα 2, 3, 5, 10)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ίδια απορία έχω και εγώ.

Κανείς που το έχει δοκιμάσει ;

 

Βρε παιδιά, ντροπή να ρωτάτε κάτι που είναι στο FAQ! Τι θα πει ο κόσμος;; :-p

 

http://www.tp-link.com/en/article/?id=406

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω το router στο δώμα (που έχει δικό του πίνακα) και θέλω να χρησιμοποιήσω το σετάκι powerline σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού που βρίσκεται στον κάτω χώρο (όροφο) με δικό του επίσης πίνακα. Πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να ρυθμίσει κάτι στους 2 πίνακες ή παίζει κατ' ευθείαν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που δοκίμασα ένα ζευγάρι παρόμοια, έπιανε κανονικά στο τριφασικό. Σε όλο το σπίτι ΟΚ.

Και το κουφό: Έπιανε κανονικότατα και στο διπλανό διαμέρισμα που έχει φυσικά ανεξάρτητο πίνακα!

Δεν τόλμησα να ζητήσω σε γείτονες άλλου ορόφου τη δοκιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο δηλαδη ειναι μονο για internet στην ουσια να γλιτωσεις την καλωδιωση με λιγα λογια ή μπορεις παραδειγμα και να μεταφερεις αρχεια απο τον εναν υπολογιστη στον αλλον?

'Η αλλο ενα παραδειγμα αν εχω τον εναν υπολογιστη 1 σαν server με καποια προγραμματα μεσα(διαφορων ειδων π.χ. λογιστικα,σχεδιαστικα ή αλλου τυπου) και να δουλευω και απο τον αλλον 2 στα ιδια προγραμματα γινεται?

Αν ισχυει πρεπει τα προγραμματα αυτα να ειναι εγκατεστημενα και στον υπολογιστη 2 για να δουλεψουν ωστε αν καποιος επεξεργαστει κατι πανω στο προγραμμα και το αποθηκευσει να φαινεται και στον 1.

Ή μηπως πρεπει αν τα εχω μονο στον 1 μπορει να τα δει και ο 2?

Γνωριζει κανεις αν γινεται?

 

 

Γενικως ποιες μαρκες θεωρουνται καλυτερες και ποιο αξιοπιστες?Αν θελετε μου λετε και μεσω p.m. αν δεν εχετε προβλημα(για να μην θεωρηθει διαφημιση το αναφερω).

Βρηκα και το κορυφαιο που πιστευω θα βοηθησει πολυ.Εδω http://www.skroutz.gr/s/332767/Devolo-dLAN-200-AV-USB-extender.html .Ειναι για εκτυπωτες αλλα και για εξωτερικους σκληρους.Καλη λυση και για γραφειο.

Εκει που σκεφτομουν οτι θα επρεπε να υπαρχει ενα τετοιο το βρηκα μπροστα μου.

Βρε τι γινεται στον κοσμο,,,,, :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φίλε με το τριφασικό, μονο τα Devolo παιζουν εγγυημένα...

 

Τα είχα και τα έδωσα στους γονείς μου και τώρα ψαχνω να τα ξαναβρω σε καλή τιμή...

 

Που και πού τα βαζει το amazon.de 55 ευρώ αλλα εχει μεταφορικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει απλά 200άρια Netgear σε τριφασικό και παίζουν μια χαρά

1 στο ισόγειο με τον ρούτερ, 1 στο 1ο όροφο, και 1 στον δεύτερο

Με 10άρα γραμμή internet, στον 1ο κατεβάζω στο full (περίπου 1MB/s)

στον 2ο κόβει και κατεβάζει με περίπου 300KB/s

 

Στον 1ο, το Netgear τροφοδοτεί με δίκτυο ένα άλλο wireless router

και μου δινει ασύρματο σε όλο τον όροφο με ουκ ολίγες συσκευές

να συνδέονται πάνω του απροβλημάτιστα.

 

Έχω την εντύπωση πως και τα πιο φτηνά TP-LINK θα παίζουν μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιανε κανονικότατα και στο διπλανό διαμέρισμα που έχει φυσικά ανεξάρτητο πίνακα!

Δεν τόλμησα να ζητήσω σε γείτονες άλλου ορόφου τη δοκιμή...

Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν μας "κλέβει" πληροφορίες+ίντερνετ ο γείτονας σε αυτήν την περίπτωση;;; Σε περίπτωση που πάρει και ο γείτονας ένα τέτοιο δεν θα μπορεί να δει τα δικά μας;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην γενικευετε για το τριφασικο λεγοντας "δουλευει σε τριφασικο", ή "μου δουλεψε σε τριφασικο", γιατι δεν ξερετε αν οι δυο πριζες που μπηκαν τα μηχανακια ηταν σε διαφορετικες ή στην ιδια φαση. Ετσι οπως το γραφετε ειναι σαν να εχετε ελεγξει οτι ηταν σε διαφορετικες φασεις, αν πραγματι το εχετε ελεγξει επιβεβαιωστε το στη συνεχεια του θεματος. Μπορει να δημιουργησετε ψευτικες ελπιδες. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...