Προς το περιεχόμενο

Περι ηχου στο αυτοκινητο.


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θυμαμαι καλα αδερφε ειχε 4 RCA καλωδια, 2 TV IN, TV OUT και αλλα 2 για ηχο, ετσι πανε αυτα? Αρα εαν ειναι ετσι ειναι κομπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα μετα απο καιρο, θα ηθελα μια βοηθεια!

Ακουσα στου φιλου μου το αμαξι τα οβαλ που εβαλε πισω κατι 3καναλα Clarion και μου αρεσε ο ηχος! δεν εχει ενισχυτη μονο μια JVC πηγη τον 80 ευρο περιπου. Εγω πηρα μια πηγη απλη απο τον πατερα μου η οποια ανοιγει τον ηχο πολυ περισσοτερο απ'οτι η πρωην πηγη μου!!! Τα ηχεια που εχει το αμαξι τωρα ειναι PIONEER TS-G1030 (DUAL-CONE) 50W λεει αλλα δεν ξερω αν ειναι 50W RMS.

 

Παραγγειλα 2 ηχεια οβαλ 5χ7 190W (75W RMS) (ΚΙΝΑ) (2 δρομων) :P . Οτι πιο φθηνο ειπαμε χαχαχα :P , και τωρα ψηνομαι να παρω εναν ενισχυτη, θελω να μου πειτε ποσα καναλια θα χρειαστω στον ενισχυτη και με τα ηχεια που σας ειπα τι RMS να εχει ο ενισχυτης κτλ.

H Πηγη μου ειναι 4x45w απ'οτι λεει, μηπως να ενισχυσω με εναν δικαναλο μονο τα οβαλ, ή και τα μπροστα στην τελικη?

 

Δεν θα παρω τελικα Sub-woofer, θα τα δωσω ετσι απλα για να εχω καθαροτερο ηχο λεω να τσιμπισω ενισχυτη απο Γερμανια που τους ειδα φθηνους. Θα χρειαστω 4καναλο επειδη εχω 4 ηχεια? Η 2καναλο γιατι τα οβαλ ειναι 2 δρομων και τα μπροστα τα pioneer ειναι απλα δεν ξερω αν ειναι και αυτα 2 δρομων. Τεσπα ελπιζω να καταλαβετε :Ρ

εκανες μεγαλη βλακεια.εχεις μουφα ηχεια μπροστα,και μουφα πισω

ο ηχος θα ειναι πιο σκατα απο ποτε.

καλυτερα ακυρωσε τη παραγγελια,και παρε ενα ζευγαρι πολυ καλα ηχεια μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες μεγαλη βλακεια.εχεις μουφα ηχεια μπροστα,και μουφα πισω

ο ηχος θα ειναι πιο σκατα απο ποτε.

καλυτερα ακυρωσε τη παραγγελια,και παρε ενα ζευγαρι πολυ καλα ηχεια μπροστα

Τωρα αδερφε τα παραγγειλα και τα πληρωσα κιολας απο ενα σιτε ελληνικο, και δεν μου στειλανε ουτε εμαιλ και δεν ξερω αν τα στειλανε, εχει κανα 2 μερες που τα πηρα :/. Τεπσα τσιμπησα ενισχυτη και θελω να μου πειτε γνωμες!

 

http://www.ebay.de/i...&orig_cvip=true

 

Ειναι αυτος εδω ;) Τον κερδισα δημοπρασια 10 Ευρο (Ημουν ο μονος που εκανε bid) . και 3,90 μεταφορικα (Σε Γερμανια) Και θα το παραλαβω λογικα οταν ερθει ενας δικος μου απο Γερμανια 11 Δεκεμβριου :P, θα τα δοκιμασω τα ηχεια και οτι γινει εγινε μην μασας :P.

 

Ειναι Γερμανικης κατασκευης απ'οτι καταλαβα ο Ενισχυτης, τον ξερει κανεις? Εχουν και SEXY Ιστοσελιδα :P

 

http://www.duw-shop....media/Endstufe/

 

Αλλα δεν βρισκω τον συγκεκριμενο μεσα, ειχα κανει Bid σε 4 ενισχυτες αλλα μονο αυτον κερδισα τον Ροζ γαμωτο! :P

 

Τα Pioneer γιατι ειναι μουφα? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά 4χ150 με 10ευρώ δεν παίρνεις. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο με 80ευρώ (καλή τιμή) 4Χ60 μάρκας jbl που δεν είναι και τίποτα τρελό...

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι καλώδια εννοείς, αλλά θες και καλώδιο ρεύματος για τον ενισχυτή, για γείωση, ασφαλειοθήκη, καλώδιο για σήμα (εκτός αν τα rca το έχουν μέσα ή αν ανοιγοκλείνεις χειροκίνητα τον ενισχυτή).

Επίσης χρειάζεσαι οπωσδήποτε να κάνεις μια ασφάλεια πυρκαγιάς και ένα πυροσβεστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά 4χ150 με 10ευρώ δεν παίρνεις. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο με 80ευρώ (καλή τιμή) 4Χ60 μάρκας jbl που δεν είναι και τίποτα τρελό...

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι καλώδια εννοείς, αλλά θες και καλώδιο ρεύματος για τον ενισχυτή, για γείωση, ασφαλειοθήκη, καλώδιο για σήμα (εκτός αν τα rca το έχουν μέσα ή αν ανοιγοκλείνεις χειροκίνητα τον ενισχυτή).

Επίσης χρειάζεσαι οπωσδήποτε να κάνεις μια ασφάλεια πυρκαγιάς και ένα πυροσβεστήρα.

Μαστορα ημουν ο μονος bidder στην δημοπρασια γι'αυτο και τον τσιμπησα τοσο, δεν ξερω τι παιχτηκε, παντως στην Γερμανια ειναι μισες τιμες απ'οτι εδω να το ξες ;) μην σου πω στο 1/4.

 

Φιλαρακι μου μου ειπε εναν Blaupaunkt BSX 120 μου τον δινει 100 ευρο και μπηκα στο ebay της Γερμανιας και ο αλλος τον ειχε δωσει (αλλα σε δημοπρασια) και τον πηρανε 10 Ευρο! xD

Πιστεψε με απλα ημουν κωλοφαρδος :ρ, Αυτο με την ασφαλεια πυρκαγιας ειρωνια ητανε για τα ηχεια η τον ενισχυτη? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, τι να πω δεν ξέρω, συνήθως όταν ένα πράγμα δεν έχει bidders δεν αξίζει, και αν αξίζει ο άλλος έχει βάλει αρχική τιμή πιο ψηλή (πχ 50ευρώ στο πράγμα που λες) και όχι 10. Τέλος πάντων μπορεί να είναι έτσι...

 

χαχαχα για τον ενισχυτή το είπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το συγκεκριμενο φενοταν μονο στο ebay.de της Γερμανιας, αν προσπαθησεις να το βρεις απο το ebay.com δεν θα το βρεις :P.

Επισης ειχε ενα σωρο ενισχυτες δημοπρασιες κτλ. Blaupaunkt ενισχυτης 10 ευρο δημοπρασια, που οι Blaupaunkt απ'οτι εχω ακουσει ειναι κομπλε!

http://www.ebay.com/itm/160872827180

 

Δες, 10 ευρο XD εκατσε. Και εγω εχω παρει δημοπρασια απο το eBay to Xperia x10 Mini Pro 80Euro Πριν 1,5-2 χρονια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα απο ενα φιλαρακι ηχεια για μπροστα λεω να τα βαλω στις πορτες, πρεπει να ειναι 5 ιντσες ετσι με το ματι π τ κοψα, 120WATT Peak , Phonocar 2-WAY Coaxial Titanium Line, αυτα γραφει πανω τα ξερει κανεις? καλα ειναι? Θα κανω καμια δουλεια? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θα ρυθμίζεις την ένταση θα δυσκολευτείς πολύ, γιατί εκεί που το ένα ηχείο θα παίζει καλά το άλλο θα παραμορφώνει, οπότε κόβεις από το 1ο την απόδοση... για να καταφέρεις να παίζουν και τα δύο σε μεγάλο peak πρέπει σε κάθε κανάλι (rca) του ενισχυτή να συνδέσεις διαφορετικό ζευγάρι, αλλά λογικά έχει μόνο front και rear, οπότε μόνο 2 ζευγάρια ηχείων μπορείς να ρυθμίσεις

 

γενικά αν βάλεις πολλά ηχεία θα πρέπει να έχεις και πολλές εξόδους/2.

 

το άλλο που μου ήρθε είναι ότι αν συνδέσεις 2 ηχεία σε μια έξοδο + και - από τον ενισχυτή (πχ του front) τότε του τρως ένταση και πάει η μισή στο κάθε ηχείο από ότι θα πήγαινε, ή πάει όπως να'ναι...(μάλλον όπως να'ναι). πρόσεξε το αυτό, ρώτα το κάπου και ξανασκέψου το για τον πυροσβεστήρα....αν δεν έχεις μαζί σου μπορεί και να σε γράψουν αν θέλουν! χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θα ρυθμίζεις την ένταση θα δυσκολευτείς πολύ, γιατί εκεί που το ένα ηχείο θα παίζει καλά το άλλο θα παραμορφώνει, οπότε κόβεις από το 1ο την απόδοση... για να καταφέρεις να παίζουν και τα δύο σε μεγάλο peak πρέπει σε κάθε κανάλι (rca) του ενισχυτή να συνδέσεις διαφορετικό ζευγάρι, αλλά λογικά έχει μόνο front και rear, οπότε μόνο 2 ζευγάρια ηχείων μπορείς να ρυθμίσεις

 

γενικά αν βάλεις πολλά ηχεία θα πρέπει να έχεις και πολλές εξόδους/2.

 

το άλλο που μου ήρθε είναι ότι αν συνδέσεις 2 ηχεία σε μια έξοδο + και - από τον ενισχυτή (πχ του front) τότε του τρως ένταση και πάει η μισή στο κάθε ηχείο από ότι θα πήγαινε, ή πάει όπως να'ναι...(μάλλον όπως να'ναι). πρόσεξε το αυτό, ρώτα το κάπου και ξανασκέψου το για τον πυροσβεστήρα....αν δεν έχεις μαζί σου μπορεί και να σε γράψουν αν θέλουν! χαχαχα

Οταν λεμε τετρακαναλο δεν εννοει και 4 εξοδους?Ετσι το ειχα καταλαβει εγω, που διαβασα π.χ. οτι συνδεεις 2 ηχεια στον τετρακαναλο και γεφυρωνεις ενα σαμπ γουφερ (του δινεις 2 εξοδους ουσιαστικα οποτε 2xWatt RMS), αρα υπεθεσα οτι εχουνε 4 εξοδους. Δεν ειναι ετσι?

Πυροσβεστηρα εχω αλλα πρεπει να θελει αναγωμωση (5 χρονια πισω) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες η πηγη εχει 6 RCA , τα δυο ειναι TV Audio, Και τα αλλα 4 ειναι RCA Rear/Front channel Left & Right αντιστοιχα.

Παρελαβα τα ηχεια τα 2 τα οβαλ με τα 10 ευρο που πηρα, καλουτσικα δεν μπορω να πω, εβγαλα μπροστα απο το ταμπλο τα ηχεια και εβαλα τα Phonocar ηχεια στις πορτες, δεν μπορω να πω μια χαρα ηχο εχει σε σχεση με πριν!!!!

 

Τα συνδεσα ολα μονος οποτε γλυτωσα και την εργασια, 5 ευρο μονο το καλωδια για τα πισω τα ηχεια 5+5 μετρα, και περισσεψε στην τελικη , τα περασα ολα κατω απο τα πλαστικα του αυτοκινητου στο πλαι και ειναι κομπλε.

 

Ο ενισχυτης θα μου ερθει Δεκεμβριο μεχρι τοτε βλεπουμε...

 

Τωρα οπου να ναι θα τρυπισω εταζιερα για να τα βιδωσω και θα κοψω απο την ταπετσαρια τις πορτας το πλαστικο γυρω γυρω γιατι μου κρυβει τα ηχεια απο πισω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συνδεσα μονος οπως ειπα , εφαγα την εταζιερα και μπηκανε κουτι τα οβαλ , εφαγα και τα καλυματα τις πορτας και μπηκανε και τα Phonocar, ο ηχος απλα τα σπαει σε σχεση με πριν, και σε ποιοτητα και σε Surround,

 

Δεν μπορω να πω οτι εχω χαμηλα αλλα τα μεσαια τα παιζει ωραια και το μπασο δεν ακουγεται οπως πριν τσικ τσικ τσικ.

 

ακουγεται κανονικα, σαν τα 5.1 ηχεια που εχω στο PC ακουγεται το μπασο πανω κατω :D.

 

Με τρελανε πολυ ο ηχος, και εκανα κ τν δουλεια μου μονο με 15 Ευρο :) , τι 350 ευρο μου λεγατε για εναν σωστο ηχο, μεχρι το 90% του volume ακουγεται ΠΕΝΑ, μετα το 90 και αναλογα το κομματι που παιζει μονο τοτε αρχιζει και παραμορφωνει, και ναι ακουγομαι και στο πισω αμαξι στο φαναρι μονο με το παραθυρο του οδηγου ανοιχτο :D. Τι παραπανω να ειχα για απλη χρηση? Στο 90% Δεν ακουω τιποτα στον δρομο, ποσο παραπανω να ειχα τν ηχο? XD Και το θεμα ειναι οτι παιζει Καθαρα!!

 

Τωρα το μονο προβλημα ειναι οτι η κωλο πηγη που μου χαρισε ο πατερας μου παιρνει CD, πηγα να το βαλω εχθες και σκαλωσε, το πιεσα με ενα κατσαβιδι και μπηκε, το θεμα ειναι οτι καθε φορα πρεπει να το πιεζω με το κατσαβιδι για να μπει πιο μεσα και να αρχισει να το παιζει γιατι βγαζει error. Επισης το CD δεν βγαινει :(. Οποτε ισως καποια στιγμη παρω και μια πηγη, γιατι παιζω μουσικη μεσω FM Transmitter στον αναπτηρα του αυτοκινητου και εχει παρασιτα απο τα FM , το cd παιζει τελεια.

 

Μαγκες μια ερωτηση ακομα, πως συνδεω την κεραια για να πιανω ραδιο? Εχει ενα περιεργο φυσακι, αλλα δεν ταιριαζει με το φυσακι του αυτοκινητου :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πένα" και το ότι "παίζει καθαρά" είναι κάτι τελείως υποκειμενικό... γίνεται ένα όργιο συχνοτήτων με την διάταξη των ηχείων που έχεις βάλει, πένα δεν είναι με τίποτα, αν εσένα σου φαίνεται πένα όμως τότε είσαι οκ.

 

Πρέπει να πάρεις αντάπτορα για το καλώδιο της κεραίας ώστε να κολλήσει στην πηγή που έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πένα" και το ότι "παίζει καθαρά" είναι κάτι τελείως υποκειμενικό... γίνεται ένα όργιο συχνοτήτων με την διάταξη των ηχείων που έχεις βάλει, πένα δεν είναι με τίποτα, αν εσένα σου φαίνεται πένα όμως τότε είσαι οκ.

 

Πρέπει να πάρεις αντάπτορα για το καλώδιο της κεραίας ώστε να κολλήσει στην πηγή που έχεις...

Ναι δεν θα ειναι πενα για ολους, αλλος θελει αλλα πραγματα, εγω παντως με αυτο ειμαι μια χαρα, δεν θα το παω και σε αγωνα :P, εχω ακουσει και συστηματα με ενισχυτες και τετοια και ενταξει ειπαμε αλλη φαση αλλα αυτο καλυπτει ολοκληρο τετραγωνο, εγω θελω να καλυπτω 10 μετρα , και τωρα τα καλυπτω ;p δοκιμασμενο :P , και για 15 ευρο που εδωσα, μπορω να πω οχι απλα Πενα, υπαρχει Απειρη διαφορα σε σχεση με πριν! Βασικα το φιλαρακι μ εχει πηγη JVC τον 80 ευρο, clarion oval 3 δρομων πισω και μπροστα τα μανισια του Fiat punto και να σου πω την αληθεια δεν με τρελανε και απειρα :P, προτιμω το δικο μου και σε σχεση χρηματων και αποδοση περιπου ιδια, απλα τα μανισια του φιλου του το χαλανε γιατι πρεπει να εχουνε καει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...